KONSPEKT
Autor :
Temat: Poznajemy budowę książki.
Klasa : III Szkoły Podstawowej
Czas trwania lekcji: 45 min.
Cel główny: poznanie podstawowych elementów budowy książki
Cele operacyjne:
Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien:
zapamiętać nazwy i układ elementów tworzących książkę,
rozumieć różnicę pomiędzy poszczególnymi elementami budowy książki oraz ich funkcje.
Na poziomie umiejętności uczeń po lekcji powinien:
W sytuacjach typowych:
wskazać odpowiedni element w książce,
wykazać różnice w budowie książek.
W sytuacjach problemowych:
uzupełnić wzór budowy książki nazwami odpowiednich elementów
Metody pracy:
pogadanka,
rozmowa z klasą,
oglądowa,
zabawa w budowanie książki.
Środki dydaktyczne:
plansza - budowa książki, (zał. 1)
książki - różne wydania,
plansze z nazwami elementów budowy
książki (do zabawy).
Przebieg zajęć:
Nauczyciel wita dzieci i dzieli je na 4 grupy poprzez losowanie karteczek, które należy nakleić na ubrania. Członkowie grup zajmują miejsca obok siebie, żeby móc współpracować.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i celami.
Gdy widzimy książkę, najczęściej zwracamy uwagę na okładkę, oglądamy ilustracje, wertujemy treść książki. Na dzisiejszej lekcji przyjrzymy się dokładniej poszczególnym elementom tworzącym książkę, nauczymy się je nazywać. (zał. 1)
Zobaczcie jakie różne mogą być książki: gruba, cienka, duża, mała, w twardej i miękkiej oprawie. Mimo iż różnią się między sobą, zawierają te same elementy.
Pokaz i omówienie planszy - budowa książki.
Wyjaśnianie pojęć i funkcji poszczególnych części książki.
Oprawa - chroni książkę przed zniszczeniem, często podaje informację o autorze i tytule. Książkę można dodatkowo obłożyć w papier lub folię. Specjalnym rodzajem okładki jest obwoluta - papierowa ochrona książki pełniąca funkcję ozdobną, reklamową.
Karta tytułowa - podaje podstawowe informacje o książce: autora, tytuł, nazwiska współtwórców książki, adres wydawniczy.
Trzon (część główna książki) - tu zawarty jest tekst, to co czytamy. Zawiera karty z tekstem ciągłym lub podzielonym na rozdziały, części. Może składać się z baśni, bajek czy opowiadań. Poszczególne strony są zazwyczaj ponumerowane.
Spis treści - informuje o treści książki, o jej rozdziałach lub częściach. Występuje przeważnie na końcu książki wchodząc w skład części głównej. Pomaga w szybkim odszukaniu rozdziału podając numery stron.
Omówienie pojęcia szata graficzna książki.
Dzieci opowiadają jak wyglądają książki, które są ładne, podobają się im: nie są zniszczone, są kolorowe, mają piękne okładki i ilustracje. Te elementy składają się na szatę graficzną książki, tworzy ją ilustrator.
Podsumowanie - dzieci rysują według wzoru z tablicy lub wklejają do zeszytu ksero rysunku z najważniejszymi częściami książki, nazywają te części.
Zabawa utrwalająca wiadomości:
Każde dziecko losuje planszę (kartki z bloku technicznego z napisami: oprawa, karta tytułowa, trzon książki, spis treści),
We wskazanych przez nauczyciela miejscach stają dzieci, które wylosowały napisy: oprawa,
"Oprawki" składają całą książkę, przywołując do siebie następne dzieci, inne części książki.
Jeśli liczba dzieci w klasie nie jest podzielna przez cztery, pozostanie jedna "niekompletna książka". Te dzieci mogą wymienić swe plansze na dodatkowe, z napisami: obwoluta. szata graficzna i dołączyć do wybranych przez siebie książek.
Nauczyciel dziękuje za udział w spotkaniu i zaprasza do korzystania ze zbiorów biblioteki.
Załącznik 1.