SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 3 - LETNICH
Temat: ZIMOWE ZABAWY
Obszar aktywności: językowa, ruchowa, muzyczna.
Cel ogólny: rozwijanie poprawnej wymowy, umiejętności językowych, myślenia
i umiejętności współdziałania poprzez aktywne uczestnictwo w ofercie
proponowanych zabaw.
Cele operacyjne - dzieci:
potrafią- uważnie słuchać ze zrozumieniem przekazu werbalnego
- samodzielnie myśleć i wypowiadać się na określony temat
- zgodnie współdziałać w grupie i z partnerem
- wykazują się umiejętnościami odtwórczymi i aktywnością
- znają podstawowe zasady bezpieczeństwa zabaw na sankach, nartach.
Metody:
Czynnościowa - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń
Słowna - rozmowa, ćwiczenia logorytmiczne, instruktaż
Formy:
praca z całą grupą
współdziałanie w parach
Środki dydaktyczne: duża zimowa ilustracja, ruchome sylwety Kasi, Jasia i bałwanka,
Kartki papieru do ugniatania „ kul śniegowych” (wydruki). duży biały
Do wykonania bałwana:
duży, biały worek, sznurek, oczy, nos, guziki - koła z papieru
samoprzylepnego, czapka i szalik.
Nagrania muzyczne zimowych piosenek U.Pakuły.
Organizacja:
dzieci siedzą w półkolu na dywanie
dzieci bawią się na całej powierzchni dywanu
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa na temat ilustracji zimowej
- jaka pora roku jest na ilustracji?
- co wskazuje na to, że to zima?
2. Słuchanie opowiadania nauczycielki pt. „Przygoda na sankach”, wzbogaconego
ruchomymi sylwetami bohaterów i zabawą logorytmiczną.
Treść opowiadania z ćwiczeniami logorytmicznymi:
Całą nos padał śnieg, zasypał całe podwórko.
Rano Jaś i Kasia wybrali się na górkę, na sanki.
Idą dzieci z saneczkami:
- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie klaszcze w ręce
- raz, dwa, trzy - dz. powtarzają słowa i klaszczą
Śnieżek chrupie pod nogami:
- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie tupie nogami
- raz, dwa, trzy, - dz. powtarzają słowa i tupią
Patrzą, a przy górce ktoś stoi, nie rusza się i nikogo się nie boi.
Zgadnijcie dzieci, kto to taki?
- dzieci odgadują: bałwanek.
Bałwanek mały stoi, mrozu, wiatru wcale się nie boi
- fiu......, fiu......fiu..... - N. na zgłoskach prezentuje ćwiczenia oddechowe
regulujące wydech
- fiu......, fiu......fiu..... - dz. naśladują wykonując ćwiczenia oddechowe
Bielusieńki ma kożuszek i ze śniegu cały brzuszek.
Główka w śniegu utulona, w stary garnek przystrojona.
Ucieszył się bałwan, gdy zobaczył dzieci. Hej, ho! - zawołał.
Witam Was dzieciaki!
Witamy cię bałwanku, chodź z nami na sanki.
Bałwan na to - ach nie mogę, bo mam tylko jedną nogę !
A to szkoda, zatem pójdziemy sami na saneczki.
Ty bałwanie tu zaczekaj, zobaczysz jak zjeżdżamy z góreczki.
Wyszły dzieci na pagórek:
- raz, dwa, trzy - N. rytmicznie klaszcze w ręce
- raz, dwa, trzy - dz. powtarzają słowa i klaszczą
Już jadą na sankach:
- szu, szu, szu - N. wykonuje skręty tułowia w bok
- szu, szu, szu - dz. powtarzają i naśladują ruchy N.
Pędzą z górki na pazurki, nagle:
- bach ! bach ! - N. zwiększa natężenie głosu
- bach ! bach! - dz. powtarzają
- trach ! trach ! bęc ! - N. zwiększa natężenie głosu
- trach ! trach ! bęc ! - dz. powtarzają
Co się stało, jak myślicie ? - nauczycielka zadaje pytanie, dzieci udzielają odpowiedzi, wyrażają własne sądy.
Posłuchajcie i zobaczcie sami ( nauczycielka zmienia sylwety na tablicy).
Jaś i Kasia spadli z sanek, są cali ośnieżeni i zaskoczeni.
Wyglądają jak bałwanki, zaś bałwanek śnieżny panek jedzie na ich sankach.
To ci niespodzianka !
3. Rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa zabaw zimowych na sankach.
4. Zabawy ruchowe przy muzyce ( na dywanie leżą rozłożone białe kartki):
a) rytmiczne chodzenie w parach po „ śniegu”
b) zaprzęgi w parach, bieg z wymijaniem w tempie zgodnym z muzyką
c) ugniatanie kul śniegowych z papieru, swobodne rzuty w górę.
5. Wspólne lepienie bałwana - dzieci zbierają „ śniegowe kule” i wkładają je do worka. Gdy
wszystkie śnieżki są zebrane, nauczycielka wiąże worek, na górę zakłada czapkę i
przewiązuje worek szalikiem. Następnie pyta dzieci, czego bałwankowi brakuje? - dzieci
odpowiadają. Nauczycielka wybiera chętne dzieci, które naklejają we właściwym miejscu:
oczy, nos, usta, guziki.
6. Zakończenie - podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, udzielenie pochwał i
zaproszenie do zabawy kołowej ze śpiewem „ Panie Bałwanie”.
3