materily pomocnicze struktura konspektu

Dane nauczyciela Miejscowość, dnia ………………… r.

K O N S P E K T L E K C J I

do przedmiotu MATEMATYKA

Program nauczania ………………………………….... (zmodyfikowany)

Temat: Dodawanie liczb całkowitych

Liczba godzin na realizację tematu: 1 godz

Klasa: 6

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka 6, Matematyka z plusem, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe; Matematyka 2001 WSiP

1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją (np. wcześniej powtórzone i zlecone jako zadanie domowe lub konieczne do powtórzenia na początku lekcji):

a) zna zapis liczb ujemnych

b) rozróżnia liczby dodatnie i ujemne

c) umie przedstawiać liczby na osi liczbowej

2. Cele zajęć:

Cel ogólny:

Poznanie własności dodawania na liczbach całkowitych

Cele szczegółowe:

  1. Uczeń wie, że informacje na ten temat dodawania liczb całkowitych znajdzie w podręczniku i zeszycie.

Uczeń umie wykorzystać informacje z zajęć w życiu codziennym ( funkcja zysku i strat).

uczeń będzie pamiętał.

  1. uczeń będzie rozumiał:

    • pojęcia

    • określenia

    • definicje

  2. uczeń będzie umiał (potrafił)

    • rozróżnić

    • wykonać dodawanie liczb całkowitych .

    • zaprojektować

    • zastosować

dokonuje obserwacj i formuuje wiosek

C. Cele wychowawcze:

3. Dominująca metoda nauczania: praca zespołowa

Wspomagające metody nauczania: indywidualna

4. Dominująca forma nauczania: problemowa

Wspomagające formy nauczania: ćwiczeniowa

6. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

7. Szczegółowy przebieg lekcji:

Tematy / podtematy Czynności nauczyciela Czynności uczniów czas Uwagi
1 2 3 4 5 6

cz. wstepna -sprawy organizacyjne

Sprawdzenie porządku w klasie Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeśli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności Uczniowie wykonują polecenia 4 min Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, itd.
Sprawdzenie obecności Nauczyciel sprawdza obecność

Cz. wstepna – sprawdz. zad. dom. i odpytywanie; powtórzenie wiadom. potrzebnych do nowej lekcji

Problemy z zadaniem domowym Nauczyciel pyta, czy uczniowie mieli problemy z zadaniem domowym Uczniowie przedstawiają swoje problemy 8 min zwracać uwagę na poprawność wypowiedzi, używanie odpowiedniego słownictwa, zorientować się, czy są uczniowie, którzy rozwiązali zadanie (odpowiednio ich ocenić)
Przedstawienie rozwiązania zadania domowego Nauczyciel wyznacza uczniów do prezentacji zadania domowego Wybrani uczniowie demonstrują swoje zadania domowe W przypadkach niepełnych odpowiedzi należy pozostałych uczniów włączyć do uzupełnienia rozwiązania zadania
Odpytywanie Nauczyciel pyta z tego zakresu materiału, który zawiera informacje potrzebne do nowej lekcji Wybrani uczniowie demonstrują rozwiązania zadania (problemu)
Wystawienie ocen Nauczyciel ocenia pytanych uczniów Nauczyciel powinien powiedzieć uczniowi, jaką ocenę (ilość punktów) otrzymał i krótko uzasadnić

Część zasadnicza lekcji

Przedstawienie tematu lekcji, zapisanie na tablicy 25min Czas. 1 min
  • Nawiązanie do tematu lekcji

Krótkie wprowadzenie w problematykę Słuchają Należy zadawać pytania na zasadzie dyskusji 3 min
  • Zasadniczy temat lekcji

Rozwinięcie tematyki Notują najważniejsze uwagi w zeszycie i wykonują polecenia nauczyciela Wykorzystywać środki dydaktyczne i odpowiednie formy, zasady i metody nauczania. Koniecznie odnieść się do poziomów wymagań
  • Ćwiczenia z nowego tematu lekcji

Nauczyciel podaje problemy i zadania do rozwiązania z nowego tematu. Kontroluje przebieg rozwiązania i komentuje powtarzające się błędy Wykonują powierzone zadania, przy wątpliwościach pytają nauczyciela Należy przygotować zadania o różnym poziomie trudności na różne poziomy wymagań.
  • Wystawienie ocen

Nauczyciel może wystawić oceny (punkty) za rozwiązanie problemu, komentuje i uzupełnia rozwiązanie zadania o inne warianty. Uzupełniają i korygują swoje rozwiązania W przypadku, gdy uczniowie pracują w grupach nad tym samym zadaniem, można zadawać dodatkowe pytania poszczególnym uczniom, aby zorientować się, jak każdy z nich z osobna radzi sobie z rozwiązaniem zadania
  • Podsumowanie (rekapitulacja)

Nauczyciel podsumowuje lekcję, zadaje pytania dotyczące zagadnień związanych z zasadniczym tematem lekcji, uzupełnia i ewentualnie koryguje wypowiedzi uczniów Uczniowie odpowiadają, mogą wzajemnie uzupełniać swoje wypowiedzi Podsumowanie pozwoli na utrwalenie wiedzy uczniów

Część końcowa lekcji

  • Ewaluacja umiejętności uczniów

Nauczyciel powinien zadać pytania typu:

Czy wszystko zrozumiałeś?

Które zagadnienia sprawiły ci najwięcej problemów?

Które zagadnienia chciałbyś dokładniej poznać?

Uczniowie odpowiadają na pytania ewaluacyjne Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć
  • Podanie zadania domowego

Nauczyciel zadaje zadanie, które powinno mieć formę utrwalającą i poszerzającą zdobyte na lekcji wiadomości i umiejętności lub przygotować ucznia do nowej lekcji Zapisują treść zadania domowego do zeszytów. Nauczyciel może zadać zadanie domowe na dwóch poziomach trudności (łatwiejsze dla uczniów mających trudności z uczeniem się matematyki oraz trudniejsze, dla pozostałych)
  • Podanie tematu następnej lekcji

Nauczyciel może krótko przedstawić tematykę następnej lekcji oraz zwrócić uczniom uwagę na potrzebne wiadomości i umiejętności Zapisują uwagi do zadania domowego w zeszycie. Należy polecić podręcznik, wskazać odpowiedni rozdział
RAZEM [ minut]
