Zatarcie granic między tym, co możliwe i niemożliwe, racjonalne i nieracjonalne, czyli konwencja fantasy

Dominika Kozikowska

Konspekt lekcji języka polskiego w III klasie gimnazjum

Temat: Zatarcie granic między tym, co możliwe i niemożliwe, racjonalne i nieracjonalne, czyli konwencja fantasy.

  1. Cele lekcji

  1. ogólne

- rozwijanie umiejętności pracy w grupie

- pobudzanie wyobraźni uczniów

- rozwijanie umiejętności pracy z tekstem

  1. szczegółowe

- uczeń wymienia elementy składające się na konwencję fantasy

- uczeń tworzy samodzielny tekst zawierający elementy fantastyczne

- uczeń wymienia co najmniej 3 utwory literackie i filmowe utrzymane w konwencji fantasy

- uczeń aktywnie włącza się w pracę grupy i, wykorzystując różne techniki, tworzy plakat

  1. Metody pracy

- odczyt

- burza mózgów

- dyskusja

- tworzenie plakatów

  1. Formy pracy

- zbiorowa

- w grupie

- indywidualna

  1. Środki dydaktyczne

- arkusze szarego papieru

- bibuła, flamastry, farby, gazety, wycinanki, klej, taśma, pędzle

- muzyka filmowa z trylogii Tolkiena

  1. Przebieg lekcji

- krótkie wprowadzenie

- głośne odczytanie fragmentów „Władcy Pierścienia” z podręcznika (s. 106-112), z podziałem na role (3 uczniów)

- praca w czteroosobowych grupach – tworzenie obrazu Jedynego Pierścienia na podstawie odczytanego tekstu z wykorzystaniem różnych technik (w tle puszczona jest muzyka z ekranizacji trylogii Tolkiena)

- burza mózgów – Co to jest konwencja fantasy? Np.:















- dyskusja – Jakie utwory literackie i filmowe z gatunku fantasy znacie? Czy lubicie poznawać takie dzieła? Co się wam w nich podoba lub co was odrzuca?

- praca domowa – zad. 12/114, podręcznik (Ułóż opis przedmiotu o cechach magicznych (np. naszyjnika, bransolety, spinki, broszki, zegarka…), wykorzystując elementy fantastyki. Nie naśladuj opisu pierścienia z powieści Tolkiena.





