SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY VII
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Rola muzyki w filmie
Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów z rolą jakąmuzyka pełni w filmie
Cele szczegółowe:
po zajęciach uczeń:
-ma świadomość kompleksowej natury języka filmowego
-potrafi wskazać cechy wyróżniające muzykę filmową na tle innych gatunków
-zna podstawową terminologię związaną z muzyką w filmie (ilustracja, kontrapunkt, muzyka diegetyczna i niediegetyczna, motyw przewodni)
-potrafi formułować krótkie wypowiedzi na temat roli muzyki w filmie
Podstawa programowa:
I.1.I.1.3, I.3., II.4 a, III.1.
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
Pogadanka, praca z tekstem, praca w grupie
Środki dydaktyczne:
Komputer z dużym monitorem i dostepem do internetu
Czyste kartki a4
Pianino lub fortepian
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Wspólnie- cały zespół klasowy poszukuje filmu w którym nie ma żadnej muzyki
Dzielimy klasę na grupy (podział losowy za pomocą puzzli liub pociętych pocztówek)- prezentujemy scenę z filmu (Władca Pierścieni. Drużyna pierścienia)
Pierwsza grupa musi scharakteryzować samą muzykę. Wypisać jak nawięcej jej cech (intrumenty, nastrój, styl)
Grupa druga wypisuje funkcję muzyki w prezentowanym fragmencie
Grupa trzecia wypisuje wszystkie elementy pozamuzyczne (na przykład śpiew ptaków) i zastanawia się nad ich rolą.
Po obejrzeniu fragmentu każda grupa ma 10 min na opracowanie swojego zadania.
Przedstawienie wniosków (każda grupa wyznacza jedna osobę która przekazuje wnioski całej grupy przez 5 min)
Przykładowe pytania pomocnicze: W jaki stylu utrzymana była przedstawiona muzyka? Czy przeznaczona była na orkiestrę czy na instrumenty solowe? Jakie instrumenty grały główną melodię? Czy jesteśmy w stanie określić formę muzyki? W jakim metrum utrzymana była muzyka? W jaki sposób muzyka zmieniała się na przestrzeni obejrzanego fragmentu? Czy była to muzyka ilustracyjna czy stanowiła rodzaj kontrapunktu, uzupełniając treść filmu? Czy była ona słyszana przez bohaterów filmowych? Jeżeli nie, jakie było jej źródło? Jakie emocje wyrażała? Czy wybrzmiewała w tym samym czasie, co dialogi? Jaki był stosunek muzyki do efektów dźwiękowych? Jaka była rola ciszy?
Faza podsumowująca:
Przechodzimy do podsumowania zadania, przedstawiając najważniejsze cechy oraz funkcje, które charakteryzują muzykę filmową jako gatunek. Podkreślamy, że w filmie występuje ona obok dialogów mówionych oraz efektów akustycznych, z którymi tworzy spójną warstwę dźwiękową. Warto wspomnieć również o ciszy, która ma wpływ na to, jak odbieramy otaczające ją dźwięki.
Zadanie pracy domowej: Obejrzeć wybraną scenę ze swojego ulubionego filmu z muzyką, a następnie bez muzyki (wyciszając całkowicie dźwięk). Krótko scharakteryzować funkcję muzyki w tym fragmencie.