http://www.wychmuz.pl
Wychowanie Muzyczne 3 2011
21
Materiały metodyczne
Joanna Kuzaj
Śladami Henryka Wieniawskiego
– scenariusz zajęć
Prezentowany scenariusz zajęć lekcyjnych, nagrodzony w Ogólnopolskim konkursie
na scenariusz zajęć dla ucznia – Wieniawski 2010, to kolejna propozycja zajęć przybli-
żających sylwetkę wirtuoza w sposób angażujący ucznia i rozwijający zarówno jego
wiedzę i umiejętności muzyczne, jak i możliwości intelektualne.
Etap kształcenia:
klasa VI szkoły podstawowej.
Wymiar czasu:
45 minut.
Temat zajęć:
Śladami Henryka Wieniawskiego.
Cele kształcenia
Cel ogólny:
– przybliżenie życia i twórczości Henryka
Wieniawskiego oraz miejsc związanych
ze słynnym wirtuozem.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
– potrafi wymienić zabytki XIX-wieczne-
go Lublina,
– potrafi wymienić kilka najważniejszych
miejsc związanych z Henrykiem Wie-
niawskim,
– zna życiorys i twórczość Henryka Wie-
niawskiego,
– potrafi wyjaśnić pojęcia: wirtuoz, styli-
zacja muzyki ludowej,
– potrafi zaśpiewać piosenkę Czarodziej-
ska przejażdżka,
– potrafi na dzwonkach zagrać melodię
piosenki Czarodziejska przejażdżka.
Metody kształcenia:
– wykład,
– metody utrwalania materiału – samo-
dzielna praca uczniów (rozwiązywanie
zadań „prawda–fałsz”, zadań z luką oraz
logogryfu),
– metody działalności praktycznej – ćwi-
czebne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– zbiorowa,
– indywidualna.
Środki dydaktyczne:
– tablica interaktywna,
– keyboard,
– dzwonki chromatyczne,
– płyta CD z muzyką i materiałami ikono-
graficznymi o Henryku Wieniawskim.
Zdjęcia: Kaplica Trójcy Świętej w Lu-
blinie; Trybunał Koronny w Lublinie;
Brama Krakowska w Lublinie; Zamek
Lubelski – rysunek z 1810 r.; Zamek Lu-
belski – rysunek z 1860 r.; Lublin – ka-
mienica Wieniawskich; ojciec H. Wie-
niawskiego; matka H. Wieniawskiego;
Paryż – konserwatorium; H. Wieniawski
i jego brat Józef; Petersburg – konserwa-
torium; Wieniawski i Rubinstein; Bruk-
22
Wychowanie Muzyczne 3 2011
http://www.wychmuz.pl
Materiały metodyczne
sela – konserwatorium; grób Wieniaw-
skiego; Wieniawski i jego żona.
Nagrania muzyczne ut worów
H. Wieniawskiego: Wariacje A-dur
op. 15; Koncert skrzypcowy d-moll op. 22;
Kujawiak a-moll; Mazurek Dudziarz
op. 19 nr 2; Legenda op. 17.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne.
2. Przedstawienie celu lekcji.
3. Przybliżenie architektury miasta naro-
dzin kompozytora.
t W formie wykładu nauczyciel przedsta-
wia uczniom krótką historię Lublina;
informuje, że w mieście tym – jednym
z najstarszych miast Polski – zachowa-
ły się pamiątki architektury z różnych
epok.
t Nauczyciel wymienia najważniejsze za-
bytki Lublina, pokazując ich fotografie
na tablicy interaktywnej, i krótko cha-
rakteryzuje:
– Kaplica Trójcy Świętej – gotyk.
– Trybunał Koronny – nosi ślady róż-
nych stylów, ponieważ ulegał często
przebudowie i dwukrotnie został spa-
lony. Za czasów Henryka Wieniaw-
skiego budowla utrzymana była w sty-
lu klasycznym.
– Brama Krakowska – zbudowana w sty-
lu gotyckim, kilkakrotnie przebudo-
wywana.
– Zamek Lubelski – XII wiek, wielo-
krotnie przebudowywany, w czasie
II wojny światowej i tuż po niej stał się
więzieniem i miejscem cierpień.
– Kamienica Wieniawskich – XVI wiek,
również wielokrotnie przebudowywa-
na, w momencie narodzin Wieniaw-
skiego miała charakter klasyczny.
t Nauczyciel podaje ciekawostkę o tym, że
archeolodzy datują najstarsze znaleziska
na terenie dzisiejszego Lublina (dzielni-
ca Sławin) na 3000 lat p.n.e., są to ruiny
cmentarzyska z monumentalnymi gro-
bowcami.
4. Informacja o życiu i twórczości Henryka
Wieniawskiego oraz zapoznanie z miej-
scami, w których przebywał muzyk.
Przedstawiając sylwetkę H. Wieniaw-
skiego, nauczyciel prezentuje zdjęcia
osób i miejsc, a także fragmenty wymie-
nianych utworów muzycznych.
Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca
1835 r. w Lublinie, ulica Rynek 17. Jego ojciec,
Tadeusz, był znanym i cenionym chirurgiem,
matka zaś, Regina, osoba twórczo uzdolniona,
bardzo dobrze grała na fortepianie. Dom pań-
Zamek Lubelski i dzielnica żydowska, rysunek L. Urmowskiego z 1810 roku
http://www.wychmuz.pl
Wychowanie Muzyczne 3 2011
23
Materiały metodyczne
stwa Wieniawskich słynął jako swoisty salon
odwiedzany przez wybitnych artystów. W nim
odbywały się koncerty i spotkania literackie.
Miało to wpływ na późniejszą drogę życiową
Henryka i jego dwóch braci, Juliana i Józefa.
Pierwszą nauczycielką Henryka była
jego matka. W 1843 r., mając 8 lat, skrzypek
wyjechał do Paryża, aby studiować w kon-
serwatorium. W wieku 11 lat zaczął kom-
ponować. Początkowo Henryk występował
z młodszym bratem – Józefem – wspólnie
odbyli wielkie tournée po Rosji i Niemczech.
W tym czasie powstały jego liczne utwory,
między innymi: Wielki kaprys fantastycz-
ny op. 1 i Wariacje A-dur op. 15. Po 1855 r.
drogi artystyczne braci się rozeszły, Henryk
rozpoczął wielkie tournée po świecie jako
wirtuoz porównywany z Paganinim. W la-
tach 1860–1872 mieszkał w Petersburgu,
gdzie został solistą na dworze cara i profeso-
rem w miejscowym konserwatorium. Z tego
okresu pochodzi Koncert d-moll, który stał
się najbardziej cenionym jego utworem.
Wieniawski koncertował we wszystkich
krajach Europy. W 1872 r. wyjechał do Sta-
nów Zjednoczonych na długie tournée z An-
tonem Rubinsteinem. Po powrocie przyjął
stanowisko profesora konserwatorium
w Brukseli, gdzie pełnił rolę pedagoga i pro-
wadził klasę skrzypiec. Aktywne życie wirtu-
oza stało się przyczyną osłabienia jego stanu
zdrowia i spowodowało problemy z sercem.
31 marca 1880 r. muzyk umarł w Moskwie,
został pochowany w Warszawie na Powąz-
kach. Twórczość, jaką po sobie pozostawił,
obejmuje – oprócz licznych wariacji, fantazji,
etiud – także utwory nawiązujące do trady-
cji narodowej i muzyki ludowej (polonezy,
mazurki, kujawiaki). Jednym z najbardziej
znanych jego dzieł jest pełna liryzmu Legen-
da – stworzona jako wyznanie miłości do
Izabeli Hampton, jego przyszłej żony.
Zamek w Lublinie i ul. Kowalska, litografia Adama
Leure z roku 1860
5. Utrwalanie materiału.
Uczniowie rozwiązują zadanie „prawda–fałsz”.
Rozstrzygnij, które z poniższych zdań są prawdą, a które fałszem.
Jeśli zdanie jest prawdziwe, wstaw literę P, jeśli jest fałszywe – wstaw literę F.
F
Miejscem narodzin Henryka Wieniawskiego był Poznań.
P
Żoną Henryka Wieniawskiego była Izabela Hampton.
F
Wieniawski był wirtuozem wiolonczeli.
F
Henryk Wieniawski zmarł 31 marca 1912 r.
Sala koncertowa konserwatorium w Paryżu w XIX w.
24
Wychowanie Muzyczne 3 2011
http://www.wychmuz.pl
Materiały metodyczne
Uczniowie rozwiązują zadanie na uzupełnianie (z luką).
Uzupełnij w zdaniach brakujące wyrazy.
1. Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 r. w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. W początkach swojej kariery koncertował z bratem, . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3. Henryk Wieniawski stylizował polską muzykę ludową, m.in.: oberki, . . . . . . . . . . . . . . . . , . . . . . . . . . . . . . . . .
4. W latach 1860–1872 został solistą na dworze cara i profesorem w konserwatorium w . . . . . . . . . . . . . . .
5. Jako wyraz miłości do swojej przyszłej żony Henryka Wieniawski skomponował . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
6. Grób Henryka Wieniawskiego znajduje się w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Klucz odpowiedzi:
1.
Lublinie
3.
mazurki, kujawiaki
5.
Legendę
2.
Józefem
4.
Petersburgu
6.
Warszawie
6. Granie i śpiewanie piosenki o Lublinie.
Nauka gry i śpiewania piosenki Czarodziejska przejażdżka.
7. Podsumowanie lekcji.
Wypowiedzi uczniów na temat lekcji połączone z głosowaniem – „urna wyborcza”.
8. Praca domowa: Rozwiąż logogryf.
1
I
Z A B E
L A
2
W I
R T
U O Z
3
P E T E R S
B U R G
4
P O
L O N E Z
5
W A R
I A C J A
6
R E G
I
N A
7
S O L
I S T A
8
W A R S Z
A W A
9
L U B L
I
N
10
K O N S E R W A T O R
I U M
11
K O
N C E R T
Logogryf
1. Imię żony Henryka Wie-
niawskiego.
2. Muzyk, który opanował
doskonale grę na danym
instrumencie.
3. Miasto, w którym Henryk
Wieniawski osiadł w la-
tach 1860–1872.
4. Polski taniec narodowy,
zwany „chodzonym”.
5. Forma muzyczna, w któ-
rej temat ulega prze-
kształceniom.
6. Imię matki Henryka Wie-
niawskiego.
7. Wykonawca utworu
przeznaczonego na jeden
instrument.
8. Miasto, w którym został
pochowany Henryk
Wieniawski.
9. Miasto narodzin Henryka
Wieniawskiego.
10. Dawniej wyższa szkoła
muzyczna.
11. Publiczna prezentacja
utworu muzycznego.
http://www.wychmuz.pl
Wychowanie Muzyczne 3 2011
25
Materiały metodyczne
Czarodziejska przejażdżka
muzyka i słowa: Janusz Nowosad
1. Wczoraj rano poznałem
bardzo miłą dziewczynkę,
miała z sobą koziołka
i złotą katarynkę.
Bardzo ładnie śpiewała
przy wtórze katarynki,
a koziołek tańcował,
robiąc zabawne minki.
Ref:
La, la, la....
2. Gdy wybiła dwunasta,
dorożka podjechała
i mnie miła dziewczynka
na przejażdżkę zabrała.
Czarodziejską dorożką
jechaliśmy przez wieki,
poznałem Lublin bliski,
poznałem i daleki.
Ref:
La, la, la....
3. Widziałem, jak na Rynek
wjechali nocą diabli,
widziałem, jak Tatarzy
historię Polski kradli.
Widziałem, jak Wieniawski
koncerty grywał pierwsze,
widziałem, jak Czechowicz
dla dzieci pisał wiersze.
Ref:
La, la, la....
4. Widziałem także Lublin,
Lublin pełen radości,
gdzie uśmiech wszystkich dzieci
był kluczem do przyszłości.
Dziewczynka i koziołek
powoli mi znikali,
zapewne po to, byście
tej piosenki koniec miały.