Scenariusz z lekcji fizyki w kl. I Gimnazjum
Czas pracy- 1h
TEMAT:
Planety Układu Słonecznego
CELE:
Umiejętności kluczowe zdobywane podczas
przygotowywania i prezentacji lekcji:
Planowania, organizowania i oceniania własnej nauki,
przyjmowania za nią coraz większej odpowiedzialności;
Skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach,
prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględniania
poglądów innych ludzi, poprawnego posługiwania się językiem
ojczystym, przygotowania do publicznych wystąpień;
Efektywnego współdziałania w zespole i pracy w parze,
budowania
więzi
międzyludzkich,
podejmowania
indywidualnych i grupowych decyzji, skutecznego działania na
gruncie zachowania obowiązujących norm;
Rozwiązywania problemów w twórczy sposób;
Poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z
różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią
informacyjną;
Umiejętności składowe:
Umiejętność obserwowania i opisywania zjawisk fizycznych i
astronomicznych;
Umiejętność posługiwania się metodami badawczymi typowymi
dla fizyki i astronomii;
Opisywanie zjawisk fizycznych i rozwiązywanie problemów
astronomicznych
Umiejętności operacyjne:
Uczeń:
Wie jakie są teorie budowy Układu Słonecznego,
Zna główne założenia teorii Mikołaja Kopernika,
Wie w jakiej galaktyce jest Układ Słoneczny,
Wie jakie są planety w Układzie Słonecznym,
Zna podstawowe wiadomości na temat każdej planet
POMOCE:
Zdobyte przez uczniów informacje na zadany temat, plakaty
wykonane wcześniej przez każdą z par, rekwizyty, notatki dla klasy.
SPOSÓB PROWADZENIA ZAJĘĆ:
Scenki przygotowane przez uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Po sprawdzeniu obecności i krótkim wprowadzeniu do tematu
jeden z uczniów przedstawia klasie wstępne wiadomości na temat
powstania i budowy naszego Układu Słonecznego. Następnie uczniowie
w parach przedstawiają przygotowane wcześniej informacje na temat
każdej planety, w wybrany przez siebie sposób.
Podsumowanie lekcji:
W podsumowaniu nauczyciel zwraca uwagę na najważniejsze informacje
zaprezentowane przez poszczególne pary, uczniowie wyciągają wnioski i
wspólnie z nauczyciele oceniają swoją pracę ( podsumowanie może mieć
miejsce na początku następnych zajęć).
Opracowała: Anna Ramotowska