KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie:
Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Władza ustawodawcza RP, czyli kto tworzy prawo.
1. Cele:
Uczeń:
-określa
miejsce ustawy w systemie źródeł prawa.
-wymienia etapy
procesu ustawodawczego.
- wyjaśnia znaczenie pojęć- zwykła
większość głosów, bezwzględna większość głosów,
kwalifikowana większość głosów.
- wskazuje podmioty
uprawnione do inicjatywy ustawodawczej.
- określa rolę
Prezydenta i Senatu w procesie legislacyjnym.
2. Metody: interpretacja przepisów prawnych, praca w grupach, dyskusja, inscenizacja.
3.
Formy
pracy: zbiorowa, grupowa
4.
Pomoce dydaktyczne:
egzemplarze Konstytucji RP, kodeks karny,
Przebieg
zajęć.
1.Uczniowie
otrzymują egzemplarze Konstytucji RP. Zadaniem uczniów jest
wyszukanie
w Konstytucji postanowień odnośnie:
a/ składu
Sejmu i Senatu
b/ ustawy i jej miejsca w systemie źródeł
prawa
2. Odwołując się do informacji przekazywanych
przez media, nauczyciel prosi uczniów
o podanie, w jaki sposób
może przebiegać głosowanie przy założeniu, że w sali obrad
znajduje się 320 posłów.
Uczniowie podają różne
rozwiązania i na tej podstawie nauczyciel wyjaśnia znaczenie
określeń: zwykła większość głosów, bezwzględna większość
głosów, kwalifikowana większość głosów.
Następnie
uczniowie wskazują w Konstytucji przepisy, w których występują
powyższe terminy.
3.
Następnie nauczyciel wskazuje ucznia, który wcieli się w rolę
Prezydenta ( Prezydent przygotował projekt ustawy w domu), oraz
osobę Marszałka Sejmu.
Pozostali uczniowie zostają
podzieleni na cztery zespoły stanowiące: Sejm, Senat oraz dwie
komisje Sejmowe.
4. Kolejne zadanie uczniów polega na
przygotowaniu inscenizacji procesu legislacyjnego, którego
wnioskodawcą jest Prezydent.
Uczniowie otrzymują od Prezydenta
powielony projekt ustawy wprowadzający zmiany
w kodeksie
karnym. Nowelizacja polega na włączeniu kary śmierci do polskiego
systemu karnego.