15 Wykonywanie opraw

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Wioletta Mlonka





Wykonywanie opraw 311[28].Z4.03



Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Krystyna Nowak-Wawszczak
mgr Zbigniew Wolak




Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz




Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[28].Z4.03,

„Wykonywanie opraw”, zawartej w modułowym programie dla zawodu technik poligraf.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Kompletowanie wkładów

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Łączenie składek i kartek we wkład

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Obróbka wkładu

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Typy opraw

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy

Państwu

Poradnik

dla

nauczyciela,

który

będzie

pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator w obrębie
jednostki modułowej 311[28].Z4.03 Wykonywanie opraw. Jednostka modułowa zawarta jest
w module Procesy introligatorskie (schemat jednostek modułowych przedstawiony jest na
stronie 4 tego poradnika).

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia
się oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były różnymi metodami ze szczególnym

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




























Schemat układu jednostek modułowych

311[28].Z4

Procesy introligatorskie

311[28].Z4.02

Wykończanie produktów

introligatorskich

311[28].Z4.01

Wykonywanie introligatorskich

operacji jednostkowych

311[28].Z4.03

Wykonywanie opraw

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się nazewnictwem i terminologią stosowaną w poligrafii,

rozpoznawać podstawowe materiały i surowce poligraficzne,

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych,

klasyfikować procesy wykonywania opraw,

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się dokumentacją technologiczną,

przeliczać jednostki,

określać zastosowanie maszyn i urządzeń introligatorskich,

współpracować w grupie,

uczestniczyć w dyskusji,

oceniać swoje umiejętności,

analizować i wyciągać wnioski,

prezentować siebie i grupę, w której pracuje,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować metody kompletowania wkładów,

określić zakres stosowania metody „składka na składkę” oraz metody „składka
w składkę”,

scharakteryzować proces kontroli kompletowania wkładu,

zastosować metody ręcznego i maszynowego kompletowania wkładów,

scharakteryzować proces szycia drutem oraz określić uwarunkowania technologiczne
procesu,

wykonać szycie wkładu na maszynach do szycia drutem,

scharakteryzować introligatorskie procesy szycia nićmi,

scharakteryzować czynniki wpływające na wytrzymałość wkładów szytych nićmi,

scharakteryzować proces klejowego łączenia wkładu,

wykonać ręcznie klejowe łączenie wkładu,

scharakteryzować proces łączenia składek nićmi termoplastycznymi,

scharakteryzować specjalne połączenia stosowane do łączenia wkładów,

scharakteryzować proces kształtowania grzbietu wkładu,

scharakteryzować sposoby wzmacniania grzbietu wkładu,

scharakteryzować proces okrawania z wykorzystaniem krajarki trójnożowej,

określić czynniki wpływające na jakość okrawania,

scharakteryzować typy opraw,

scharakteryzować budowę okładki oraz dokonać podziału okładek,

wykonać okładkę jednolitą i łączoną,

scharakteryzować proces tłoczenia z folią na okładkach,

zastosować terminologię dotycząca typu opraw,

scharakteryzować oprawy proste oraz określić ich zastosowanie,

wykonać ręcznie oprawę prostą,

scharakteryzować oprawy złożone i określić zakres ich stosowania,

scharakteryzować oprawy specjalne oraz określić ich zastosowanie,

scharakteryzować procesy wykonywania opraw zeszytowych, prostych przylegających
i zakrywających oraz złożonych,

wykonać ręcznie oprawę złożoną,

scharakteryzować dodatkowe elementy opraw,

określić sposoby pakowania produktów poligraficznych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………….......................................................

Modułowy program nauczania:

Technik poligraf 311[28]

Moduł:

Procesy introligatorskie 311[28].Z4

Jednostka modułowa:

Wykonywanie opraw 311[28].Z4.03

Temat: Wykonywanie ręczne oprawy zeszytowej według zadanych parametrów.

Cel ogólny: Wykonanie ręczne oprawy zeszytowej według zadanych parametrów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

skompletować metodą „składka w składkę”,

scharakteryzować proces kontroli kompletowania wkładu,

określić zakres zastosowania metody kompletowania „składka w składkę”,

scharakteryzować proces zeszytowego szycia drutem oraz określić uwarunkowania
technologiczne procesu,

wykonać szycie zeszytowe oprawy na zszywarce,

określić czynniki wpływające na jakość okrawania,

wykonać okładkę do oprawy zeszytowej,

wykonać przegniatanie maszynowe,

wyregulować maszyny,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy przy maszynach.

W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego testu.


Formy organizacyjne:

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.


Czas:
90 minut.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia,

przykłady opraw szytych drutem różnymi metodami,

foldery maszyn do wykonywania oprawy zeszytowej,

stanowisko wyposażone w maszynę do szycia drutem, przegniatarkę, krajarkę
jednonożową,

plansze, foliogramy ilustrujące budowę agregatów do wykonywania opraw prostych,

wytwory papiernicze: tektura o gramaturze 400 g/m2, formatu A1 i papier offsetowy
o gramaturze 80 g/m2 formatu A3,

przyrząd mierniczy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Uczestnicy:

uczniowie klasy I technikum.

Zadanie dla ucznia:

Zaprojektuj i wykonaj oprawę prostą zeszytową formatu A5, 32-kartkową z okładką

tekturowa o gramaturze 400 g/m

2

, szytą maszynowo w ilości 50 sztuk. Wyreguluj maszyny

i urządzenia. Podczas zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1 Określenie tematu zajęć.
2 Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3 Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4 Podział uczniów na zespoły.

Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I. Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakie znasz rodzaje opraw prostych?
2. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
3. Jaka jest zasada działania zszywarki?
4. Jaka jest zasada działania przegniatarki?
5. Jakie znasz zasady bezpiecznej pracy przy maszynach i urządzeniach do oprawy prostej?
6. Jakie znasz rodzaje okładek stosowanych do oprawy prostej?
7. Jakie znasz metody kontroli kompletowania wkładu?
8. Jakie czynniki wpływają na jakość okrawania oprawy?

Faza II. Planowanie.
1. Ile należy użyć arkuszy papieru offsetowego formatu A3 do wykonania wkładu do

oprawy zeszytowej 32-kartkowego formatu A5 w nakładzie 50 sztuk?

2. Ile arkuszy tektury formatu A1 o gramaturze 400 g/m

2

należy użyć do wykonania okładki

do oprawy zeszytowej formatu A5 w ilości 50 sztuk?

3. Jakie maszyny dobierzesz do wykonania zadania?

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania oprawy.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń do wykonania zadania.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność procesu technologicznego oraz doboru

maszyn i urządzeń.


Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami.
2. Uczniowie złamują arkusze do odpowiedniego formatu.
3. Uczniowie prasują składki.
4. Uczniowie kompletują składki.
5. Uczniowie wykonują okładki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

6. Uczniowie łączą wkład z okładką.
7. Uczniowie wykonują okrawanie oprawy zgodnie z zaplanowanym przez siebie procesem

technologicznym.


Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie

sprawdzają

w

grupach

poprawność

zaplanowanych

przez

siebie

poszczególnych operacji procesu technologicznego. Nauczyciel sprawdza poprawność
wykonanego zadania.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela w poszczególnych etapach procesu technologicznego

uczniowie przystępują do wykonania zadania.

3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły im

trudności.

Nauczyciel

podsumowuje

całe

ć

wiczenie.

Wskazuje

jakie

wystąpiły

nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

Ankieta

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć

i dokonać

ewentualnych zmian.

1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce do wykonania oprawy zeszytowej według

zadanych parametrów?

2. Czy potrafisz scharakteryzować operację kontroli kompletowania wkładów?
3. Czy potrafisz wykonać szycie zeszytowe oprawy na zszywarce?
4. Czy potrafisz określić zakres zastosowania oprawy zeszytowej?
5. Czy potrafisz odczytywać dane z dokumentacji technologicznej?
6. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

.........................................................................

Modułowy program nauczania:

Technik poligraf 311[28]

Moduł:

Procesy introligatorskie 311[28].Z4

Jednostka modułowa:

Wykonywanie opraw 311[28].Z4.03

Temat: Projektowanie i wykonanie ręczne okładek kombinowanej do oprawy złożonej

według zadanych parametrów oprawy.

Cel ogólny: Zaprojektowanie i wykonanie okładki kombinowanej.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

dobrać odpowiednie materiały introligatorskie do wykonania okładki kombinowanej,

określić zasady łączenia elementów okładki na oklejce,

zaprojektować okładkę kombinowana, zgodnie z założeniami technologicznymi,

połączyć prawidłowo elementy okładki na oklejce,

scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania okładki,

scharakteryzować proces technologiczny wykonania okładki,

określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania okładki,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca samodzielna.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze, schematy przedstawiające maszyny i urządzenia do wykonywania okładek,

zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia,

przykłady okładek o różnej konstrukcji,

filmy dydaktyczne, dotyczące procesów wykonywania okładek introligatorskich
w warunkach przemysłowych,

tektura: 1000 g/m2, formatu B1,

różnego rodzaju płótna introligatorskie,

różnego rodzaju materiały na oklejkę,

klej roślinny i syntetyczny,

pędzle, miski,

prasa introligatorska,

nożyce introligatorskie,

krajarka jednonożowa,

kostka introligatorska, nożyczki,

przyrząd pomiarowy.


Uczestnicy:

uczniowie klasy II technikum.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zadanie dla ucznia

Zaprojektuj i wykonaj 2 okładki kombinowane do oprawy złożonej, o grubości grzbietu

20 mm, formatu A5. Połącz elementy i sprawdź poprawność wykonania okładki. Podczas
pracy stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami przy których będziesz
pracował.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasady pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.

Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I. Informacje

Pytania sprawdzające:

1. Jakie znasz rodzaje okładek złożonych?
2. Jaki jest proces technologiczny ręcznego wykonania okładki złożonej?
3. Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich?
4. Jaka jest zasada działania krajarki jednonożowej?
5. W jaki sposób rozmieszcza się elementy okładki na oklejce?
6. Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego?

Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć tektury formatu B1 do wykonania zadania?
2. Ile potrzeba materiału na oklejki do wykonania zadania?
3. Jak rozmieszcza się prawidłowo elementy okładki na oklejce?

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty okładek.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców.
3. Uczniowie zastanawiają się nad doborem maszyn i urządzeń.
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wykonanych projektów oraz procesów

technologicznych.


Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie wykonują projekty okładek na papierze.
2. Uczniowie dobierają materiały i surowce do wykonania okładki, zgodnie z projektem.
3. Uczniowie wykonują okładki, zgodnie z projektem.

Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych

elementów okładek. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują okładki.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych okładek.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Faza VI. Analiza końcowa
1. Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.


Zakończenie zajęć

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
-

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.


Ankieta

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć

i dokonać ewentualnych zmian.

1) Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce do wykonania okładki kombinowanej według

zadanych parametrów?

2) Czy potrafisz określić zasady łączenia elementów okładki na oklejce?
3) Czy potrafisz połączyć prawidłowo elementy okładki na oklejce?
4) Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania okładki?
5) Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. Ćwiczenia

5.1. Kompletowanie wkładów

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj ręczne kompletowanie wkładu, metodą „składka na składkę” według

załączonego wzoru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zasady kompletowania
składek we wkład metodą „składka na składkę”.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeliczyć ilość składek,
2) ułożyć składki według wzoru,
3) skompletować sposobem „składka na składkę”,
4) dokonać oceny poprawności kompletowania,
5) sprasować skompletowany wkład.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

składki,

dokumentacja technologiczna,

prasa introligatorska,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj sposoby kontroli i metody kompletowania wkładów składkowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na różne sposoby
kontroli kompletowania składek.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżnić metodę kompletowania wkładów,
2) przyporządkować sposób kontroli do metody kompletowania,
3) odszukać sygnaturę arkusza i znaki grzbietowe.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ś

rodki dydaktyczne:

wkłady skompletowane metodą „składka w składkę” i „składka na składkę”,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Wykonaj maszynowe kompletowanie wkładów sposobem „składka w składkę” według

załączonego wzoru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wykonanie zadania zgodnie
z załączonym wzorem.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny

pracy,

2) dokonać regulacji podzespołów maszyny kompletującej,
3) rozmieścić prawidłowo składki na samonakładakach według załączonego wzoru,
4) skompletować wkład maszynowo,
5) sprawdzić poprawność kompletowania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

maszyna kompletująca,

instrukcje: obsługi maszyny, bezpieczeństwa i higieny pracy,

narzędzia do regulacji maszyny,

dokumentacja technologiczna,

składki,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Łączenie składek i kartek we wkład


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj łączenia wkładu składkowego 32-kartkowego szytego drutem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe wyregulowanie
maszyny do szycia drutem.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny

pracy,

2) przygotować maszynę do pracy,
3) ustawić grubość szycia,
4) wykonać szycie grzbietowe wkładu,
5) sprawdzić jakość szycia drutem.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie,
– pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

– skompletowane wkłady,
– instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi maszyny,
– narzędzia do regulacji maszyny,
– zszywarka,
– poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Wykonaj łączenie klejowego sposobem wachlarzowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawne wykonanie
wachlarza.

Sposób wykonania ćwiczenie

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni klej,
2) komplet kartek umieścić w zaciskach kilkanaście centymetrów od grzbietu,
3) przegiąć grzbiet kartek,
4) nałożyć klej na przegięte kartki,
5) przegiąć grzbiet kartek w drugą stronę,
6) powtórnie nałożyć klej,
7) wyprostować grzbiet.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

zacisk do papieru,

klej polioctanowinylowy,

komplet kartek,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj rodzaje ściegów maszynowych.

Na rysunku przedstawione różne ściegi szycia maszynowego. Zaznacz wkład szyty nićmi
termoplastycznymi.

Rysunek do ćwiczenia 3 [7, s. 141, 149].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na operacje technologiczne
obróbki wkładu szytego nićmi termoplastycznymi i umiejętność odczytywania schematów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżniać sposoby szycia maszynowego,
2) odszukać schemat szycia nićmi termoplastycznymi,
3) scharakteryzować sposób szycia nićmi termoplastycznymi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

różne schematy szycia maszynowego,

poradnik dla ucznia.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Obróbka wkładu


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj sposób kształtowania grzbietów wkładów na rysunkach.

Rysunek do ćwiczenia 1 [4, s. 225].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk oraz umiejętność odczytywania schematów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżnić sposoby kształtowania grzbietów wkładów,
2) dopasować odpowiednie określenia do rysunków,
3) uzasadnić wybór.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunki z różnymi kształtami grzbietów,

poradnik dla ucznia,

arkusz do ćwiczeń.

Ćwiczenie 2

Wykonaj operację okrawanie wkładów na krajarce trójnożowej według zadanych

parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na stosowanie zasad
bezpiecznej obsługi krajarki trójnożowej oraz prawidłowe wyregulowanie maszyny.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją obsługi

maszyny,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

2) wyregulować maszynę,
3) wykonać próbne krojenie,
4) wykonać operację okrawania wkładów,
5) sprawdzić poprawność wykonanej operacji.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyny,

narzędzia do regulacji maszyny,

krajarka trójnożowa,

wkłady.

Ćwiczenie 3

Dokonaj oceny jakości operacji krojenia na krajarce trójnożowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie
i wyjaśnianie zachodzących zjawisk.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy jakości krojenia gotowych produktów lub półproduktów,
2) opisać występujące błędy,
3) określić sposób eliminacji występujących błędów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

gotowe wkłady lub oprawy okrojone z trzech stron,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 4

Rozpoznaj materiały stosowane do wzmocnienia grzbietu wkładu.
Zaznacz na rysunku: kapitałkę, pasek grzbietowy ze skrzydełkami, pasek grzbietowy bez

skrzydełek.

Rysunek do ćwiczenia 4 [4, s. 277].

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność odczytywania
schematów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozpoznać materiały zastosowane do wzmocnienia grzbietu,
2) odszukać schematy i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczeń,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Typy opraw


5.4.1 Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj rodzaje opraw prostych przedstawionych na rysunku i określ ich zakres

zastosowania.

Rysunek do ćwiczenia 1 [4, s. 233].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na procesy technologiczne
wykonywania opraw prostych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżnić rodzaje opraw,
2) przyporządkować właściwą nazwę oprawy do rysunku,
3) uzasadnić wybór,
4) zapisać zakres zastosowania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczeń,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj oprawę zeszytową z gotowych półproduktów według zadanych parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment

rozdziału

Materiał

nauczania.

Należy

zwrócić

uwagę

na

estetykę

i staranność wykonania okładki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać obliczeń,
2) dobrać odpowiedni materiał,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

3) sprasować składki,
4) dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia,
5) wykonać przegniecenia w okładce,
6) skompletować wkład z okładką,
7) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyn i urządzeń oraz przepisami bezpieczeństwa

i higieny pracy,

8) wykonać szycie zeszytowe oprawy,
9) wykonać okrawanie oprawy,
10) uzasadnić sposób wykonania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie,
– metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

– przegniatarka,
– zszywarka (blokówka),
– prasa introligatorska,
– krajarka jednonożowa,
– instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy oraz obsługi maszyn i urządzeń,
– składki,
– tektura o różnej gramaturze,
– nożyce introligatorskie,
– poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Wykonaj okładkę kombinowaną do wkładu formatu A4 według zadanych parametrów

oprawy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór surowca
do wykonania okładki.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wykonać obliczenia,
2) dobrać odpowiednie materiały,
3) dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny

pracy,

5) uzasadnić sposób wykonania zadania,
6) ocenić jakość wykonanej okładki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

materiały na oklejkę,

materiały na okładziny i grzbietówkę,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

klej,

przyrząd mierniczy,

nożyczki,

nożyce introligatorskie,

instrukcje: bezpieczeństwa i higieny pracy, obsługi urządzeń,

pędzle, miski,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Wykonaj ręcznie oprawę złożoną z okładką jednorodną formatu A5 z gotowych

półproduktów według zadanych parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie
elementów okładki na oklejce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać obliczeń ilości potrzebnych surowców,
2) przygotować wyklejki,
3) przykleić wyklejki,
4) dobrać odpowiednie maszyny, urządzenia i narzędzia,
5) zapoznać się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz instrukcją obsługi maszyn

i urządzeń,

6) wyregulować maszynę,
7) okroić wkład,
8) wzmocnić grzbiet wkładu,
9) przygotować okładziny i grzbietówkę,
10) przygotować oklejkę,
11) wykonać okładkę,
12) połączyć wkład z okładką,
13) wysuszyć oprawę,
14) uzasadnić sposób wykonania zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenie,
– metoda przewodniego tekstu.


Ś

rodki dydaktyczne:

– instrukcje: obsługi maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
– zestaw narzędzi do regulacji maszyn i urządzeń,
– gotowy wkład zszyty nićmi,
– nożyczki,
– przyrząd mierniczy,
– klej,
– pędzle, miski,
– gaza introligatorska,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

– kapitałka,
– kostka introligatorska,
– nożyce introligatorskie,
– krajarka jednonożowa,
– prasa introligatorska,
– materiał na wyklejkę,
– materiały na okładkę,
– poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 5

Rozpoznaj sposoby pakowania produktów poligraficznych.
Na rysunku przedstawiono 3 sposoby pakowania produktów poligraficznych. Zaznacz,

które to opakowania grupowe, transportowe i wysyłkowe.

Rysunek do ćwiczenia 5 [7, s. 277, 279, 281].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wyjaśnienie funkcji
poszczególnych opakowań.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżnić rodzaje opakowań,
2) odszukać schematy i określić nazwy,
3) wypełnić arkusz do ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczeń,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie opraw”

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 7, 10, 11, 13, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

– bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 6 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d,
12.
c, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić metody kompletowania wkładów

B

P

a

2.

Rozpoznać sposoby kontroli kompletowania
wkładów

A

P

a

3. Scharakteryzować klasyfikację wkładów

C

P

d

4. Dokonać analizy sposobów łączenia składek

C

PP

b

5. Rozróżnić symbole graficzne ściegów

A

P

c

6.

Określić podstawowe zastosowanie materiałów
introligatorskich

B

P

d

7.

Dokonać analizy operacji technologicznej
kształtowanie grzbietu wkładu

C

PP

c

8. Rozpoznać typy opraw

A

P

d

9. Rozpoznać podstawową klasyfikację opraw

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10.

Dokonać analizy procesu wykonania oprawy
zeszytowej

C

PP

a

11.

Dobrać sposób łączenia wkładu
z okładką w oprawie złożonej

D

PP

d

12.

Określić podstawowe właściwości oprawy
zeszytowej

B

P

c

13.

Dobrać sposoby łączenia wkładu z okładką
w oprawie prostej

D

PP

a

14.

Określić podstawowe elementy okładki
jednorodnej

B

P

c

15. Dobrać materiały do zdobienia okładek

D

PP

d

16. Określić funkcję futerału

B

P

b

17. Określić funkcje opaski

B

P

a

18.

Przeanalizować zastosowanie krajarki
trójnożowej

C

PP

c

19. Określić zastosowanie zszywarki

B

P

b

20. Rozpoznać sposoby łączenia klejowego

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od

niego pracę.

8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.



Powodzenia!




Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kompletowanie składek może odbywać się

a) maszynowo i ręcznie sposobem „składka na składkę” i „składka w składkę”.
b) maszynowo na klejarkach sposobem „składka w składkę”.
c) maszynowo na laminówkach sposobem „składka na składkę”.
d) ręcznie w prasach sposobem „składka na składkę”.


2. Znaki ułatwiające kontrolę kompletowania to

a) sygnatura grzbietowa i znaki grzbietowe.
b) znaki grzbietowe i znaki boczne.
c) sygnatura arkusza i znaki boczne.
d) znaki boczne i pagina.


3. Wkłady dzieli się na

a) bezpośrednie, pośrednie i kartkowe.
b) jednoskładkowe, wieloskładkowe i pośrednie.
c) jednoskładkowe, wieloskładkowe i bezpośrednie.
d) jednoskładkowe, wieloskładkowei kartkowe.


4. Łączenie składek lub kartek we wkład może odbywać się poprzez

a) zszywanie nićmi, zszywanie drutem, łączenie kapitałką.
b) zszywanie nićmi, zszywanie drutem, łączenie klejowe.
c) łączenie klejowe, zszywanie drutem, łączenie naklejką.
d) łączenie klejowe, zszywanie nićmi, łączenie paskiem grzbietowym.


5. Na rysunku przedstawiono ścieg

a) przeplatany prosty.
b) łańcuszkowy przesuwany.
c) łańcuszkowy prosty.
d) przeplatany łańcuszkowy.


6. Do wzmocnienia grzbietu wkładu stosuje się

a) wkładkę.
b) wyklejkę.
c) licę.
d) gazę introligatorską.


7. Operacja zmiany kształtu grzbietu nazywa się

a) kapitałkowaniem.
b) brązowaniem.
c) oporkowaniem.
d) impregnowaniem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Połączenie kompletu kartek we wkład za pomocą spirali jest sposobem łączenia

a) prostego.
b) klejowego.
c) broszurowego.
d) specjalnego.


9. W zależności od sposobu połączenia wkładu z okładką oprawy dzieli się na

a) proste, złożone, przylegające.
b) proste, przylegające, specjalne.
c) proste, złożone, specjalne.
d) specjalne, złożone, przylegające.

10. Okładka zeszytowa charakteryzuje się

a) jednym przegnieceniem po środku okładki.
b) dwoma przegnieceniemi po środku okładki.
c) trzema przegnieceniami po środku okładki.
d) czterema przegnieceniami po środku okładki.

11. W oprawach złożonych połączenie wkładu z okładką następuje poprzez

a) przyklejkę.
b) nity.
c) drut.
d) wyklejkę.

12. Łączenie drutem składek we wkład charakteryzuje się

a) wysoka wytrzymałością połączenia i wysokim kosztem produkcji
b) wysoką wytrzymałością połączenia i niskim kosztem produkcji.
c) niską wytrzymałością połączenia i niskim kosztem produkcji.
d) niską wytrzymałością połączenia i wysokim kosztem produkcji.

13. Szycie boczne drutem wykonuje się na

a) zszywarkach.
b) bindownicach.
c) niciarkach.
d) perforówkach.

14. Okładki jednorodne składają się z okładzin, grzbietówki oraz

a) przyklejki.
b) oklejek.
c) oklejki.
d) spirali.

15. Do zdobienie okładek stosujemy

a) papier barwiony.
b) zakładkę.
c) bibułę.
d) folie do tłoczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16. Futerał jest elementem dodatkowym

a) składki.
b) oprawy.
c) zakładki
d) wyklejki.


17. Opaska w introligatorstwie zakładana jest na oprawę w celu

a) zebrania kilku opraw w całość.
b) uszlachetnienia oprawy.
c) zwiększenia wytrzymałości oprawy.
d) zwiększenia wyglądu estetycznego oprawy.


18. Do okrawania opraw w dużym nakładzie stosuje się

a) nożyce introligatorskie.
b) krajarkę jednonożową.
c) krajarkę trójnożową.
d) krajalnicę rotacyjną.


19. Zszywarki blokówki służą do szycia

a) nićmi.
b) drutem.
c) nićmi termoplastycznymi.
d) merlą.


20. Stosuje się dwa sposoby łączenia klejowego

a) wachlarzowe i z frezowaniem.
b) z frezowaniem i jednolite.
c) wachlarzowe i jednolite.
d) jednolite i jednoskładkowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..................................................................................

Wykonywanie opraw

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie opraw”

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 14, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 7, 11, 12, 13, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

– bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 6 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. a, 4. b, 5. d, 6. c, 7. c, 8. c, 9. d, 10. d, 11. d,
12.
a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. b, 18. c, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić metody kompletowania wkładów

B

P

d

2.

Rozpoznać sposoby kontroli poprawności
kompletowania wkładów

A

P

a

3.

Rozróżnić sposoby łączenia składek i kartek
we wkład

A

P

a

4.

Scharakteryzować parametry techniczno-
technologiczne oprawy zeszytowej

C

PP

b

5.

Rozpoznać sposoby łączenia okładki we wkład
w oprawie złożonej

A

P

d

6. Rozpoznać elementy składki skompletowanej

A

P

c

7.

Dokonać analizy procesu technologicznego
wykonywania okładki kombinowanej

C

PP

c

8. Rozpoznać elementy dodatkowe oprawy

A

P

c

9.

Określić sposoby łączenia wkładu z okładką
w oprawach specjalnych

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

10. Rozróżnić elementy składki podstawowej

A

P

d

11.

Przeanalizować sposób łączenia wkładu
z okładką w oprawach prostych

C

PP

d

12.

Przeanalizować sposób łączenia nićmi
termoplastycznymi

C

PP

a

13. Dobrać sposób kształtowania grzbietu do wkładu

D

PP

b

14. Określić zastosowanie krajarki trójnożowej

B

P

a

15.

Dokonać analizy procesu technologicznego
wykonywania oprawy zeszytowej

C

PP

b

16.

Rozpoznać podstawowe elementy oprawy
złożonej

A

P

c

17. Określić funkcje kieszonki

B

P

b

18. Rozpoznać sposoby łączenia klejowego

A

P

c

19.

Dokonać analizy procesu obróbki wkładu
do oprawy złożonej

C

PP

a

20. Określić podstawowe metody zdobienia okładek

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od

niego pracę.

8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.




Powodzenia!




Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. „Składka na składkę” to metoda

a) prasowania składek.
b) laminowania okładek.
c) złamywania arkuszy.
d) kompletowania składek.


2. Znaki grzbietowe służą do kontroli poprawności

a) kompletowania.
b) perforowania.
c) szycia.
d) krojenia.

3. Łączenie kartek lub składek we wkład odbywa się

a) nićmi, drutem, klejem, metodami specjalnymi.
b) merlą, drutem, klejem, metodami specjalnymi.
c) nićmi, drutem, kapitałką, metodami specjalnymi.
d) nićmi, licą, klejem, metodami specjalnymi.

4. Niska wytrzymałość połączenia wkładu z okładką to cecha charakterystyczna oprawy

a) złożonej.
b) zeszytowej.
c) specjalnej.
d) twardej.

5. Wkład z okładką jest połączony przez wyklejkę w oprawie

a) prostej.
b) specjalnej.
c) przylegającej.
d) złożonej.

6. Elementem składki skompletowanej jest

a) kapitałka.
b) zakładka.
c) merla.
d) przyklejka.

7. Okładka kombinowana składa się z

a) wyklejki, grzbietówki, okładzin.
b) przyklejki, okładzin, oklejki.
c) okładzin, grzbietówki, oklejki.
d) okładzin, grzbietówki, kapitałki.

8. Futerał pudełkowy zaliczany jest do elementów uzupełniających

a) składki.
b) okładki.
c) oprawy.
d) wkładu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9. Łączenie metodami specjalnymi odbywa się przy zastosowaniu

a) nici.
b) merli.
c) drutu.
d) nitów.


10. Wklejka jest elementem

a) oprawy.
b) opakowania.
c) koperty.
d) składki.


11. Szycie zeszytowe wykonywane jest przy oprawach

a) specjalnych.
b) złożonych.
c) twardych.
d) prostych.


12. Łączenie nićmi termoplastycznymi stosowane jest tylko do łączenia we wkład

a) wieloskładkowy.
b) jednoskładkowy.
c) kartkowy.
d) specjalny.


13. Zaokrąglanie jest operacją

a) wzmacniania grzbietu.
b) kształtowania grzbietu.
c) zdobienia okładzin.
d) uszlachetniania okładki.


14. Krajarkę trójnożowa stosuje się do

a) okrawania opraw i wkładów.
b) oporkowania grzbietów wkładów.
c) wzmacniania grzbietów wkładów.
d) kalibrowania wkładów i opraw.


15. W skład procesu technologicznego wykonywania oprawy zeszytowej wchodzą takie

operacje jak
a) kompletowanie, klejenie, okrawanie.
b) kompletowanie, szycie, okrawanie.
c) kompletowanie, szycie, pakowanie.
d) drukowanie, szycie, okrawanie.


16. Oprawy złożone mają wkład

a) perforowany.
b) jednoskładkowy.
c) wieloskładkowy.
d) bindowany.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

17. Kieszonka jest dodatkowym elementem

a) obwoluty.
b) oprawy.
c) składki.
d) opakowania.


18. Łączenie wachlarzowe jest sposobem łączenia

a) drutem.
b) nićmi.
c) klejowego.
d) spiralą.


19. Operację kształtowania grzbietu wykonuje się podczas

a) obróbki wkładu.
b) złamywania arkuszy.
c) prasowania składek.
d) wykonywania obwoluty.


20. Metodą zdobienia okładek może być

a) kalibrowanie.
b) złocenie.
c) perforowanie.
d) bindowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..................................................................................

Wykonywanie opraw

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA


1. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
2. Druku, Warszawa 1999
3. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,

Warszawa 2001

4. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa1997
5. Jakucewicz S.: Papier w poligrafii. Inicjał, Warszawa 2005
6. Jakucewicz S.: Materiały samoprzylepne, Wydawnictwo Ecco Papier, Warszawa 2004
7. Magdzik S.: Ćwiczenia laboratoryjne z technologii introligatorstwa przemysłowego.

Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1996

8. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
9. Pietruczuk I., Godlewski H., Jędrych W.: Technika i technologia introligatorstwa

przemysłowego. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1985

10. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002

Literatura metodyczna
1. Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994
2. Moos J., Koludo A. (red.): Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii

informacyjnej w kształceniu dorosłych. Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli
Centrów Kształcenia Praktycznego – Łódzkie centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006

3. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997











background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

