muzyka średniowiecza i renesansu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V

Prowadzący: Teodozja Kulesza

Czas trwania: 2x 45min (dwie godziny lekcyjne)

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10

TEMAT: Muzyka średniowiecza i renesansu

Cel ogólny:

Poznanie elementów charakterystycznych dla muzyki renesansu i średniowiecza

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wymienia cechy muzyki średniowiecza i renesansu,

- określa kolejność chronologiczną obu epok muzycznych,

- śpiewa w dwugłosie psalm Nieście chwałę, mocarze,

- gra na flecie w dwugłosie.

Podstawa programowa:

1.1, 1.2, 1.3, 1.6, 1.7, 2.2, 2.3, 2.4, 3.1, 3.2, 3.5, 3.6, 3.7

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa

Metody pracy:

śpiewanie, granie na instrumentach, percepcja, ruch przy muzyce, działania twórcze, rozmowa nauczająca (pogadanka).

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Lekcja muzyki 5” (s. 97–103),

- zeszyt ćwiczeń „Lekcja muzyki 5” (s. 68-71).



Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

- przygotowanie przyborów szkolnych

- sprawdzenie pracy domowej

- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji



Faza realizacyjna:

Wprowadzenie do tematu lekcji – rozmowa nauczająca na podstawie informacji zawartych w podręczniku na s. 97.

Wysłuchanie pieśni Bogurodzica.

- Uczniowie ustalają, czy utwór jest jednogłosowy, czy wielogłosowy (podręcznik, s. 97).

- Następnie określają autorstwo pieśni (podręcznik, s. 97, ćwiczenie 1.).

Omówienie muzyki schyłku średniowiecza oraz muzyki renesansowej (podręcznik,

s. 98–100).

- Nauczyciel charakteryzuje muzykę i instrumenty omawianego okresu.

- Uczniowie analizują infografiki oraz słuchają przykładów brzmienia lutni i liry korbowej.

Ustalenie kolejności chronologicznej omawianych epok muzycznych.

Uzupełnienie zdań dotyczących muzyki średniowiecza (zeszyt ćwiczeń, s. 68–69, zadanie wstępne, ćwiczenie 1.).

Zaśpiewanie melodii przeznaczonej dla pierwszego głosu w psalmie Nieście chwałę, mocarze (podręcznik, s. 100–101).

- Nauczyciel prezentuje pierwszy głos utworu.

- Uczniowie uczą się kolejnych fragmentów.

- Wszyscy wspólnie śpiewają całą melodię.



Wykonanie psalmu Nieście chwałę, mocarze w dwugłosie na instrumentach (podręcznik, s. 100–101):

- Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy.

- Wszyscy uczą się partii pierwszego głosu pod kierunkiem nauczyciela.

- Zespół wyznaczony do realizacji głosu drugiego uczy się swojej partii.

- Oba głosy pod kierunkiem nauczyciela wspólnie wykonują utwór.

Jeżeli nie uda się wykonać utworu w układzie dwugłosowym, należy ograniczyć się tylko do głosu pierwszego.

Opracowanie akompaniamentu perkusyjnego do utworu Nieście chwałę, mocarze (zeszyt ćwiczeń, s. 71, ćwiczenie 6.).

- Uczniowie proponują, na jakich instrumentach można wykonać akompaniament, i wpisują ich nazwy w odpowiednie miejsca w ćwiczeniu.

- Wszyscy wspólnie ustalają, na czym zagrają poszczególne rytmy.

- Nauczyciel dzieli klasę na grupy: fletową (grającą psalm unisono lub w dwugłosie) oraz trzy zespoły perkusyjne. Następnie rozdaje uczniom instrumenty.

- Głosy wspólne wykonują utwór.

- Wszystkie grupy wykonują psalm.

Można także wyodrębnić grupę wokalną realizującą partię pierwszego głosu.

Omówienie renesansowej muzyki wielogłosowej; przypomnienie wiadomości o formie kanonu (podręcznik, s. 101).

Wysłuchanie utworu Już się zmierzcha; określenie, jakie rodzaje głosów wokalnych wykonują utwór (podręcznik, s. 102).

Omówienie instrumentów renesansowych; wprowadzenie pojęcia tabulatura.

Wysłuchanie tańca Szewczyk i określenie jego formy (podręcznik, s. 102).

Wypisanie nazw instrumentów popularnych w średniowieczu i renesansie (zeszyt ćwiczeń, s. 70, ćwiczenie 4.).

Wykonanie improwizacji ruchowej do tańca Szewczyk (podręcznik, s. 102, ćwiczenie 1.).

Przyporządkowanie poznanych utworów z literatury muzycznej do epoki, w której powstały – średniowiecza lub renesansu (zeszyt ćwiczeń, s. 69, ćwiczenie 2.).

Zapoznanie się z infografiką „Złoty wiek muzyki polskiej” (podręcznik, s. 103).



Faza podsumowująca:

Zadanie domowe dla chętnych:

Wykonaj ćwiczenie 3. ze s. 69 zeszytu ćwiczeń.









