10.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE V „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: O wschodzie słońca- czytamy fragment utworu A. Mickiewicza pt.: „Pan Tadeusz”.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń umie używać przymiotników przy opowiadaniu.
Uczeń potrafi wskazać przenośnie i epitety w tekście.
Uczeń potrafi opisać funkcje poszczególnych środków językowych.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń zna sylwetkę autora.
Uczeń potrafi zdefiniować pojęcie: epitet.
Uczeń wie, jakie funkcje pełni epitet w tekście.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
MATERIAŁY: podręcznik do języka polskiego (kl. V „Między nami”), kartki z szyfrem.
METODA: pogadanka heurystyczna.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą
- Nauczyciel prosi ucznia o rozdanie karteczek z szyfrem
-Nauczycie pyta: Kim jest ten poeta? |
-Uczeń rozdaje ćwiczenie.
-Uczniowie rozwiązują ćwiczenie.
-Proponowana odpowiedź: |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - komunikacja: nauczyciel - uczeń -twórcze rozwiązywanie problemów |
Badanie |
-Nauczyciel mówi: Adam Mickiewicz jest słynnym polskim poetą. Jest autorem wielu ballad, liryków, a także polskiej epopei narodowej- „Pan Tadeusz”.
-Zapiszmy sobie teraz temat lekcji: O WSCHODZIE SŁOŃCA- CZYTAMY FRAGMENT UTWORU ADAMA MICKIEWICZA PT.: „PANA TADEUSZ”.
-Nauczyciel mówi: Otwórzcie teraz podręczniki na stronie 14. Zamknijcie oczy i spróbujcie wyobrazić sobie przedstawioną
-Nauczyciel odczytuje tekst. -Odczytajcie teraz ten tekst sami.
-Nauczyciel prosi: Przeczytajcie polecenie do ćwiczenia numer 2.
-Przeczytajcie teraz polecenie
- Nauczyciel pyta: Które z tych opowiadań bardziej szczegółowo przedstawia rzeczywistość i lepiej oddziałuje na wyobraźnię odbiorcy?
-Przeczytajmy teraz wspólnie informację znajdującą się w ramce na stronie 15. |
-Uczniowie zapisują temat lekcji
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
-Uczniowie zamykają oczy
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
-Uczeń odczytuje polecenie
Przeczytaj uważnie wiersz,
-Proponowana odpowiedź ucznia: Nad Soplicowem wstało słońce
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
a) Wybierz z tekstu wyrazy, które
b) Opowiedz jeszcze raz
-Uczniowie ponownie opowiadają: Nad Soplicowem wstało słońce
-Proponowana odpowiedź: Opowiadanie drugie.
-Uczeń odczytuje informację: Wyraz, który w tekście pełni funkcję określenia rzeczownika, nazywamy EPITETEM. Najczęściej wyrażony jest przymiotnikiem. Określa cechy, właściwości istot żywych, przedmiotów i zjawisk, |
- czytanie - skuteczne porozumiewanie się -poprawność językowa -twórcze rozwiązywanie problemów -mówienie - komunikacja: się nauczyciel- uczeń
|
Prezentacja |
-Nauczyciel mówi: Otwórzcie teraz zeszyty i przepiszcie |
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. |
- pisanie |
Przekształcanie |
- Nauczyciel prosi: Przeczytajcie teraz polecenie do zadania 5. |
-Uczeń czyta polecenie: Znajdź epitety w zamieszczonych fragmentach i powiedz, jaką pełnią funkcję.
a) Grusze jaśniały suchą i wonną purpurą, kasztanu spływały nieustanną rdzawą falą liści (M. Dąbrowska)
b) W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit. Nie była to szkaradna, brudna, wilgotna nora, rojąca się od robaków (J.R.R. Tolkien) |
- stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce -czytanie
|
Podsumowanie |
- Nauczyciel pyta: Co to jest epitet? -Zapiszcie zadanie domowe. 1. Podr. ćw. 5 c), d), e), f) 2. Nauczę się na pamięć dzisiejszej notatki. |
-To wyraz, który pełni w tekście funkcję określenia rzeczownika. |
-samokształcenie - komunikacja nauczyciel-uczeń |
Rozwiązując szyfr dowiesz się, kto jest na ilustracji obok:
A B C D E F G H I
J K L M N O P
R S T U W Y Z
………………………………