KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA GRUPY „0”
TEMAT: Boso przez świat
CEL: ćwiczenie ogólnej sprawności fizycznej, odreagowanie napięć, dobra zabawa w grupie, odprężenie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- potrafi dobrze bawić się w grupie świetlicowej
- doskonali sprawność ruchową
- uruchamia wyobraźnię, fantazję w zabawach
- potrafi określić właściwości przedmiotów, których dotyka
METODY: zabawowe, twórczego myślenia
FORMY: grupowe
ŚRODKI: buty, różne przedmioty dostępne w sali, piórko
Czas: 60 min
Grupa: ok. 15 osób
PRZEBIEG:
Rozgrzewka - szybka zmiana miejsc
Wszyscy siedzą w kręgu. Nauczyciel po kolei pyta się dzieci jakie znają rodzaje butów. Następnie dzieli grupę na kozaki, sandały, szpilki, adidasy. Nauczyciel wywołuje poszczególne rodzaje butów, a wywołane dzieci zmieniają swoje miejsca.
Hej - ho
Siedzimy w kręgu. Każdy z uczestników ściąga jeden but i kładzie go przed sobą. Wspólnie śpiewamy tekst: „Hej - ho, hej - ho do szkoły by się szło...”, uderzając rytmicznie trzymanymi butami o podłogę. Następnie śpiewamy tekst, rytmicznie przekładając buty w prawo.. Gdy każde dziecko odzyska swój but, kontynuujemy zabawę, śpiewając :Hej - ho, hej - ho do domu by się szło...” i przekładamy buty w lewą stronę. Ponieważ zabawa uda się gdy wszyscy uczestnicy jednocześnie przekładają buty, należy najlepiej najpierw przećwiczyć zabawę bez śpiewu.
Podawanie buta
Dzieci dalej pozostają w kręgu. Nauczyciel poleca podawanie buta bez używania rąk:
- stopami
- między kolanami
- pod pachami
Przerywnik- co by było gdyby...
Prowadzący zadaje dzieciom pytania, zmuszające do użycia wyobraźni: Jakby but był chory to na co? Jakby but miał najlepszego przyjaciela to kto nim by był? Co by było gdyby pewnej nocy zniknęły wszystkie buty?
Podawanie różnych przedmiotów stopami
Dzieci siedząc w kręgu podają sobie przedmioty różnej wielkości i kształtu używając tylko stóp. Zaczynają od największych po najmniejsze.
Zgadnij co to
Każde dziecko po kolei siada na krzesełku z zawiązanymi oczami i gołymi stopami. Nauczyciel kładzie przed nim różne przedmioty. Jego zadaniem jest opisać jaki ten przedmiot jest, dotykając go tylko stopami, następnie zgaduje co to jest za przedmiot.
Transport buta.
Zabawa odbywa się grupach lub nie w zależności od liczby uczestników. Prowadząca ustawia na środku sali tor przeszkód z krzesełek. Zadaniem dzieci jest przejście tego toru przeszkód ze swoim butem na plecach.
Opracowała: Karolina Oszek
Nauczyciel stażysta