SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KL. VIA
TEMAT: O uczuciach i sposobach ich okazywania
Scenariusz opracowały: Michalska Agnieszka, Budzich Aneta
Cele główne:
uczeń potrafi rozpoznać i nazwać emocje własne i innych
uczeń rozpoznaje trudne (złość i lęk) i przyjemne ( radość i uprzejmość) emocje i umie określić swoje na nie reakcje
uczeń zna różne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami
Cele szczegółowe:
kształtowanie umiejętności, samoreflekcji nad własnymi przeżyciami emocjonalnymi
wdrażanie do komunikowania o swoich emocjach, jako wartościowy sposób radzenia sobie z trudnymi sytuacjami
wdrażanie do różnorodnego komunikowania się celem wymiany informacji
kształtowanie dbałości o precyzję i dokładność różnych form wypowiedzi
wiedza, że należy kontrolować zachowania w określonych sytuacjach, w jakich dane uczucia mogą się pojawić
Grupa docelowa: uczniowie klasy VIa
Przewidziany czas: 5 godz.
Miejsce zajęć : świetlica szkolna
Metody:
- mini wykład
- scenki rodzajowe
- zabawy, gry interakcyjne
- praca w grupach
- rozmowa kierowana
- mapa pojęciowa
Środki dydaktyczne:
- szary papier
- flamastry
- kartki z nazwami uczuć
- plansze z wyrazami MYŚL SŁOWO CZY
- żółte kartki
Tok zajęć:
I. Część wstępna
Powitanie uczniów, przedstawienie celu spotkania.
Podanie tematu zajęć.
Omówienie spraw organizacyjnych.
Przedstawienie się dzieci - podanie imienia wraz z dwoma cechami charakteru.
Zawiązanie i podpisanie kontraktu z uczestnikami spotkania.
II. Część główna
Zabawa na rozpoznanie stanu emocjonalnego uczniów- autorzeźba. Uczniowie przyjmują postawę wyrażającą ich aktualny stan emocjonalny- złość lub radość.
Omówienie autorzeźb- analiza postaw naszych ciał. Zwrócenie uwagi uczniów na możliwość interpretacji mimiki, gestów związanych z konkretnymi emocjami.
Mini wykład - zdefiniowanie pojęcia „emocja”( mapa pojęciowa)
Odgrywanie scenek rodzajowych - podział klasy na 4 grupy, każda z nich otrzymuje karteczkę z nazwą emocji (złość, lęk, radość, uprzejmość), prezentacja za pomocą słów, gestów, mimiki. Pozostałe grup odgadują nazwę uczucia. Czas na przygotowanie 10 min.
Omówienie zabawy i rozmowa ukierunkowana: w jakich sytuacjach powstają prezentowane uczucia, które z emocji sprawiły największą trudność w odgrywaniu i odgadywaniu?
Kategoryzacja emocji dokonywana przez uczniów na przyjemne i nieprzyjemne (praca w grupach na szarym papierze). Czas 5 min. Omówienie pracy uczniów.
Zabawa- "Kalejdoskop uczuć"
Pomoce: karty ilustrujące uczucia ( bomba, lizak, osoba kłaniająca się z otwartą dłonią, osa)
Przebieg ćwiczenia:
- uczestnicy dzielą się na 4 grupy,
- otrzymują po 3 karty ilustrujące uczucia,
- w ciągu 5 min. mają nazwać prezentowane uczucia,
- po kilku minutach porównują nazwane przez siebie uczucia.
Rundka- określenie poziomu energii na chwilę obecną
Zabawa:, "Kiedy jestem wściekły":
Grupa siedzi w kole. Dzieci wypowiadają kolejno swe imiona i pokazują, co robią, kiedy są wściekłe nie używając wulgarnych gestów oraz słów , np. "Nazywam się Karolina, kiedy jestem wściekła, robię tak" (ręką wykonuje ruch jakby chciała uderzyć).
Omówienie- które ze sposobów reagowania na złość uważacie za właściwe, a które za nieodpowiednie? ( nieodpowiednie- kopanie kolegi, właściwe - słuchanie muzyki relaksacyjnej)
Skuteczne techniki radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami- przy rytmach uspokajającej muzyki uczniowie na szarym papierze zapisują propozycje ( np. słuchanie miłej muzyki, głębokie oddychanie, otaczanie się przyjemnymi zapachami)
Pogadanka na temat nieskutecznych sposobów , pogłębiających uczucie złości, lęku np. pielęgnowanie poczucia krzywdy, samooszukiwanie się, bierność, słuchanie ostrej muzyki )
Ćwiczenie podnoszące poziom energii w grupie, zespalające i sprzyjające budowaniu empatii- " Ślepe samochody"
Przebieg ćwiczenia:
- prowadzący proponuje, by uczestnicy utworzyli pary,
- uczestnicy stają w parach jedna osoba za drugą,
- osoba stojąca z przodu zamyka oczy i wyciąga ręce do przodu,
- osoba z tyłu kładzie ręce na ramionach osoby, stojącej przed nią i kieruje "ślepym samochodem" tak, by nie było kraksy.
- uczestnicy po kolei opisują uczucia jakie towarzyszyły im w czasie zabawy.
Prowadzący prezentuje 3 plansze z napisami MYŚL SŁOWO CZYN. Uczniowie wskazują planszę, na której znajduje się określenie stanowiące największą wartość w postępowaniu człowieka ( myśl).
Omówienie- rozmowa, w jaki sposób rozwijają człowieka pozytywne myśli, a w jaki sposób niszczą go negatywne myśli? ( np. pozytywne uczucia utrwalają w człowieku radość, negatywne myśli człowieka prowadzą nawet do chorób, konfliktu z prawem).
III. Część końcowa:
Podsumowanie zajęć:
- prowadzący przypomina najważniejsze wiadomości, które dzieci powinny zapamiętać,
-rundka- moje wrażenia z zajęć ( krótka refleksja)
Ćwiczenie zamykające (przy wyciszającej muzyce):
Pomoce: żółte samoprzylepne kartki , pisaki.
Przebieg ćwiczenia:
- uczestnicy otrzymują karteczki, które trzeba przyczepić na plecach kolegi
- proszą innych uczestników zajęć, by wpisali im na kartce coś miłego.
Pożegnanie uczniów.