Aktywność ruchowa adaptacyjna
Opiekun- dr Józef Krzak
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Aktywność fizyczna dla osób niewidomych i slabowidzacych.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Przybory: duże piłki, maty
Charakterystyka grupy: kobiety 20-25 lat, grupa 5 osobowa.
Charakterystyka schorzenia
Uszkodzenie wzroku może być spowodowane czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Trwała dysfunkcja wzroku jest to wada jego struktury anatomicznej. Uszkodzenie może występować w różnym stopniu i zakresie.
Osoby z dysfunkcjami narządu wzroku dzielimy na :
Niewidome, są to osoby, które nie reagują na żadne bodźce wzrokowe. Poznawanie świata ma więc głównie charakter słuchowo-dotykowy. Osoby te poznają świat głównie przy pomocy zmysłu dotyku, słuchu, węchu. Wobec tego ich poznanie świata jest uboższe o elementy rejestrowane przez zmysł wzroku - światło i barwę.
Szczątkowo widzące - najczęściej jest to poczucie światła (ciemno-jasno) lub zarysy dużych przedmiotów, ale z bliska; nie można poprawić szkłami korygującymi.
Słabowidzące: osoby, które pomimo znacznego uszkodzenia wzroku mogą po zastosowaniu pomocy optycznych lub technicznych korzystać z doznań wzrokowych
Ze względu na czas uszkodzenia wzroku, dzielimy na:
osoby niewidome od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa
osoby całkowicie lub częściowo ociemniałe (powyżej 5 r.ż)
Przyczyny uszkodzenia wzroku
dziedziczne i wrodzone
zapalenie głębokie rogówki spowodowane kiłą wrodzoną,
ubytek wrodzony tęczówki, naczyniówki, soczewki, nerwu wzrokowego,
zaćma wrodzona, powstająca w życiu płodowym wskutek zaburzeń rozwojowych soczewki lub jej otoczenia,
stany degeneracyjne różnych części, np. siatkówki, soczewki, rogówki,
chorobowe
choroby analizatora wzrokowego
choroby zakaźne przebiegające z wysoką temperaturą oraz nowotwory
zatrucia, cukrzyca
awitaminoza
zapalenie rzeżączkowe,
zmiany starcze
stany degeneracyjne różnych części, np. siatkówki, soczewki, rogówki,
traumatyczne (perforacje, uciski, uszkodzenia organu wzrokowego lub mózgu)
uszkodzenia okołoporodowego
urazy mechaniczne, termiczne, chemiczne organy wzrokowego
uszkodzenia mózgu
Rewalidacja, czyli usprawnianie osób z dysfunkcja wzroku
Szczególnym zadaniem rewalidacji osób z uszkodzonym wzrokiem jest doprowadzenie do osiągnięcia maksymalnej samodzielności i integracji ze społecznością ludzi widzących.
Dla prawidłowego, psychoruchowego rozwoju dziecka niepełnosprawnego konieczna jest dodatkowa stymulacja sensoryczna, głównie dotykowa, słuchowa i węchowa. Może ona odegrać istotną rolę w kształtowaniu umiejętności orientacji przestrzennej i poruszania, w uczeniu się samodzielności manipulacyjnej, opanowaniu mowy.
W kształceniu niewidomych i niedowidzących duży nacisk kładzie się na wykorzystanie resztek wzroku, a zwłaszcza pozostałych zmysłów, czyli tzw. kompensację.
Kompensacja narządu wzroku 85% informacji pozawerbalnych otrzymuje człowiek za pomocą wzroku.
Rozwój fizyczny i motoryczny dzieci z dysfunkcjami narządu wzroku
Brak bodźców wzrokowych i aktywności ruchowej typu rozglądanie powoduje nieprawidłowy rozwój aparatu ruchu
Bycie ostrożnym dla niewidomego to najlepiej bezruch i wyciszanie w sobie naturalnej potrzeby ruchu. Skala opóźnienia ruchowego zależy od tego jak wcześnie została podjęta rehabilitacja. Opóźnienie w unoszeniu Glowy powoduje spowolniony rozwój mm szyi i ramion, dalej opóźnienie raczkowania, pionizacji i chodzenia.
Brak formy naśladowania
Manieryzmy i tiki
Niski poziom niektórych zdolności motorycznych takich jak: zwinność i szybkość
Cele aktywności fizycznej osób niewidomych
Doskonalenie funkcji psychomotorycznych
Zdobywanie samodzielności w zakresie samoobsługi
Kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
Kształtowanie zmysłu przeszkód
Stymulowanie upośledzonych zdolności motorycznych tj. zwinność szybkość, równowaga
Wyrabianie odwagi ruchowej
Przeciwwskazania
Dzieci niewidome bez chorób współtowarzyszących- brak przeciwwskazań
Dzieci słabowidzące z ubytkiem o charakterze chorobowym.
Ograniczenia czasu trwania zajęć i intensywności. Wyeliminowanie takich ćwiczeń jak: stanie na głowie, przewroty w przód i w tył, skoki, zwisy, ćwiczenia siłowe, zabawy bieżne (drużyny wybiegają naprzeciw siebie),
Bezpieczeństwo
ograniczenie liczny osób biorących udział w zajęciach do 8
dokładne zapoznanie z budowa, funkcja sprzętu. Omówić podejście i odejście do sprzętu
nie zmieniać miejsca przyrządów i przyborów
asekuracja
dyscyplina
ustalić umowna sygnalizacje dźwiękową
utrzymać kontakt dźwiękowy
ustalić stały kierunek ruchu w zabawach bieżnych
Temat: Ćwiczenia kształtujące figurę dla kobiet słabowidzących
Tok zajęć |
Cel ćwiczeń |
Treść przebiegu zajęć |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
I Część wstępna Zbiórka. Przygotowanie grupy do zajęć. Wprowadzenie ćwiczeń rozgrzewających, przygotowujących do dalszego wysiłku.(15min)
|
Rozgrzanie mięsni, przygotowanie organizmu do dalszego wysiłku w celu uniknięcia kontuzji. Zwiększenie zakresu ruchu w stawach
|
1. skłony boczne głowy. Zgięcie w przód i w tyl. Krążenie
2. wypychanie klatki piersiowej w rzod1 chowanie2
3. krążenie klatka piersiową
4 RR w bok, przesuwanie tulowia w prawa i lewa stronę w płaszczyźnie czołowej
5. Skłony do boku w płaszczyźnie czołowej-rękę prowadzimy po udzie i pogłębiamy.
6. Wypychanie bioder w przód1, w tyl2
7. Krążenie biodrami
8. podskoki w miejscu
9. podskoki z wyrzutem raz prawej raz lewej nogi w przód
|
Grupa stoi w rozsypce, w lekkim rozkroku. Plecy proste, brzuch wciągnięty. Liczba powtórzeń oraz intensywność dostosowana zostanie do grupy i może ulec zmianie. 1. 8x Ruchy wykonujemy powoli. 2. 8x w przód i 8x w tyl.
3 8 x, ruch wykonujemy powoli i dokładnie
4 8x
5.Pilnuję prawidłowej płaszczyzny wykonania ćw. Po 8 x na każdą str.
6. 8x
7. 8x
8. 8x
9. 8x |
II. Część główna. Realizacja właściwych ćwiczeń kształtujących ciało(30 min) |
Ćwiczenia wzmacniające Mm miednicy i bioder
Ćwiczenie równowagi, dotlenienie organizmu
Wzmacnianie mm nóg
Wzmacnianie mm. nóg i pośladków
Ćw. oddechowe
Ćw. Mm nóg
Ćw. rozciągające.
|
1. Nogi na szerokości bioder . Półprzysiady z piłką
2. Przysiady z podparciem o piłkę
3.Wchodzenie na palce, trzymając piłkę oburącz
4. siad na pilce. Odbicie od pilki1,2 zatrzymanie na ugiętych nogach tuz nad piłką 3,4
5. Siad na Pilce ręce w gore i prostujemy nogę w kolanie
6. Biodra w przód i w tyl, w prawy i lewy bok, krążenie biodrami
7. Siad na pilce, schodzimy na nogach tak żeby piłkę mieć tylko pod glowa i pod plecami. Unoszenie bioder w góre1,2 opuścić 3,4
8. Klęk na podłodze jedna noga na pilce i dociskamy.
9. Leżenie na plecach piłka pod nogami i brzuszki
10 Leżenie na plecach nogi w górze, pod katem 90 stopni i powoli opuszczamy nogi nad podłogę.
11. Leżenie na plecach, turlanie piłki pietami od siebie i do siebie
12. Leżenie na plecach. Trzymanie nogami piłki i przyciąganie do siebie
13. Leżenie na plecach nogi ugięte w 90 w kolanach i biodrach, ściskanie piłki nogami
14. Wyrzut prawej nogi do góry w leżeniu na plecach, na lewym boku, na brzuchu, znowu na lewym boku, i na plecy. zmiana nogi
15. Siad w rozkroku jedna noga ugięta, druga prosta i kładziemy się na nogę wyprostowaną
16. Leżenie na prawym boku łapiemy prawa ręka za prawa piętę i prostujemy nogę w kolanie
17. kucanie, chwyt na kostki, wyprost nóg, przytrzymać, kucanie
18. rozkrok, rr w bok, skłon do przodu, skłon do prawej nogi, do przodu i skłon do lewej nogi. |
ĆWICZENIA Z PIŁKA.
1.Gdy robimy przysiad piłkę unosimy oburącz nad glowa. 10 powtórzeń
2. Stajemy przodem do piłki dłonie opieramy na pilce i wykonujemy przysiady. Pilnuję żeby plecy były proste i piety nie odrywały sie od podłoża. 10 x
3. Wchodzenie na palce-wdech, opadanie-wydech. 5 x
4. zatrzymanie nad piłką na 3 sek. 10 x
5. 10x i zmiana nogi
6. 10x
Obszerne kola 10x
7. 10 powtórzeń, w 2 seriach. Pilnuj, żeby biodra były unoszone jak najwyżej
ĆW. Z PIŁKĄ NA MACIE 8. 3 sek. docisnąć i puścić. 10x
9. 10x, przypominam o prawidłowym oddechu
10. nogi opuszczamy bardzo powoli, gdy nogi są tuż nad podłogą unosimy je znowu do góry. 3x przypominam o prawidłowym oddychaniu
11. turlanie do siebie-wdech, od siebie-wydech. 5x
12. przyciągnięcie i przytrzymanie 3 sek. 10x
13. przytrzymanie 3 sek., 10x
Ćw. na macie
14. Ćwiczenie wykonujemy dosyć szybko. Pilnuję, żeby noga była prosta i palce obciągnięte. 8 x na każdą nogę i na każdą stronę
15. staramy się dotknąć brzuchem do nogi. 5 x na prawa i lewa nogę
16. przytrzymanie 5 sek.5 x na jedna i druga nogę
17. przytrzymać 5 sek., staramy się Glowa dotknąć do kolan. Zwracam uwagę czy kolana są wyprostowane
18 . 2x
|
III Część końcowa. (5min) Rozluźnienie mięśni i dotlenienie organizmu. Zakończenie |
Ćwiczenia równoważne, oddechowe i rozluźniające |
1. stanie w rozkroku, ręce do boku, wspięcie na wysokie palce patrzenie przed siebie, w prawo, w lewa, do góry i znowu przed siebie
2. Roztrząsanie rąk i nóg
3. ręce przodem w gore i opad ciała w przód |
1 ćwiczenie wykonujemy 1x, bardzo powoli
3. ręce w góre -wdech, opad ciała- wydech. |