WIELKANOCNE TRADYCJE scenariusz, Nauczanie wczesnoszkolne


0x08 graphic
WIELKANOCNE SPOTKANIE

Z RODZICAMI

(scenariusz uroczystości zorganizowany w 6-latkach)


1.CELE
- uściślenie wiadomości na temat zwyczajów ludowych i tradycji związanych z Wielkanocą (kraszanki, śmigus-dyngus, dzielenie się święconym jajkiem, wielkanocne pokarmy, palmy)
- dzielenie się wrażeniami odnośnie zwyczajów świątecznych kultywowanych w domach rodzinnych

CELE OPERACYJNE:


Uczeń:

- potrafi wyjaśnić pojęcie „Tradycja”
- zapamięta tradycje ludowe związane ze świętami Wielkanocnymi
- potrafi nazwać zgromadzone eksponaty związane ze świętami
- odtwarza z pamięci przygotowane teksty literackie

2. PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

POWITANIE ZABAWĄ PRZYBYŁYCH GOŚCI

My serdecznie Was witamy

I na lekcję zapraszamy

Czy jest słońce, czy jest deszcz

U nas zawsze fajnie jest.(2razy).

INSCENIZACJA ,,WIELKANOCNE TRADYCJE”


Chłopiec śpi w łóżku, mama krząta się po domu.
Dzwoni dzwon z Kościoła.

Synek:(Zrywa się z łóżka)
Po co dzwonek dzwoni?
Idziemy do szkoły?

Mama:
Nie! Ten dzwon nas wzywa
dziś na rezurekcje.

Synek:
Tak wcześnie do Kościoła?
Jeszcze przecież rano!

Mama:
Kochanie, czy ty nie wiesz?
Mamy dziś Wielkanoc!

Synek:
Wielkanoc - co to znaczy?

Mama:
Pańskie Zmartwychwstanie.
Już cały Wielki Tydzień czekaliśmy na nie.
To święta bardzo barwne i bardzo radosne.
To wcale nie przypadek, że właśnie są na wiosnę.
Gdy się odradza przyroda i z uśpienia budzi
-Jezus śmierć pokonuje z miłości do ludzi.

Wielkanoc tradycję posiada niemałą,
wiele z jej obyczajów do dzisiaj zostało.
Posłuchaj tylko synku, jak się na Wielkanoc
od wielu , wielu wieków przygotowywano.

Dziewczynka: (wchodzi na scenę, w ręku trzyma palmę)
Wielki Tydzień zaczyna Niedziela Palmowa.
Kiedyś się nazywała „kwietna” lub „wierzbowa”.
Świeże gałązki wierzby, bukszpanu z listkami
święcono po ozdobieniu mchami i kwiatkami.
(Wręcza palmę mamie)

Mama:
(Uderza leciutko synka palmą)
Gdy ktoś palmą święconą został uderzony
miał szczęście i dobrobyt na rok zapewniony.
Palemki też od nieszczęść mieszkanie chroniły,
kiedy je gospodynie w domu umieściły.
(Umieszcza palmę za obrazem)

(Na scenę wchodzi dziecko, zamiata miotłą podłogę)
Dziecko 1:
Tuż przed Wielkanocą czas porządkowania.
Wymiatano zimę z każdego mieszkania.
Z nią zło i choroby z domu wyrzucano
i o czystej duszy także pamiętano.

(Rozlega się stukanie kołatki, na scenę wchodzi dziecko z grzechotkami)
Dziecko 2:
Gdy w Kościołach milkły dzwony
i kołatka zastukała,
wtedy wielkie grzechotanie
młodzież w mieście urządzała.
(Przez scenę przebiegają chłopcy z grzechotkami.
Jeden z nich zatrzymuje się i mówiąc swoją kwestię wręcza grzechotkę dziecku z widowni)


Chłopiec 1:
Z tego zwyczaju niektórzy do dziś korzystają
i w Wielkim Tygodniu dzieciom grzechotki rozdają.

(Na scenę wchodzi dwoje dzieci z wielkim garnkiem, emblematem śledzia i młotkiem)
Dziecko 3:
Gdy ostatnie dni postu ludzie przeżywali
z postnymi potrawami chętnie się żegnali.

Dziecko 4:
(Dzieci te symulują wylewanie żuru i przybijanie śledzia)
Był pogrzeb żuru - gdy się sagan na ziemię wylewa
lub śledzia przybijanie za karę do drzewa.

(Na scenie pojawiają się dwie dziewczynki, wnoszą święconkę w wielkim koszu i małym koszyczku)
Dziewczynka 1:
Potem Wielka Sobota nadchodziła
i święconka w koszyku szykowana była.
Całe kosze jedzenia święcono
z jajkami, wędliną i szynką pieczoną.

Dziewczynka 2:
Nie brakło w nich baranka, chrzanu, masła, chleba.
Dziś - w małym koszyczku święcone nieść trzeba.

Dziecko 5:
I tu dla dziewcząt ogłoszenie:
„ Jeśli na twarzy piegi macie
radzimy byście buzie zmywały
wodą, w której się jajka na święconkę gotowały.
Wtedy piegi szybko znikają
i dziewczyny ładną cerę mają”.

(Na scenie pojawia się dziecko z pisankami, wskazuje na nakryty odświętnie stół)
Dziecko 6:
A na Wielkanoc jajo na stole króluje,
życie i odrodzenie nam symbolizuje.
Do dziś ta tradycja pisanek została,
a sposób ozdabiania pomysłowość dała.
Są pisanki, kraszanki, drapanki, (na scenie pojawiają się dzieci w strojach pisanek)
koronkowe wzory, nawet oklejanki.
Chronią przed nieszczęściem, pomyślność przynoszą.
-Dobrze, że są kury, które jajka znoszą.

(Dzieci przebrane za pisanki śpiewają piosenkę pt. „Pisanki” i wykonują do niej improwizację ruchową)


Piosenka ,,Pisanki”


1. Pisanki, pisanki, jajka malowane.
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe.
Na nich malowane bajki pisankowe.



2. Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące,
Na czwartej kwiateczki, a na piątej gwiazdki.
Na każdej pisance barwne opowiastki.

Dziecko 7: (opowiada i wskazuje, co znajduje się na świątecznym stole)
Gdy nadchodzi Wielka Niedziela
radość nam wszystkim się udziela.
Po rezurekcji rodzinne śniadanie:
dzielenie się jajkiem, święconki zjadanie.
Stół udekorować świątecznie wypada.
na stole jest baranek, mazurek i baba.

Dziecko 8:
Radość jest jeszcze większa, gdy mija śniadanie
i wszyscy bawią się wspólnie w zajączka szukanie.
(Kilkoro dzieci szuka i znajduje małe prezenciki)

Chłopiec 2:
( Wpada na scenę z wiadrem)
Potem Śmigus - Dyngus w poniedziałek lany,
każdy, kto żyw tylko chciałby być oblany.
Pisk, krzyk, śmiechy! Cała wieś tu biegnie!

Wiadra, miski, konwie, dzbanek.

Któż się dziś zimnej wody zlęknie?

Chyba tylko ten z cukru baranek.


(Przez scenę przebiegają dziewczyny w podlaskich strojach ludowych, a dwóch chłopców z naczyniami pełnymi wody goni je)

Chłopiec 3:
A która za oblewanie obrazić się chciała
odtąd nieprędko męża sobie znajdowała.
W wielkanocny poniedziałek stary zwyczaj karze

oblewać się wzajemnie wodą, wołać przy tym

,,Śmigus! Dyngus!”

Dziś wystarczy, by zachować zwyczaj,

Buteleczka zwykłej wody lub odrobina

Perfum, ale kiedyś w lany poniedziałek

Zdarzały się i całe wiadra.

Ludzie śmiali się i bawili.


Dziecko 9:

Od podwórka do podwórka idą chłopcy, niosą kurka.

A niezwykły jest to kurek. Skrzydła z dykty, ogon z piórek.

Grzebieniasty, kolorowy. Wielkanocny. Dyngusowy!

Dziecko 10

Lato idzie, zima schodzi, nasz kureczek boso chodzi.

Dajcie choć po dwa grosiki, by kogutek miał buciki.

Dziecko 11

Gdy z chaty wygląda okienkiem dziewczyna,

kurek wtedy inną piosenkę zaczyna.

(Chłopcy idą z kurkiem i śpiewają piosenkę pt. „Kogucik”)

Piosenka ,,Kogucik”


1. Wieziemy tu kogucika,
dajcie jajek do koszyka!
Dajcie aby choć ze cztery,
a do tego ze dwa sery, dla kogucika!
Kukuryku!


2. Do was tutaj wstępujemy,
zdrowia, szczęścia winszujemy!
Dajcie też, co macie dodać,
Co dobrego nie żałować, dla kogucika!
Kukuryku!


3. Ej, zieleni się, zieleni
młoda trawka tuż przy ziemi.
Ej, wesoło słonko świeci,
Zaśpiewajcie z nami dzieci dla kogucika!
Kukuryku!

Dziecko 12

Gospodyni teraz szybko drzwi otwiera.

Do kobiałki wkłada ciasto, kawał sera.

Parę barwnych jajek kładzie ręką szczodrą,

by się w gospodarstwie jak najlepiej wiodło.

Dziękują chłopaki. Zaskrzypiały koła.

Odjechała dalej gromada wesoła,

by śpiewać dyngusową piosenkę.
( Chłopcy z kurkiem schodzą ze sceny)

(Ponownie rozlega się dźwięk dzwonu z Kościoła).


Syn:
Dobrze znać te zwyczaje, mamusiu kochana.
Ważne, by ta tradycja była pamiętana.


Mama:
Teraz skoro wiesz wszystko, to póki dzwon woła
spieszmy się, aby szybko dotrzeć do Kościoła.
(Bierze syna za rękę i pospiesznie wychodzą)

,, Na Wielkanoc”- wiersz

Do każdego domu

Dzisiaj wcześnie rano

Zając przyniósł smakołyki

Wiadomo- Wielkanoc

Ale pamiętajcie

Czas spędzając mile

Jakie mamy teraz święto?

Zastanów się chwilę

I pomyślcie o tym

Nim zacznie się zabawa,

Że zmartwychwstał Jezus Chrystus

A to najważniejsza sprawa. 

„ Życzenia Wielkanocne”- wiersz

Wśród pisanek i strojonych palemek,

wśród święconek w koszach wiklinowych

zmartwychwstanie Jezusa na ziemi

przypomina baranek cukrowy.

Nowe życie w przyrodzie nastaje,

czego jajko symbolem jest trwałym.

Jajkiem więc się dzielmy nawzajem,

bo tak każe obyczaj prastary.

A życzenia składamy najmilsze,

taki szczere i takie serdeczne.

Nie zapomnij ich złożyć najbliższym.

Niech uśmiechy zakwitną świąteczne

Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni

Wasze serca miłością i pokojem.

Niech przemieni

każdy smutek w radość,

 każdy płacz i zmartwienie

 w szczęście i nadzieję.

Piosenka ,,Święta, święta biją dzwony”

Ciasto pachnie na świątecznym obrusie, obrusie,

Wokół stołu się krzątają mamusie, mamusie.

Wszyscy poważni są tego ranka,

Niech nas rozśmieszy wesoła pisanka.

Ref. Święta, święta biją dzwony,

Każdy dzwon jak roztańczony,

Tańczy, tańczy, każdy dzwon,

Bim- bam- bom, bim- bam- bom.

Szynka mruga z okrągłego półmiska, półmiska,

Tatuś chętnie by z radości zagwizdał, zagwizdał.

Wszyscy poważni są tego ranka,

Niech nas rozśmieszy wesoła pisanka.]

REF. Święta, święta biją dzwony .......

WSPÓLNE ZŁOŻENIE ŻYCZEŃ DLA RODZICÓW PRZEZ DZIECI

Zdrowia, szczęścia i humoru dobrego,

A przy tym wszystkim stołu bogatego.

Dobrego dyngusa, smacznego jajka

I niech te święta będą jak bajka.

Po tych słowach dwie dziewczynki rozdały wszystkim przygotowane wcześniej podzielone na cztery kawałki jajka.

KONKURSY DLA DZIECI I RODZICÓW

  1. QUIZ „Zgaduj -  zgadula” - nauczycielka czyta pytania, każde dziecko ma kartkę na której są napisane numery pytań i litery .Dzieci zaznaczają, która z podanych odpowiedzi jest prawidłowa: A,B lub C.

1.Jak nazywają się święta, które są symbolem zmartwychwstania Jezusa?

a. Święta Wielkanocne

b. Święta Bożego Narodzenia

c. Boże Ciało

 

2.W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła?

a. w poniedziałek

b. w sobotę

c. w środę

3.Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego?

a. baranek

b. chleb

c. karp

 

4.Jak nazywają się malowane jajka?

a. kraszanki

b. malowanki

c. pisanki

 

5.Jakie potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?

a. zupa grzybowa,karp,

b. jajka, babka

c. jabłka, ser

 

6.Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?

a. bazie kiciaczki

b. bazie kotki

c. bazie krówki

 

7.Jak nazywają się wydrapywane jajka?

a. pisanki

b. wydrapywanki

c. kraszanki

 

8.Jak nazywa się dzień kiedy idziemy do kościoła z palemką do święcenia?

a. wtorek palmowy

b. niedziela palmowa

c. sobota palmowa

 

  1. Sprawdzanie poprawności wykonania zadania dzieci- przez rodziców.

  1. Podziękowanie za udział z Quizie- wręczenie nagród dzieciom- baranki gipsowe.

  1. Wspólne ozdabianie pisanek z rodzicami- wystawa prac

  1. Wręczenie upominków rodzicom- kartki z życzeniami.

F) Wspólny poczęstunek dla dzieci i rodziców.

JOLANTA OSTAPIUK

SP NR2 WŁODAWA

0x01 graphic


