Przedstawiam scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II z wykorzystaniem techniki swobodnego tekstu Freineta. Pisanie swobodnych tekstów kształci umiejętność poprawnego wypowiadania myśli, wrażeń i przeżyć oraz daje dzieciom wiele radości.
Proponuję również zajęcia plastyczne, podczas których powstaje jedna praca wykonana przez całą grupę. Takie ćwiczenie uczy współpracy, odpowiedzialności, a przede wszystkim integruje zespół klasowy.
Blok tematyczny : Wkrótce zima.
Temat : Zabawy zimowe.
Cele :
uczeń wypowiada się na temat treści wiersza;
utrwala pisownię wyrazów ze spółgłoskami miękkimi : ś - si, ć - ci, ń - ni, ź - zi ;
samodzielnie redaguje wypowiedź pisemną w dowolnej formie na podstawie zgromadzonego słownictwa i własnych doświadczeń ;
zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych ;
przedstawia sceny realne za pomocą różnych środków plastycznych ;
zgodnie współpracuje w grupie.
Metody :
technika swobodnych tekstów
praktyczne działanie ( praca plastyczna)
aktywizująca ( giełda pomysłów, zabawa muzyczno - ruchowa)
Formy pracy :
zbiorowa
indywidualna
grupowa.
Środki dydaktyczne :
wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Zima", płyta z nagraniem utworu A.Viwaldiego pt. "Cztery pory roku" oraz piosenki pt. "Zima", magnetofon,
sylabowy śnieżek - sylaby napisane na gwiazdkach wyciętych z białego kartonu,
karty pracy dla każdego ucznia,
płyta korkowa o wymiarach 1,5m x 1m, materiały do pracy plastycznej techniką collage (tkaniny, tektura falista, kolorowy papier, krepina, wata, gałązki, patyczki, włóczka itp.)
arkusze papieru, na których narysowane są termometry ( dla każdej grupy ).
Przebieg :
Wprowadzenie do tematu - wysłuchanie utworu A. Viwaldiego pt. "Zima" z cyklu "Cztery pory roku `'. 2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. "Zima" czytanego przez nauczyciela.
Wypowiedzi na temat treści wiersza.
Na jaką porę roku czekamy ?
Co zmieni się w przyrodzie wraz z nadejściem zimy ?
Komu zima sprawi największą radość ?
Czy wszyscy jednakowo cieszą się z zimowej pogody ?
Jakie zabawy na śniegu i lodzie najbardziej lubicie ?
Giełda pomysłów - dzieci podają skojarzenia z wyrazem "zima" - zapisywanie na tablicy.
Utrwalenie pisowni wyrazów ze spółgłoskami miękkimi - praca samodzielna na kartach pracy.
Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Przypomnienie zasady, kiedy piszemy spółgłoskę zmiękczoną przez i , a kiedy przez kreskę.
Redagowanie swobodnych tekstów na temat zimy w oparciu o zgromadzone słownictwo i własne doświadczenia - praca w grupach.
Głośne czytanie ułożonych tekstów i wybranie najlepszego.
Nauczyciel zapisuje na tablicy wybrany przez uczniów tekst, wspólnie z dziećmi poprawia i wzbogaca nowymi wyrazami - ćwiczenia słownikowe.
Następnie dzieci przepisują poprawiony tekst do zeszytów.
Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence pt. "Zima".
"Sylabowy śnieżek" - układanie zdania z sylab zapisanych na gwiazdkach śniegu wycię- tych z kartonu.
Hasło : ZABAWY ZIMOWE ZAWSZE BEZPIECZNE I ZDROWE !
Rozmowa na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie.
Praca plastyczna.
Wykonamy dzisiaj wspólnie jedną pracę, na której będą wszystkie dzieci z naszej klasy. Wysiłek każdego z was złoży się na jeden wspólny obraz wykonany na dużej płycie.
Każdy wykona swoją postać i jakiś element krajobrazu zimowego np. drzewo, górkę, ślizgawkę. Wybieramy dowolne materiały, które mamy zgromadzone.
Wszystkie elementy umieścimy na tablicy korkowej. Całą pracę udekorujemy śniegiem z waty. Zwracamy uwagę na zachowanie proporcji i wielkości poszczególnych elementów.
Można umieścić na tablicy przygotowane wcześniej hasło ułożone przez dzieci.
Omówienie i ocena pracy.
Podsumowanie i ocena zajęć.
Termometr uczuć - na dużym arkuszu narysowane są termometry, na których dzieci zaznaczają w stopniach nastrój panujący w klasie ( praca w grupach - każda grupa otrzymuje arkusz z termometrem ).
Cz. Janczarski
Zima
Bure chmury w dal płyną,
nad doliną, niziną...
Może spadną na głowę
białe gwiazdki śniegowe ?
Dmie wiatr chłodny, niemiły
drzewa
liście zgubiły,
odleciały
już ptaki
i las cichy
jest taki...
Przychodź zimo, nie zwlekaj !
Każdy ciebie już czeka,
zając ciepłe ma futro,
możesz przyjść choćby jutro.
Ubierz
naszą jabłonkę
w białą
śnieżną koronkę
przykryj
pola zamiecią,
dużo śniegu
daj dzieciom.
KARTA PRACY
Pogrupuj wyrazy i wpisz do właściwej rubryki :
zima, śnieg, sanie, konie, ciągnie, zaśnieżone, niesie, ciepłe, zamieć, późno mroźna, wozi, cieszą się, śnieżki, dzwonią, guziki, niebieskie, ubranie
Wyrazy ze spółgłoskami zmiękczonymi przez i Wyrazy ze spółgłoskami zmiękczonymi przez kreskę
Ułóż dowolny tekst pt. "Zima".
............................................................................ ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ............................................................................... ...............................................................................
Irena Jędruszczak