Konspekty lekcj1, teatr, scenariusze


Konspekty lekcji: Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy III. Lis i kozioł w bajce Adam

Wysłany przez gun-gun dnia 29-03-2007 o godz. 09:33:40

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy III. Lis i kozioł w bajce Adama Mickiewicza. Poznanie definicji bajki. Ocena postępowania bohaterów. Ćwiczenia w układaniu dialogów.

0x01 graphic

0x01 graphic

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy III. Lis i kozioł w bajce Adama Mickiewicza. Poznanie definicji bajki. Ocena postępowania bohaterów. Ćwiczenia w układaniu dialogów.

Cel ogólny:

  • zapoznanie z treścią bajki Adama Mickiewicza „Lis i kozieł”,

  • poznanie definicji bajki,

  • układanie i zapisywanie dialogu

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • wyciąga wnioski z postępowania bohaterów,

  • porządkuje wydarzenia według kolejności,

  • dodaje i odejmuje sposobem pisemnym,

  • czyta dialog z podziałem na role,

  • umie współpracować w grupie.

Metody i formy pracy:

  • pogadanka, praca z tekstem,

  • zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa.

Środki dydaktyczne:

  • duże karty z działaniami matematycznymi i hasłem na odwrocie do przypięcia do tablicy,

  • karty do pracy samodzielnej i grupowej przygotowane przez nauczyciela,

  • historyjka obrazkowa dla każdego ucznia,

  • Podręcznik s. 106 - 107, część 2, Karty Pracy „Wesoła szkoła” klasa III część 2

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu. Do tablicy przypinamy karty z działaniami na dodawanie i odejmowanie pisemne w zakresie 1000. Wybrani uczniowie rozwiązują je, a następnie porządkują wyniki od najmniejszego do największego. Po odwróceniu kart uczniowie odczytują chórem hasło: LIS I KOZIEŁ

  2. Wyjaśnienie, że jest to temat dzisiejszych zajęć. Uzupełnienie tytułu o cudzysłów, wyjaśnienie słowa kozieł, podanie nazwiska autora bajki oraz podanie krótkiej informacji o jego twórczości.

  3. Praca indywidualna jednolita: uczniowie otrzymują „zaszyfrowaną” definicję bajki, którą mają odczytać, a następnie przepisać do zeszytu:

    BajAkaAtoAkrótAki,ApoAuAczaAjąAcyAuAtwór.

    WyAkoArzysAtuAjącAposAtaAcieAzwieArząt,AuAkaAzuAjeAwaAdyAluAdzi.

    ZaAwieAraAmoArał,AczyAliAkrótAkieAzdaAnie,

    wAktóArymAjestAgłówAnyAsensAbajAki.

  4. Wyjaśnienie trudnych wyrazów występujących w bajce Adama Mickiewicza „Lis i kozieł”, a następnie wysłuchanie przez uczniów utworu ukierunkowane pytaniami:

    • Co się przydarzyło lisowi?

    • Jak wybawił się z opresji?

  • Omówienie treści bajki. Poruszenie zagadnień wychowawczych: Nie można nikogo wykorzystywać, nie wolno być łatwowiernym. Ocena zachowania bohaterów. Odszukanie morału, odczytanie go i wyjaśnienie.

  • Porównanie z definicją: sprawdzenie, czy omawiany utwór to rzeczywiście bajka.

  • Praca indywidualna zróżnicowana: porządkowanie zdań według kolejności wydarzeń w oparciu o historyjkę obrazkową do bajki.
    I Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami:

      1. Wyprawa. . . . . . . . . . . . . . . . .

      2. Wpadnięcie. . . . . . . . . . . . . . . .

      3. Nadejście. . . . . . . . . . . . . . . ....

      4. Chytry . . . . . . . . . . . . . . . . ...

      5. Skok . . . . . . . . . . . . . . . . ......

      6. Ucieczka . . . . . . . . . . . . . . . ... wyrazy: z pułapki, do studni, po gęś, kozła do studni, pomysł lisa, kozła

    II Ponumeruj zdania zgodnie z kolejnością wydarzeń:

      • Nadejście kozła.

      • Chytry pomysł lisa.

      • Wyprawa po gęś.

      • Skok kozła do studni.

      • Ucieczka z pułapki.

      • Wpadnięcie do studni.

    III Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami i ponumeruj zgodnie z kolejnością wydarzeń:

      • Nadejście. . . . . . . . . . . . . ..

      • Chytry . . . . . . . . . . . . ..

      • Wyprawa . . . . . . . . . . . . . .

      • Skok . . . . . . . . . . . . . . .

      • Ucieczka . . . . . . . . . . . . . . .

      • Wpadnięcie . . . . . . . . . . . . . . wyrazy: z pułapki, do studni, po gęś, kozła do studni, pomysł lisa, kozła

      • Próba wymyślenia dalszego ciągu bajki. Propozycje dzieci.

      • Praca grupowa jednolita: Porządkowanie rozsypanki zdaniowej - dialogu między kozłem, a jego dziećmi po powrocie do nory. Dla ułatwienia wypowiedzi lisa i koźlątek zapisane są różnymi kolorami. Dzieci otrzymują pocięte karteczki z wypowiedziami.

        • Dlaczego, tatusiu, nie przyniosłeś nam jedzenia?

        • Spotkała mnie zła przygoda.

        • A czemu jesteś taki zabłocony?

        • Polowałem na gęś i wpadłem do beczki wkopanej w ziemię.

        • A jak się stamtąd wydostałeś?

        • W beczce było pusto, ale ja udałem, że piję wodę. Spragniony kozioł skoczył na dół, a ja po jego grzbiecie wydostałem się na wierzch.

        • Ach, tatusiu, jakiś ty sprytny. Z każdej opresji umiesz wyjść cało.

        • Czytanie dialogów z podziałem na role. Jedno z dzieci w grupie jest lisem, pozostałe - lisiątkami.

        • Praca indywidualna jednolita: Wykonanie ćwiczeń w „Kartach pracy” s. 84 - 86.

        • Podsumowanie zajęć. Uczniowie odpowiadają na pytanie: Co powiedzielibyście na temat dzisiejszych zajęć choremu, nieobecnemu w szkole koledze?


