„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Wiśnios
Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów spodów
obuwia z materiałów płaskich 311[25].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz
mgr inż. Leszek Świdziński
Opracowanie redakcyjne:
dr inż. Elżbieta Wiśnios
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 311[25].Z1.02,
„Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów spodowych obuwia z materiałów płaskich”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Charakterystyka technologiczna procesów obróbki i montażu elementów
spodowych obuwia, zakładek i podnosków
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Produkcja podpodeszew
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Produkcja zakładek i podnosków
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Produkcja podeszew i innych elementów obuwia
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Mechanizacja i automatyzacja procesów wytwarzania elementów
spodowych obuwia
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
–
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ć
wiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania oraz środkami dydaktycznymi,
–
ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów, do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
311[25].Z1.02
Wytwarzanie zakładek,
podnosków i elementów
spodów obuwia
z materiałów płaskich
311[25].Z1
Technologia wytwarzania
półproduktów i elementów obuwia
311[25].Z1.03
Formowanie oraz
obróbka elementów
spodów obuwia z gumy
i tworzyw sztucznych
311[25].Z1.01
Wycinanie elementów
obuwia z materiałów
płaskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA
WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozpoznawać części i elementy konstrukcyjne obuwia,
–
stosować zasady oznaczania wielkości elementów obuwia,
–
rozpoznawać, charakteryzować i klasyfikować materiały obuwnicze,
–
rozpoznawać i charakteryzować wady materiałów obuwniczych,
–
oceniać jakość materiałów obuwniczych,
–
określać wpływ wad materiałowych na wskaźniki ekonomiczne i jakość obuwia,
–
dobierać materiały w zależności od typu i przeznaczenia obuwia,
–
klasyfikować i dobierać maszyny i urządzenia produkcyjne,
–
oceniać stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi produkcyjnych,
–
użytkować, regulować i konserwować maszyny i urządzenia produkcyjne,
–
określać zasady rozkroju materiałów na elementy obuwia,
–
określać parametry technologiczne wycinania elementów obuwia w zależności od rodzaju
stosowanych materiałów,
–
wycinać ręcznie i maszynowo elementy obuwia z płaskich materiałów obuwniczych,
–
przestrzegać przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej,
–
udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
–
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE
KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
określić warunki obróbki zakładek, podnosków i części spodów obuwia,
–
sporządzić wzorce pracy oraz instrukcje wykonania operacji technologicznych
w procesach wytwarzania zakładek, podnosków, podpodeszew, podeszew i obcasów,
–
ustalić techniki prasowania elementów, określić błędy procesu oraz przyczyny ich
powstawania,
–
ustalić techniki i środki do wiórowej obróbki elementów, półproduktów i wyrobów,
–
określić parametry techniczne procesu obróbki elementów, półproduktów i wyrobów,
–
dobrać narzędzia i materiały pomocnicze do procesu obróbki,
–
dobrać narzędzia kontrolne oraz skontrolować jakość obróbki,
–
dobrać optymalne rozwiązania techniczne i ekonomiczne procesu obróbki elementów
spodów obuwia, podnosków i zakładek,
–
dobrać środki oraz metody wykończania elementów i półproduktów obuwia,
–
zaplanować technologiczny proces obróbki z wykorzystaniem współczesnych rozwiązań
organizacyjnych i technicznych,
–
skorzystać z technologicznej dokumentacji wytwarzania elementów obuwia z materiałów
płaskich,
–
dokonać obróbki zakładek, podnosków i elementów spodów obuwia z materiałów
płaskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4.
PRZYKŁADOWE
SCENARIUSZE
ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca .....................................................................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Technologia wytwarzania półproduktów i elementów
obuwia 311[25].Z1
Jednostka modułowa:
Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów
spodów obuwia z materiałów płaskich 311[25].Z1.02
Temat: Opracowanie podpodeszew skórzanych do obuwia pasowego.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności opracowywania podpodeszew.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−−−−
scharakteryzować podpodeszwy do obuwia pasowego,
−−−−
zaplanować kolejność czynności wykonywanych podczas opracowywania podpodeszew
do obuwia pasowego,
−−−−
zorganizować stanowisko pracy do opracowania podpodeszew,
−−−−
dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia potrzebne do wykonania podpodeszew do
obuwia pasowego,
−−−−
dobrać odzież ochronną i przestrzegać przepisów BHP podczas wykonywania
poszczególnych operacji ,
−−−−
skontrolować jakość wykonanych podpodeszew.
Metody nauczania–uczenia się:
−−−−
pokaz z objaśnieniem,
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−−−−
praca w grupach 2–3 osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
wycięte podpodeszwy,
−−−−
wyrównywarka elementów spodowych,
−−−−
ś
cierarka,
−−−−
nadcinarka wargi podpodeszew,
−−−−
odwijarka wargi,
−−−−
oklejarka wargi,
−−−−
formowarka i formy do podpodeszew,
−−−−
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń.
Przebieg zajęć:
1.
Sprawy organizacyjne.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3.
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4.
Podział uczniów na grupy i wybór lidera.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
5.
Pobranie przez lidera wyciętych podpodeszew, urządzeń i narzędzi do opracowania
podpodeszew.
6.
Realizacja zajęć:
–
uczniowie planują kolejność wykonywanych operacji,
–
wykonują poszczególne operacje,
–
uczniowie dokonują oceny wykonanych podpodeszew,
–
porządkują stanowisko pracy.
7.
Po wykonaniu zadań lider grupy prezentuje wykonaną pracę, omawiając technikę
wykonania ćwiczenia.
8.
Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanej pracy z warunkami zawartymi w dokumentacji
technologicznej.
9.
Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy.
10.
Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Praca domowa
Wyszukaj w dostępnej literaturze metody opracowania podpodeszew do obuwia
pasowego ze sztuczną wargą. Sporządź krótką notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca .....................................................................................................................
Modułowy program nauczania:
Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Technologia wytwarzania półproduktów i elementów
obuwia 311[25].Z1
Jednostka modułowa:
Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów
spodów obuwia z materiałów płaskich 311[25].Z1.02
Temat: Frezowanie elementów spodowych obuwia.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania i doboru narzędzi do wykonywania
operacji frezowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−−−−
scharakteryzować elementy spodu obuwia poddawane obróbce przez frezowanie,
−−−−
dobrać frezy do obróbki elementów spodowych w zależności od ich kształtów i rodzajów
materiałów, z których są wykonane,
−−−−
zorganizować stanowisko pracy do obróbki przez frezowanie,
−−−−
ocenić jakość obrobionych elementów.
Metody nauczania:
−−−−
krótki wykład,
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−−−−
indywidualna,
−−−−
praca w grupach 2–3 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
plansze lub foliogramy z różnymi frezami,
−−−−
rzutnik,
−−−−
elementy spodu obuwia,
−−−−
frezarka,
−−−−
frezy.
Przebieg zajęć:
1.
Nauczyciel przeprowadza krótki wykład na temat budowy i zastosowania frezów.
2.
Nauczyciel dzieli klasę na zespoły 2–3 osobowe.
3.
Uczniowie wybierają spośród elementów spodu obuwia, te które należy poddać obróbce
przez frezowanie.
4.
Każdy zespół wykonuje operację frezowania wybranego elementu spodu obuwia.
5.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i na bieżąco koryguje błędy.
6.
Zespoły prezentują obrobione elementy.
7.
Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Po wykonaniu ćwiczenia przez wszystkich uczniów nauczyciel podsumowuje zajęcia –
prosi uczniów o podkreślenie najczęstszych błędów popełnianych podczas obróbki przez
frezowanie .
Praca domowa
Opisz znane Ci metody obróbki wiórowej elementów spodowych obuwia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Charakterystyka technologiczna procesów obróbki i montażu
elementów spodowych obuwia, zakładek i podnosków
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz frezy do:
−
obróbki podeszew do obuwia klejonego,
−
obróbki obcasów,
−
profilowania spodu podeszwy,
−
opracowania konturu obuwia pasowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na
zespoły 3–4 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować konstrukcję frezów pod kątem ich stosowania przy obróbce elementów
spodowych obuwia,
2)
dobrać frezy, których trzeba użyć do obróbki wymienionych elementów spodu obuwia,
3)
zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
frezy o różnych profilach tnących ,
−−−−
elementy spodów lub obuwia wykończonych różnymi rodzajami frezów,
−−−−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dobierz odpowiednie formy do formowania:
−
podpodeszew,
−
obcasów,
−
zakładek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na
zespoły 3–4 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
określić rodzaje form,
2)
dobrać formy, które wykorzystuje się do formowania wymienionych elementów spodu
obuwia,
3)
zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
formy do formowania podpodeszew,
−−−−
formy do formowania obcasów,
−−−−
formy do formowania zakładek,
−−−−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz wałki do ścieniania podeszew karczkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić uczniów na
zespoły 3–4 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wybrać podeszwę karczkową,
2)
przeanalizować konstrukcję wałków pod kątem ich stosowania przy obróbce elementów
spodowych,
3)
dobrać odpowiednie wałki do ścieniania podeszew karczkowych i uzasadnić ich wybór,
4)
zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
wycięte podeszwy różnych typów,
−−−−
wałki negatywowe do ścieniania elementów spodowych,
−−−−
kartki papieru formatu A4,
−−−−
przybory piśmienne,
−−−−
dokumentacja techniczno-technologiczna,
−−−−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Produkcja podpodeszew
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj podpodeszwę klasyczną do obuwia klejonego na niskim obcasie ze skóry
naturalnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować czynności dotyczące opracowania podeszew,
2)
wykonać czynności przygotowujące poszczególne części składowe do wykonania
podpodeszwy:
–
wyrównać grubość podpodeszew
,
–
zetrzeć lico,
–
ś
cienić naklejki,
3)
przytwierdzić usztywniacze do naklejki,
4)
nanieść klej na podpodeszwę i naklejkę,
5)
połączyć naklejkę z podpodeszwą,
6)
wykonać formowanie podpodeszwy,
7)
wykonać operację fasonowania brzegów podpodeszwy,
8)
wykonać nacięcie w przedstopiu,
9)
zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
opisy technologiczne produkcji podpodeszew,
−−−−
wycięte podpodeszwy i naklejki,
−−−−
usztywniacze stalowe,
−−−−
ś
cierarka wałkowa,
−−−−
dwojarka,
−−−−
ś
cieniarka,
−−−−
klej polichloroprenowy,
−−−−
pędzel,
−−−−
przybijarka usztywniaczy,
−−−−
nadcinarka przedstopia,
−−−−
formowarka i formy,
−−−−
okrawarka brzegów podpodeszew,
−−−−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Opracuj parę podpodeszew do obuwia pasowego z pojedynczą naturalną wargą na całym
obwodzie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym opracowania podpodeszew do
obuwia pasowego,
2)
wykonać czynności przygotowujące poszczególne części składowe do wykonania
podpodeszwy:
−−−−
wyrównać grubość podpodeszew,
−−−−
wykonać ścieranie lica,
3)
nadciąć wargę,
4)
podnieść nadciętą wargę,
5)
okleić wargę,
6)
wykonać formowanie podpodeszwy,
7)
zaprezentować wykonane podpodeszwy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−−−−
dokumentacja technologiczna produkcji podpodeszew do obuwia pasowego z naturalną
wargą,
−−−−
wycięte podpodeszwy,
−−−−
tkanina do oklejania wargi,
−−−−
ś
cierarka wałkowa,
−−−−
dwojarka,
−−−−
nadcinarka wargi podpodeszew,
−−−−
odwijarka wargi podpodeszwy,
−−−−
oklejarka wargi,
−−−−
formowarka i formy,
−−−−
klej, pędzel,
−−−−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Produkcja zakładek i podnosków
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj zakładki z materiału termoplastycznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem teoretycznym dotyczącym opracowania zakładek,
2)
ś
cienić zakładki,
3)
poddać zakładki wstępnemu formowaniu termicznemu,
4)
zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
metoda ćwiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
wycięte zakładki,
–
ś
cieniarka,
–
formowarka do wstępnego formowania zakładek (przeginanie),
–
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Opracuj zakładki ze skóry wtórnej do obuwia typu czółenka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału „Materiał
nauczania”.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym opracowania zakładek,
2)
wybrać odpowiednie zakładki,
3)
opracować zakładki zgodnie z poznanym algorytmem,
4)
zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
metoda ćwiczeń praktycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
różnego typu zakładki,
–
naczynie z wodą lub wilgotna tkanina do zwilżania,
–
ś
cierarka,
–
wałki negatywowe do ścieniania,
–
ś
cieniarka,
–
parafina,
–
formowarka i formy do formowania zakładek.
Ćwiczenie 3
Opracuj podnoski z materiału termoplastycznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym produkcji podnosków,
2)
wybrać odpowiednie podnoski,
3)
ustalić parametry ścieniania,
4)
dokonać ścieniania podnosków,
5)
zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
metoda ćwiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
podnoski z różnych materiałów,
–
ś
cieniarka.
Ćwiczenie 4
Wykonaj szkice elementów zakładek, podnosków do obuwia damskiego. Zaznacz na tych
elementach szerokość i grubość ścieniania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wykonać szkice (naszkicować obrysy zakładek i podnosków),
2)
oznaczyć ścienianie (grubość i szerokość),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
3)
dokonać samooceny wykonanej pracy,
4)
zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
metoda ćwiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
elementy zakładek i podnosków,
–
przybory piśmienne,
–
kartki papieru formatu A4,
–
linijka, gumka,
–
literatura z punktu 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Produkcja podeszew i innych elementów obuwia
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Mając do dyspozycji szeroki pas skóry dokonaj jego rozkroju i przygotuj lamówki do
obciągnięcia podpodeszew obuwia paskowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem dotyczącym rozkroju skóry i przygotowania lamówki,
2)
zapoznać się z instrukcją obsługi wycinarki i dwojarki,
3)
wyciąć lamówki,
4)
ś
cienić lamówki,
5)
przedstawić efekty pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
metoda ćwiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
pas skóry do wycięcia lamówek,
–
instrukcja obsługi wycinarki i dwojarki,
–
wycinarka, dwojarka,
–
instrukcja do ćwiczeń.
Ćwiczenie 2
Wykonaj obcasy składkowe o wysokości 40 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym opracowania obcasów,
2)
wybrać odpowiednią ilość składek,
3)
wykonać obcas zgodnie z poznanym algorytmem,
4)
zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
składki do opracowania obcasa,
−
instrukcja technologiczna opracowania obcasów,
−
klej polichloroprenowy, pędzel
−
prasowarka obcasów,
−
formy do obcasów,
−
frezarka obcasów,
−
ś
cierarka obcasów.
Ćwiczenie 3
Rozsortuj otrzymane podeszwy i wskaż do jakiego rodzaju obuwia mogą być
zamontowane.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rozsortowania podeszew,
2)
rozsortować otrzymane podeszwy i omówić ich konstrukcję,
3)
wskazać do jakiego rodzaju obuwia mogą być zastosowane,
4)
zaprezentować wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
krótki wykład wykład,
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−−−−
foliogramy lub przezrocza przedstawiające różne rodzaje podeszew,
−−−−
rzutnik,
−−−−
różnego rodzaju podeszwy.
Ćwiczenie 4
Opracuj podeszwy gumowe do obuwia klejonego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić grupę na
zespoły 2 osobowe. Uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym opracowania podeszew gumowych,
2)
opracować podeszwy według poznanego algorytmu
3)
zaprezentować ćwiczenie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
wycięte podeszwy,
–
instrukcje technologiczne produkcji podeszew,
–
draparka podeszew,
–
frezarka podeszew.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Mechanizacja i automatyzacja procesów wytwarzania
elementów spodowych obuwia
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z dostępnej literatury scharakteryzuj produkcję zakładek na automatycznej
linii technologicznej Secom i Hollinger.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Podzielić klasę na
dwie grupy i przydzielić jedną linię technologiczną do omówienia. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dobrać partnerów do pracy grupowej,
2)
wybrać linię technologiczną do scharakteryzowania,
3)
zapoznać się z informacjami dotyczącymi produkcji zakładek,
4)
rozszerzyć swoje wiadomości o automatycznej linii produkcji zakładek korzystając
z literatury w bibliotece lub z Internetu,
5)
opisać technologię produkcji zakładek w wybranej linii,
6)
przedstawić ćwiczenie na forum grupy,
7)
wziąć udział w dyskusji o podobieństwach i różnicach w produkcji zakładek w obu
liniach.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
metoda ćwiczeń praktycznych.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
karki papieru, materiały piśmienne,
–
literatura dotycząca technologii produkcji zakładek,
–
komputer z dostępem do Internetu,
–
prospekty maszyn do opracowania zakładek.
Ćwiczenie 2
Przedstaw i scharakteryzuj automatyczną produkcję podeszew na zestawie maszyn
Ralphs.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dobrać partnerów do pracy grupowej,
2)
zapoznać się z informacjami dotyczącymi automatycznej produkcji podeszew,
3)
odwiedzić bibliotekę techniczną i wyszukać literaturę dotyczącą tematu,
4)
omówić linię technologiczną do automatycznej produkcji podpodeszew,
5)
przedstawić ćwiczenie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
literatura zgodnie z punktem 7,
–
materiały biurowe: kartki papieru, przybory piszące,
–
prospekty maszyn obuwniczych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie zakładek,
podnosków i elementów spodowych obuwia z materiałów płaskich”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b,
12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić rodzaj obróbki wiórowej elementów
spodu obuwia ze skóry naturalnej
B
P
b
2
Dobrać maszynę do ścieniania podnosków
i zakładek
z
materiałów
termoplastycznych
i chemoutwardzalnych
B
P
c
3
Wymienić elementy spodu obuwia podlegające
ś
cienianiu negatywowemu
C
P
c
4
Zastosować obróbkę metodą frezowania
B
P
c
5
Określić
znaczenie
formowania
części
spodowych w procesie produkcji obuwia
B
P
a
6
Rozpoznać konstrukcję podpodeszew do obuwia
pasowego
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
7
Określić elementy części tnącej freza
B
P
b
8
Określić
elementy
składowe
formy
do
formowania zakładek
B
P
c
9
Określić cel dwojenia elementów spodu obuwia
A
P
a
10
Określić cel ścierania elementów spodowych
obuwia
A
P
b
11
Określić elementy spodu obuwia podlegające
wykończeniu przez lamowanie i obciąganie
B
P
b
12
Stosować dokumentację dotyczącą sposobu
wykonania czynności technologicznej
C
P
b
13
Rozróżniać
linie
technologiczne
do
automatycznej produkcji podpodeszew
B
P
a
14
Rozróżniać
linie
technologiczne
do
automatycznej produkcji zakładek
B
P
d
15 Dobrać frezy do obróbki podeszew
C
PP
b
16 Przeanalizować geometrię frezu
D
PP
a
17 Określić parametry prasowania obcasów
C
PP
c
18
Określić parametry formowania podpodeszew
i podeszew
C
PP
d
19 Rozpoznać profile krawędzi tnącej frezów
C
PP
c
20 Zastosować operację rowkowania
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
6.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.
7.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9.
Zbierz i sprawdź testy, a wyniki wpisz do arkusza zbiorczego.
10.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
11.
Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
12.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mające na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4.
Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8.
Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to pytań
o numerach od 15 do 20).
9.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonania zadania.
10.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
11.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.
12.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−−−−
instrukcja,
−−−−
zestaw zadań testowych,
−−−−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Operacji wyrównywania grubości poddaje się
a)
podnoski i zakładki z tworzyw termoplastycznych i chemoutwardzalnych.
b)
podeszwy, podpodeszwy, składki obcasa, zakładki ze skóry naturalnej.
c)
podeszwy ze skóry wtórnej i sztucznej.
d)
podeszwy gumowe.
2.
Ś
cienianie podnosków i zakładek z materiałów termoplastycznych i chemoutwardzalnych
przeprowadza się z reguły na
a)
dwojarkach.
b)
dwojarkach z wałkiem negatywowym.
c)
ś
cieniarkach z nożem cylindrycznym lub dwojarkach typu fortuna.
d)
nożem szewskim.
3.
Ś
cieniarka z wałkiem negatywowym służy do ścieniania
a)
podpodeszew.
b)
podnosków.
c)
podeszew, wzmocnień podpodeszew, zakładek.
d)
składek obcasów.
4.
Elementy, które nie są poddawane obróbce metodą frezowania to
a)
brzegi podeszew.
b)
obcasy.
c)
wyściółki i zapiętki.
d)
brzegi spodów obuwia pasowego.
5.
Formowanie części spodowych obuwia ma na celu
a)
nadanie elementom obuwia żądanego kształtu.
b)
zmniejszenie grubości.
c)
zmechacenie powierzchni.
d)
wyrównanie grubości.
6. Nadcinanie wargi przeprowadza się przy produkcji podpodeszew
a)
do obuwia klejonego.
b)
do obuwia pasowego.
c)
klasycznych.
d)
typu Plastak.
7. Część tnąca freza składa się z
a)
płaszczyzny natarcia, płaszczyzny przyłożenia.
b)
małego pióra, dużego pióra.
c)
płaszczyzny bocznej, półki.
d)
płaszczyzny przyłożenia, małego pióra i dużego pióra.
8.
Formy do formowania zakładek są
a)
jednoczęściowe.
b)
dwuczęściowe.
c)
trzyczęściowe.
d)
czteroczęściowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9.
Dwojenie elementów spodu obuwia ma na celu
a)
uzyskanie żądanej grubości i wyrównanie grubości.
b)
zmechacenie powierzchni.
c)
uzyskanie określonego kształtu.
d)
nadanie wymaganego kształtu.
10.
Ś
cieranie elementów spodowych przygotowuje powierzchnię do
a)
dwojenia.
b)
klejenia.
c)
formowania
d)
frezowania.
11.
Poprzez lamowanie i obciąganie wykończa się
a)
podeszwy.
b)
podpodeszwy obuwia paskowego i obcasy.
c)
otoki.
d)
wyściółki.
12. Informacje dotyczące sposobu wykonania czynności technologicznych są zawarte w
a)
dokumentacji techniczno-technologicznej.
b)
instrukcji technologicznej.
c)
karcie wzoru obuwia.
d)
arkuszu kalkulacyjnym.
13. Do automatycznej produkcji podpodeszew służy linia
a)
Plastak.
b)
Ralphs.
c)
Hollinger.
d)
Secom.
14. Linia technologiczna Hollinger służy do automatycznej produkcji
a)
podpodeszew.
b)
podeszew.
c)
podnosków.
d)
zakładek.
15. Do obróbki wklęsłej części śródstopia służą frezy z
a)
10 zębami.
b)
7 zębami.
c)
12 zębami.
d)
8 zębami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16. Kąt α zaznaczony na rysunku jest kątem
a)
przyłożenia.
b)
natarcia.
c)
ostrza.
d)
skrawania.
17. Siła nacisku podczas prasowania obcasów powinna wynosić
a)
1,5 kN.
b)
20 kN.
c)
300 kN.
d)
0,15 kN.
18. Średnie ciśnienie prasowania potrzebne do uformowania podeszwy lub podpodeszwy
wynosi
a)
29,4 MPa.
b)
24,5 MPa.
c)
19,6 MPa.
d)
14,7 MPa.
19. Na zamieszczonych rysunkach zilustrowano
a)
geometrię ziarna ściernego.
b)
geometrię frezu.
c)
profile krawędzi tnącej frezów.
d)
formy do formowanie elementów spodowych.
20. Rowkowanie wykonuje się w procesie opracowania podeszew stosowanych do obuwia
a)
klejonego.
b)
kołkowanego.
c)
przeszywanego.
d)
pasowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...................................................................................................
Wytwarzanie zakładek, podnosków i elementów spodowych obuwia
z materiałów płaskich
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
Wytwarzanie
zakładek,
podnosków
i elementów
spodów
obuwia
z materiałów płaskich 311[25].Z1.02
Treść zadania
Opracuj podeszwę z tuniskóru z otokiem do obuwia klejonego.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia, w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych,
w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”.
Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności
w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności wykonywania czynności praktycznych.
Uczniowi należy stworzyć możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów
wykonywania zadania: zorganizowania stanowiska pracy, doboru odpowiednich maszyn lub
urządzeń produkcyjnych, wykonanie podstawowych ustawień i regulacji maszyn oraz
wykazania się umiejętnością wykonania opracowania podeszew. Jest to jednocześnie
możliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności
i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie
warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp
i technologicznymi oraz w określonym czasie.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
−
stanowisko pracy z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi do frezowania, ścierania,
odpylania, naklejania otoku, barwienia brzegów,
−
elementy spodu obuwia,
−
instrukcję obsługi maszyn i instrukcję technologiczną.
Nauczyciel powinien:
−
zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska produkcyjnego w warsztatach
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym,
−
zabezpieczyć elementy składowe podeszwy,
−
przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nakazać bezwzględne
ich przestrzeganie,
−
skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
−
przydzielić uczniom części składowe podeszwy,
−
określić czas na wykonanie zadania,
−
na bieżąco nadzorować pracę uczniów,
−
dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
−
dobrać i założyć odzież ochronną,
−
obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki elementy,
−
wskazać urządzenia, na których można dokonać operacji frezowania, ścierania,
odpylania, naklejania otoku i barwienia brzegów,
−
przygotować stanowisko pracy pod względem: bezpieczeństwa i higieny pracy,
uporządkowania i łatwego dostępu do obrabianych elementów, wyposażenia
w potrzebne urządzenia pomocnicze,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
−
przeprowadzić frezowanie podeszew,
−
wykonać operację ścierania podeszwy pod otok i odpylić,
−
nakleić otok na podeszwę,
−
zetrzeć brzeg podeszwy i otoku,
−
dokonać operacji farbowania brzegów podeszwy,
−
obejrzeć i scharakteryzować podeszwy po wykonaniu zadania – dokonać oceny
wykonanej obróbki.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
przyznane
1.
Dobranie odzieży ochronnej
5
2.
Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu
5
3.
Zaplanowanie kolejnych czynności
10
4.
Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania
10
5.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
czystość i porządek miejsca pracy,
−
zabezpieczenie pod względem BHP,
−
przygotowanie potrzebnych urządzeń i narzędzi
pomocniczych
10
6.
Wykonywanie zadania:
−
frezowanie brzegów podeszwy– sposób i dokładność
przeprowadzenia,
−
ś
cieranie podeszwy pod otok i odpylanie – sposób
i dokładność przeprowadzenia,
−
naklejanie
otoku
–
sposób
i
dokładność
przeprowadzenia,
−
ś
cieranie brzegu podeszwy i otoku – sposób
i dokładność przeprowadzenia,
−
farbowanie podeszew – sposób i dokładność
przeprowadzenia,
−
włączenie urządzeń,
−
wyłączenie urządzeń
50
7.
Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy
5
8.
Zaprezentowanie wykonania zadania
5
Razem:
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczający
60–70
dostateczny
71–80
dobry
81–95
bardzo dobry
96–100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7.
LITERATURA
1.
Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz. I. WSiP,
Warszawa 1983
2.
Charasz A., Łuczyńska J., Matuszewski S., Suwart R., Olszewski A.: Oprzyrządowanie
do produkcji obuwia. Politechnika Radomska, Radom 1985
3.
Cholewa E., Kamińska I., Opuchowski J., Palla W., Trześniowski W.: Nowoczesne
metody produkcji obuwia. WNT, Warszawa 1973
4.
Christ J. W.: Technologia obuwia. WSiP, Warszawa 1986
5.
Grabkowski M.(red.): Zarys teorii procesów wytwarzania obuwia. Politechnika
Radomska, Radom 2004
6.
Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia. T.1. Politechnika Radomska, Radom
2000
7.
Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia. T.2. Politechnika Radomska, Radom
2000
8.
Produkcja zakładek z wtórnej skóry i ich montaż w obuwiu. Informacja CLPOb, Kraków
1980
9.
Pytlik K. (red.): Projektowanie i konstrukcja spodów obuwia. WNT, Warszawa 1983
Czasopisma fachowe:
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne),
Przegląd Włókienniczy (wydania archiwalne i bieżące),
Ś
wiat Butów (wydania archiwalne i bieżące).
Literatura metodyczna:
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32.CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000