Scenariusz zajęć
9.11.2012
Temat kompleksowy: Znajomi Loli z wiejskiego podwórka
Temat dnia: Domki zwierząt
Grupa: 4-latki
Prowadząca: Marta Konarska
Cele ogólne:
Podział zwierząt na dzikie i hodowlane
Znajomość miejsc, w których mieszkają zwierzęta dzikie i hodowlane
Znajomość miejsca zamieszkania zwierząt hodowlanych (kurnik, obora, buda, stajnia)
Orientacja w przestrzeni
Ćwiczenie mięśni narządów mowy
Współpraca grupy
Rozwijanie sprawności manualnych i wyobraźni
Rozwój słownictwa i zainteresowań
Cele szczegółowe:
dziecko
wie, które zwierzęta są dzikie, a które ludzie hodują
Wie, gdzie mieszkają zwierzęta dzikie i hodowlane
Wie, jak nazywają się pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych
Potrafi orientować się w przestrzeni w czasie zabawy
Ćwiczy narząd mowy
Potrafi współpracować w grupie
Usprawnia pracę rąk i rozwija wyobraźnię
Przyswaja nowe słownictwo i rozszerza zainteresowania
Metody pracy: podająca, poszukująca, praktyczna
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: plansza z obrazkami zwierząt i ich środowisk, obrazki ze zwierzętami, książka typu „dotykam i poznaję” Andrea Dami pt. ”Na wsi”, tamburyn, kartony, klej, farby, kredki, obrazki zwierząt do naklejenia
Przebieg zajęć
N. pokazuje dzieciom planszę z różnymi zwierzętami: hodowlanymi i dzikimi. Wspólnie z dziećmi ustala, które zwierzęta są hodowlane, a które dzikie. Gdzie mieszkają obie grupy zwierząt (las, pole, dom). Poznajemy domy zwierząt: kurnik - kury, obora-krowy, buda-psy, stajnia-konie
N. pokazuje obrazki z domami wraz z ich mieszkańcami w książce.
N. wiesza na ścianie obrazki ze zwierzętami, tu są domki zwierząt. Dzieci będą odwiedzać zwierzęta w ich domach – „obchód zagrody”.
Dzieci biegają w rytm tamburyna. Kiedy tamburyn przestaje grać N. mówi do którego domku idą dzieci –np. do kurnika, czyli dzieci idą do obrazka z kurą. Przy domku witają zwierzęta naśladując je dźwiękiem i ruchem. Po obejściu wszystkich domków dzieci siadają przy swoich stolikach.
N. prosi dzieci o zbudowanie farmy. Każda grupa przy stoliku dostaje gotowe tekturowe kształty do wykończenia. Dzieci mają je tak pozałamywać i skleić, by powstały przestrzenne figury stanowiące podobieństwo budynków, na koniec naklejają obrazki zwierząt tam mieszkających.