Zapozanie uczniów w etapami powstawania owocu i pięknem wiosennego sadu. Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II
Blok tematyczny: WIOSNA KOLOROWA I RADOSNA
Temat dnia: Wiosna w sadzie
Cele: Uczeń:
oblicza iloczyny i ilorazy;
umie porządkować liczby od najmniejszej do największej;
zna i poprawnie nazywa części kwiatu;
zna pojęcia: nektar, zapylenie.
potrafi wymienić etapy powstawania owocu;
umie wymienić nazwy owoców mających jedno lub wiele nasion;
rozpoznaje po kwiatach niektóre drzewa owocowe;
zna sposoby rozsiewania nasion;
poprawnie porządkuje zdania według etapów powstawania owocu;
wie jaką rolę w powstawaniu owoców pełnią owady i nie niszczy ich;
nie łamie niepotrzebnie gałęzi drzew;
Metody: pogadanka, praca z tekstem, pokaz, obserwacja, praktycznego działania
Formy:
praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana,
praca indywidualna jednolita,
praca indywidualna zróżnicowana,
łamigłówka matematyczno - przyrodnicza,
naturalne okazy przyrodnicze,
lupy, podręcznik, ćwiczenia, piosenka pt. „Wiosna"
elementy rozsypanki zdaniowej dla każdego ucznia,
lustracja przedstawiająca wiosenny sad,
Czas trwania: 2 x 45 minut
Przebieg lekcji:
Rozwiązanie matematyczno - przyrodniczej łamigłówki.
Oblicz działania, uporządkuj wyniki malejąco i odczytaj hasło. (Samodzielna praca uczniów).
Kto potrafi odczytać hasło?
To jest właśnie temat naszej dzisiejszej lekcji.
Pokaz naturalnych okazów przyrodniczych (kwiaty: gruszy, jabłoni, wiśni)
Po czym można rozpoznać rodzaje drzew i krzewów owocowych? U. - Po kolorze kwiatu. U. - Po zapachu.
Czy wszystkie drzewa owocowe kwitną jednocześnie?
Jakie kwitną teraz? (grusze, jabłonie)
Jakie drzewa kwitły wcześniej? (wiśnie, czereśnie)
Gdzie rośnie najwięcej drzew owocowych?
Przypomnienie budowy kwiatów jabłoni, gruszy.
obserwacja kwiatów pod lupą;
wyróżnianie głównych części i ich nazywanie;
liczenie płatków, działek kielicha i pręcików;
Praca z tekstem pt. „ Powstawanie owocu”.
Głośne odczytanie tekstu.
Wyjaśnienie pojęć: nektar, zapylanie.
Omówienie etapów powstawania owoców.
Sposoby rozsiewania się nasion (ludzie, wiatr, zwierzęta).
Etapy powstawania owocu (praca w grupach). I poziom - samodzielnie układa zdania. II poziom - uzupełnia zdania z lukami.
Owad zbiera pyłek z kwiatu.
Przenosi go na słupek innego kwiatu.
Pyłek wędruje do zalążni słupka.
Słupek rozrasta się w owoc.
Analiza ortograficzna. Przepisanie do zeszytów. Samokontrola.
Malowanie farbą plakatową „Wiosenny sad”.
Zajęcia końcowe. Ocena prac. W trakcie trwania lekcji uczniowie śpiewają i ilustrują ruchem poszczególne zwrotki piosenki pt. „ Wiosna”.
|