Scenariusz zajęć „Lot na nieznaną planetę”
Wstęp:
Scenariusz zajęć „Lot na nieznaną planetę” prezentuje propozycje zabaw, które uczą zarówno współdziałania jak i rywalizacji. Uczą wygrywania i przegrywania. Są też okazją do dokonania oceny różnych zachowań.
Scenariusz zajęć
Oddział II: 5-latki
Prowadząca nauczycielka: Agata Pagacz.
Temat zajęć: Lot na nieznaną planetę.
Cele:
Dziecko:
- stosuje zwroty grzecznościowe;
- potrafi powiedzieć, że czyjeś zachowanie sprawia mu przykrość lub
przyjemność;
- potrafi przekazać zgodnie z prawdą informacje o zachowaniu własnym
i innych;
- potrafi zgodnie współdziałać w zespole;
- sumiennie wykonuje przydzielone mu zadania;
- potrafi wygrywać i przegrywać.
Pomoce: cztery komplety znaczków dla dowódców i członków załogi w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym z symbolami: „D”, „1”, „2”, „3”, „4”, sygnalizatory do zabawy ruchowej z symbolami: „D”, „1”, „2”, „3”, „4”, kaseta z żywą muzyką do zabawy ruchowej, cztery szarfy do zabawy sztafetowej w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, dziesięć kartek z narysowaną uśmiechniętą buzią, dziesięć kartek z narysowaną smutną buzią, cztery koperty na kartki z buźkami oznaczone symbolami: „D”, „1”, „2”, „3”, „4”, cztery kartoniki do oznaczenia stolików w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim, żółtym, po cztery pojemniki z kredkami, pisakami, klejami, nożyczkami, papierem kolorowym.
Przebieg zajęć:
1. „Nagroda za dobry uczynek” - zaproszenie dzieci do kosmicznej podróży. Dzieci kolejno chwalą się co dobrego zrobiły dzisiaj w przedszkolu i przez tunel przechodzą do sali odpraw lotów kosmicznych.
2. Załogi kosmiczne” - wyłonienie czterech dowódców w konkursie wiedzy o kosmosie, którzy jako pierwsi odpowiedzieli na jedno z czterech pytań:
- Ile planet krąży wokół słońca?
- Która planeta jest najbliżej słońca?
- Która planeta posiada pierścień z drobinek śniegu i lodu?
- Która planeta jest koloru czerwonego?
Dziecko które odpowiedziało jako pierwsze na pytanie otrzymuje plakietkę z symbolem „D” w kolorze czerwonym, zielonym, niebieskim lub żółtym.
3. „Kompletowanie załogi” - dobieranie przez dowódców czterech kolejnych członków załogi. Wybrane dziecko wyszukuje dla siebie odpowiednią plakietkę w takim kolorze jaki ma jego dowódca z numerem odpowiadającym kolejności wyboru.
4. „Lot na nieznaną planetę”- zabawa ruchowa przy muzyce. Załogi ustawione w „wężyki” poruszają się ostrożnie, bez zderzania i szarpania w takt muzyki. Na przerwę w muzyce następuje zmiana prowadzącego „wężyk” wg wskazań sygnalizatora pokazywanego przez nauczycielkę. Np. sygnalizator „1” - „wężyk” prowadzi członek załogi nr 1, sygnalizator „3” - „wężyk” prowadzi członek załogi nr 3, itd.
5. „Kto pierwszy na planecie ?” - sztafetowe zawody załóg w przechodzeniu przez szarfę.
6. „Zdjęcia z nieznanej planety” - zwycięska załoga bada teren nieznanej planety i znajduje pięć kopert z symbolami: „D”, „1”, „2”, „3”, „4”. Członkowie zwycięskiej załogi zabierają po jednej kopercie kierując się symbolem. W kopertach znajdują się kartki, które rozdają tym członkom przegranych załóg, którzy posiadają ten sam symbol co i oni. Na kartkach są „zdjęcia” mieszkańców tej planety: UFO-ludków Złośników i UFO-ludków Dobroczyńców. Zdjęcia są nieudane ponieważ wyszły tylko same buzie, złe lub uśmiechnięte.
7. „Moje spotkanie z UFO-ludkiem” - dzieci, które otrzymały kartkę ze złą buzią mówią jaką przykrość sprawił im UFO-ludek, a dzieci, które otrzymały kartkę z uśmiechniętą buzią opowiadały jaką sprawił im przyjemność.
8. „Rady dla UFO-ludków Złośników” - spontaniczne wypowiedzi dzieci o tym jak można poprawić złe zachowanie.
9. „UFO-ludek widziany oczami wyobraźni” - praca plastyczna.
Załoga odszukuje swój stolik oznaczony odpowiednim kolorem. Wg wskazań nauczycielki członkowie załogi przygotowują miejsca pracy: dzieci z plakietką „D” przynoszą kredki, dzieci ze znaczkiem „1”-pisaki, dzieci ze znaczkiem „2” - papier kolorowy, dzieci ze znaczkiem „3” - nożyczki, dzieci ze znaczkiem „4” - klej.
10. „Wystawa zdjęć mieszkańców nieznanej planety” - zawieszanie wykonanych prac na tablicy magnetycznej, oglądanie prac kolegów, porządkowanie miejsc pracy.