Pypno Paweł, grupa 6A
KONSPEKT LEKCJI EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA
Temat lekcji: Oparzenia chemiczne i termiczne
Klasa: 3 gimnazjum
Miejsce: sala lekcyjna
Czas: 45 minut
4. Zagadnienia:
Czym jest oparzenie
Podział oparzeń
Przykłady oparzeń
Objawy oparzeń
Zasady postępowania przy oparzeniach
5. Cele edukacyjne lekcji:
OGÓLNE:
Zapoznanie uczniów z rodzajami oparzeń
Nauczenie bezpiecznego korzystania z substancji w domu.
Kształtowanie troski o zdrowie własne oraz najbliższych
OPERACYJNE:
Omawia skutki wysokiej temperatury na człowieka;
Potrafi określić rodzaj oparzenia oraz sposób postępowania gdy takowe nastąpi
Zna zasady bezpieczeństwa w wypadku nastąpienia oparzenia;
potrafi wymienić substancje powodujące oparzenia chemiczne.
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedze w życiu codziennym
6. Metody: dyskusja, prezentacja multimedialna,
7. Forma organizacji zajęć: praca zbiorowa
8. Środki dydaktyczne: prezentacja, komputer, rzutnik,
Tok lekcji:
Część lekcji |
Czas |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Część wstępna |
5’ |
- Powitanie klasy, - Sprawdzenie obecności oraz przygotowania do zajęć, - Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji, - Przypomnienie słowne zagadnień związanych z wychłodzeniem organizmu |
- zgłaszają swoją obecność, - odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela z tematu poprzednich zajęć, - zapisują temat oraz zagadnienia związane z tematem zajęć, |
- w formie pogadanki, |
Część główna
|
5'
3’
5’
5’
5’
3’
5’
|
- Omówienie czym jest Oparzenie
- Omówienie stopni oparzeń
- Omówienie ogólnych zasad postępowania w przypadku oparzeń
-Omówienie ogólne oparzeń termicznych oraz ich objawy
-Dokładne omówienie zasad postępowania w przypadku oparzeń termicznych
- Omówienie ogólne oparzeń chemicznych oraz co je może wywołać.
- Omówienie poszczególnych rodzajów oparzeń chemicznych i sposób postępowania. |
- Najpierw dyskusja na temat, następnie zapisują definicje w zeszycie,
- U. usiłują według posiadanej wiedzy odpowiedzieć na pytanie o stopnie, następnie odczytują z prezentacji
- Uczniowie notują zasady postępowania
U. odpowiadają na pytania: „Czym jest Oparzenie termiczne?” , „Co je powoduje?”, „Jakie mogą być objawy oparzenia?”
- U. starają się sami dojść do tego w jaki sposób się zachować.
- U. odpowiadają na pytania: „Co to jest oparzenie chemiczne?”, „Co robić by nie doszło do poparzenia chemicznego?”
- U. próbują na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy opisać sposoby zachowania w czasie poparzeń chemicznych. |
- prezentacja multimedialna,
|
Część końcowa |
8’ |
- Zadanie pracy domowej
- Podsumowanie tematu zajęć z pomocą filmu.
- Dyskusja o zajęciach
- Podanie tematu następnych zajęć
- Pożegnanie klasy, |
- U. za pisują treść zadania domowego,
- U. oglądają krótki film powtórzeniowy
- U. zadają pytania jeżeli coś jest niejasne,
|
- Temat PD: Substancje chemiczne w środkach chemicznych w domu. - Film podsumowujący. |