mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] z1 08 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Radosław Kacperczyk




Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym
723[03].Z1.08

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Kulka
mgr inż. Krzysztof Markowski



Opracowanie redakcyjne:
mgr Radosław Kacperczyk



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 723[03].Z1.08.
,,Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym”, zawartego w programie nauczania dla
zawodu mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Charakterystyka oraz zastosowanie środków transportowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Przyczepy rolnicze

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Urządzenia do załadunku

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik – operator pojazdów i maszyn
rolniczych, w jednostce modułowej 723[03].Z1.08

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia, do których dołączono:

wskazówki do realizacji ćwiczeń,

sposób wykonania ćwiczenia,

metody nauczania – uczenia się,

wykaz środków dydaktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia,

wykaz literatury.

W procesie nauczania-uczenia się proponuje się stosować następujące metody: dyskusję

dydaktyczną, pokaz z opisem oraz ćwiczenia praktyczne. Podczas poznawania zagadnień
związanych z organizacją transportu w gospodarstwie rolnym należy zwrócić uwagę na
rodzaje, budowę i zastosowanie urządzeń w nim wykorzystywanych.

Podczas ćwiczeń uczniowie powinni posługiwać się katalogami, instrukcjami obsługi oraz

poradnikami. Należy uzmysłowić uczniom konieczność stałego poszerzania swojej wiedzy
i umiejętności.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zapoznać uczniów z przepisami bezpieczeństwa i

higieny pracy podczas prac związanych z gospodarstwem rolnym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4





















Schemat układu jednostek modułowych

723[03].Z1

Eksploatacja maszyn, narzędzi

i urządzeń rolniczych

723[03].Z1.02

Eksploatacja siewników

i sadzarek oraz narzędzi do

upraw międzyrzędowych

723[03].Z1.08

Organizowanie transportu

w gospodarstwie rolnym

723[03].Z1.03

Eksploatacja maszyn

i urządzeń do nawożenia

i ochrony roślin

723[03].Z1.09

Wykonywanie zabiegów agrotechnicznych

723[03].Z1.04

Eksploatacja maszyn

i urządzeń do zbioru

zielonek

723[03].Z1.05

Eksploatacja maszyn do

zbioru zbóż

723[03].Z1.06

Eksploatacja maszyn do

zbioru roślin okopowych

723[03].Z1.01

Eksploatacja maszyn

i narzędzi do uprawy roli

723[03].Z1.07

Eksploatacja urządzeń

stosowanych

w budynkach inwentarskich

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

posługiwać się podstawowymi urządzeniami pomiarowymi takimi jak: suwmiarka,
mikrometr,

posługiwać się instrukcjami obsługi i dokumentacją techniczną, technologiczną,

samodzielnie wykonywać manewry pojazdem mechanicznym,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu statyki, dynamiki i kinematyki, takimi
jak: masa, siła, prędkość, energia,

korzystać z różnych źródeł informacji,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować środki transportowe stosowane w gospodarstwie,

scharakteryzować urządzenia do załadunku materiałów,

zastosować przepisy bhp podczas użytkowania środków transportowych,

scharakteryzować budowę i regulację ładowaczy,

scharakteryzować budowę i obsługę przyczep rolniczych,

wykonać załadunek materiałów objętościowych,

wykonać obsługę techniczną ładowacza,

wykonać konserwację środków transportowych stosowanych w gospodarstwie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03]
Moduł:

Eksploatacja maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych
723[03].Z1

Jednostka modułowa:

Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym
723[03].Z1.08

Temat: Charakterystyka transportu wewnętrznego.

Cel główny: Ukształtowanie umiejętności klasyfikowania środków transportu wewnętrznego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować transport wewnętrzny,

określić rodzaje transportu wewnętrznego,

wymienić urządzenia należące do transportu wewnętrznego,

rozróżnić urządzenia należące do transportu wewnętrznego,

przedstawić budowę urządzeń należących do transportu wewnętrznego,

wyjaśnić podstawowe pojęcia tj. transport wewnętrzny kołowy, przenośniki, transport
polowy, transport podwórkowy itp.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład konwersatoryjny,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne,

tablice poglądowe,

schematy urządzeń wykorzystywanych do transportu wewnętrznego,

poradnik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia celowość oraz klasyfikację transportu wewnętrznego,

nauczyciel pokazuje oraz omawia urządzenia należące do transportu wewnętrznego,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel dzieli grupę na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół ma dokonać klasyfikacji

urządzeń

zaliczanych

do

transportu

wewnętrznego,

przedstawić

cechy

charakterystyczne, oraz zastosowanie,

każdy zespół na schemacie dowolnego urządzenia ma przedstawić jego budowę oraz

wyjaśnić zasadę działania,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy.

4. Po wykonaniu zadania, uczniowie porządkują swoje stanowisko pracy.
5. Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Zapoznaj się z materiałem nauczania, który będzie realizowany na następnych zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Przeprowadzenie anonimowej ankiety ewaluacyjnej dotyczącej sposobu prowadzenia
zajęć, trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania: Mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych 723[03]
Moduł:

Eksploatacja maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych
723[03].Z1

Jednostka modułowa:

Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym
723[03].Z1.08

Temat: Załadunek materiałów ładowaczem chwytakowym.

Cel główny: Ukształtowanie umiejętności z zakresu przeprowadzenia załadunku materiałów
ładowaczem chwytakowym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,

wybrać odpowiedni rodzaj chwytaka,

dokonać załadunku przyczepy korzystając z ładowacza chwytakowego,

scharakteryzować przykładowe rodzaje chwytaków,

obsłużyć ładowacz chwytakowy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

zestaw ciągnik rolniczy z ładowaczem chwytakowym,

instrukcja obsługi ciągnika i ładowacza chwytakowego,

materiał do załadunku,

przyczepa rolnicza.


Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel określa kolejne etapy wykonywania załadunku ładowaczem chwytakowym,

każdy uczeń określa tok postępowania podczas wykonywania poszczególnych etapów

załadunku,

uczeń wybiera odpowiedni rodzaj chwytaka w zależności od rodzaju materiału do

załadowania,

każdy uczeń przeprowadza zgodnie z planem załadunek ładowaczem chwytakowym,

nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania, omawia popełnione błędy.

4. Po wykonanym zadaniu uczniowie porządkują swoje stanowiska pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. Przeprowadzanie dyskusji na temat wykonywanych ćwiczeń, trudności i ewentualnie

popełnianych błędów.


Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas dyskusji podsumowującej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Charakterystyka oraz zastosowanie środków transportowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zidentyfikuj zagrożenia i sposoby zapobiegania im w trakcie prac związanych

z załadunkiem i rozładunkiem materiałów.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

uzmysłowić zagrożenia oraz sposoby zapobiegania im w trakcie prac związanych
z załadunkiem i rozładunkiem materiałów. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel
dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi środkami określają
czynniki stanowiące zagrożenie oraz sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. W trakcie
ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek.
Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat, jakie czynniki stanowią zagrożenie i w jaki sposób
można im zapobiegać.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przygotować tabelę według wzoru:

L.p.

Czynniki stanowiące zagrożenie

Sposoby zapobiegania wypadkom

1

2

3

4

5

6

7

8


5) wpisać do tabeli osiem przykładowych rodzajów zagrożeń oraz odpowiadające im sposoby

zapobiegania,

6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne z zakresu BHP związane z załadunkiem i rozładunkiem materiałów,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka.


Ćwiczenie 2

Określ rodzaje transportu wewnętrznego, ich cechy charakterystyczne i zastosowanie.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić klasyfikacje transportu wewnętrznego, określić ich zastosowanie. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami określają rodzaje transportu wewnętrznego, ich cechy
charakterystyczne oraz zastosowanie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat
cech charakterystycznych i zastosowania środków transportu wewnętrznego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przedstawić rodzaje transportu wewnętrznego. Wymienić cechy charakterystyczne

i zastosowanie urządzeń w nim wykorzystywanych,

5) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne zawierające rodzaje środków transportu wewnętrznego, ich budowę,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura zgodna z wykazem.

Ćwiczenie 3

Określ rodzaje przenośników. Przedstaw ich budowę, zastosowanie oraz cechy

charakterystyczne.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje przenośników, omówić ich budowę. Przed przystąpieniem do wykonania
ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie posługując się dostępnymi

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

środkami określają rodzaje przenośników, przedstawiają ich budowę, zastosowanie oraz cechy
charakterystyczne. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby
udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat zastosowania i cech
charakterystycznych przenośników.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wymienić rodzaje przenośników,
5) przedstawić elementy wchodzące w skład każdego z wymienionych urządzeń,
6) określić ich zastosowanie,
7) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
8) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne zawierające rodzaje przenośników oraz ich budowę,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura zgodna z wykazem.


Ćwiczenie 4

Przeprowadź analizę stanu technicznego przenośnika taśmowego.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić budowę przenośnika taśmowego oraz miejsca występowania usterek. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami przeprowadzają analizę stanu technicznego przenośnika
taśmowego. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby
udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat przeprowadzania analizy
stanu technicznego przenośnika oraz interpretacji uzyskanych wyników.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wykonać pomiary weryfikacyjne wałków przenośnych wykorzystując do tego narzędzia

pomiarowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5) wykonać oględziny miejsc narażonych na zużycie,
6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne zawierające schemat przenośnika taśmowego oraz miejsca

występowania usterek,

mikrometr,

suwmiarka,

arkusz papieru,

przenośnik taśmowy,

instrukcja obsługi przenośnika,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura zgodna z wykazem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Przyczepy rolnicze

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rozładunek przyczepy samowyładowczej.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić sposób postępowania oraz stosowane urządzenia w trakcie wykonywania
rozładunku przyczepy samowyładowczej. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami wykonują rozładunek przyczepy samowyładowczej,
zgodnie z omówionym tokiem postępowania. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat
wykonanego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania, z uwzględnieniem zasad: bezpiecznego ustawienia

przyczepy, kolejność czynności przygotowawczych do rozładunku,

4) wykonać rozładunek przyczepy,
5) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
6) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze

dydaktyczne

obrazujące

przebieg

procesu

wyładowania

przyczepy

samowyładowczej,

ciągnik,

przyczepa wywrotka,

literatura zgodna z wykazem.


Ćwiczenie 2

Zidentyfikuj rodzaje przyczep, zapisz ich typ, opisz przeznaczenie oraz cechy

charakterystyczne.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje przyczep, ich przeznaczenie oraz cechy charakterystyczne. Przed
przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Uczniowie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

posługując się dostępnymi środkami określają rodzaje przyczep, ich typ, przeznaczenie oraz
cechy charakterystyczne. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie
potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat rodzajów
i zastosowania przyczep.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wypełnić tabelę według wzoru:

L.p.

Rysunek

Nazwa/typ

Zastosowanie

Liczba osi

Inne

1

2

3

4

5

5) wpisać w tabeli należy nazwę i typ przyczepy, jej zastosowanie, liczbę osi, jeśli znasz inne

informacje dotyczące danej przyczepy wpisz je w kolumnie „inne”,

6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne zawierające rodzaje przyczep,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura zgodna z wykazem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3 Urządzenia do załadunku

5.3.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj załadunek materiałów sypkich ładowaczem chwytakowym.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić sposób postępowania oraz stosowane urządzenia w trakcie wykonywania
załadunku materiałów ładowaczem chwytakowym. Przed przystąpieniem do wykonania
ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Uczniowie posługując się dostępnymi środkami wykonują załadunek materiałów sypkich
ładowaczem chwytakowym, zgodnie z omówionym tokiem postępowania. W trakcie ćwiczenia
nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel
prowokuje dyskusję na temat wykonanego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,
3) zaplanować tok postępowania, wykonać przegląd techniczny ładowacza,
4) wykonać załadunek materiału wykorzystując ładowacz chwytakowy,
5) dokonać analizy ćwiczenia,
6) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne obrazujące przebieg procesu załadunku materiałów ładowaczem
chwytakowym,

ciągnik,

ładowacz chwytakowy,

instrukcja obsługi ładowacza chwytakowego,

materiały sypkie do załadunku,

literatura zgodna z wykazem.


Ćwiczenie 2

Wykonaj załadunek materiałów objętościowych ładowaczem czołowym.


Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić sposób postępowania oraz stosowane urządzenia w trakcie wykonywania
załadunku materiałów ładowaczem czołowym. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie
posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi wykonują załadunek materiałów
objętościowych ładowaczem czołowym, zgodnie z omówionym tokiem postępowania.
W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę uczniów, w razie potrzeby udziela im
wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat wykonanego ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP,
3) zaplanować tok postępowania, wykonać przegląd techniczny ładowacza,
4) wykonać załadunek materiału wykorzystując ładowacz czołowy,
5) dokonać analizy ćwiczenia,
6) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne obrazujące przebieg procesu załadunku materiałów ładowaczem
czołowym,

ciągnik,

ładowacz czołowy,

instrukcja obsługi ładowacza czołowego,

materiały objętościowe do załadunku,

literatura zgodna z wykazem.


Ćwiczenie 3

Zidentyfikuj rodzaje wózków widłowych, określ ich typ oraz cechy charakterystyczne.

Wskazówki do realizacji
Zajęcia powinny się rozpocząć krótkim wykładem wprowadzającym. Należy uczniom

przedstawić rodzaje wózków widłowych, ich przeznaczenie oraz cechy charakterystyczne.
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni
fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe.
Uczniowie posługując się dostępnymi środkami dydaktycznymi określają rodzaje wózków
widłowych, ich typ, oraz zastosowanie. W trakcie ćwiczenia nauczyciel obserwuje pracę
uczniów, w razie potrzeby udziela im wskazówek. Nauczyciel prowokuje dyskusję na temat
rodzajów i zastosowania wózków widłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) zaplanować tok postępowania,
4) wypełnić tabelę według wzoru:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

L.p.

Rysunek

Nazwa/typ

Zastosowanie

Inne

1

2

3


5) wpisać w tabeli należy nazwę i typ wózka, jego zastosowanie, jeśli znasz inne informacje

dotyczące danego wózka wpisz je w kolumnie „inne”,

6) przeprowadzić analizę ćwiczenia,
7) zaprezentować pracę na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

Środki dydaktyczne:

plansze dydaktyczne zawierające rodzaje wózków widłowych,

arkusz papieru,

przybory do pisania, ołówek, linijka,

literatura zgodna z wykazem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

,,

Organizowanie transportu

w gospodarstwie rolnym”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 3, 5, 7, 9, 12 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,
12. c, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić urządzenia przemieszczające

B

P

b

2

Określić urządzenie przemieszczające

C

PP

b

3

Określić urządzenie przemieszczające

C

PP

a

4

Rozróżnić przenośnik wykorzystujący
strumień powietrza

B

P

d

5

Określić budowę przenośnika
pneumatycznego

C

PP

b

6

Rozróżnić rodzaje przenośnika

B

P

c

7

Określić budowę przyczepy ciężarowej

C

PP

c

8

Rozróżnić rodzaje zaczepów

B

P

a

9

Określić budowę zaczepu

C

PP

b

10

Rozróżnić pojemność skrzyniowej
przyczepy uniwersalnej

B

P

b

11

Rozróżnić dopuszczalną ładowność
przyczep lekkich

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

12 Określić budowę nośnika bel

C

PP

c

13 Rozróżnić rodzaje chwytaków

B

P

b

14 Rozróżnić rodzaje chwytaków

B

P

c

15

Rozróżnić siły oddziaływujące na
ciągnik z przyczepą

B

P

b

16

Rozróżnić maksymalny stopień
wilgotności materiałów zbieranych
przez przyczepy zbierające

B

P

c

17

Zdefiniować maksymalną odległość
wystawania ładunku z tyłu pojazdu

A

P

b

18 Rozróżnić rodzaje wózków widłowych

B

P

b

19

Rozróżnić maksymalną ładowność
wózka gospodarczego

B

P

d

20

Rozróżnić maksymalną ładowność
przyczepki zawieszanej

B

P

a


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do urządzeń przemieszczających nie należy

a) kolejka.
b) przyczepa zawieszane.
c) przenośnik taśmowy.
d) przenośnik pneumatyczny.

2. Przenośnik stosowany do przenoszenia materiałów w poziomie lub pod kątem do 30

°

,

o wadze do 50 kg, to przenośnik
a) kubełkowy.
b) taśmowy.
c) ślimakowy.
d) pneumatyczny.

3. Przenośnik stosowany do przenoszenia materiałów w płaszczyźnie nachylonej względem

poziomu pod kątem od 70 do 90

°

, to przenośnik

a) kubełkowy.
b) taśmowy.
c) ślimakowy.
d) pneumatyczny.

4. Przenośnik do przenoszenia materiałów, w których wykorzystywany jest strumień

powietrza, to przenośnik
a) kubełkowy.
b) taśmowy.
c) ślimakowy.
d) pneumatyczny.

5. W przenośniku pneumatycznym, oznaczenia 1, 2, 3 oznaczają kolejno

a) cyklon, dmuchawa, kosz zasypowy.
b) dmuchawa, kosz zasypowy, cyklon.
c) kosz zasypowy, dmuchawa, cyklon.
d) dmuchawa, cyklon, kosz zasypowy.


6. Na rysunku poniżej przedstawiono

a) przenośnik kubełkowy.
b) przenośnik taśmowy.
c) przenośnik ślimakowy.
d) przenośnik pneumatyczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7. Na rysunku poniżej przedstawiono budowę przyczepy ciężarowej. Oznaczenia 1, 2, 3, 4

oznaczają odpowiednio

a) dolny pierścień obrotnicy, rama, górny pierścień obrotnicy, dyszel.
b) górny pierścień obrotnicy, dolny pierścień obrotnicy, dyszel, rama.
c) dolny pierścień obrotnicy, górny pierścień obrotnicy, dyszel, rama.
d) dolny pierścień obrotnicy, rama, dyszel, górny pierścień obrotnicy.

8. Na rysunku poniżej przedstawiono

a) zaczep transportowy.
b) zaczep polowy.
c) zaczep dolny.
d) sprzęg do trzypunktowego układu zawieszenia.

9. Na rysunku poniżej przedstawiono pewien rodzaj zaczepu. Oznaczenia 1, 2, 3 oznaczają

odpowiednio


a) hak zaczepu, dźwignia blokująca, belka wspornika.
b) hak zaczepu, belka wspornika, dźwignia blokująca.
c) dźwignia blokująca, belka wspornika, hak zaczepu.
d) belka wspornika, dźwignia blokująca, hak zaczepu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10. Pojemność skrzyniowej przyczepy uniwersalnej wynosi

a) 10 – 12 m

3

.

b) 10 – 15 m

3

.

c) 10 – 17 m

3

.

d) 10 – 18 m

3

.

11. Rolnicze przyczepy lekkie dwuosiowe są to przyczepy o ładowności

a) do 4500 kg.
b) do 5000 kg.
c) do 5500 kg.
d) do 6000 kg.

12. Na rysunku poniżej przedstawiono budowę przykładowego nośnika bel. Oznaczenia 1, 2,

3, 4 oznaczają odpowiednio

a) łapa, siłownik hydrauliczny, korpus, ramie.
b) ramie, łapa, siłownik hydrauliczny, korpus.
c) korpus, ramie, łapa, siłownik hydrauliczny.
d) ramie, łapa, korpus, siłownik hydrauliczny.

13. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do załadunku

a) słomy i siana.
b) obornika.
c) roślin okopowych.
d) bel.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

14. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do załadunku

a) słomy i siana.
b) obornika.
c) roślin okopowych.
d) bel.


15. Poniżej na rysunku przedstawiono schemat oddziaływania na ciągnik przyczepy

dwuosiowej

Co na tym rysunku oznacza G

M

a) siła na zaczepie.
b) ciężar maszyny.
c) przyciąganie ziemskie.
d) obciążenie kół ciągnika przyczepy.


16. Przy pomocy przyczep zbierających można zbierać materiały o wilgotności do

a) 65%.
b) 75%.
c) 85%.
d) 95%.


17. Ładunek nie może wystawać od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu na odległość większą

niż

a) 1 m.
b) 2 m.
c) 3 m.
d) 4 m.


18. Element wchodzący w skład wózka widłowego opisany jako: „jest on zamocowany

pionowo z przodu wózka, w przypadku, gdy jego konstrukcja umożliwia podnoszenie,
opuszczanie i pochylanie ładunku” to
a) przeciwwaga.
b) maszt.
c) widły.
d) rampa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

19. Dopuszczalna ładowność wózka gospodarczego wynosi

a) 100 kg.
b) 200 kg.
c) 250 kg.
d) 300 kg.


20. Dopuszczalna ładowność skrzyni zawieszanej wynosi

a) 550 kg.
b) 600 kg.
c) 650 kg.
d) 700 kg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

,,

Organizowanie transportu

w gospodarstwie rolnym”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 6, 10, 15, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. d, 7. a, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c,
12. a, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić wysokość pojazdu z ładunkiem

C

P

c

2

Rozróżnić rodzaje transportu

A

P

b

3

Rozróżnić maksymalną ładowność
taczki

A

P

d

4

Określić odległości transportowania
materiałów przez przenośniki
ślimakowe

C

PP

a

5

Rozróżnić rodzaje przenośników
pneumatycznych

A

P

c

6

Określić rodzaj przenośnika

C

PP

d

7

Określić cechę charakterystyczną
ciągnika ciężkiego

C

P

a

8

Rozróżnić maksymalne zwichrowanie
ramy przenośnika

A

P

a

9

Rozróżnić rodzaje zaczepów ciągnika

A

P

a

10 Określić zastosowanie zaczepu ciągnika

C

PP

d

11

Określić cechy charakterystyczne
przyczep ciężkich

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

12 Rozróżnić rodzaje przyczep

A

P

a

13 Rozróżnić rodzaje chwytaków

A

P

a

14

Rozróżnić oznaczenia symboli gniazda
przyczepy

A

P

d

15

Określić ciśnienie panujące w
hydraulicznym układzie zewnętrznym

C

PP

b

16 Określić budowę zaworu redukcyjnego

C

PP

a

17 Rozróżnić stany zaworu redukcyjnego

B

P

b

18 Rozróżnić elementy wózka widłowego

B

P

b

19

Rozróżnić właściwości wózka
przeznaczonego do wąskich korytarzy

B

P

a

20 Określić zastosowanie zaczepów

C

PP

d


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem testu.
5. Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości.
6. Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko

jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wysokość pojazdu z ładunkiem nie może być większa niż

a) 3 m.
b) 3,5 m.
c) 4 m.
d) 4,5 m.


2. Transport płodów rolnych z pola do miejsca ich składowania, to

a) transport zewnętrzny.
b) transport polowy.
c) transport podwórkowy.
d) nie jest to określone.

3. Ładowność taczki przeważnie nie przekracza

a) 70 kg.
b) 80 kg.
c) 90 kg.
d) 100 kg.

4. Przenośniki ślimakowe są stosowane do transportu materiałów na odległości nie większe

niż
a) 10 m.
b) 12 m.
c) 15 m.
d) 18 m.


5. Do przenośników pneumatycznych nie należą

a) przenośniki ssące.
b) przenośniki tłoczące.
c) przenośniki ślimakowe.
d) przenośniki ssąco-tłoczące.


6. Na rysunku poniżej przedstawiono

a) przenośnik kubełkowy.
b) przenośnik taśmowy.
c) przenośnik ślimakowy.
d) przenośnik pneumatyczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. Ciągniki ciężkie to maszyny o masie powyżej

a) 4 ton.
b) 4,5 tony.
c) 5 ton.
d) 6 ton.

8. Zwichrowanie ramy przenośnika na długości jednego metra może maksymalnie wynosić

a) 2 mm.
b) 5 mm.
c) 10 mm.
d) 20 mm.


9. Rodzaj zaczepu nie występujący w ciągnikach to

a) zaczep górny.
b) zaczep dolny.
c) zaczep polowy.
d) zaczep transportowy.


10. Do łączenia z ciągnikiem przyczepy czterokołowej wykorzystywany jest zaczep

a) górny.
b) dolny.
c) polowy.
d) transportowy.

11. Przyczepy ciężkie, to przyczepy o ładowności

a) do 10 ton.
b) do 12 ton.
c) do 15 ton.
d) do 18 ton.

12. Na rysunku poniżej przedstawiono przyczepę

a) jednoosiową typu tandem.
b) dwuosiową.
c) specjalnego przeznaczenia.
d) wieloosiową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

13. Chwytak przedstawiony na rysunku poniżej wykorzystywany jest do

a) słomy i siana.
b) obornika.
c) roślin okopowych.
d) bel.


14. Oznaczenie 10 R 54 występujące w gniazdu przyczepy oznacza kolejno

a) zacisk rezerwowy, masa pojazdu, światło stop.
b) oświetlenie tablicy rejestracyjnej, zacisk rezerwowy, masą pojazdu.
c) światło stop, zacisk rezerwowy, masą pojazdu.
d) masą pojazdu, zacisk rezerwowy, światło stop.

15. W hydraulicznym układzie zewnętrznym panuje ciśnienie

a) 10..15 MPa.
b) 10..20 MPa.
c) 15..20 MPa.
d) 15..30 MPa.


16. Na poniższym rysunku przedstawiono zawór redukcyjny. Oznaczenia 1, 2, 3, 4 oznaczają

kolejno

a) kulka, sprężyna, wkręt regulacyjny, śruba.
b) sprężyna, kulka, wkręt regulacyjny, śruba.
c) kulka, sprężyna, śruba, wkręt regulacyjny.
d) kulka, wkręt regulacyjny, sprężyna, śruba.


17. Zawór rozdzielczy znajdujący się w stanie: „olej z pompy podawany jest do siłownika,

natomiast z komory podtłokowej wypływa do zbiornika” znajduje się w stanie
a) neutralnym.
b) podnoszenia.
c) opuszczania.
d) oczekiwania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

18. Element wchodzący w skład wózka widłowego opisany jako: „często występuje w postaci

kraty. Zabezpiecza on operatora przed spadającymi z góry przedmiotami” to
a) krata z metalowych prętów.
b) dach.
c) podwozie.
d) przeciwwaga.


19. Wózki do wąskich korytarzy są przeznaczone do pracy w korytarzach o minimalnej

szerokości
a) 1,5 m.
b) 2 m.
c) 2,5 m.
d) 3 m.


20. Zawieszana ładowarka chwytakowa mocowana jest na

a) zaczepie transportowym.
b) zaczepie górnym.
c) zaczepie dolnym.
d) trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizowanie transportu w gospodarstwie rolnym


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996
2. Bocheński C. Praca zbiorowa.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. WSiP, Warszawa

1997

3. Waszkiewicz C.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998
4. Grzegórzki Z. Wypisy wybrane.: Pojazdy silnikowe. WSiP, Warszawa 1997
5. Rychter T.: Mechanik pojazdów samochodowych. WSiP, Warszawa 2006
6. Kuczewski J., Majewski Z.: Eksploatacja pojazdów rolniczych. WSiP, Warszawa 1999

Czasopisma:

Mechanik

Przegląd Mechaniczny

Literatura metodyczna


1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

