Joanna Budzyńska
PWiP, gr. B
Konspekt zajęć |
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie Grupa: 3-latki Nauczyciel prowadzący: |
Temat bloku: Szukamy wiosny. Temat dnia aktywności: Poznajemy wiosenne zwierzęta. Temat do dziennika: Wypowiedzi dzieci na temat zwierząt będących oznaką wiosny na podstawie ilustracji i własnego doświadczenia (bocian i żaba). Zabawa ruchowa pt. „Bociany chodzą po łące”. Śpiewanie piosenki pt. „Bociek i żabki” z pokazywaniem - zabawa ruchowa. Wyklejanie plasteliną wiosennych zwierząt. Zabawa ruchowa pt. „Łapiemy motyle”. |
Cele ogólne: - zapoznanie ze zwierzętami będącymi zwiastunami wiosny. Cele operacyjne: dziecko: - zna zwierzęta będące zwiastunami wiosny (bocian, żaba); - opisuje wygląd bociana i żaby; - naśladuje bociana poprzez ruch oraz wydawane odgłosy; - śpiewa piosenkę pt. „Bociek i żabki” wraz z pokazywaniem. |
Metody: - metody oparte na słowie: dyskusja, opis; - metody oparte na obserwacji: metoda pokazu; - metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych (wg Cz. Kupisiewicza). |
Środki dydaktyczne: - ilustracje przedstawiające bociana; - ilustracje przedstawiające żabę; - tamburyno; - tekst piosenki pt. „Bociek i żabki”; - plastelina. |
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa. |
Czas trwania: 60 min. |
Literatura: - K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972. |
Szczegółowy przebieg zajęć: |
||
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, przywitanie się); - prośba o wybranie przez dzieci bajki; - czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki. 2. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - zadanie dzieciom zagadki o bocianie („Po łące wędruje w czerwonych bucikach. Gdy go żabka dojrzy, czym prędzej umyka”); - prezentacja dzieciom ilustracji przedstawiającej bociana; - prośba o opisanie wyglądu bociana; - rozmowa z dziećmi: (1) kiedy przylatują bociany z ciepłych krajów?; (2) czy ktoś już ostatnio widział jakiegoś bociana?... co to oznacza?; (3) kogo największym wrogiem jest bocian? - prezentacja ilustracja przedstawiającej żabę; - prośba o opisanie wyglądu żaby. 3. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Bociany chodzą po łące” (granie na tamburynie); - ewentualna prezentacja dzieciom ruchów bociana, które mają naśladować.
4. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie); - prezentacja słów piosenki pt. „Bociek i żabki”; - prośba o powtarzanie przez dzieci kolejnych fragmentów piosenki; - wspólne śpiewanie piosenki z dziećmi;
- prezentacja ruchów do piosenki; - prośba o powtarzanie przez dzieci prezentowanych ruchów; - wspólne śpiewanie piosenki wraz z pokazywaniem.
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Bociek i żabki”; - wybranie kolejno jednej osoby, która będzie bocianem.
5. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie dzieciom po jednej ilustracji bociana, lub żaby oraz plasteliny); - omówienie z dziećmi zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem; - pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy. 6. - czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie); - zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Łapiemy motyle” (wypowiadanie komendy: „Hop!”). |
- dzieci siadają na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania; - dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela; - dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci odgadują zagadkę;
- dzieci opisują, jak wygląda bocian; - dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela;
- dzieci opisują wygląd żaby.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci chodzą w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana oraz naśladując klekot bociana: kle, kle, kle, z rękami wyciągniętymi przed siebie. Gdy nauczyciel zaczyna grać na tamburynie, dzieci zatrzymują się, stoją na jednej nodze, a stopę drugiej opierają o kolano nogi stojącej, wytrzymując w tej pozycji aż do chwili, kiedy tamburyno ucichnie, po czym dzieci dalej naśladują bociany chodzące po łące.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci uważnie słuchają słów piosenki; - dzieci powtarzają kolejne, prezentowane fragmenty piosenki; - dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę; - dzieci uważnie obserwują prezentowane przez nauczyciela ruchy do piosenki; - dzieci powtarzają prezentowane ruchy; - dzieci wspólnie z nauczycielem śpiewają piosenkę wraz z pokazywaniem.
- dziecko, które jest bocianem bacznie obserwuje żabki, które śpiewają nowo poznaną piosenkę, wykonując do niej ruchy. Na słowa: „I do wody wszystkie plum” - wszystkie żabki kucają w bezruchu, a bociek chodzi między żabkami, próbując złapać żabkę, która się poruszyła (zamiana bociana).
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu; - dzieci wyklejają plasteliną ilustrację bociana, lub żaby; - dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.
- dzieci stają w rozsypce na dywanie;
- dzieci biegają w różnych kierunkach, a na hasło: „Hop!” wyskakują w górę z klaśnięciem nad głową (złapanie motyla). |
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- ilustracja przedstawiająca bociana;
- ilustracja przedstawiająca żabę.
- tamburyno
- tekst piosenki pt. „Bociek i żabki”.
- ilustracje przedstawiające bociana, lub żabę oraz plastelina.
|
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 4 -