kamieniarz 711[04] z1 04 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Anna

Kusina


Wykonywanie podstawowych robót tynkarskich
711[04].Z1.04



Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom

2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Danuta Gąsiorowska
mgr inż. Alicja Zajączkowska



Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski



Opracowanie redakcyjne:
mgr Halina Zwolska



Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[04].Z1.04

„Wykonywanie podstawowych robót tynkarskich” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu Kamieniarz 711[04].



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zakres robót tynkarskich w budownictwie i w pracy kamieniarza

5.1.1. Ćwiczenia

10
10

5.2. Podstawowy sprzęt i narzędzia do robót tynkarskich

5.2.1. Ćwiczenia

12
12

5.3. Przepisy bezpieczeństwa pracy przy robotach tynkarskich

5.3.1. Ćwiczenia

14
14

5.4. Rusztowania do robót tynkarskich i zasady ich eksploatacji

5.4.1. Ćwiczenia

15
15

5.5. Materiały stosowane do robót tynkarskich i ich właściwości

5.5.1. Ćwiczenia

17
17

5.6. Rodzaje podłoży pod tynk i sposoby ich przygotowania

5.6.1. Ćwiczenia

19
19

5.7. Technologia wykonywania tynków surowych, pospolitych i obrabianych

po kamieniarsku

5.7.1. Ćwiczenia

20

20

5.8. Rozliczenie robót tynkarskich

5.8.1. Ćwiczenia

23
23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

34







background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kamieniarz, a w szczególności podczas
nauki o:

robotach tynkarskich w budownictwie i w pracy kamieniarza,

podstawowym sprzęcie, narzędziach i rusztowaniach do robót tynkarskich,

przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach tynkarskich,

podstawowych materiałach stosowanych w robotach tynkarskich,

podłożach pod tynk i sposobach ich przygotowania,

technologii wykonywania tynków surowych, pospolitych i obrabianych po kamieniarsku,

zasadach wykonywania przedmiaru, obmiaru i rozliczenia robót tynkarskich oraz

kształtowaniu umiejętności wykorzystania tej wiedzy podczas wykonywania
podstawowych robót tynkarskich.

W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne - to znaczy wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń

przed przystąpieniem do nauki w tej jednostce modułowej, czyli wiedzę i umiejętności
przyswojone w trakcie realizacji poprzednich jednostek modułowych,

− cele kształcenia – to znaczy wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z tym poradnikiem,

− przykładowe scenariusze zajęć,
− ćwiczenia, które mają na celu wykształcenie u ucznia umiejętności praktycznych,

ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – uczenia oraz środkami
dydaktycznymi,

− sprawdzian postępów – to znaczy zestaw pytań, na podstawie których uczeń sam może

sprawdzić, czy potrafi samodzielnie poradzić sobie z problemami, jakie rozwiązywał
wcześniej,

− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
− wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne, w grupie liczącej nie więcej niż 15 uczniów,
były prowadzone różnymi metodami ze szczegółnym uwzględnieniem aktywizujących metod
nauczania, np. samokształcenia kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Istotną rolę w procesie nauczania odgrywa wykonywanie ćwiczeń, mających na celu
uzupełnienie i utrwalenie poznanych wiadomości o wykonywaniu podstawowych robót
tynkarskich. Nauczyciel może wykorzystać podane propozycje ćwiczeń lub przeprowadzić
ćwiczenia według własnych pomysłów.
W celu sprawdzenia poziomu przyswojonych przez ucznia wiadomości
i ukształtowanych umiejętności nauczyciel może posłużyć się zestawem zadań testowych
zamieszczonym w rozdziale 6.
Wykaz literatury powinien nauczyciel aktualizować w miarę ukazywania się nowych
pozycji wydawniczych.




background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych

robót tynkarskichuczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu budownictwa,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

dokonywać pomiarów elementów budowlanych i wykonać rysunki inwentaryzacyjne,

rozróżniać elementy konstrukcyjne i niekonstrukcyjne budynku,

rozróżniać i charakteryzować materiały budowlane,

rozróżniać materiały i technologie wykończenia budynku,

rozróżniać spoiwa budowlane powietrzne i hydrauliczne,

przygotować podstawowe zaprawy budowlane,

organizować stanowiska składowania i magazynowania materiałów budowlanych,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej i ochrony
środowiska obowiązujące w budownictwie,

dostrzegać i usuwać zagrożenia związane z wykonywaną pracą,

korzystać z różnych źródeł informacji,

stosować zasady współpracy w grupie,

uczestniczyć w dyskusji i prezentacji,

stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót tynkarskich,

posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu wykonania robót tynkarskich,

zorganizować i zlikwidować stanowisko pracy dla robót tynkarskich,

dokonać przedmiaru i obmiaru robót,

określić szacunkowo ilość materiału niezbędnego do wykonania robót tynkarskich
i sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

dobrać narzędzia i sprzęt do robót tynkarskich,

rozpoznać i ocenić rodzaj i stan techniczny podłoża,

przygotować podłoże pod tynk pospolity, zapewniające przyczepność i trwałość,

przygotować zaprawę tynkarską o określonych proporcjach składników, konsystencji
i marce,

wyznaczyć płaszczyznę lica tynku metodą stosowaną w robotach tynkarskich,

wykonać warstwę obrzutki,

wykonać warstwę narzutu,

wykonać tynki jednowarstwowe kategorii I,

wykonać tynki dwuwarstwowe kategorii II,

wykonać i ułożyć na podkładzie warstwę tynku, narzędziami kamieniarskimi,

wykonać bonie w warstwie tynku, różnymi metodami,

zmontować, eksploatować i demontować rusztowanie niezbędne do wykonania robót
tynkarskich,

ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,

sporządzić rozliczenie materiałowe do wykonanej pracy,

obliczyć wynagrodzenie za pracę,

wykonać pracę z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.











background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]

Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót tynkarskich 711[04].Z1.04

Temat: Podstawowy sprzęt i narzędzia do robót tynkarskich
Cel ogólny: Rozpoznawanie podstawowego sprzętu i narzędzi stosowanych do robót

tynkarskich oraz określanie ich zastosowania.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

rozróżnić narzędzia i sprzęt do robót tynkarskich,

określić zastosowanie poszczególnych narzędzi,

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonywanych robót,

posłużyć się nimi przy wykonywaniu robót,

określić i zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące przy

pracy z tymi narzędziami,

odszukać potrzebne informacje w odpowiednich katalogach,

współpracować w grupie.

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia,

dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,
− praca w małych zespołach.

Środki dydaktyczne:

− narzędzia ręczne i sprzęt do robót tynkarskich,
− katalogi sprzętu i narzędzi tynkarskich,
− film przedstawiający agregaty do tynkowania mechanicznego,
− plansze poglądowe przedstawiające urządzenia do tynkowania mechanicznego,
− literatura.

Czas:
2 godziny lekcyjne – 90 minut.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Realizacja tematu - Podstawowy sprzęt i narzędzia do robót tynkarskich

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Nauczyciel powinien:

przedstawić, określić zastosowanie i pokazać sposób posługiwania się:
a) narzędziami ręcznymi,
b) sprzętem pomiarowym i kontrolnym,
c) urządzeniami do tynkowania mechanicznego,

omówić zasady doboru narzędzi do wykonywanych robót,

omówić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące przy posługiwaniu się

tymi narzędziami i urządzeniami,

wskazać zasady posługiwania się katalogami.


4. Ćwiczenia – praca uczniów w grupach

uczniowie dzielą się na dwuosobowe zespoły,

każdy zespół otrzymuje kolejno różne narzędzia ręczne i sprzęt kontrolny i pomiarowy,

uczniowie demonstrują sposób posługiwania się narzędziami i sprzętem,

uczniowie sporządzają notatkę w zeszycie podając nazwę, zastosowanie oraz zasady

bezpiecznej pracy poszczególnymi narzędziami.

5. Dyskusja – analiza pracy w grupach

przedstawiciele zespołów prezentują wyniki pracy,

uczniowie dyskutują nad nimi, wprowadzają ewentualne korekty.


Zakończenie zajęć
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności.

Praca domowa
Korzystając z dowolnego źródła (katalogów, literatury, instrukcji producentów), opisz
budowę wybranego agregatu do tynkowania mechanicznego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.












background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1.
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót tynkarskich 711[04].Z1.04.

Temat: Dobrać rodzaj tynku boniowanego i układ boni na cokole domu

jednorodzinnego

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zasadami doboru rodzaju tynku dekoracyjnego

w zależności od jego przeznaczenia.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
– odczytać z dokumentacji technicznej rodzaje tynków zewnętrznych dla danego
budynku,
– rozróżnić rodzaje tynków na postawie katalogów,
– dobrać rodzaj tynku boniowanego i układ boni na elemencie budynku,
– odszukać potrzebne informacje w katalogach,
– współpracować w grupie.

Metody nauczania – uczenia się:
– ćwiczenie realizowane metodą projektów.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca zespołowa.

Środki dydaktyczne:

− przykładowe dokumentacje budowlane domów jednorodzinnych,
− plansze poglądowe dotyczące tynków boniowanych,
− katalogi różnych tynków zewnętrznych,
− literatura.


Czas:

2 godziny lekcyjne – 90 minut.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Ćwiczenie realizowane metodą projektów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Arkusz pracy zespołu uczniów

Klasa:

.................... Data....................


Zespół w składzie:

1. ...................................
2. ...................................
3. ...................................
4. ...................................


Temat: Dobrać rodzaj tynku boniowanego i układ boni na cokole domu jednorodzinnego

Wymagania wstępne:

znajomość rodzajów tynków zewnętrznych,

znajomość metod wykonywania tynków boniowanych,

umiejętność poszukiwania informacji w różnych źródłach.


Zakres zadania:
1. zapoznać się z dokumentacją techniczną domu,
2. zaproponować rodzaj tynku zewnętrznego przeznaczonego na cokół budynku,
3. zaproponować układ boni na cokole dla jednej elewacji,
4. uzasadnić wybór.

Sprawozdanie:

każdy uczeń opracowuje sprawozdanie, zaznaczając swój wkład,

zespół przedstawia projekt wykonania tynków boniowanych na cokole budynku

jednorodzinnego.


Kryteria oceny oraz schemat punktowania:
Projekt zostanie oceniony zespołowo, udział oceny indywidualnej i zespołowej wyniesie
odpowiednio 60% i 40%.

Kryterium oceny:

Maks. ilość punktów

Poprawność

odczytania

dokumentacji

technicznej

domu 3

Poprawność doboru tynku zewnętrznego

5

Poprawność doboru układu

boni

na

cokole

5

Poprawność

wykonania

rysunku

boni 4

Poprawność sporządzenia sprawozdania

3

Razem

20


Proponuje sie następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
dopuszczający

za 9÷11 punktów,

dostateczny za

12÷14

punktów,

dobry

za

15÷17

punktów,

bardzo dobry

za 18÷20 punktów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA


5.1. Zakres robót tynkarskich w budownictwie i w pracy

kamieniarza


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród wymienionych rodzajów tynków:

surowe kategorii 0,

surowe kategorii I,

pospolite kategorii III,

z płyt gipsowo-kartonowych,

wskaż tynki, które mogą być używane do robót zewnętrznych oraz podaj rodzaje warstw
nakładanych przy ich wykonywaniu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) scharakteryzować tynki poszczególnych kategorii,
2) określić zastosowanie tynków,
3) wskazać tynk stosowany do robót zewnętrznych,
4) określić rodzaje warstw,
5) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, dyskusja.


Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca rodzajów tynku,

normy dotyczące tynku np. PN-70/B-10100.


Ćwiczenie 2

Z przedstawionego przez nauczyciela zestawu próbek tynków wybierz:

stiuk,

tynk boniowany,

tynk kamieniarski,

uzasadnij swój wybór i podaj krótką charakterystykę wybranych tynków.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć przedstawione próbki tynków,
2) wybrać wskazane tynki,
3) uzasadnić wybór,
4) scharakteryzować wybrane tynki,
5) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, dyskusja.

Środki dydaktyczne:

próbki różnych tynków,

katalogi i normy dotyczące tynków,

literatura.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Podstawowy sprzęt i narzędzia do robót tynkarskich

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Z przedstawionego przez nauczyciela zestawu narzędzi i sprzętu pomiarowego

używanego przy robotach tynkarskich wybierz:

łatę murarską,

czerpak tynkarski,

deskę z trzonkiem,

spoinówkę,

określ ich zastosowanie oraz pokaż sposób posługiwania się łatą murarską sprawdzając
równość tynku wykonanego w pracowni.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć przedstawione narzędzia,
2) wybrać wskazane narzędzia,
3) określić ich zastosowanie,
4) zademonstrować sposób posługiwania się łatą murarską sprawdzając równość tynku

wykonanego w pracowni.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw różnych narzędzi używanych przy robotach tynkarskich,

katalogi sprzętu i narzędzi tynkarskich.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj przedstawione na rysunku narzędzia i określ ich zastosowanie.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) rozpoznać i nazwać przedstawione narzędzia,
3) określić ich zastosowanie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

katalog narzędzi tynkarskich,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Przepisy bezpieczeństwa pracy przy robotach tynkarskich

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionego przez nauczyciela sprzętu ochrony indywidualnej wybierz

środki konieczne przy tynkowaniu ręcznym i uzasadnij swój wybór.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące wykonywania robót

tynkarskich,

2) odszukać w przepisach informacje dotyczące środków ochrony indywidualnej,
3) wybrać odpowiednie środki,
4) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, dyskusja, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące wykonywania robót tynkarskich,

plansze poglądowe ilustrujące zasady stosowania środków ochrony indywidualnej,

literatura.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj zasady bezpiecznej pracy na wysokości przy wykonywaniu robót

tynkarskich

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące wykonywania robót

tynkarskich,

2) odszukać w przepisach informacje dotyczące pracy na wysokości,
3) sporządzić notatkę charakteryzując wskazane zasady.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, dyskusja, metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące wykonywania robót tynkarskich,

plansze poglądowe ilustrujące zasady pracy na wysokości,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.4. Rusztowania do robót tynkarskich i zasady ich eksploatacji

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ rodzaj i konstrukcję rusztowania przedstawionego na rysunku oraz podaj jego

zastosowanie i sposób montażu.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) określić rodzaj i konstrukcję rusztowania,
3) określić zastosowanie i sposób montażu,
4) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

katalogi rusztowań,

literatura.


Ćwiczenie 2

Zmontuj rusztowanie rurowe dwurzędowe na wysokość trzech metrów, sprawdź czy

nadaje się do eksploatacji, a następnie zdemontuj go zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy. Zadanie wykonaj w zespole 2 osobowym.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek rusztowania rurowego dwurzędowego,
2) zapoznać się z instrukcją montażu rusztowań rurowych,
3) przygotować elementy rusztowania,
4) zmontować rusztowanie,
5) sprawdzić jakość wykonanej pracy i przydatność rusztowania do eksploatacji,
6) zapoznać się z instrukcją demontażu rusztowań rurowych,
7) rozebrać rusztowanie zachowując kolejność demontażu zgodną z instrukcją,
8) oczyścić i posegregować elementy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

komplet elementów rusztowania rurowego dwurzędowego,

plansze poglądowe i katalogi dotyczące rusztowań,

instrukcje montażu i demontażu rusztowań stojakowych,

literatura.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.5. Materiały stosowane do robót tynkarskich i ich właściwości

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj wymienione materiały i określ ich zastosowanie w robotach tynkarskich:

1) ciasto wapienne,
2) wapno hydratyzowane,
3) gips budowlany,
4) płyty gipsowo-kartonowe.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować charakterystyki poszczególnych materiałów,
2) ustalić najważniejsze dane o wskazanych materiałach,
3) określić ich zastosowanie,
4) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące materiałów używanych w robotach tynkarskich,

literatura dotycząca poszczególnych rodzajów materiałów


Ćwiczenie 2

Oblicz potrzebną ilość piasku potrzebną do wykonania 2,0 m

3

zaprawy cementowej

o objętościowej proporcji składników 1:2. Do wykonania obliczeń wykorzystaj dane
z poniższej tabeli.



Tab. 1. Ilość składników w 1 m

3

zaprawy cementowej o konsystencji plastycznej wg PN-90/B-14501

Ilość składników

Stosunek objętościowy cementu

do piasku

Cement [kg]

Piasek [m

3

]

1:1
1:2
1:3
1:4
1:5

808
538
411
326
267

1,03
0,90
1,03
1,08
1,12

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować tabelę składników,
2) odszukać w tabeli potrzebne dane,
3) dokonać obliczeń,
4) sporządzić notatkę w zeszycie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

tabele składników zapraw tynkarskich,

PN-90/B-14501,

literatura.


Ćwiczenie 3

Przygotuj zaprawę cementową marki M4 używając cementu klasy 32,5 oraz zbadaj jej

konsystencję stożkiem pomiarowym. Ilość zaprawy ustali nauczyciel.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) ustalić składniki zaprawy oraz ich proporcje,

2)

określić kolejność mieszania składników,

3) przygotować składniki,
4) sporządzić zaprawę,
5) zbadać jej konsystencję,
6) sporządzić notatkę w zeszycie podając kolejność wykonywanych czynności,
7) posprzątać miejsce pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

materiały potrzebne do wykonania zaprawy cementowej,

narzędzia potrzebne do mieszania składników,

stożek i naczynie pomiarowe do badania konsystencji zaprawy,

tabele przedstawiające skład zapraw tynkarskich,

PN-90/B-14501.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.6. Rodzaje podłoży pod tynk i sposoby ich przygotowania

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ sposób przygotowania do tynkowania stropu z płyt prefabrykowanych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować zasady przygotowania podłoży pod tynkowanie,
2) określić czynności, jakie trzeba wykonać przed tynkowaniem płyt prefabrykowanych,
3) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące przygotowania podłoży pod tynkowanie,

literatura.


Ćwiczenie 2

Przygotuj do tynkowania zaprawą cementową ścianę betonową o gładkiej powierzchni.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić wymagania, jakie powinno spełniać podłoże pod tynkowanie,
2) obejrzeć dokładnie ścianę przeznaczoną do tynkowania,
3) ocenić stan podłoża i określić zakres czynności przygotowawczych,
4) usunąć ewentualne wady i oczyścić podłoże,
5) naciąć powierzchnię dłutem,
6) oczyścić podłoże z kurzu i pyłu,
7) zwilżyć podłoże,
8) posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

− narzędzia i sprzęt do przygotowania podłoża betonowego pod tynkowanie,
− materiały potrzebne do przygotowania podłoża.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.7. Technologia wykonywania tynków surowych, pospolitych

i obrabianych po kamieniarsku

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyznacz powierzchnię lica tynku na wskazanej przez nauczyciela ścianie wewnętrznej,

metodą pasów kierunkowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić sposób wyznaczania lica tynku metodą pasów kierunkowych,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować potrzebne narzędzia i materiały,
4) wytyczyć linię horyzontu,
5) wyznaczyć powierzchnię lica tynku,
6) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
7) zlikwidować i posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące wyznaczania lica tynku,

narzędzia i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,

literatura.


Ćwiczenie 2

Wykonaj tynk zwykły kategorii II zatarty na ostro, z zaprawy cementowo-wapiennej

o proporcji składników 1: 3: 5, na wskazanej przez nauczyciela ścianie wewnętrznej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić sposób wykonania tynku zwykłego kategorii II,
2) sprawdzić jakość podłoża,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować potrzebne narzędzia i materiały,
5) wykonać poszczególne warstwy tynku,
6) wyrównać tynk i zatrzeć na ostro packą,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

7) ocenić jakość wykonanej pracy,
8) usunąć ewentualne usterki,
9) zlikwidować i posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

− narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,
− materiały potrzebne do wykonania tynku.

Ćwiczenie 3

Przygotuj i nałóż na podkładzie zaprawę gwarantującą wykonanie tynku zdatnego do

obróbki po kamieniarsku.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić sposób wykonywania tynku przeznaczonego do obróbki po kamieniarsku,
2) sprawdzić jakość podłoża,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować odpowiednie materiały i narzędzia,
5) porysować podkład i obficie zmoczyć wodą,
6) wykonać zaprawę z gotowej mieszanki przygotowanej przez producenta,
7) nałożyć warstwę zaprawy,
8) zatrzeć dwukrotnie powierzchnię packą drewnianą,
9) sprawdzić jakość pracy i usunąć ewentualne usterki,
10) zwilżyć wyprawę i zabezpieczyć przed szybkim wysychaniem lub rozmywaniem,
11) zlikwidować i posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,

materiały potrzebne do wykonania tynku,

materiały potrzebne do zabezpieczenia tynku.


Ćwiczenie 4

Wykonaj bonie w warstwie świeżej zaprawy nałożonej w ćwiczeniu 3, według projektu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z projektem,
2) wybrać metodę wykonania,
3) ocenić stan techniczny podłoża,
4) przygotować potrzebne narzędzia i materiały,
5) wykonać bonie,
6) ocenić jakość wykonanej pracy,
7) posprzątać stanowisko pracy.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

projekt boniowania,

narzędzia i sprzęt do wykonania zadania,

materiały potrzebne do wykonania boni.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.8. Rozliczenie robót tynkarskich


5.8.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie poniższej tabeli określ orientacyjną ilość materiałów potrzebnych

do wykonania tynku kategorii I grubości 10 mm z zaprawy cementowo wapiennej 1: 1: 7,
na ścianie o długości 7,0 m i wysokości 2,8 m oraz sporządź zapotrzebowanie materiałowe.

Tab.2.Orientacyjne ilości składników na 1m

3

zaprawy cementowo-wapiennej z wapnem hydratyzowanym (wg

PN-90/B-14501).

Cement: wapno:

piasek

Cement

[kg]

Wapno

hydratyzowane

[kg]

Piasek

[m

3

]

Woda

[dm

3

]

1: 1: 6

190

106

0,95

310

1: 1: 7

170

96

0,99

300

1: 1: 9

138

78

1,04

300

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obliczyć powierzchnię tynku,
2) obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do wykonania tynku o grubości 10 mm,
3) obliczyć ilości składników tej zaprawy,
4) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe dla wykonania tynku na danej ścianie.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

PN-90/B-14501.


Ćwiczenie 2

Pracownik wykonywał tynki wewnętrzne przez trzy dni, pracując codziennie przez 8

godzin. Oblicz jego wynagrodzenie wiedząc, że posiada stawkę godzinową – 8,50 zł / godz.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić sposób obliczenia wynagrodzenia w systemie godzinowym,
2) obliczyć czas pracy tynkarza,
3) obliczyć wynagrodzenie,
4) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02.


Ćwiczenie 3

Dokonaj obmiaru tynków wykonanych w ćwiczeniu 2 rozdział 4.7. oraz sporządź

rozliczenie materiałowe dotyczące zaprawy zużytej przy wykonywaniu tych tynków.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić sposób wykonywania obmiaru robót,
2) wykonać obmiar tynków,
3) określić faktyczne zużycie zaprawy,
4) obliczyć normatywne zużycie zaprawy na podstawie KNR nr 2-02 (tablica 0803 Tynki

zwykłe II i III kategorii, wykonywane ręcznie),

5) wyjaśnić ewentualne różnice między zużyciem normatywnym a faktycznym,
6) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

PN-90/B-14501.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
robót tynkarskich”

Test składa się z 22 zadań , z których:

− zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 21 są z poziomu podstawowego,
− zadania 2, 11, 13, 14, 17, 20, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
− bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2.b, 3. a, 4. b 5. c, 6. c, 7. d, 8. a, 9. d, 10. a, 11. a,
12. a, 13. a, 14. d, 15. d, 16. d, 17. c, 18. a, 19. c, 20. b, 21. c, 22. c.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Dobrać tynk zewnętrzny

C

P

d

2. Wskazać tynki specjalne

A

PP

b

3. Zdefiniować bonie

A

P

a

4. Rozpoznać tynki na podstawie faktury B

P

b

5. Wskazać sprzęt kontrolny

A

P

c

6. Dobrać odpowiednie narzędzie

B

P

c

7. Rozpoznać narzędzia tynkarskie

B

P

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8.

Dobrać narzędzie do obróbki
kamieniarskiej

B P a

9. Zdefiniować wapno suchogaszone

A

P

d

10. Dobrać rodzaj tynku

C

P

a

11.

Określić zastosowanie balustrad przy
pomostach roboczych

B PP a

12.

Określić zasady kontroli węży
tynkarskich

B P a

13.

Określić rodzaj zaprawy na podstawie
właściwości

B PP a

14.

Określić głębokość zanurzenia stożka
zależnie od konsystencji zaprawy

C PP d

15. Rozpoznać rusztowanie

A

P

d

16. Wskazać rodzaj podłoża

B

P

d

17. Określić czas tynkowania

B

PP

c

18. Określić kategorię tynku

A

P

a

19. Dobrać rodzaj zaprawy

C

P

c

20.

Określić rodzaj tynku na podstawie
metody wykonania

C PP b

21.

Określić warunki wykonywania
tynków

B P c

22. Określić zasady wykonywania obmiaru

C

PP

c

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Do każdego są dołączone 4 możliwe

odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Zestaw zadań testowych 1


1. Na elewacjach stosuje się tynki:
a) gipsowe,
b) wapienne,
c) wapienno-gipsowe,
d) cementowo-wapienne.

2. Do wypraw specjalnych należą tynki:
a) nakrapiane,
b) wodoszczelne,
c) surowe rapowane,
d) dwuwarstwowe kat.II.

3. Specjalne rowki w tynku, dzielące powierzchnię na prostokąty lub pasy to:
a) bonie,
b) stiuki,
c) gzymsy,
d) sztablatury.

4. Fakturę nakuwaną lub młotkowaną mają tynki:
a) ciepłochronne,
b) kamieniarskie,
c) nakrapiane,
d) rapowane.

5. Do sprawdzania równości tynku służy:
a) paca tynkarska,
b) pion murarski,
c) łata murarska,
d) wąż wodny.

6. Do narzucania zaprawy ciekłej służy:
a) packa stalowa,
b) packa drewniana,
c) czerpak tynkarski,
d) pistolet do spoinowania.

7. Poniższy rysunek przedstawia:
a) kielnię,
b) spoinówkę,
c) czerpak tynkarski,
d) zacieraczkę do tynków.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

1. Do obróbki tynku kamieniarskiego służy:
a) groszkownik,
b) spoinówka,
c) kielnia,
d) packa.

9. Wapno suchogaszone to inaczej:
a) wapień,
b) wapno palone,
c) ciasto wapienne,
d) wapno hydratyzowane.

10. W pomieszczeniach wilgotnych nie można stosować tynków na spoiwie:
a) gipsowym,
b) wapiennym,
c) cementowym,
d) cementowo-wapiennym.

11. Balustrady zabezpieczające przed spadnięciem należy stosować przy pomostach

roboczych umieszczonych nad ziemią, na wysokości powyżej:

a) 1,0 m,
b) 1,2 m,
c) 1,5 m,
d) 2,0 m.

12. Stan węży tynkarskich należy kontrolować:
a) codziennie,
b) co tydzień,
c) co dwa tygodnie,
d) co miesiąc.

13. Działanie korozyjne na metal mają zaprawy:
a) gipsowe,
b) cementowe,
c) cementowo-gliniane,
d) cementowo-wapienne.

14. Stożek pomiarowy służy do oznaczania:
a) gęstości pozornej materiałów,
b) wytrzymałości zaprawy,
c) czasu wiązania zaprawy,
d) konsystencji zaprawy.

15. Poniższy rysunek przedstawia rusztowanie:
a) drabinowe,
b) stojakowe,
c) przejezdne,
d) ramowe.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

16. Przed tynkowaniem należy pokryć trzciną lub siatką podłoża:
a) ceglane,
b) gipsowe,
c) betonowe,
d) drewniane.

17. Po jakim czasie od wykonania murów można tynkować podłoża ceglane?

a) bezpośrednio po wykonaniu,
b) po 1 miesiącu,
c) po 2 miesiącach,
d) po 3 miesiącach.

18. Tynki surowe rapowane to tynki kategorii:
a) 0,
b) I,
c) II,
d) III.

19. Podłoże pod tynki kamieniarskie wykonuje się z mocnej zaprawy:
a) gipsowej,
b) wapiennej,
c) cementowej,
d) cementowo-wapiennej.

20. Metodą zatapiania listew wykonuje się tynki:

a) nakrapiane,
b) boniowane,
c) szlifowane,
d) cyklinowane.

21. Minimalną temperaturą, w jakiej można wykonywać roboty tynkarskie, jest:
a) -5˚C,
b) 0˚ C,
c) +5˚C,
d) +10˚C.
22. Z powierzchni tynków wewnętrznych odlicza się przy obmiarze powierzchnie nie

tynkowane powyżej:

a) 0,1 m

2

,

b) 0,5 m

2

,

c) 1,0 m

2

,

d) 2,0 m

2

.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie podstawowych robót tynkarskich


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

14 a b c d

15 a b c d

16 a b c d

17 a b c d

18 a b c d

19 a b c d

20 a b c d

21 a b c d
22 a b c d

Razem

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

II. Zadanie praktyczne „próba pracy”

Wykonaj na podłożu betonowym podkład pod tynk kamieniarski przeznaczony do

obróbki metodą młotkowania. Do wykonania podkładu zastosuj zaprawę cementową 1:3
zarobioną mlekiem wapiennym.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji zadania nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania zadania

Uczeń powinien:

1) dokładnie obejrzeć ścianę,
2) sprawdzić i ocenić stan podłoża,
3) sporządzić opis stanu podłoża,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) przygotować zaprawę,
6) wykonać podkład,
7) porysować podkład,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) usunąć ewentualne usterki,
10) zlikwidować i posprzątać stanowisko pracy.

Wyposażenie stanowiska pracy:

narzędzia i sprzęt do tynkowania,

materiały potrzebne do wykonania zadania,

sprzęt do sprzątania.


Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych – 6 x 45 min. = 270 minut.

Kryteria oceny realizacji zadania oraz schemat punktowania

Lp. Kryterium

oceny

Maksymalna

ilość pkt.

1 Poprawność opisu stanu i jakości podłoża

2

2 Prawidłowość przygotowania stanowiska pracy

2

3 Poprawność przygotowania zaprawy

4

4

Poprawność doboru konsystencji zaprawy i narzędzi do
wykonania tynku

4

5 Prawidłowość wykonania podkładu

5

6

Prawidłowość likwidacji stanowiska pracy
i uporządkowania pomieszczenia

3

Razem

20



background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Schemat punktowania

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

9 ÷ 11 punktów – dopuszczający,
12 ÷ 14 punktów – dostateczny,
15 ÷ 17 punktów – dobry,
18 ÷ 20 punktów – bardzo dobry.















































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1. Francuz W. M.: Budowniczowie. P.W. STABILL, Kraków 2001.
2. Francuz W. M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP:,

Warszawa 1996.

3. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,

Warszawa 2002.

4. Frankiewicz D., Transport, składowanie i magazynowanie materiałów budowlanych,

KOWEZ, Warszawa 2002

5. Gąsiorowska D., Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami i terminami

z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2001.

6. Gąsiorowska D, Horsztyńska B., Posługiwanie się dokumentacją techniczną, KOWEZ,

Warszawa 2002

7. Letkiewicz W., Urban L.: Roboty tynkowe. Arkady, Warszawa 1998
8. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa, cz. 5. WSiP, Warszawa 1997
9. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa. Cz. 4. WSiP, Warszawa 1994
10. Martinek W., Szymański E.: Technologia. Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa

1999

11. Mirski J. Organizacja budowy. WSiP,Warszawa 1999
12. Mirski J.: Budownictwo z technologią, cz. 3. WSiP, Warszawa 2003
13. Praca zbiorowa, Nowy poradnik majstra budowlanego, Arkady, Warszawa 2003
14. Praca zbiorowa, Vademecum Budowlane, Arkady, 2001
15. Praca zbiorowa pod redakcją A. Ujmy: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót

budowlanych . Poradnik projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, VERLAG
DASHOFER, Warszawa 2005

16. Stefanowski A., Walczak J.: Technologia robót budowlanych. Arkady, Warszawa 1999
17. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
18. Tauszyński K.: Budownictwo ogólne. WSiP, Warszawa 2001
19. Urban L. Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1997- wydanie 14 poprawione
20. Wolski Z.: Roboty malarskie. WSiP, Warszawa 1997

21. Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02. Konstrukcje budowlane tom I. WACETOB-

PZITB, Warszawa 2000

22. Czasopisma specjalistyczne: Atlas budowlany, Murator, Materiały budowlane
23. Przewodnik weber 2002
Normy:
PN-65/B-14503 – Roboty tynkowe. Zaprawy budowlane.
PN-70/B-10100 – Roboty tynkowe. Tynki zwykłe. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-65/B-10101 –Tynki szlachetne. Wymagania i badania przy odbiorze.
PN-B-10109: 1998 –Tynki i zaprawy budowlane – suche mieszanki tynkarskie.

PN-76/6734-02 – Plastyczna zaprawa tynkarska do wykonania wypraw wewnętrznych.

Instrukcje i certyfikaty producenta.

PN-B-19701 – Cementy portlandzkie powszechnego użytku.
PN-EN 197-1: 2002 – Cement. Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące

cementów powszechnego użytku.

PN-B-03163- 1: 1998 Konstrukcje drewniane. Rusztowania. Terminologia.
PN-B-03163- 2: 1998 Konstrukcje drewniane. Rusztowania. Wymagania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Akty prawne
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie
ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (z późn. zmianami, tekst jednolity Dz. U.
z 2003r. Nr 169, poz.1650)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. Nr 47, poz.401)
Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy
o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 2001nr 100 poz. 1085)

