Kształtowanie w umysłach dzieci świadomości schematu


SCENARIUSZ OPARTY O DOŚWIADCZENIA E.GRUSZCZYK KOLCZYŃSKIEJ



ZAJĘCIA PRZEPROWADZONE W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH


EDUKACJA MATEMATYCZNA



TEMAT: Kształtowanie w umysłach dzieci świadomości schematu

własnego ciała.


CELE ZAJĘĆ:



FORMA – z całą grupą, indywidualna

METODY – słowna, czynna – działalność dzieci, oglądowa

CZAS TRWANIA: około 30 minut

PRZYBORY: tamburyno, lusterko dla każdego dziecka, karton, kredki,

flamastry.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:


  1. Przy dźwiękach tamburyna dzieci maszerują w różnych kierunkach, na głośny dźwięk dzieci tworzą koło. Nauczycielka koncentruje uwagę dzieci na sobie.

Dzieci naśladują gesty nauczycielki. Razem z nią pokazują i nazywają części swego ciała: prawidłowe nazywanie.


  1. Nauczycielka skupia na sobie uwagę dzieci. Przykłada otwarte dłonie do twarzy tak aby podkreślić jej symetrię. Odsłania polowe i mówi:


Odsłania drugą połowę twarzy i mówi:


  1. Nauczycielka gra na pianinie, dzieci maszerują, na sygnał tworzą pary i zatrzymują się.

Następnie zmiana - dzieci z drugiego rzędu robią to samo.


  1. Marsz po obwodzie koła przy muzyce tamburyna.

Na sygnał dzieci biorą lusterka i siadają na dywanie.

Nauczycielka siada przed dziećmi i mówi:

Nauczycielka zwraca się do dzieci po imieniu i pyta tak aby wszystkie dzieci miały okazję powiedzieć, jakiego koloru mają oczy i jakie są ich włosy.


  1. Nauczycielka mówi: Odłóżcie lusterka na dywan i popatrzcie:


Po pokazaniu kilku min i grymasów nauczycielka zwraca się do dzieci:

Na polecenie nauczycielki dzieci odkładają lusterka.


  1. Marsz dzieci dookoła sali – na sygnał ustawiają się parami. Podają sobie ręce siadają naprzeciw siebie. Każde dziecko z jednego rzędu zrobi minę, a drugie odgadnie jaka to jest mina

Po jakimś czasie dzieci zamieniają się rolami.


  1. Nauczycielka mówi:

Dzieci próbują wyjaśnić:

Nauczycielka uzupełnia :

W portrecie trzeba uwzględnić podobieństwa, trzeba pamiętać o kolorze oczu, włosów a także o długości włosów.



LITERATURA:


E.Gruszczyk-Kolczycka – „Edukacja matematyczna 6 – latków”

Wychowanie w przedszkolu NR.3/92

NR.5/92

NR.10/92



