SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 2x 45min (dwie godziny lekcyjne)
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Jan Sebastian Bach – barokowy wirtuoz. Jan Sebastian Bach na tle muzyki okresu baroku
Cel ogólny:
Poznanie kompozytora epoki baroku Jana Sebastiana Bacha
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- śpiewa piosenkę Wielki Jan Sebastian Bach,
- omawia cechy muzyki baroku,
- porządkuje epoki w kolejności chronologicznej: średniowiecze, renesans, barok,
- wyjaśnia znaczenie terminów: wirtuoz, polifonia,
- charakteryzuje poznane instrumenty: organy i klawesyn,
- wymienia nazwiska najwybitniejszych kompozytorów barokowych: Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Haendla, Antonia Vivaldiego.
Podstawa programowa:
I.1.1.a I.4.1 I.4.2 II.1.1 II.1.2 II.4.3 II.6 III.1
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
- śpiewanie,
- percepcja,
- rozmowa nauczająca (pogadanka).
Środki dydaktyczne:
Podręcznik Lekcja muzyki 5. (s. 118-123)
Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 5 (s. 80-82)
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Wielki Jan Sebastian Bach (podręcznik, s. 118–119).
- Nauczyciel prezentuje uczniom cały utwór.
- Dzieci uczą się refrenu piosenki.
- Prowadzący zajęcia wykonuje zwrotki, a uczniowie włączają się podczas refrenu.
- Wszyscy śpiewają piosenkę.
Odszukanie w tekście piosenki nazw form muzycznych oraz podanie ich definicji na podstawie dostępnych źródeł (podręcznik, s. 119, ćwiczenie 1.).
Nauczyciel może polecić wykonanie ćwiczenia ochotnikom lub wszystkim uczniom. W trakcie realizacji zadania niezbędna będzie jego pomoc.
Wysłuchanie Badinerie Jana Sebastiana Bacha oraz podanie nazwy instrumentu wykonującego główną melodię (podręcznik, s. 118).
Omówienie muzyki barokowej oraz sylwetek jej twórców – Haendla, Vivaldiego, Bacha – ze szczególnym uwzględnieniem tego ostatniego (podręcznik, s. 118, 119, 120, 122).
Nauczyciel przeprowadza pogadankę z uwzględnieniem materiałów zawartych w podręczniku. Wprowadza również terminy: polifonia, wirtuoz.
Wykonanie zadań utrwalających znajomość terminów związanych z muzyką baroku oraz faktów z życia Jana Sebastiana Bacha (zeszyt ćwiczeń, s. 81–82, ćwiczenia 1., 2., 3. i 4.).
Omówienie budowy i brzmienia klawesynu i organów (podręcznik, s. 120, 121).
- Nauczyciel na podstawie podręcznika przedstawia uczniom informacje o obydwu instrumentach.
- Uczniowie słuchają przykładów brzmienia klawesynu. Następnie porównują klawesyn z fortepianem (podręcznik, s. 120, ćwiczenie 2.).
- Prowadzący zajęcia prezentuje nagranie utworu J.S. Bacha Toccata i fuga c-moll.
- Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie porównują organy z fletem i fortepianem (podręcznik, s. 121, ćwiczenie 3.).
Przybliżenie biografii i twórczości Jana Sebastiana Bacha na podstawie infografiki zamieszczonej w podręczniku na s. 123.
Faza podsumowująca:
Dla chętnych: przygotowanie albumu albo prezentacji na temat życia i twórczości Jana Sebastiana Bacha