13 Formowanie oraz obróbka elementów spodów obuwia

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Jadwiga Rudecka





Formowanie oraz obróbka elementów spodów obuwia
z gumy i tworzyw sztucznych 311[25].Z1.03







Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Elżbieta Wiśnios
mgr inż. Katarzyna Stępniak



Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Jadwiga Rudecka



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka












Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[25].Z1.03,

„Formowanie oraz obróbka elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw sztucznych”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik obuwnik.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

4

3.

Cele kształcenia

5

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

6

5.

Ćwiczenia

10

5.1.

Formowanie elementów spodowych obuwia z gumy

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2.

Formowanie elementów spodowych obuwia z tworzyw sztucznych

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Formowanie obcasów i wierzchników obcasowych

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Formowanie elementów spodowych obuwia metodą bezpośrednią

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7.

Literatura

32

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już

ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy

z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi

metodami nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

−−−−

ewaluację osiągnięć ucznia

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

−−−−

literaturę.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, dyskusji dydaktycznej. Proponuje się aby dominującą
metodą nauczania były ćwiczenia poprzedzone pokazem z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.















Schemat układu jednostek modułowych.

311[25].Z1.02

Wytwarzanie zakładek, podnosków

i elementów spodów obuwia

z

materiałów płaskich

311[25].Z1

Technologia wytwarzania

półproduktów i elementów obuwia

311[25].Z1.03

Formowanie oraz obróbka

elementów spodów obuwia z gumy

i tworzyw sztucznych

311[25].Z1.01

Wycinanie elementów obuwia

z materiałów płaskich

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

−−−−

rozróżniać i charakteryzować części składowe obuwia,

−−−−

stosować terminologię dotyczącą składowych części obuwia,

−−−−

określać skład mieszanki gumowej oraz parametry wulkanizacji gumy,

−−−−

charakteryzować surowce do produkcji tworzyw sztucznych na spody obuwia,

−−−−

charakteryzować wady materiałów spodowych,

−−−−

określać rodzaje i zastosowanie materiałów do wykończania wierzchów i spodów
obuwia,

−−−−

odczytywać cechy i oznaczenia materiałów,

−−−−

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy z materiałami łatwopalnymi, żrącymi
i toksycznymi,

−−−−

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

−−−−

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

−−−−

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

−−−−

dobrać surowce podstawowe i pomocnicze do procesu formowania elementów z gumy
i tworzyw sztucznych,

−−−−

zastosować metody i parametry przetwarzania gumy i tworzyw sztucznych na elementy
obuwia,

−−−−

ustalić technikę przestrzennego formowania spodów obuwia, dobrać urządzenia
produkcyjne,

−−−−

dobrać urządzenia produkcyjne do procesu formowania elementów obuwia metodą
wtrysku, wulkanizacji i odlewania,

−−−−

zastosować techniki obróbki elementów z gumy i tworzyw sztucznych,

−−−−

zastosować techniki i środki wykończania elementów i półfabrykatów z gumy i tworzyw
sztucznych,

−−−−

określić przyczyny powstawania błędów produkcyjnych w procesie formowania
elementów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………………...

Modułowy program nauczania:

Technik obuwnik 311[25]

Moduł:

Technologia wytwarzania części i półproduktów

obuwia 311[25].Z1

Jednostka modułowa:

Formowanie oraz obróbka elementów spodów z gumy

i tworzyw sztucznych 311[25].Z1.03

Temat: Wady podeszew wytwarzanych metodą wulkanizacji.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania wad podeszew wulkanizowanych

i przyczyn ich powstawania.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować wady podeszew wulkanizowanych,

wykryć wady podeszew wulkanizowanych,

opisać przyczyny powstawania wad,

rozróżnić wady spowodowane nieprawidłowościami procesu wulkanizacji,

rozróżnić wady spowodowane brakiem pasowności obuwia i urządzeń mechanicznych,

określić działania jakie należy podjąć dla zapobiegania powstawaniu wad.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

uczniowie pracują w grupach 3–4 osobowych.


Czas
: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

modele podeszew wulkanizowanych,

foliogramy, plansze ilustrujące wady podeszew wulkanizowanych,

przybory piśmienne,

kartki papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Podział uczniów na grupy i wybór lidera.

5.

Realizacja zajęć:

powtórzenie wiadomości, dotyczących formowania elementów spodowych metodą
wulkanizacji (film, foliogramy, schematy),

prezentacja na foliogramach lub planszach wad podeszew wulkanizowanych,

omówienie przyczyn powstawania wad,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

każda grupa uczniów otrzymuje od nauczyciela 2 modele podeszew
wulkanizowanych,

każdy uczeń w grupie po dokładnym obejrzeniu modelu obuwia określa rodzaje
wykrytych wad i zapisuje je,

uczniowie w grupach omawiają zauważone w modelach wady i analizują przyczyny
ich powstawania,

6.

Uczniowie w grupach zestawiają wyniki w tabeli.

7.

Po wykonaniu zadania lider grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając zauważone

wady i przyczyny ich powstawania.

8.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w poszczególnych grupach.

9.

Uczniowie pozostałych grup wzajemnie recenzują wyniki pracy swoich kolegów.


Zakończenie zajęć

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………………...

Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:

Technologia wytwarzania części i półproduktów

obuwia 311[25].Z1

Jednostka modułowa:

Formowanie oraz obróbka elementów spodów z gumy

i tworzyw sztucznych 311[25].Z1.03

Temat: Przygotowanie cholewek do bezpośredniego formowania podeszew obuwia

metodą wtrysku.

Cel ogólny: poznanie sposobu przygotowania cholewek z różnych materiałów do

bezpośredniego formowania podeszew metodą wtrysku.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić czynności przygotowawcze do bezpośredniego formowania podeszew metodą

wtrysku,

określić różnice występujące w procesie przygotowania cholewek w zależności od rodzaju

materiału wierzchniego,

zaproponować odpowiednie kleje i wypełnienia do łączenia podeszwy z cholewką

w procesie bezpośredniego formowania metodą wtrysku,

wskazać operacje przygotowania cholewek decydujące o ich jakości połączenia

z podeszwą.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniami,

ć

wiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach 2–3 osobowych.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

kopyta z zaćwiekowanymi cholewkami z różnych materiałów (skóra naturalna, tworzywo

skóropodobne),

materiały wyłożeniowe,

foliogramy, schematy wtryskarki,

materiały piśmiennicze,

kartki papieru formatu A4,

literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.

3.

Podział uczniów na grupy.

4.

Realizacja zajęć:

wyznaczony przez nauczyciela uczeń omawia wcześniej poznaną metodę formowania
pośredniego podeszew obuwia metodą wtrysku, wykorzystując foliogramy lub
schemat wtryskarki,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

nauczyciel wyjaśnia zasadę formowania bezpośredniego elementów spodowych
obuwia metodą wtrysku,

nauczyciel omawia etapy przygotowania cholewek do wtrysku wykorzystując kopyta
z zaciągniętymi cholewkami z różnych materiałów wierzchnich,

nauczyciel dyskutuje z uczniami na temat wpływu rodzaju materiału wierzchniego na
sposób przygotowania cholewki do wtrysku,

uczniowie otrzymują kopyta z zaciągniętą cholewką i w zespołach sporządzają
schematy czynności przygotowujących cholewki do wtrysku.

5.

Po wykonaniu zadań wybrany uczeń z grupy prezentuje opracowany schemat

przygotowania cholewki ze skory naturalnej i tworzywa skóropodobnego.

6.

Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy w kolejnych grupach.


Zakończenie zajęć
Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Praca domowa:

Porównaj sposób przygotowania cholewki do formowania podeszew obuwia metodą

wtrysku z wcześniej poznaną metodą przygotowania cholewki do wulkanizacji.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1 Formowanie elementów spodowych obuwia z gumy


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanej planszy scharakteryzuj działanie prasy wulkanizacyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać analizy schematu prasy wulkanizacyjnej zamieszczonego na planszy,

2)

opisać działanie prasy wulkanizacyjnej,

3)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

4)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

plansza ilustrująca schemat działania prasy wulkanizacyjnej,

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Sporządź schemat przebiegu procesu formowania podeszew z gumy metodą

wulkanizacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyspecyfikować poszczególne fazy wytwarzania podeszew obuwia z gumy metodą
wulkanizacji,

2)

sporządzić schemat procesu formowania podeszew metodą wulkanizacji,

3)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

4)

zaprezentować wykonaną pracę.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

przybory piśmiennicze,

zeszyt ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Dokonaj dokładnych oględzin otrzymanych podeszew i określ ich wady oraz przyczyny

powstania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokładnie obejrzeć podeszwy,

2)

wyspecyfikować zauważone wady,

3)

określić przyczyny powstania zauważonych wad,

4)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

5)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

-

egzemplarze podeszew gumowych,

-

szkło powiększające,

-

przybory piśmiennicze,

-

zeszyt ćwiczeń,

-

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Formowanie elementów spodowych obuwia z tworzyw

sztucznych


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanej planszy scharakteryzuj działanie wtryskarki ślimakowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

oznaczyć i nazwać poszczególne elementy wtryskarki,

2)

opisać działanie wtryskarki ślimakowej,

3)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

4)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

plansza ilustrująca schemat działania wtryskarki ślimakowej,

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Sporządź schemat przebiegu procesu formowania podeszew z PCW metodą wtrysku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiału nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyspecyfikować poszczególne fazy wytwarzania podeszew obuwia z PCW metodą
wtrysku,

2)

wyspecyfikować operacje w fazie wtrysku właściwego,

3)

sporządzić schemat procesu formowania podeszew metodą wtrysku,

4)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

5)

zaprezentować wykonaną pracę.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Sporządź schemat przebiegu procesu formowania podeszew z PU metodą odlewania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiału nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyspecyfikować poszczególne fazy wytwarzania podeszew obuwia z PU metodą
odlewania,

2)

ustalić kolejność poszczególnych faz,

3)

sporządzić schemat procesu formowania podeszew obuwia z PU metodą odlewania,

4)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

5)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Formowanie obcasów i wierzchników obcasowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanych eksponatów obcasów dokonaj klasyfikacji w zależności od

ich kształtu i wysokości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć dokładnie otrzymane eksponaty obcasów,

2)

dokonać klasyfikacji obcasów zależnie od wysokości,

3)

dokonać klasyfikacji obcasów zależnie od kształtu,

4)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

5)

zaprezentować wykonaną pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

eksponaty obcasów o różnym kształcie i wymiarach,

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na podstawie otrzymanych eksponatów obcasów zaproponuj rodzaj tworzywa do ich

wykonania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

obejrzeć dokładnie otrzymane eksponaty obcasów,

2)

zaproponować rodzaje tworzyw do wykonania tych obcasów,

3)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

4)

zaprezentować wykonaną pracę.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

eksponaty obcasów o różnym kształcie i wymiarach,

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Formowanie

elementów

spodowych

obuwia

metodą

bezpośrednią

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanej planszy opisz zasadę działania prasy WEM i współdziałanie

poszczególnych części.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić elementy, z jakich zbudowana jest prasa WEM,

2)

zapisać na planszy nazwy wskazanych wcześniej elementów,

3)

opisać zasadę działania prasy,

4)

dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,

5)

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

plansza ilustrująca schemat działania prasy WEM,

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Określ rodzaje i przyczyny powstania wad w przedstawionym modelu obuwia

wykonanym metodą wtrysku.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyspecyfikować zauważone wady,

2)

wskazać wady wynikające z nieprawidłowości procesu wtrysku,

3)

wyniki zestawić w tabeli wg wzoru:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Rodzaj wady

Przyczyny powstawania wady

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

−−−−

pokaz z objaśnieniem,

−−−−

ć

wiczenie.

Środki dydaktyczne:

−−−−

eksponaty obuwia wykonanego metodą wtrysku,

−−−−

przybory piśmiennicze,

−−−−

zeszyt ćwiczeń,

−−−−

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Formowanie oraz obróbka
elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw sztucznych”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. b, 5. a, 6. c, 7. b, 8. b, 9. c, 10.d, 11. c,

12.a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Nazwać elementy budowy wtryskarki

A

P

a

2. Rozpoznać metody formowania podeszew z PCW

A

P

b

3. Zdefiniować proces wulkanizacji

A

P

a

4. Nazwać

urządzenia

do

produkcji

obuwia

wulkanizowanego

A

P

b

5. Wymienić

surowce

do

otrzymywania

poliuretanów

A

P

a

6. Nazwać elementy prasy WEM

A

P

c

7. Rozpoznać

metodę

formowania

podeszew

z poliuretanu

B

P

b

8. Nazwać środek sieciujący kauczuk w procesie

wulkanizacji

A

P

b

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

9. Wyjaśnić cel formowania obcasów z pustymi

przestrzeniami

B

P

c

10. Zdefiniować pojęcie polwiplastów

A

P

d

11. Nazwać materiały stosowane do wyrobu form

wtryskowych

A

P

c

12. Rozpoznać zastosowanie kalandrów

A

P

a

13. Nazwać elementy wtryskarki

A

P

b

14. Zidentyfikować proces powstawania przetłoków

A

P

c

15. Określić czas wtrysku w procesie formowania

podeszew z tworzyw termoplastycznych

C

PP

b

16. Wskazać grupę elementów formy wtryskarki

przy formowaniu bezpośrednim

C

PP

b

17. Zanalizować czynniki wpływające na przebieg

procesu wtrysku

D

PP

a

18. Zastosować metodę zmiennego ciśnienia do

produkcji podeszew wulkanizowanych

C

PP

b

19. Określić kryteria doboru tworzyw do wyrobu

wierzchników obuwia

C

PP

b

20. Zanalizować przyczynę kruchości podeszew PU

formowanych metodą odlewania

D

PP

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4.

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

9.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.

11.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wtryskarka składa się z

a)

układu wtryskowego i układu form kształtujących wyrób.

b)

układu wtryskowego i stempla.

c)

formy i stempla.

d)

prasy i układu form kształtujących wyrób.

2. Podeszwy z PCW formuje się metodą

a)

odlewania.

b)

wtrysku.

c)

wulkanizacji.

d)

prasowania.

3. Wulkanizacja gumy następuje w wyniku

a)

reakcji między kauczukiem i siarką.

b)

uplastycznienia kauczuku.

c)

wymieszania składników mieszanki gumowej.

d)

ogrzania kauczuku.

4. Podstawowymi urządzeniami do produkcji obuwia wulkanizowanego są

a)

wtryskarki.

b)

formy i prasy.

c)

nalewarki.

d)

ć

wiekarki.

5. Poliuretany otrzymuje się z

a)

polioli i izocyjanianów.

b)

chlorku winylu.

c)

poliestrów.

d)

kauczuków syntetycznych.

6. Na rysunku zamieszczono schemat działania prasy WEM. Element oznaczony numerem

3 to

a)

obejma.

b)

kopyto.

c)

boczne szczęki formy.

d)

stempel.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7. Podeszwy z PU produkuje się metodą

a)

wulkanizacji.

b)

wtrysku, odlewania.

c)

prasowania.

d)

walcowania.


8. Jako środek sieciujący kauczuk w procesie wulkanizacji stosuje się

a)

krzemionkę.

b)

siarkę.

c)

sadzę.

d)

pigmenty.


9.

Tworzenie pustych przestrzeni w obcasach ma na celu
a)

łatwiejszy montaż.

b)

zwiększenie sztywności.

c)

zmniejszenie masy.

d)

zwiększenie odporności na ścieranie.

10. Polwiplasty to

a)

mieszanki kauczuku i gumy.

b)

kompozycje na bazie PU.

c)

rodzaj kauczuku stosowanego do otrzymywania gumy.

d)

kompozycja na bazie PCW.


11. Formy do wtryskarek produkuje się z

a)

blachy cynkowanej.

b)

drewna.

c)

stali lub tworzywa.

d)

gumy.


12.

Kalandry to urządzenia służące do otrzymywania
a)

surowych płyt gumowych o odpowiedniej grubości.

b)

podeszew z gumy.

c)

kompozycji PU do odlewania spodów.

d)

kompozycji zawierających PCW.

13.

Na rysunku zamieszczono schemat działania wtryskarki. Element oznaczony numerem
1 to

a)

dysza.

b)

ś

limak.

c)

forma.

d)

głowica.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

14.

Przetłoki przy podeszwach powstają w procesie
a)

kalandrowania.

b)

odlewania i prasowania.

c)

wtrysku i wulkanizacji.

d)

wycinania.

15. Czas wtrysku przy formowaniu podeszew z kauczuków termoplastycznych wynosi

a)

10–12 s.

b)

1–2 s.

c)

1 min.

d)

30 s.


16. Forma wtryskarki przy formowaniu bezpośrednim składa się z

a)

obejmy i kopyta.

b)

kopyta, szczęk bocznych i stempla.

c)

stempla i kopyta.

d)

szczęk bocznych i stempla.


17. O przebiegu procesu wtrysku decyduje

a)

temperatura, czas i ciśnienie.

b)

temperatura i wilgotność materiału wierzchniego.

c)

ciśnienie i czas.

d)

wilgotność powietrza i temperatura.

18. Metodę zmiennego ciśnienia stosuje się przy produkcji podeszew

a)

z poliuretanu.

b)

z gum porowatych.

c)

z PCW.

d)

z gum litych.


19. Rodzaj tworzywa stosowanego do wyrobu wierzchników obuwia zależy od

a)

rodzaju materiału wierzchniego.

b)

powierzchni i wysokości wierzchnika.

c)

kształtu czubka.

d)

grubości podeszwy.


20. Przyczyną kruchości podeszew PU formowanych metodą odlewania może być

a)

niewłaściwy skład kompozycji tworzywa.

b)

zbyt mała ilość PU podawana do formy.

c)

spadek grubości cholewki.

d)

wyciek tworzywa z formy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Formowanie oraz elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw sztucznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Formowanie oraz obróbka elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw
sztucznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4.a, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. c,

12. d, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Nazwać środek sieciujący kauczuk

A

P

b

2.

Nazwać urządzenie do wytwarzania surowych
płyt gumowych

A

P

c

3.

Rozróżnić elementy matrycy do wulkanizacji

B

P

a

4.

Nazwać urządzenie do wytwarzania podeszew
wulkanizowanych

A

P

a

5.

Wymienić rodzaj tworzywa do formowania
metodą odlewania

A

P

d

6.

Rozpoznać części wtryskarki

A

P

a

7.

Rozpoznać tworzywo o małej odporności na
niskie temperatury

A

P

b

8.

Rozróżnić metodę produkcji spodów gumowych
porowatych

B

P

a

9.

Wyjaśnić sposób dodawania środka sieciującego

B

P

c

10.

Wymienić

elementy

budowy

formy

do

odlewania

A

P

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11.

Wymienić materiały stosowane do wyrobu form
wtryskowych

A

P

c

12.

Zdefiniować pojęcie „polwiplasty”

A

P

d

13.

Wyjaśnić cel formowania obcasów z pustymi
przestrzeniami

B

P

c

14.

Określić sposób formowania spodów z PCW

B

P

b

15.

Zanalizować

czynniki

wpływające

na

deformację spodów w czasie formowania
metodą wtrysku

C

PP

c

16.

Określić kryteria doboru tworzyw do wyrobu
wierzchników obuwia

C

PP

d

17.

Określić temperaturę formowania podeszew
z PCW metoda wtrysku

C

PP

a

18.

Zastosować metodę wzrostu do formowania
podeszew obuwia

D

PP

c

19.

Zanalizować przyczynę przepalania elementów
skórzanych w czasie wulkanizowania spodów
metodą bezpośrednią

C

PP

a

20.

Zanalizować czynniki wpływające na przebieg
procesu wtrysku bezpośredniego

C

PP

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

6.

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

4.

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.

5.

Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.

6.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7.

Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.

8.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

9.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

10.

Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.

11.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Jako środek sieciujący kauczuk w procesie wulkanizacji stosuje się

a)

krzemionkę.

b)

siarkę.

c)

regenerat gumowy.

d)

sadzę.

2. Surowe płyty gumowe do wulkanizacji wytwarza się

a)

we wtryskarkach.

b)

w prasach.

c)

na kalandrach.

d)

w bębnach.

3.

Na rysunku przedstawiono matryce do wulkanizacji podeszew monolitowych. Element
oznaczony numerem 3 to











a)

gniazdo.

b)

pokrywa.

c)

korpus.

d)

wypełnienie.

4. Podeszwy wulkanizowane wytwarza się

1.

na prasach.

2.

na kalandrach.

3.

na wtryskarkach.

4.

na nalewarkach.

5. Do formowania podeszew metodą odlewania stosuje się

a.

PCW.

b.

tworzywa termoplastyczne.

c.

mieszanki gumowe.

d.

poliuretany.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. Symbole 4, 5, 6, oznaczone na rysunku w kolejności oznaczają

a)

głowica, dysza, forma.

b)

dysza, głowica, forma.

c)

cylinder, dysza, forma.

d)

forma, dysza, cylinder.

7.

Małą odpornością na niskie temperatury cechują się spody z
a)

poliuretnu.

b)

PCW.

c)

kauczuków termoplastycznych.

d)

skóry naturalnej.


8. Gumowe spody porowate formuje się metodą

a)

wzrostu ciśnienia.

b)

spieniania.

c)

odlewania.

d)

kalandrowania.


9. W metodzie prepolimerowej do otrzymywania spodów PU środek sieciujący dodaje

się do
a)

poliestru.

b)

izocyjnianu.

c)

prepolimeru.

d)

katalizatora.


10. Forma do odlewania podeszew składa się z

a)

gniazda formującego i pokrywy górnej.

b)

szczęk bocznych i pokrywy,

c)

formy i szczęk bocznych.

d)

płyty dociskowej i formy.


11. Formy do wtryskarek produkuje się z

a)

blachy cynkowanej.

b)

drewna.

c)

stali lub tworzywa.

d)

gumy.


12. Polwiplasty to

a)

mieszanki kauczuku i gumy.

b)

kompozycje na bazie PU.

c)

rodzaj kauczuku do otrzymywania gumy.

d)

kompozycje na bazie PCW.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

13. Tworzenie pustych przestrzeni w obcasach ma na celu

a)

łatwiejszy montaż.

b)

zwiększenie sztywności.

c)

zmniejszenie masy.

d)

zwiększenie odporności na ścieranie.


14. Spody obuwia z PCW formuje się metodą

a)

wulkanizacji.

b)

wtrysku.

c)

prasowania.

d)

walcowania.


15. Przyczyną deformacji spodów obuwia wtryskowego jest

a)

nieodpowiednia lepkość kleju.

b)

zbyt niska temperatura formowania.

c)

zbyt wysoka temperatura wtrysku.

d)

nieodpowiedni przekrój dyszy wtryskowej.

16. Rodzaj tworzywa stosowanego do wyrobu wierzchników obuwia zależy od

a)

rodzaju materiału wierzchniego.

b)

grubości podeszwy.

c)

kształtu czubka.

d)

powierzchni i wysokości wierzchnika.

17. Temperatura wtrysku PCW wynosi maksymalnie

a)

180

o

C.

b)

120

o

C.

c)

200

o

C.

d)

80

o

C.


18. Metodę wzrostu ciśnienia stosuje się przy produkcji podeszew

a)

z poliuretanu.

b)

z PCW.

c)

z gum porowatych.

d)

z gum litych.


19. Przepalanie elementów skórzanych w czasie formowania spodów wulkanizowanych

metodą bezpośrednią powoduje
a)

zbyt duża zawartość wilgoci w skórze.

b)

zbyt mała plastyczność mieszanki gumowej.

c)

zbyt krótki czas wulkanizacji.

d)

nieprawidłowe ustawienie kopyta.


20. O przebiegu procesu wtrysku decyduje grupa parametrów

a)

temperatura, czas, ciśnienie.

b)

temperatura, wilgotność materiału wierzchniego.

c)

ciśnienie, czas.

d)

wilgotność powietrza, temperatura.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Formowanie oraz obróbka elementów spodów obuwia z gumy i tworzyw
sztucznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA

1.

Dobosz K., Matysiak A.: Tworzywa sztuczne. Materiałoznawstwo i przetwórstwo. WNT,
Warszawa 1977

2.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia. Cz. I. Wydanie II. Politechnika
Radomska, Radom 2000

3.

Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia. Cz. II. Wydanie II, Politechnika
Radomska, Radom 2000

4.

Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. Wydanie VI
poprawione. WSiP, Warszawa 1992

5.

Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. Wydanie VII
poprawione. WSiP, Warszawa1990

6.

Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. I. WSiP, Warszawa 1990

7.

Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. II. WSiP, Warszawa 1990


Literatura metodyczna

1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

