materily pomocnicze struktura konspektu

Materiały pomocnicze do zajęć z dydaktyki matematyki

Struktura konspektu lekcji matematyki 4

Dane nauczyciela Miejscowość, dnia ………………… r.




K O N S P E K T L E K C J I

do przedmiotu MATEMATYKA


Program nauczania ………………………………….... (zmodyfikowany)



Temat:


Liczba godzin na realizację tematu:

Klasa:

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca:


1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją (np. wcześniej powtórzone i zlecone jako zadanie domowe lub konieczne do powtórzenia na początku lekcji):

a)

b) .

c)

2. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:


3. Metody nauczania:


4. Formy nauczania:


  1. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

np


7. Szczegółowy przebieg lekcji:



Tematy / podtematy

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

czas

Uwagi

1

2

3

4

5

6


cz. wstepna -sprawy organizacyjne

Sprawdzenie porządku w klasie

Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeśli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

Uczniowie wykonują polecenia


Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.

Sprawdzenie obecności

Nauczyciel sprawdza obecność



Cz. wstepna – sprawdz. zad. dom. i odpytywanie; powtórzenie wiadom. potrzebnych do nowej lekcji

Problemy z zadaniem domowym

Nauczyciel pyta, czy uczniowie mieli problemy z zadaniem domowym

Uczniowie przedstawiają swoje problemy


zwracać uwagę na poprawność wypowiedzi, używanie odpowiedniego słownictwa, zorientować się, czy są uczniowie, którzy rozwiązali zadanie (odpowiednio ich ocenić)

Przedstawienie rozwiązania zadania domowego

Nauczyciel wyznacza uczniów do prezentacji zadania domowego

Wybrani uczniowie demonstrują swoje zadania domowe

W przypadkach niepełnych odpowiedzi należy pozostałych uczniów włączyć do uzupełnienia rozwiązania zadania

Odpytywanie

Nauczyciel pyta z tego zakresu materiału, który zawiera informacje potrzebne do nowej lekcji

Wybrani uczniowie demonstrują rozwiązania zadania (problemu)


Wystawienie ocen

Nauczyciel ocenia pytanych uczniów


Nauczyciel powinien powiedzieć uczniowi, jaką ocenę (ilość punktów) otrzymał i krótko uzasadnić

Część zasadnicza lekcji

Przedstawienie tematu lekcji, zapisanie na tablicy





  • Nawiązanie do tematu lekcji

Krótkie wprowadzenie w problematykę

Słuchają

Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji

  • Zasadniczy temat lekcji



Rozwinięcie tematyki

Notują najważniejsze uwagi w zeszycie i wykonują polecenia nauczyciela

Wykorzystywać środki dydaktyczne i odpowiednie formy, zasady i metody nauczania. Koniecznie odnieść się do poziomów wymagań

  • Ćwiczenia z nowego tematu lekcji

Nauczyciel podaje problemy i zadania do rozwiązania z nowego tematu. Kontroluje przebieg rozwiązania i komentuje powtarzające się błędy

Wykonują powierzone zadania, przy wątpliwościach pytają nauczyciela

Należy przygotować zadania o różnym poziomie trudności na różne poziomy wymagań.

  • Wystawienie ocen

Nauczyciel może wystawić oceny (punkty) za rozwiązanie problemu, komentuje i uzupełnia rozwiązanie zadania o inne warianty.

Uzupełniają i korygują swoje rozwiązania


W przypadku, gdy uczniowie pracują w grupach nad tym samym zadaniem, można zadawać dodatkowe pytania poszczególnym uczniom, aby zorientować się, jak każdy z nich z osobna radzi sobie z rozwiązaniem zadania

  • Podsumowanie (rekapitulacja)

Nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pytania dotyczące zagadnień związanych z zasadniczym tematem lekcji, uzupełnia i ewentualnie koryguje wypowiedzi uczniów

Uczniowie odpowiadają, mogą wzajemnie uzupełniać swoje wypowiedzi


Podsumowanie pozwoli na utrwalenie wiedzy uczniów

Część końcowa lekcji

  • Ewaluacja umiejętności uczniów

Nauczyciel powinien zadać pytania typu:

Czy wszystko zrozumiałeś?

Które zagadnienia sprawiły ci najwięcej problemów?

Które zagadnienia chciałbyś dokładniej poznać?

Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne


Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć

  • Podanie zadania domowego

Nauczyciel zadaje zadanie, które powinno mieć formę utrwalającą i poszerzającą zdobyte na lekcji wiadomości i umiejętności lub przygotować ucznia do nowej lekcji

Zapisują treść zadania domowego do zeszytów.

Nauczyciel może zadać zadanie domowe na dwóch poziomach trudności (łatwiejsze dla uczniów mających trudności z uczeniem się matematyki oraz trudniejsze, dla pozostałych)


  • Podanie tematu następnej lekcji

Nauczyciel może krótko przedstawić tematykę następnej lekcji oraz zwrócić uczniom uwagę na potrzebne wiadomości i umiejętności

Zapisują uwagi do zadania domowego w zeszycie.

Należy polecić podręcznik, wskazać odpowiedni rozdział









RAZEM [ minut]






