konspekt-Ewelina-Bogusia, scenariusze


ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej.

Temat: Budowanie pozytywnych relacji z rówieśnikami.

Czas trwania: 5 godzin lekcyjnych

Cel: integracja klasy

Realizatorzy warsztatu: Bogusława Olszewska, Ewelina Bagdziun

Metody: rysowanie, miniwykład, ćwiczenia, zabawy

Przebieg warsztatów

WSTĘP: 1h

  1. Przedstawienie się prowadzących (w nowej roli)

Cel:

Np. Dzień dobry. Dzisiaj spotykamy się na zajęciach warsztatowych, które będą różniły się nieco od tych, które prowadzimy z Wami dotychczas przede wszystkim tym, że dzisiaj zajęcia poprowadzimy w parze.

  1. Temat i cele zajęć

Cel:

Zajęcia warsztatowe opierają się na tym, co uczestnicy myślą, jakie mają przekonania i doświadczenia na dany temat. W pierwszej części warsztatów uczniowie wykonają rysunki plastyczne, po wykonaniu prac siądziemy w kręgu by lepiej nam się pracowało. Będziemy proponować rozmowy na forum, zadania w grupach i indywidualne po to byśmy mogli wymieniać się swoimi poglądami. To jak będzie przebiegało nasze spotkanie zależy od Waszego udziału i aktywności, dlatego zachęcamy do zaangażowania w zajęcia.

  1. Kontrakt

Cel:

Proszę popatrzcie jeszcze raz na umowę, posłuchajcie co w niej zawarliśmy (prowadząca odczytuje umowę) może jeszcze komuś coś przyszło do głowy - jeżeli nie to niech każdy zastanowi się, czy przyjmuje warunki kontraktu, tzn. czy podpisze przygotowany kontrakt.

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Uczniowie wykonują dwie prace plastyczne na temat: 30min.

Uczniowie zostali wcześniej poproszeni o przyniesienie materiałów do wykonania prac (kartki, kredki, mazaki).

  1. Ćwiczenie „Wszyscy którzy” 10min.

Co mówimy uczniom:

„Stoję na środku Sali uczniów nie mam krzesła, uczniów chcę je mieć. Wypowiem zaraz jakieś zdanie zaczynające się od słów ”wszyscy, którzy…”. Zadanie to musi dotyczyć mnie, czegoś, co lubię/czego nie lubię,, mam lub chcę mieć itp. Osoby, których również to zdanie dotyczy, zmieniają krzesła uczniów co najmniej dwa krzesła. Na środku zostanie jedna osoba uczniów ona będzie kontynuować zabawę, mówiąc: „wszyscy, którzy…”. Zaczynamy.

  1. Dzielimy uczniów na 6 grup. 10min.

Trzy grupy wypisują na arkuszu papieru „Lubię moją koleżankę/kolegę za…”, kolejne trzy grupy wypisują na arkuszu papieru „Nie lubię mojej koleżanki/kolegi, bo…”.

(śnieżna kula)

  1. Ćwiczenie integracyjne:

Co trzeba zrobić, żeby w przyszłości udało się stworzyć taki pomnik? Prowadzący zaznacza, że był to jeden cykl warsztatów, warsztatów w przyszłości będziemy pracować nad integracją klasy, żebyśmy wszyscy czuli się dobrze, żebyśmy miło spędzali czas.

ZAKOŃCZENIE: 1h

  1. Niech każdy wypowie się, czy podobały Ci się zajęcia, jak się czujesz ?

  2. Jeśli nie, to dlaczego ?, co musiałoby być na zajęciach, żeby Ci się spodobały?

  3. Co zaproponowałbyś, jakie ćwiczenia?


