„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Cichocki
Wykonywanie masażu sportowego
322[12].Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Dariusz Kierepka
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Grzegorz Cichocki
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska–Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].Z3.01
„Wykonywanie masażu sportowego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik masażysta.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Masaż w praktyce sportowej
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Rodzaje masażu sportowego
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Wpływ masażu sportowego na organizm zawodnika
13
5.3.1. Ćwiczenia
13
5.4. Zasady i warunki wykonywania masażu sportowego
15
5.4.1. Ćwiczenia
15
5.5. Masaż sportowy kończyn dolnych, grzbietu i kręgosłupa, klatki piersiowej,
powłok brzusznych, kończyn górnych, karku i szyi
16
5.5.1. Ćwiczenia
16
5.6. Masaż sportowy całego ciała
18
5.6.1. Ćwiczenia
18
5.7. Środki wspomagające masaż sportowy
20
5.7.1. Ćwiczenia
20
5.8. Odnowa biologiczna i środki odnowy biologicznej (pedagogiczne,
psychologiczne, medyczno-biologiczne)
22
5.8.1. Ćwiczenia
22
5.9. Stretching
24
5.9.1. Ćwiczenia
24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu
„Poradnik
dla
nauczyciela”,
który
będzie
pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
–
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
–
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
–
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ćwiczenie,
−
metoda projektu,
−
analiza przypadku,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
322[12].Z3.01
Wykonywanie masażu sportowego
322[12].Z3.02
Wykonywanie masażu u sportowców
różnych
dyscyplin sportowych
322[12].Z3.03
Wykonywanie masażu w urazach sportowych
322[12].Z3
Masaż sportowy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
organizować stanowisko zgodnie z zasadami ergonomii,
–
wykonywać masaż klasyczny zgodnie z obowiązującymi zasadami,
–
stosować środki poślizgowe do masażu w zależności od potrzeb,
–
wykonywać masaż izometryczny zgodnie z obowiązującymi zasadami,
–
wykonywać hydromasaż całego ciała zgodnie z obowiązującymi zasadami,
–
przygotowywać sportowca do zabiegu,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
współpracować z grupą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić funkcje masażu sportowego,
−
zastosować różne metody i techniki masażu sportowego,
−
określić wpływ masażu sportowego na organizm zawodnika,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych metod i technik
masażu sportowego,
−
dobrać techniki masażu sportowego do cyklu treningowego,
−
wykonać masaż przedstartowy,
−
wykonać masaż międzystartowy,
−
wykonać masaż treningowy,
−
wykonać masaż podtrzymująco-kondycyjny,
−
wykonać zabiegi z zakresu odnowy biologicznej,
−
określić możliwości zastosowania odnowy biologicznej w różnych dyscyplinach
sportowych w zależności od cyklu treningowego,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do zastosowania streatchingu,
−
określić zasady wykonywania streatchingu,
−
wykonać streatching poszczególnych grup mięśniowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca:
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż sportowy 322[12].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu sportowego322[12].Z3.01
Temat:
Masaż powysiłkowy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu powysiłkowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przeprowadzić wywiad z zawodnikiem dla potrzeb masażu powysiłkowego,
−
określić kolejność i rodzaj czynności podczas wykonywania masażu,
−
przygotować stanowisko pracy do wykonania masażu,
−
dobrać właściwe środki wspomagające masaż powysiłkowy,
−
zastosować odpowiednie techniki do masażu powysiłkowego,
−
wykonać masaż powysiłkowy zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2 osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stoły do masażu,
−
środki poślizgowe,
−
środki wspomagające masaż sportowy (emulsje, żele, maści),
−
materiały higieniczne: prześcieradła jednorazowe, ręczniki jednorazowe,
−
wałki, kliny,
−
środki do dezynfekcji,
−
pytania prowadzące,
−
papier formatu A4.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów ze sposobem pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza właściwa:
Praca metodą tekstu przewodniego.
I – INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. Jakie pytania powinny być zadane zawodnikowi podczas wywiadu?
2. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu sportowego
powysiłkowego?
3. Po jakim czasie od wysiłku powinien być wykonany masaż powysiłkowy?
4. Jaki rodzaj wysiłku był wykonywany?
5. Jakie chwyty w masażu powysiłkowym należy zastosować?
6. Jaka jest kolejność chwytów wykonywanych podczas masażu powysiłkowego?
7. Jak należy przygotować stanowisko pracy dla potrzeb masażu powysiłkowego?
8. Jak należy przygotować zawodnika do masażu powysiłkowego?
9. Jakie środki poślizgowe powinny być zastosowane do masażu powysiłkowego?
10. Jakie środki wspomagające mogą być zastosowane do masażu powysiłkowego?
11. Jak długo powinien trwać masaż powysiłkowy?
12. W jakiej kolejności masuje się poszczególne grupy mięśniowe?
II – PLANOWANIE
Uczniowie określają:
1. Na jakie etapy podzielić wykonanie zabiegu?
2. W jakiej kolejności wykonać poszczególne czynności?
3. Jakie środki poślizgowe i wspomagając masaż będą potrzebne do przeprowadzenia
zabiegu?
4. Jak długo ma trwać cały zabieg i poszczególne jego etapy?
III – USTALENIE
Uczniowie przedstawiają nauczycielowi opracowany plan wykonania zabiegu i ustalają
jego prawidłowość.
IV – REALIZACJA
Uczniowie przystępują do wykonania masażu powysiłkowego zgodnie z przedstawionym i
zaakceptowanym przez nauczyciela planem.
V – SPRAWDZANIE
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych poszczególnych czynności
i technik masażu.
VI – ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zabiegu sprawiły im trudność.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów, przypomina, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca:
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż sportowy 322[12].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu sportowego322[12].Z3.01
Temat:
Masaż treningowy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu treningowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przeprowadzić wywiad z zawodnikiem dla potrzeb masażu treningowego,
−
określić kolejność i rodzaj czynności podczas wykonywania masażu treningowego,
−
przygotować stanowisko pracy do wykonania masażu treningowego,
−
dobrać właściwe środki wspomagające masaż treningowy,
−
zastosować odpowiednie techniki do masażu treningowego,
−
wykonać masaż treningowy zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2 osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stoły do masażu,
−
środki poślizgowe,
−
środki wspomagające masaż sportowy (emulsje, żele, maści),
−
materiały higieniczne: prześcieradła jednorazowe, ręczniki jednorazowe,
−
wałki, kliny,
−
środki do dezynfekcji,
−
pytania prowadzące,
−
papier formatu A4.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów ze sposobem pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na grupy.
Faza właściwa:
Praca metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
I – INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. Jakie pytania powinny być zadane zawodnikowi podczas wywiadu?
2. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu treningowego?
3. Jakie chwyty w masażu treningowym należy zastosować?
4. Jaka jest kolejność chwytów wykonywanych podczas masażu treningowego?
5. Jak należy przygotować stanowisko pracy dla potrzeb masażu treningowego?
6. Jak należy przygotować zawodnika do masażu treningowego?
7. Jakie środki poślizgowe powinny być zastosowane w masażu treningowym?
8. Jakie środki wspomagające mogą być zastosowane w masażu treningowy?
9. Jak długo powinien trwać masaż treningowy?
10. W jakiej kolejności masuje się poszczególne grupy mięśniowe?
11. Kiedy kończymy wykonywanie masażu treningowego przed zawodami?
II – PLANOWANIE
Uczniowie określają:
1. Na jakie etapy podzielić wykonanie zabiegu?
2. W jakiej kolejności wykonać poszczególne czynności?
3. Jakie środki poślizgowe i wspomagając masaż, będą potrzebne do przeprowadzenia
zabiegu?
4. Jak długo ma trwać cały zabieg i poszczególne jego etapy?
III – USTALENIE
Uczniowie przedstawiają nauczycielowi opracowany plan wykonania zabiegu i ustalają
jego prawidłowość.
IV – REALIZACJA
Uczniowie przystępują do wykonania masażu treningowego zgodnie z przedstawionym
i zaakceptowanym przez nauczyciela planem.
V – SPRAWDZANIE
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych poszczególnych czynności
i technik masażu
VI – ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zabiegu sprawiły im trudność.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów, przypomina, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Masaż w praktyce sportowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ funkcje masażu sportowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób
wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym masażu
w praktyce sportowej,
2) wypisać na kartce funkcje masażu sportowego,
3) porównać wyniki ćwiczenia w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Określ czynniki, które należy uwzględnić przystępując do masażu sportowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym masażu
w praktyce sportowej,
2) określić czynniki, które należy uwzględnić przed wykonaniem masażu sportowego,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Rodzaje masażu sportowego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ czynniki, od których uzależniony jest masaż przed zawodami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią materiału nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia dotyczącą
wykonywania masażu przed zawodami,
2) określić czynniki, od których zależy masaż przed zawodami,
3) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania i kartka papieru,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Określ części ciała, którym poświęca się najwięcej czasu w masażu powysiłkowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią materiału nauczania 4.2.1. poradnika dla ucznia dotyczącą masażu
powysiłkowego,
2) określić części ciała poddawane masażowi powysiłkowemu,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
kartka papieru,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.3. Wpływ masażu sportowego na organizm zawodnika
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ wpływ masażu sportowego na skórę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym wpływu
masażu sportowego na skórę,
2) określić wpływ masażu sportowego na skórę.
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ wpływ masażu sportowego na układ oddechowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym wpływu
masażu sportowego na układ oddechowy zawartym w poradniku dla ucznia,
2) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów,
3) określić wpływ masażu sportowego na układ oddechowy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.4. Zasady i warunki wykonywania masażu sportowego
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zasady wykonywanych chwytów w masażu sportowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.4.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym zasad
i warunków wykonywania masażu sportowego,
2) określić zasady wykonywania masażu sportowego,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj warunki, w jakich powinien być wykonywany masaż sportowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.4.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym zasad
i warunków wykonywania masażu sportowego,
2) określić warunki wykonywania masażu sportowego,
3) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.5. Masaż sportowy kończyn dolnych, grzbietu i kręgosłupa,
klatki piersiowej, powłok brzusznych, kończyn górnych,
karku i szyi
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj masaż sportowy grzbietu i kręgosłupa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy 2-osobowe oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.5.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym masażu
grzbietu i kręgosłupa,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować pacjenta (kolegę/koleżankę) do zabiegu,
4) dobrać odpowiedni środek do masażu,
5) wykonać masaż sportowy zgodnie z obowiązującymi zasadami,
6) poprosić o ocenę zabiegu koleżankę/kolegę,
7) dokonać samooceny i wyciągnąć wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
stół do masażu,
−
prześcieradła jednorazowe,
−
mydło w płynie,
−
ręcznik jednorazowy,
−
środki poślizgowe.
Ćwiczenie 2
Wykonaj masaż sportowy klatki piersiowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.5.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym masażu
sportowego klatki piersiowej,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować kolegę/koleżankę do zabiegu,
4) dobrać odpowiedni środek do masażu,
5) wykonać masaż sportowy zgodnie z obowiązującymi zasadami,
6) poprosić o ocenę zabiegu koleżankę/kolegę,
7) dokonać samooceny i wyciągnąć wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
jednorazowe prześcieradła,
−
mydło w płynie,
−
umywalka,
−
ręcznik jednorazowy,
−
środki poślizgowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.6. Masaż sportowy całego ciała
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ kolejność masowania poszczególnych części ciała w masażu sportowym całego
ciała.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy 2-osobowe oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.6.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym
wykonywania masażu sportowego całego ciała,
2) wypisać kolejne etapy masażu sportowego całego ciała,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Wykonaj masaż sportowy całego ciała.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.6.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym masażu
całego ciała,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować pacjenta (kolegę/koleżankę) do zabiegu,
4) dobrać odpowiedni środek do masażu,
5) wykonać masaż sportowy zgodnie z obowiązującymi zasadami,
6) poprosić o ocenę zabiegu koleżankę/kolegę,
7) dokonać samooceny i wyciągnąć wnioski.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
jednorazowe prześcieradła,
−
mydło w płynie,
−
ręcznik jednorazowy,
−
środki poślizgowe,
−
środki do dezynfekcji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.7. Środki wspomagające masaż sportowy
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału środków wspomagających masaż.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.7.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym środków
wspomagających masaż sportowy,
2) pogrupować środki wspomagające masaż sportowy,
3) zakwalifikować poszczególne środki do danej grupy,
4) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Wymień środki wspomagające masaż sportowy o właściwościach słabo rozgrzewających.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.7.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym środków
wspomagających masaż sportowy,
2) określić środki wspomagające masaż sportowy o właściwościach słabo rozgrzewających,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i długopis.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.8. Odnowa biologiczna i środki odnowy biologicznej
(pedagogiczne, psychologiczne, medyczno-biologiczne)
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj środki biochemiczne, które mają wpływ na intensywność przemian
energetycznych w organizmie sportowca.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.8.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym odnowy
biologicznej i środków odnowy biologicznej,
2) wypisać środki biochemiczne wpływające na intensywność przemian energetycznych,
3) scharakteryzować wypisane środki,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystywane w odnowie biologicznej
sportowców.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.8.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym odnowy
biologicznej i środków odnowy biologicznej,
2) wypisać zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystywane w odnowie biologicznej
sportowców,
3) scharakteryzować zabiegi,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
kartka papieru i przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
5.9. Stretching
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj stretching mięśni szyi strony bocznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy 2-osobowe oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.9.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym
wykonywania stretchingu,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować pacjenta (koleżankę/kolegę) do zabiegu stretchingu,
4) wykonać stretching zgodnie z zasadami,
5) poprosić o ocenę zabiegu koleżankę/kolegę,
6) dokonać samooceny i wyciągnąć wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
materac gimnastyczny lub karimata,
−
taboret.
Ćwiczenie 2
Wykonaj stretching mięśni brzucha.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien podzielić uczniów na
grupy 2-osobowe oraz omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.9.1. poradnika dla ucznia, dotyczącym zasad
wykonywania stretchingu,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować pacjenta (koleżankę/kolegę) do zabiegu stretchingu,
4) wykonać zabieg zgodnie z obowiązującymi zasadami,
5) poprosić o ocenę zabiegu koleżankę/kolegę,
6) dokonać samooceny i wyciągnąć wnioski.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
karimata lub materac gimnastyczny,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonywanie masażu
sportowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 3, 13, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi do testu: 1. a, 2. a, 3. c, 4. c, 5. c, 6. a 7. a, 8. b, 9. b, 10. c,
11. b 12. a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić funkcje masażu sportowego
B
P
a
2
Określić zastosowanie masażu treningowego
B
P
a
3
Określić chwyty stosowane w masażu
treningowym
C
PP
c
4
Określić czas stosowania masażu całkowitego,
treningowego
A
P
c
5
Wskazać główne techniki stosowane w masażu
treningowym
A
P
c
6
Zastosować masaż przed zawodami
B
P
a
7
Zdefiniować masaż startowy
A
P
a
8
Wskazać maksymalny czas masażu dla jednej
części ciała
A
P
b
9
Zdefiniować masaż powysiłkowy
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
10
Określić częstotliwość wykonywania masażu
sportowego w ciągu dnia
B
P
c
11
Określić cel wykonywania masażu
podtrzymującego
B
P
b
12 Określić wpływ masażu sportowego na skórę
B
P
a
13
Wskazać kolejność technik masażu przedniej
części uda
C
PP
a
14
Określić rodzaje masażu w których ma
zastosowanie masaż całkowity
B
P
c
15 Wskazać środki wspomagające masaż sportowy
A
P
b
16 Wskazać środki silnie rozgrzewające
B
P
b
17
Dobrać odpowiednią kompozycję mieszanki
uspakajającej jako środka wspomagającego masaż
C
PP
a
18
Dobrać kompozycję z olejków aromatycznych
i preparatów wspomagających masaż przy
kurczach kończyn dolnych
C
PP
a
19
Wskazać metody fizjoterapeutyczne stosowane
w odnowie biologicznej
B
P
b
20
Określić przeciwwskazania do wykonywania
stretchingu
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Funkcja masażu sportowego to
a) przygotowanie zawodnika do zawodów i treningów, wspomaganie leczenia kontuzji
sportowych, przyśpieszanie restytucji organizmu po wysiłku.
b) przyśpieszenie restytucji organizmu po wysiłku, zmniejszenie wydzielania adrenaliny,
zwiększanie napięcia mięśni.
c) wspomaganie leczenia kontuzji sportowych, zwiększanie wydzielania histaminy,
zmniejszanie napięcia mięśni.
d) zwiększanie ciśnienia krwi, spowodowanie zwiększenia napięcia mięśni, zwiększanie
wydzielania adrenaliny.
2. Masaż treningowy znajduje zastosowanie
a) podczas całego cyklu treningowego.
b) w cyklu wiosenno-letnim.
c) w cyklu letnio-jesiennym.
d) w cyklu zimowo-wiosennym.
3. W masażu treningowym przeważają
a) delikatne ugniatania i rozcierania.
b) głaskania i oklepywania.
c) mocne rozcierania i ugniatania.
d) mocne rozcierania i roztrząsania.
4. Czas trwania masażu treningowego całkowitego wynosi
a) 20–45 minut.
b) 30–50 minut.
c) 40–60 minut.
d) 15–35 minut.
5. 70% chwytów w masażu treningowym stanowią
a) rozcierania.
b) oklepywania.
c) ugniatania.
d) głaskania.
6. Masaż przed zawodami wykonywany jest
a) po ostatnim masażu treningowym i stosowany do dnia startów.
b) przed zawodami i zaraz po zawodach.
c) w przerwie między startami.
d) tylko w dniu zawodów.
7. Masaż startowy zwany jest też masażem
a) przedwysiłkowym.
b) międzywysiłkowym.
c) treningowym.
d) powysiłkowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8. Czas masażu jednej części ciała nie powinien przekraczać
a) 30 minut.
b) 10 minut.
c) 12 minut.
d) 20 minut.
9. Masaż powysiłkowy zwany jest też masażem
a) startowym.
b) międzywysiłkowym.
c) międzystartowym.
d) kondycyjnym.
10. Po bardzo dużych obciążeniach masaż powysiłkowy wykonywany jest
a) raz dziennie.
b) co pół godziny.
c) 2–3 razy dziennie.
d) więcej niż 3 razy.
11. Zadaniem masażu podtrzymującego jest
a) przygotowanie zawodnika do startu.
b) utrzymanie organizmu zawodnika w sprawności fizycznej.
c) regenerowanie organizmu po wysiłku.
d) wyciszenie zawodnika przed zawodami.
12. Wpływ masażu sportowego na skórę zawodnika to
a) uaktywnienie sieci kapilarów, poprawa krążenia obwodowego i centralnego.
b) zmniejszenie porów skóry i zwiększenie potliwości skóry.
c) usuniecie złuszczonego naskórka, osłabienie krążenia obwodowego i centralnego.
d) spowolnienie przemiany metabolitów, poprawa krążenia obwodowego.
13. Kolejność stosowanych technik w masażu przedniej części uda jest następująca
a) głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, mieszanie, rolowanie poprzeczne, oklepywanie,
wałkowanie, wibracja, roztrząsanie, głaskanie.
b) rozcieranie, rolowanie poprzeczne, ugniatanie, głaskanie, wibracja, wałkowanie,
oklepywanie roztrząsanie, mieszanie.
c) głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, roztrząsanie, wibracja, wałkowanie, oklepywanie,
roztrząsanie, mieszenie, rolowanie poprzeczne.
d) głaskanie, roztrząsanie, rozcieranie, wibracja, wałkowanie, oklepywanie, mieszenie,
rolowanie poprzeczne, ugniatanie.
14. Masaż sportowy całego ciała stosuje się jako
a) masaż powysiłkowy i międzystartowy.
b) masaż podtrzymujący i powysiłkowy.
c) masaż podtrzymujący i treningowy.
d) masaż międzystartowy i przed zawodami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
15. Środkami wspomagającymi masaż są
a) wiprosal, kapsiderm, oliwka do masażu.
b) kapsiderm, kapsipleks, Ben–gay.
c) preparaty ziołowe, talk kosmetyczny, krem do masażu.
d) olejki aromatyczne, oliwka do masażu, talk kosmetyczny.
16. Środkami wspomagającymi masaż o właściwościach silnie rozgrzewających są
a) wiprosal, kapsiderm, preparaty ziołowe.
b) Ben– gay, kapsipleks, kapsiderm.
c) Ben– gay, preparaty witaminowe, maść tygrysia.
d) kapsiderm, oliwka do masażu, talk kosmetyczny.
17. Zestaw olejków do mieszanki uspakajającej to
a) olejek lawendowy, olejek geraniowy, olejek ze słodkich migdałków.
b) olejek eukaliptusowy, olejek geraniowy, olejek cytronelowy.
c) olejek majerankowy, olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy.
d) olejek ze słodkich migdałków, geraniowy, olejek eukaliptusowy.
18. Do masażu sportowego przy kurczach kończyn dolnych szczególnie zalecane są olejki
a) cyprysowy, eukaliptusowy i lawendowy.
b) geraniowy, cyprysowy i ze słodkich migdałków.
c) cyprysowy, jałowcowy, lawendowy i ze słonecznika.
d) geraniowy, cytronelowy i jałowcowy.
19. Do metod fizjoterapeutycznych w odnowie biologicznej, zaliczamy
a) racjonalne
odżywianie,
zróżnicowanie
warunków
treningowych
i
zabiegi
ciepłolecznicze.
b) saunę fińską, wszystkie rodzaje masażu i balneoterapię.
c) trening psychoregulujący, racjonalne odżywianie i saunę fińską.
d) stosowanie diet, indywidualizację treningu sportowego i masaż sportowy.
20. Stretchingu nie należy stosować
a) zaraz po zawodach sportowych.
b) tuż przed zawodami sportowymi.
c) w urazach stawów, mięśni, ścięgien oraz po zabiegach chirurgicznych.
d) bezpośrednio po masażu sportowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie masażu sportowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Wykonywanie masażu
sportowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 14, 15, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi do testu: 1. a, 2. d, 3. b, 4. c, 5. a, 6. d, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b,
11. d, 12. a, 13. a, 14. c, 15. b, 16. d, 17. d, 18.a , 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić zastosowanie masażu powysiłkowego
A
P
a
2
Określić zastosowanie masażu podtrzymującego
B
P
d
3
Wskazać części ciała objęte masażem
podtrzymującym
B
P
b
4
Określić czas trwania masażu powysiłkowego
A
P
c
5
Określić czas, jaki musi upłynąć od zakończenia
treningu do rozpoczęcia masażu treningowego
B
P
a
6
Określić rodzaj stosowanego masażu
u zawodników z „gorączką przedstartową”
B
P
d
7
Zdefiniować masaż podtrzymujący
A
P
a
8
Określić, kiedy stosowany jest ostatni masaż
przed zawodami
B
P
a
9
Określić rodzaj stosowanego masażu
u zawodników z „ apatią przedstartową”
A
P
c
10
Określić wykonywane techniki masażu
u sportowców z nadmiernym pobudzeniem
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
11
Określić wykonywane techniki masażu
u sportowców z apatią przedstartową
B
P
d
12
Wymienić substancje, które nie są środkami
wspomagającymi masaż
B
P
a
13
Zastosować regułę obowiązującą podczas
wykonywania masażu startowego
B
P
a
14
Scharakteryzować sposób wykonywania masażu
„rozgrzewającego” w niesprzyjających warunkach
atmosferycznych
C
PP
c
15
Określić grupy mięśni uruchamiane podczas
stretchingu m. prostowników grzbietu
C
PP
b
16
Określić czas trwania pierwszego masażu
powysiłkowego po bardzo dużych obciążeniach
B
P
d
17
Określić części ciała nie objęte w masażu
sportowym całkowitym
A
P
d
18
Zastosować kolejność technik stosowanych
w masażu strony podeszwowej stopy
C
PP
a
19 Określić cel odnowy biologicznej
B
P
a
20
Wskazać grupy mięśni uruchamiane podczas
stetchingu przywodzicieli mięśni uda
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie zadania
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Masaż powysiłkowy znajduje zastosowanie
a) w przerwach pomiędzy poszczególnymi startami.
b) podczas całego cyklu treningowego
c) tylko w cyklu lato-jesień.
d) bezpośrednio przed zawodami.
2. Masaż podtrzymujący stosuje się
a) między zawodami sportowymi.
b) przed zawodami sportowymi.
c) po zawodach sportowych.
d) w czasie przerwy w regularnych treningach.
3. Częściami ciała objętymi masażem podtrzymującym są
a) grzbiet i kończyny dolne.
b) całe ciało oprócz szyi i głowy.
c) kończyny górne i kończyny dolne.
d) klatka piersiowa, kończyny dolne.
4. Czas trwania masażu powysiłkowego przy niedużych obciążeniach wynosi
a) 15–25 minut.
b) 3–7 minut.
c) 8–12 minut.
d) 30 minut.
5. Masaż treningowy po intensywnym treningu jest wykonywany
a) od 1,5–6 godz. po treningu.
b) zaraz po treningu.
c) 5 do 15 minut po treningu.
d) 20–50 minut po treningu.
6. U zawodników z „gorączką przedstartową” stosuje się masaż
a) pobudzający.
b) tonizujący.
c) średnio energiczny.
d) sedatywny.
7. Masaż podtrzymujący zwany jest
a) podtrzymująco-kondycyjnym.
b) regeneracyjnym.
c) przedwysiłkowym.
d) kondycyjnym.
8. Ostatni masaż przed zawodami ma miejsce
a) po ostatnim masażu treningowym i stosowany jest do dnia startu.
b) w przerwie między zawodami sportowymi.
c) po zakończeniu zawodów sportowych.
d) w trakcie zawodów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
9. U zawodników z „apatią przedstartową” stosujemy masaż
a) kosmetyczny.
b) relaksacyjny.
c) tonizujący.
d) limfatyczny.
10. U sportowców z nadmiernym pobudzeniem wskazane jest zastosowanie technik
a) głaskania, silnego rozcierania i roztrząsania.
b) głaskania, powierzchownego ugniatania i lekkiej wibracji labilnej.
c) ugniatania, wibracji labilnej i oklepywania.
d) rolowania, rozcierania i głaskania.
11. U sportowców z „apatią przedstartową” wskazane jest zastosowanie technik
a) głaskania, wibracji labilnej i mieszania.
b) oklepywania, głaskania i roztrząsania.
c) wałkowania, roztrząsania i wibracji labilnej.
d) rozcierania, ugniatania i oklepywania.
12. Do środków wspomagających masaż sportowy nie należą
a) talk kosmetyczny i wazelina.
b) olejki eteryczne i preparaty odżywcze.
c) maści rozgrzewające i olejki eteryczne.
d) preparaty witaminowe i mąka ziemniaczana.
13. Podstawowa reguła, która obowiązuje podczas masażu startowego nakazuje
a) oszczędzanie grup mięśniowych, które podczas zawodów są najbardziej obciążone.
b) oszczędzanie grup mięśniowych, które nie są wykorzystywane w walce sportowej.
c) eksploatowanie grup mięśniowych, które „biorą udział w zawodach”.
d) eksploatowanie grup mięśniowych, które „nie biorą udziału” w zawodach sportowych.
14. Masaż „rozgrzewający” stosowany podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych
to masaż
a) w którym przeważają chwyty roztrząsania, głaskania i wibracji labilnej z podaniem
preparatów witaminowych.
b) łagodny z zastosowaniem preparatów odżywczych.
c) całkowity z zastosowaniem środków poślizgowych.
d) energiczny z podaniem maści rozgrzewających.
15. Podczas stetchingu mięśni prostowników grzbietu uaktywniane są następujące mięśnie
a) mięsień pośladkowy średni i mały, mięsień bliźniaczy górny i dolny, mięsień
gruszkowaty, mięsień czworoboczny uda.
b) mięsień prostownik grzbietu, mięsień najdłuższy, mięsień kolcowy, mięsień półkolcowy
głowy, mięsień najdłuższy głowy, mięsień międzykolcowe, mięsień czworoboczny
grzbietu.
c) mięsień dwugłowy uda, mięsień półścięgnisty, mięsień półbłoniasty, mięsień
pośladkowy wielki, średni i mały, mięsień napinacz powięzi szerokiej.
d) mięsień kolcowy, mięsień skośny zewnętrzny i wewnętrzny brzucha, mięsień
czworoboczny lędźwi, mięsień trójgłowy ramienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
16. Po bardzo dużych obciążeniach sportowych czas pierwszego masażu powysiłkowego
powinien trwać
a) 5–10 minut.
b) 5–20 minut.
c) 12–15 minut.
d) 10–15 minut.
17. W masażu całkowitym nie masuje się
a) kończyn dolnych i kończyn górnych.
b) klatki piersiowej i szyi.
c) brzucha i głowy.
d) głowy i szyi.
18. Kolejność stosowanych technik w masażu sportowym strony podeszwowej stopy to
a) głaskanie, rozcieranie, rozcieranie pięty, ugniatanie, oklepywanie, wibracja labilna
i głaskanie.
b) wałkowanie, ugniatanie, roztrząsanie, oklepywanie, mieszanie.
c) wibracja labilna, oklepywanie, mieszanie, rolowanie poprzeczne.
d) rozcieranie, oklepywanie, głaskanie, roztrząsanie, ugniatanie, wibracja labilna.
19. Celem odnowy biologicznej jest
a) podwyższenie zdolności wysiłkowych sportowca.
b) zwiększenie wydzielania adrenaliny u sportowca.
c) utrzymanie zdolności wysiłkowych na stałym poziomie u sportowca.
d) obniżenie ciśnienia krwi u sportowca.
20. Stretching przywodzicieli mięśni uda uaktywnia
a) mięsień przywodziciel krótki, mięsień czworogłowy uda, mięsień krawiecki, mięsień
smukły.
b) mięsień przywodziciel wielki, mięsień przywodziciel długi i krótki, m. smukły, mięsień
grzebieniowy.
c) mięśnie skośne brzucha, m. krawiecki, m. grzebieniowy, mięsień krawiecki.
d) mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień czworogłowy uda, mięsień krawiecki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie masażu sportowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERATURA
1. Birukow A.: Masaż sportowy. Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974
2. Bochenek A., Reichert M.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1989
3. Dobrzański T: Medycyna wychowania fizycznego i sportu. Wydawnictwo Sport
i Turystyka, Warszawa 1989
4. Dziak A., Tayara S.: Urazy i uszkodzenia w sporcie. Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000
5. Garlicki J., Kuś M.: Traumatologia sportowa. PZWL, Warszawa 1988
6. Górski J.: Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego. PZWL, Warszawa 2002
7. Kirch R.: Masaż sportowy, PZWL, Warszawa 1965
8. Magiera L., Walaszek R.: Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej. Biosport,
Kraków 2003
9. Podgórski T.: Masaż w rehabilitacji i sporcie. Wydawnictwo AWF, Warszawa 1996
10. Podgórski T.: Masaż klasyczny. Wydawnictwo Studium MEDIKON, Warszawa 1998
11. Sölveborn Sven A.: Stretching. Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1989
12. Straburzyński G.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 1988
13. Straburzyński G., Straburzyńska – Lupa A.: Medycyna fizykalna. PZWL, Warszawa 1997
14. Zborowski A.: Masaż. Centrum Metodyczne Doskonalenia Nauczycieli Średniego
Szkolnictwa Medycznego, Warszawa 1991
Literatura metodyczna:
1. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
2. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995