Scenariusz XI listopada

Scenariusz XI listopada
Wprowadzenie wiersza Katechizm polskiego dziecka W. Bełzy
– praca z dziećmi starszymi / 2 i 3 etap (zajęcia z całą grupą)
Cele:

− ćwiczenie pamięci poprzez naukę wiersza
− rozwijanie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami,
− poznanie mapy Polski i zapisu grafi cznego wyrazu „Polska”
− doskonalenie sprawności manualnych
− zapamiętywanie kolorów i cech charakterystycznych godła Polski
Umiejętności w zakresie kształtowania poczucia tożsamości narodowej:
− umie nazwać kraj, w którym mieszka
− rozpoznaje symbole narodowe
wie, że godłem jest Orzeł Biały
rozumie, że należy okazywać szacunek symbolom narodowym
− wie, że kraj, w którym żyje to Polska, i że jest Polakiem
− zna legendę o powstaniu państwa polskiego
− rozpoznaje symbole narodowe
wie, jakie jest ich znaczenie
− rozumie, że należy odnosić się z szacunkiem do symboli narodowych
••

139
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne OBSZAR 15
Pomoce:
Tekst wiersza Katechizm polskiego dziecka W. Bełzy11, konturowa mapa Polski, kartony
z narysowanym godłem w konturach, plastelina, farby, włóczka, złoty papier.
Przebieg:
1. Powitanie. Dzieci stoją w kole. Nauczyciel wyklaskuje powitanie: Dzień do-bry, dzie-ci.
Dzieci odpowiadają w ten sam sposób: Dzień do-bry, pa-ni.
2. Dzieci siedzą w półkolu przed tablicą, na której umieszczona jest konturowa mapa Polski.
Nauczyciel recytuje wiersz.
3. Rozmowa na temat treści utworu. Nauczyciel zadaje pytania, np.:
O czym opowiadał wiersz?
Jak nazywa się kraj, w którym mieszkamy?
Co przedstawia mapa? Co to jest granica państwa?
Jak nazywamy mieszkańców Polski? Kim my jesteśmy?
4. Wspólne powtórzenie treści wiersza. Nauczyciel zadaje pytania z tekstu, a dzieci próbują
udzielać odpowiedzi.
5. Nauczyciel wyjaśnia pojęcia:
Ojczyzna to miejsce urodzenia i mieszkania ludzi należących do jednego narodu, posługującego
się tym samym językiem. Każdy kraj ma swoje granice i w ten sposób wyznaczone
jest terytorium Polski. Nad mapą nauczyciel umieszcza kartonik z napisem „Polska”.
Godło – godłem Polski jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Nasze
godło wyróżnia nas spośród innych krajów, jest naszym symbolem narodowym.
6. Powtórzenie wiersza z dziećmi, które zgłoszą się do wspólnej recytacji z nauczycielem.
7. Przy stolikach wykonanie godła Polski. Każde dziecko otrzymuje kartony z konturem
godła.
Dzieci wyklejają kontur cienkimi wałeczkami białej plasteliny i żółtą plasteliną koronę,
tło dokładnie malują czerwona farbą.
* Pozostałe dzieci wyklejają godło białymi, żółtymi i czerwonymi „strzępkami” z włóczki,
koronę – złotymi kuleczkami z papieru.
8. Oglądanie wykonanych prac, wykonanie wystawy w sali.
9. Zakończenie. Porządkowanie miejsca pracy.

