SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Zajęcia przeznaczone dla klas I-III szkoły podstawowej
Temat: Czy inny znaczy gorszy?
Czas trwania: blok 5-cio godzinny
Miejsce: SP nr 4 , SP nr 25 ( klasy I i II integracyjne)
Prowadzący: A.Bronowicka, A Szałachowska
Cel: *poznawczy - poznanie możliwości i potrzeb dzieci niepełnosprawnych w klasie
*kształcący- kształcenie umiejętności współpracy z osobami niepełnosprawnymi
*wychowawczy- nauka świadomego podejścia do osób niepełnosprawnych,
uwrażliwienie na różnice między ludźmi
Przebieg:
1. Wprowadzenie -1h
Powitanie wszystkich
Przedstawienie osób prowadzących
Podpisanie kontraktu właściwego zachowania podczas prowadzonych zajęć
( promienie słońca)
Przedstawienie przebiegu zajęć i celu w jakim został zorganizowany warsztat
2. Organizowanie doświadczeń (rozwinięcie)-3h
Prowadzący rozdaje dzieciom duże kartki i prosi o narysowanie własnego autoportretu swojego `znaku' oraz jakiejś rzeczy, którą dziecko lubi. Należy zapytać, czy dzieci rozumieją, co to jest `znak' i ewentualnie im to wytłumaczyć. Następnie osoba prowadząca sporządza wystawę wszystkich dzieci.(Podczas trwania warsztatu dzieci mogą zapisywać na karteczkach mile zdania do kolegów, które następnie zostaną przyklejone do portretów). Należy zachęcić dzieci ,aby napisały coś miłego do każdej osoby z klasy.
Uwagi:
Najważniejszym elementem tych zajęć jest pokazywanie całej klasie rysunków; warto temu poświęcić sporo czasu, nie pominąć żadnego dziecka, nawet kosztem skrócenia czasu rysowania.
UKAZANIE DZIECIOM ZDROWYM MOŻLIWOŚCI DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Jedno dziecko (zdrowe)ma zawiązane oczy. Jego zadaniem jest odgadnięcie nazwy podanego przedmiotu. Wykonuje to, a potem mówi o swoich uczuciach.
Dziecko (zdrowe) ma związane ręce. Jego zadaniem jest np. rozwiązanie butów. Potem mówi o swoich uczuciach.
Dziecko (zdrowe) ma zasłonięte usta. Ma poinformować o swojej prośbie.
Dziecko (zdrowe) ma związane nogi. Ma przemieścić się w podanym kierunku.
CEL: dzieci zdrowe mówią co czuły podczas zadania. Było im trudno, ale
potrafiły to wykonać (lub nie).
WNIOSEK: Dzieci niepełnosprawne mogą robić to samo co zdrowe, ale wolniej. Czasami potrzebują pomocy innych osób
3.Zakończenie i podsumowanie -1h
Prowadzący prosi dzieci o podzielenie się refleksjami na temat zajęć (rundka)
Rozdanie portretów z miłymi dedykacjami
Pożegnanie