Ziemia-żyjąca planeta, Scenariusze zajęć


Ziemia - planeta

Temat dnia: Ziemia - żyjąca planeta

Cele ogólne:

uświadomienie uczniom znaczenia Święta Ziemi,

wdrażanie donośnego, wyrazistego czytania z intonacją,

utrwalanie wiadomości o zdaniu wykrzyknikowym,

rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody, poszanowanie jej,

wyrabianie poczucia odpowiedzialności za jakość środowiska,

inspirowanie twórczego działania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie ekspresji plastycznej.

Zapis w dzienniku:
Układanie haseł na temat: Jak zadbać o naszą planetę? Zdanie wykrzyknikowe. Sadzenie kwiatów wiosennych na rabatach w szkolnym ogrodzie. Wykonanie plakatów i tablic z hasłami-kredki i flamastry. Przemarsz po osiedlu-propagowanie obchodów Święta Ziemi.

Cele szczegółowe:
Uczeń
:

ułoży i napisze hasła na temat "Ziemia-żyjąca planeta",

wyjaśni, co to jest Ziemia,

napisze, co w tym dniu należałoby zrobić,

napisze, jak zadbać o naszą planetę,

przepisze i przeczyta zdania głośno z odpowiednią intonacją, ze zwróceniem uwagi na wykrzyknik na końcu zdania,

posadzi kwiaty w szkolnym ogrodzie,

wykona plakat i tablicę z hasłami,

propaguje obchody Święta Ziemi.

Metody:

słowna: rozmowa, czytanie zdań,

oglądowa: pokaz,

aktywizujące: kula śniegowa, burza mózgów, grafitti, drama.

Formy pracy:

zbiorowa

grupowa - jednolita i zróżnicowana,

indywidualna.

Środki dydaktyczne:

kartki dla każdego ucznia duże i małe do kuli śniegowej,

kartki do grafitti, burzy mózgów,

książka Szkolny przewodnik po astronomii, flamastry,

rozsypanka sylabowa: "Ziemia - żyjąca planeta",

sadzonki kwiatów wiosennych brystol techniczny lub karton, listewki, globus, dzwonki.

Cele operacyjne

Warunki pobudzające do aktywności

Zadania dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności

1. Uczeń ułoży hasło: Ziemia - żyjąca planeta.

Nauczyciel chowa w sali lekcyjnej kartki z rozsypanką sylabową.

Odszukanie hasła, ułożenie na tablicy i odczytanie.

Uczniowie mają zamknięte oczy. Następnie otwierają. Wskazani uczniowie odszukują kartki i zawieszają na tablicy. Odczytują hasło: Ziemia żyjąca planeta.

polonistyczna

2. Uczeń napisze: Co to jest Ziemia?

Kartki do zapisywania - kula śniegowa - punktacja.

Napisanie definicji Ziemi.

Każdy uczeń zapisuje na swojej kartce definicję Ziemi. Następnie uczniowie robią to w parach, w zespołach aż kula śniegowa obejmuje całą klasę. Uczniowie wieszają na tablicy swoje definicje grup i ustalają wspólną definicję. Ziemia - planeta Układu Słonecznego na której żyją ludzie. Nauczyciel przydziela punkty.

polonistyczna

3. Uczeń wyjaśnie hasło "Święto Ziemi".

Rozmowa. Książka Szkolna astronomia z ilustracjami, globus.

Uczniowie wyjaśniają, że dzień 22.04. to Święto Ziemi.

Nauczyciel pokazuje ilustracje, czyta ciekawostki o tym że Ziemia znajduje się w strefie życia. Uczniowie wypowiadają się i zapisują temat w zeszycie lekcyjnym.

polonistyczna, przyrodnicza

4. Uczeń napisze: Co powinniśmy dzisiaj zrobić?

Kartki do zapisywania, punktacja- graffiti.

Pisanie w grupach swoich propozycji.

Uczniowie piszą w grupach kolejno na każdej kartce swoje propozycje, a następnie odczytują wspólnie z tablicy. Nauczyciel za każdą poprawną odpowiedź daje punkt. Propozycje: zrobić plakaty, zasadzić kwiaty, uporządkować obejście wokół szkoły, przemaszerować po osiedlu.

polonistyczna, przyrodnicza

5. Uczeń napisze: Jak zadbać o naszą planetę?

Kartki do zapisywania, burza mózgów.

Pisanie haseł.

Uczniowie piszą hasła na kartce każdy samodzielnie. Następnie wspólnie ustalają, które hasła są najważniejsze i zawieszają na tablicy.
Każdy zespół odczytuje swoje hasła i tłumaczy ich znaczenie. Nauczyciel zapisuje na tablicy.
1. Pamiętaj,aby nie zaśmiecać środowiska!
2 . Pamiętaj o przyrodzie, dokarmiaj zwierzęta!
3. Pamiętaj, że nie można zrywać kwiatów chronionych!
4. Dbajmy o rośliny!
5. Nie niszczmy przyrody!

polonistyczna, przyrodnicza

6. Uczeń jest nasionkiem.

Uczniowie zamieniają się nasionka - drama.

Wyjście na środek klasy - drama.

Uczniowie przysiadają, chowają swoje głowy między kolana. Nauczyciel opowiada "O nasionku, które zaczęło wschodzić". Nauczyciel mówi: nasionko śpi, śpi, śpi. Zaczyna się budzić. Podnosi głowę, ziewa, otwiera oczy. Rośnie, przebija się przez warstwę ziemi i rośnie, rośnie wysoko, wysoko. Cieszy się światem. Uczniowie zachowują się zgodnie z treścią, rymem, naśladują gestem i mimiką. Nauczyciel jednocześnie gra na dzwonkach.

muzyczno-ruchowa

7. Uczeń przepisze zdania.

Zeszyty. Ocenianie przez nauczyciela.

Przepisywanie.

Uczniowie przepisują zdania przed wcześniejszym omówieniem pisowni ze zwróceniem uwagi na znak na końcu zdania. Uczniowie określają, że takie zdanie to zdanie wykrzyknikowe.

polonistyczna

8. Uczeń posadzi kwiaty wiosenne.

Sadzonki kwiatów, szpadelki, grabki, konewka.

Porządkowanie obejścia szkolnego. Sadzenie kwiatów w ogrodzie szkolnym.

Uczniowie wychodzą na boisko i zbierają papierki. Następnie idą do ogrodu szkolnego. Pod kierunkiem nauczyciela porządkują rabat i sadzą kwiaty. Na koniec je podlewają.

przyrodnicza

9. Uczeń wykona plakat i tablicę z hasłami.

Kartki, kredki, flamastry, tektura.

Wykonanie plakatu, tablicy z hasłami.

Uczniowie pracują w grupach. Każda grupa wykonuje swój plakat i tablicę z hasłem.

plastyczno-techniczna

10. Uczeń wiesza plakat.

Plakaty powieszone na tablicy.

Zorganizowanie konkursu na najładniejszy plakat.

Nauczyciel przyznaje po jednym punkcie za każdą pracę oraz ocenia prace. Nauczyciel podsumowuje każdą grupę - sumuje punkty. Uczniowie wieszają plakaty na tablicy. Ogłoszenie konkursu na najładniejszy plakat. Uzasadnienie: Dlaczego ten plakat jest najlepszy?

plastyczno-techniczna

11. Przemarsz po osiedlu.

Plakaty, tablice z hasłami.

Wyjście ze szkoły i przemarsz po osiedlu z plakatami i tablicami.

Uczniowie razem z nauczycielem udają się na wycieczkę po okolicy rozpropagowując Święto Ziemi.

ruchowa

12. Uczeń zrobi wystawę.

Plakaty, tablice z hasłami.

Zorganizowanie wystawy klasowej i podsumowanie dnia.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zawieszają prace. Nauczyciel pyta uczniów co zrobili, aby uczcić Święto Ziemi? Uczniowie odpowiadają i czytają hasła o czym powinniśmy pamiętać. Nauczyciel ocenia uczniów za aktywność na lekcji oraz zbiera zeszyty i ocenia poprawność i staranność przepisywania zdań z edukacji polonistycznej.

plastyczno-techniczna, polonistyczna


