Scenariusz zajęć dydaktycznych
Data: 22.02.2011
Grupa: 4 latki
Opracowanie i prowadzenie: E. C.
Temat: „Ufoludki” - zabawy dydaktyczne wspierające procesy myślowe dzieci.
Cele:
- kształtowanie operacji myślowych w zakresie myślenia twórczego, pamięci i przeliczania elementów zbioru,
- stwarzanie sytuacji umożliwiających osiągnięcie przez każde dziecko sukcesu edukacyjnego;
Metody:
czynne- zadań stawianych do wykonania, słowne- objaśnienie, rozmowa, twórcze-aktywizujące, percepcyjne-obserwacja i pokaz;
Formy:
Praca z grupą, praca indywidualna, praca indywidualnie zróżnicowana
Pomoce:
obrazek ilustrujący treść rymowanki, sylweta ufoludka do piosenki, liczmany do przeliczania, karty pracy „Ufoludek” zróżnicowane na trzy poziomy, kredki
Przebieg:
1. „Powitanka” - zabawa na powitanie
- nauczycielka mówi: Witam dzieci, które…
lubią się uśmiechać…itd.
2. „Ufoludki”- zagadka graficzna wprowadzająca do tematyki zajęć
-dzieci zajmują wyznaczone miejsca na dywanie twarzą do tablicy
-nauczycielka recytuje i jednocześnie przypina obrazek ilustrujący treść rymowanki
„Ufoludki”
Ufoludki, Ufoludki
To zielone krasnoludki
Mają sympatyczne brzuszki
I podobne są do gruszki
A na główkach czułki mają
W nich nieziemsko wyglądają
3. „Ufoludkowe pytania” - rozmowa z dziećmi na temat usłyszanej rymowanki.
-jakiego koloru są Ufoludki?
-do jakiego owocu są podobne?
- a co mają na głowach?
4. „Ufoludki” - zabawa taneczna do piosenki
I
Mój brat wciąż czyta o kosmitach
Gwiazdach, planetach i orbitach
O niczym innym nie chce słyszeć
Nawet do UFO listy pisze
Wreszcie zasłużył na nagrodę
I latający ujrzał spodek
Bo wylądował dziś w ogródku
Pojazd zielonych ufoludków
Ref.:
Zielone włosy, zielone butki
Całe zielone są ufoludki
II
Kot na ich widok zaraz zmyka
Dziwnego boi się ludzika
Pierwszy kot przykrył nos ogonem
Może to gryzie to zielone
A czym się żywi śmieszny stworek
Czy zjedzą z nami podwieczorek
Kompot dostały, tort dostały
Zjadły, wypiły, odleciały
Ref.:
Zielone włosy zielone butki
Całe zielone są ufoludki
- dzieci na zwrotkę przemieszczają się po kole, podczas refrenu zatrzymują się i gestami obrazują słowa.
-nauczycielka ponownie przedstawia postać ufoludka, kładąc sylwete wewnątrz koła na dywanie
5. Ćwiczenia w przeliczaniu wskazanych elementów
- dzieci po zajęciu miejsc na dywanie w kole otrzymują po klika liczmanów,
-nauczycielka mówi dzieciom by uważnie przyjrzały się sylwecie ufoludka i by ułożyły przed sobą, tyle liczmanów, ile np.:
- ufoludek ma czułek,
- ufoludek ma kółek na brzuchu,
- ufoludek ma nosów,
6. „Ufoludek” - indywidualna praca dzieci (karty pracy)
-dzieci otrzymują karty pracy zróżnicowane trudnościami:
I. Zadaniem dziecka jest samodzielne narysowanie i pokolorowanie ufoludka,
II. Dziecko dorysowuje brakujące elementy obrazka i go koloruje,
III. Dziecko łączy wykropkowane linie tworząc obrazek i go koloruje.
Obszary występujące podczas zajęć:
3 - Wspomaganie rozwoju mowy- aktywność językowa
4 - Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia- aktywność poznawcza
8 - Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec- aktywność artystyczna
13 - Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną - aktywność poznawcza