___________________________________________________________________________
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Katarzyna Zarębska
Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin
sportowych 322[12].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
lek. med. Konrad Szymczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr Katarzyna Zarębska
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].Z3.02
„Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin sportowych”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masażysta.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Wysiłek fizyczny i masaż, a organizm człowieka
11
5.1. Ćwiczenia
11
5.2. Masaż w wybranych dyscyplinach sportowych
13
5.2. Ćwiczenia
13
5.3. Rodzaje masaży sportowych
16
5.3. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik masażysta.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
–
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
–
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
–
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ćwiczenie,
−
metoda projektu,
−
metoda przewodniego tekstu,
−
analiza przypadku,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
322[12].Z3
Masaż sportowy
322[12].Z3.01
Wykonywanie masażu sportowego
322[12].Z3.02
Wykonywanie masażu u sportowców różnych
dyscyplin sportowych
322[12].Z3.03
Wykonywanie masażu w urazach sportowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
identyfikować elementy anatomii człowieka,
–
identyfikować podstawowe funkcje organizmu człowieka,
–
charakteryzować zjawiska chemiczne,
–
charakteryzować zjawiska fizyczne,
–
charakteryzować zjawiska biologiczne,
–
interpretować założenia teoretyczne i stosować je w praktyce,
–
dokonywać oceny swoich umiejętności,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
formułować wnioski,
–
pracować indywidualnie i w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić wpływ wysiłku fizycznego na czynność narządów i układów,
−
określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika,
−
dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych metod i technik
masażu sportowego,
−
dobrać środki wspomagające masaż,
−
przygotować zawodnika do startu w konkurencjach lekkoatletycznych,
−
przygotować zawodnika do startu w grach zespołowych,
−
przygotować zawodnika do startu w sportach walki i siłowych,
−
przygotować zawodnika do udziału w konkurencjach zimowych,
−
przygotować zawodnika do startu w zawodach gimnastycznych,
−
przygotować zawodnika do udziału w sportach wodnych,
−
wykonać masaż przedstartowy w poszczególnych dyscyplinach sportowych,
−
wykonać masaż międzystartowy w poszczególnych dyscyplinach sportowych,
−
wykonać masaż treningowy w poszczególnych dyscyplinach sportowych,
−
wykonać masaż podtrzymujący – kondycyjny w poszczególnych dyscyplinach
sportowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż sportowy 322[12].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin
sportowych 322[12].Z3.02
Temat: Techniki masażu w różnych dyscyplinach sportowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykorzystania technik masażu w różnych
dyscyplinach sportowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić wpływ wysiłku fizycznego na czynność narządów i układów,
−
określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika,
−
dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych metod i technik
masażu sportowego,
−
dobrać środki wspomagające masaż,
−
przygotować zawodnika do startu w różnych dyscyplinach sportowych,
−
wykonać masaż stosując poszczególne metody i techniki masażu sportowego.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy samodzielnej i w zespole,
−
oceny pracy,
−
pozyskiwanie informacji z różnych źródeł.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2 osobowych.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura dotycząca technik masażu,
−
filmy dydaktyczne z instruktażem przeprowadzania masażu,
−
odtwarzacz DVD,
−
środki wspomagające masaż,
−
stół do masażu.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zadanie dla ucznia
Scharakteryzuj i wykonaj masaż wybraną przez siebie techniką masażu sportowego.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział uczniów na grupy.
Faza właściwa
Praca metodą ćwiczeń praktycznych.
Faza I
Informacje
1. Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć z uwzględnieniem przepisów
bhp, każdy zespół ma wybrać jedna z technik masażu sportowego i zastanowić się nad
sposobem jego wykonania.
2. Nauczyciel prezentuje film o technikach masażu sportowego i krótko je omawia.
Faza II
Przygotowanie do przeprowadzenia masażu
1. Uczniowie pracują w 2 osobowych zespołach. Każdy zespół wybiera technikę masażu
i dokonuje jej charakterystyki na podstawie dostępnej literatury.
2. Każdy zespół wybiera potrzebne środki pomocnicze do przeprowadzenia masażu.
Faza III
Przeprowadzenie masażu
1. Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę na temat wybranej techniki masażu w praktyce.
Faza IV
Prezentacja osiągniętych wyników
1. Uczniowie przedstawiają efekty wykonanego masażu.
2. Każdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela.
Faza V
Analiza końcowa
1. Uczniowie wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności i uzasadniają dlaczego.
2. Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć.
3. Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż sportowy 322[12].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin
sportowych 322[12].Z3.02
Temat:
Zastosowanie odpowiedniego sposobu masażu w wybranej dyscyplinie sportu.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dobrania odpowiedniego masażu do wybranej
dyscypliny sportu.
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
określić wpływ wysiłku fizycznego na czynność narządów i układów,
−
określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika,
−
dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych metod i technik
masażu sportowego,
−
dobrać środki wspomagające masaż,
−
przygotować zawodnika do startu w wybranych dyscyplinach sportu.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy indywidualnej,
−
pozyskiwanie informacji z różnych źródeł.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektu,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
papier formatu A4, pisaki,
−
literatura.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia
Scharakteryzuj i zaplanuj masaż sportowy w wybranej przez siebie dyscyplinie sportu.
Wskaż, jaki masaż treningowy, przed zawodami, startowy i wysiłkowy powinien być
wykonany w danej dyscyplinie sportu.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza właściwa
Praca metodą projektu.
Faza I Informacje
1. Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, każdy uczeń ma wybrać jedną
z dyscyplin sportowych i określić sposób wykonania projektu.
Faza II
Planowanie i wykonanie
1. Uczniowie pracują samodzielnie. Każda osoba wybiera dyscyplinę sportu i dokonuje jej
charakterystyki na podstawie literatury i dostępnych informacji.
2. Po dokonaniu wyboru uczeń przedstawia, jaki masaż treningowy, przez zawodami,
startowy i wysiłkowy powinien być wykonany w danym sporcie.
Faza V
Prezentacja projektu
1. Uczniowie przedstawiają efekty prac nad własnym projektem.
2. Każdy uczeń oddaje do oceny projekt wraz z krótkim opisem charakteryzującym masaż
sportowy w wybranej przez siebie dyscyplinie sportu. Z omówieniem, jaki masaż
treningowy, przez zawodami, startowy i wysiłkowy powinien być wykonany w danym
sporcie.
Faza VI
Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im trudności.
Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. Uczniowie wskazują
korzyści z realizacji tego projektu. Nauczyciel ocenia projekty uczniów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Wysiłek fizyczny i masaż, a organizm człowieka
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ wpływ masażu na poszczególne układy i narządy. Uzupełnij kartę pracy A lub B,
a następnie wymień się kartami z kolegą/koleżanką i uzupełnij jego kartę.
Karta pracy A
OPISZ WPŁYW MASAŻU NA:
1
Skórę
2
Układ
krążenia
3
Układ
nerwowy
Karta pracy B
OPISZ WPŁYW MASAŻU NA:
1
Mięśnie
2
Stawy i aparat więzadłowy
3
Pozostałe układy (krew, układ
pokarmowy, nerki)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym wpływu masażu na poszczególne
układy i narządy,
2) zapoznać się z wyrażeniami zawartymi w karcie pracy,
3) uzupełnić arkusz ćwiczeniowy,
4) wymienić się kartami z kolegą/koleżanką i uzupełnić zapisy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
karty pracy A i B,
−
przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Określ przeciwwskazania do wykonania masażu.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym przeciwwskazań do masażu,
2) zapisać przeciwwskazania,
3) zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
papier A4,
−
przybory do pisania,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Masaż w wybranych dyscyplinach sportowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj trzy wybrane sposoby masażu. Zaprezentuj sposób przeprowadzenia
masażu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji. Nauczyciel powinien przypomnieć uczniom o korzystaniu
ze stanowiska pracy zgodnie z przepisami bhp. Ćwiczenie należy wykonać w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać sposoby masażu, które scharakteryzuje,
2) zaprezentować charakterystykę wybranego masażu,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przygotować potrzebne środki poślizgowe i wspomagające masaż sportowy,
5) przygotować potrzebny sprzęt, przybory, materiały do wykonania masażu,
6) przygotować potrzebne środki dezynfekcyjne do skóry,
7) wykonać masaż wybranym sposobem,
8) dokonać samooceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie,
−
dyskusja.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
środki poślizgowe i wspomagające masaż sportowy,
−
sprzęt, przybory, materiały do wykonania masażu,
−
środki dezynfekcyjne do skóry.
Ćwiczenie 2
Określ, jakiemu masażowi podlegają najbardziej obciążone partie mięśni, stawy i ścięgna
w wybranej dziedzinie sportu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji. Ćwiczenie należy wykonać w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać dziedzinę sportu, w której należy wykonać masaż,
2) określić rodzaj masażu najbardziej obciążonych części ciała,
3) zaprezentować wyniki na forum grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Scharakteryzuj czynności, jakie musisz dokonać w związku z masażem wybranych części
ciała.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji. Nauczyciel powinien przypomnieć uczniom o korzystaniu ze
stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. Ćwiczenie należy wykonać w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać części ciała do masażu,
2) określić czynności związane z wykonywaniem masażu,
3) scharakteryzować czynności,
4) zaprezentować charakterystykę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Określ najbardziej obciążane partie mięśni podlegające masażowi w podanych
dziedzinach sportu.
Karta pracy
TAK
NIE
Najbardziej obciążone partie mięśni, stawy i ścięgna w poniżej wymienionych dziedzinach
sportu podlegają masażowi:
a)
biegi krótkie, biegi przez płotki i skoki narciarskie –
ścięgna Achillesa
b)
żeglarstwo i koszykówka – zginacze palców
c)
biegi długie – kończyny górne
d)
kajakarstwo – kończyny dolne
e)
rzut młotem – prostowniki palców
f)
skok wzwyż – mięsień piersiowy większy i kończyna
dolna wybijająca
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1. dotyczącym masażu w wybranych
dyscyplinach sportu,
2) przeczytać uważnie stwierdzenia zawarte w karcie pracy,
3) zaznaczyć X prawidłowe stwierdzenie,
4) porównać wyniki w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela,
−
karta pracy,
−
przybory do pisania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Rodzaje masaży sportowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj rodzaje masaży sportowych. Uzupełnij kartę pracy, a następnie wymień
się kartami z koleżanką/kolegą. Uzupełnij jej/jego kartę.
Karta pracy A
RODZAJ MASAŻU
CHARAKTERYSTYKA
1
masaż podtrzymujący – kondycyjny
2
masaż powysiłkowy – treningowy
Karta pracy B
RODZAJ MASAŻU
CHARAKTERYSTYKA
1
masaż
przedstartowy – zapobiegawczy
2
masaż międzystartowy –
regeneracyjny
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1. dotyczącym rodzajów masażu,
2) zapoznać się z wyrażeniami zawartymi w karcie pracy,
3) uzupełnić kartę pracy,
4) wymienić się kartami z kolegą/koleżanką i uzupełnić zapisy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
karty pracy A i B,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Podaj przykłady środków wspomagających masaż.
Karta pracy
PODZIAŁ
PRZYKŁADY ŚRODKÓW
WSPOMAGAJĄCYCH MASAŻ
1
Środki poślizgowe
1
2
3
2
Środki rozgrzewające i lecznicze
1
2
3
3
Środki słabo rozgrzewające i lecznicze
1
2
3
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien wskazać możliwości pozyskania
odpowiednich informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1. dotyczącym środków wspomagających
masaż,
2) przeanalizować kartę pracy,
3) uzupełnić kartę pracy,
4) porównać wyniki w grupie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
przybory do pisania,
−
karta pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie masażu
u sportowców różnych dyscyplin sportowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 14 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 8, 11, 12, 13 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c,
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dokonać analizy wpływu masażu na organizm
człowieka
C
PP
d
2
Zidentyfikować wpływ treningu fizycznego na
organizm człowieka
B
P
c
3
Wskazać mechanizm działania masażu
B
P
c
4
Wskazać wpływ masażu na organizm człowieka
B
P
a
5
Dobrać techniki masażu
A
P
d
6
Określić wskazania do masażu częściowego
C
P
b
7
Scharakteryzować techniki masażu
C
P
c
8
Określić obciążone partie mięśni w różnych
dyscyplinach sportu
C
PP
d
9
Scharakteryzować masaż sportowy
B
P
c
10
Scharakteryzować rodzaje masaży
A
P
d
11
Dokonać analizy techniki masażu
C
PP
c
12
Dobrać środki wspomagające masaż
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
13
Dokonać analizy wpływu wysiłek fizycznego na
organizm człowieka
C
PP
b
14
Dobrać środki wspomagające masaż
C
P
a
15
Określić budowę mięśni
B
P
b
16
Określić zastosowanie masażu podtrzymującego
C
PP
a
17
Scharakteryzować techniki masażu
C
P
d
18
Scharakteryzować różne dziedziny sportu
B
P
c
19
Posłużyć się preparatami do masażu
B
P
a
20
Rozróżnić rodzaje masażu
B
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Wpływ treningu fizycznego na skład krwi objawia się
a) obniżeniem liczby krwinek czerwonych.
b) wzrostem liczby krwinek czerwonych i obniżenia zawartości hemoglobiny.
c) stałym poziomem zawartości hemoglobiny.
d) obniżeniem pod wpływem treningu wytrzymałościowego zwiększonej zawartości.
trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi obwodowej.
2. Trening fizyczny wywiera wpływ na
a) tylko na skórę i układ krążenia.
b) tylko na mięśnie, układ nerwowy i oddechowy.
c) na skórę, układ szkieletowy, mięśnie, układ krążenia i krew, a także na wiele innych
organów i narządów.
d) tylko na układ krwionośny.
3. Działanie lokalne masażu polega na
a) wolniejszym usuwaniu produktów rozpadu powstającym w czasie pracy mięśni.
b) nasileniu przepływu krwi przez nasze ciało, a tym samym przez nerki, czego
dowodem jest zmniejszenie oddawania moczu.
c) mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki
w naczyniach chłonnych.
d) wzmaganiu dopływu dwutlenku węgla do komórek mięśniowych, przez co
zwiększona jest przemiana tlenowa w mięśniach.
4. Funkcją masażu nie jest
a) zwiększenie zdolności stawów i aparatu więzadłowego.
b) regulacja działalności poszczególnych organów.
c) wpływ na układ nerwowy uspokajająco lub pobudzająco.
d) przyspieszenie cyrkulacji krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym
zwiększenie ilość krwi dostarczanej do płuc.
5. Podczas masażu sportowego nie stosuje się
a) mieszania, rolowania.
b) wibracji, wałkowania.
c) rolowania, roztrząsania.
d) roztrząsania, wwiercania.
6. W chorobach skóry masaż
a) nie może być przeprowadzany w celu rozmiękczania blizn pooperacyjnych i zrostów
powstałych po iniekcjach domięśniowych.
b) zaleca się w zaburzeniach odżywczych skóry.
c) zaleca się przy żylakach bez zmian skórnych.
d) nie stosowany jest w celach kosmetycznych.
7. Oklepywanie może być stosowane w formie
a) miotełek, wazówek.
b) siekania, pisania.
c) półpiąstkowej, jodełkowej.
d) jodełkowej, ściereczek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8. W biegach przez płotki najmniej obciążone partie mięśni, stawów i ścięgien to
a) staw skokowy, ścięgno Achillesa.
b) mięśnie obwodzące udo przenoszonej nogi.
c) mięśnie brzucha, obręcz barkowa.
d) prostowniki ręki wypychającej.
9. Wykonując masaż sportowy nie bierze się pod uwagę
a) płci i wieku zawodnika.
b) stanu wytrenowania, stopnia reaktywności neurowegetatywnej.
c) posiłku jaki został spożyty przed masażem.
d) rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej.
10. Masaż całkowity
a) wykonuje się jako masaż kondycyjny.
b) nie zapobiega odleżynom i zaburzeniom układu krążenia.
c) nie wykonuje się w nerwicach typu psychogennego.
d) nie wykonuje się w otyłości i nadwadze.
11. Masaż powysiłkowy – treningowy
a) zwany jest również przedwysyłkowym.
b) maksymalnie rozgrzewa w krótkim czasie grupy mięśniowe i aparatu więzadłowo-
startowego.
c) przygotowuje sportowca do treningu, eliminuje zjawiska przetrenowania oraz
przyśpiesza odnowę biologiczną organizmu.
d) przeprowadza się w przerwie miedzy poszczególnymi startami albo bezpośrednio po
zawodach lub intensywnym treningu.
12. Do środków wspomagających masaż nie
a) zaliczamy słabo rozgrzewających tj. talk.
b) zaliczamy środków poślizgowych, które powinny zwiększyć poślizg ręki masażysty
po skórze pacjenta, nie zmniejszając nadmiernie siły tarcia.
c) używa się leków działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
d) używa się do środków rozgrzewających i leczniczych, do których zaliczamy m.in.
olejek kamforowy.
13. Napięcie mięśniowe w stanie spoczynku jest różne, w zależności od charakteru
dyscypliny sportowej, dlatego
a) przy treningu wytrzymałościowym pobudliwość mięśnia wzrasta.
b) najmniejsze napięcie mięśni stwierdza się u biegaczy uprawiających biegi długie.
c) napięcie mięśniowe znacznie maleje u sportowców uprawiających dyscypliny
o charakterze siłowym.
d) duże napięcie mięśniowe stwierdza się u biegaczy uprawiających biegi długie.
14. Do środków rozgrzewających i leczniczych nie jest zaliczany
a) wiprosal.
b) spirytus kamforowy.
c) kapsolin.
d) olejek kamforowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
15. Mięsień składa się z około
a) 60% wody.
b) 78% wody.
c) 98% wody.
d) 70% wody.
16. Masaż podtrzymujący stosuje się
a) w okresie przejściowym, w czasie przerw w regularnych treningach.
b) po dużym wysiłku.
c) po zawodach.
d) po treningu siłowym.
17. W technice wibracji
a) czas trwania wibracji wynosi 20% ogólnego czasu masażu sportowego.
b) wykonanie wibracji ręcznej jest proste technicznie i mało męczące dla masażysty,
dlatego stosuję się ją długo.
c) cechą charakterystyczną wibracji jest mała częstotliwość drgań o dużej amplitudzie.
d) wykonanie wibracji przyrządowej odbywa się za pomocą impulsów prądu
elektrycznego, sprężonego powietrza lub ciśnienia wody.
18. W treningu gimnastycznym
a) zwraca się szczególnie uwagę na rozwój mięśni.
b) gimnastycy słabo dobrze rozwinięty gorset mięśniowy, mięśnie obręczy barkowych,
kończyn górnych i dolnych.
c) po treningu nie powinien dominować masaż całkowity, intensywny nie trwający zbyt
długo.
d) masuje się tylko mięśnie kończyn górnych.
19. W przypadku, gdy zbyt duża ilość preparatu zostaje nie wchłonięta
a) upośledzone jest wtarcie preparatu i nie ma efektu grzewczego.
b) szybciej pojawia się efekt grzewczy.
c) zwiększa się tarcie między ręką masażysty a ciałem pacjenta.
d) nic się nie dzieje.
20. Masażem sportowym nie jest masaż
a) podtrzymujący.
b) międzystartowy.
c) regeneracyjny.
d) kosmetyczny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin sportowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie masażu
u sportowców różnych dyscyplin sportowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 3, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzalne osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dokonać analizy wpływu wysiłku fizycznego
na organizm człowieka
A
P
c
2
Scharakteryzować wpływu masażu na
organizm człowieka
B
P
d
3
Scharakteryzować mechanizm działania
masażu
C
PP
c
4
Określić wskazania do masażu częściowego
B
P
b
5
Scharakteryzować techniki masażu
A
P
b
6
Określić przeciwwskazania do masażu
C
P
a
7
Dobrać środki wspomagające masaż
B
P
d
8
Dokonać analizy wpływu wysiłku fizycznego
na organizm człowieka
D
PP
c
9
Scharakteryzować budowę mięśni
B
P
b
10 Scharakteryzować techniki masażu
C
P
b
11
Określić obciążenie mięsni w różnych
dziedzinach sportu
C
PP
d
12 Scharakteryzować rodzaj masażu
C
P
a
13 Dobrać środki wspomagające masaż
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
14
Dokonać analizy wpływu treningu fizycznego
na organizm człowieka
C
PP
b
15 Scharakteryzować techniki masażu
B
P
b
16 Scharakteryzować różne dziedziny sportu
C
P
b
17
Dokonać analizy wpływu wysiłek fizycznego
na organizm człowieka
C
PP
b
18 Dobrać środki wspomagające masaż
B
P
b
19 Dobrać techniki masażu
B
P
d
20 Scharakteryzować rodzaje masażu
B
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Trening fizyczny wywiera wpływ na
a) tylko na skórę i układ szkieletowy.
b) tylko na mięśnie, układ krążenia i krew.
c) na skórę, układ szkieletowy, mięśnie, układ krążenia i krew, a także na wiele innych
organów i narządów.
d) nie wywiera żadnego wpływu na organizm człowieka.
2. Błędnym stwierdzeniem jest, że
a) masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych.
b) czynność mięśni jest regulowana przez centralny układ nerwowy.
c) pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość aparatu
więzadłowego.
d) w krwi żylnej zatrzymywane są bakterie, które zostają tam zniszczone.
3. Działanie centralne masażu polega na
a) mechanicznym przepływie krwi w naczyniach krwionośnych oraz chłonki
w naczyniach chłonnych.
b) wpływaniu tylko na rozszerzanie naczyń krwionośnych.
c) pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności
koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy
i układy naszego organizmu.
d) pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności
koordynacyjnych kory mózgowej wpływa tylko na mięśnie.
4. W chorobach układu mięśniowego masaż
a) w ogóle nie jest zalecany.
b) zaleca się, aby rozluźnić napięcie mięśni oddechowych w przewlekłych nieżytach
oskrzeli oraz dychawicy oskrzelowej w okresie międzynapadowym.
c) stosowany jest w zaburzeniach przemiany materii.
d) stosowany jest przy zmiażdżeniach, zaś nie stosowany przy rozerwaniu włókien
mięśniowych.
5. Podczas masażu sportowego nie stosuje się następujących technik
a) ugniatania, oklepywania.
b) ugniatania, wwiercania.
c) wyciskania, mieszania.
d) rolowania, roztrząsania.
6. Przeciwwskazaniami do masażu nie są
a) krwotoki lub tendencje do ich występowania.
b) tendencje do przerwania ciągłości skóry.
c) wady serca.
d) zmiany skórne.
7. W masażu sportowym nie używa się
a) kompozycji uspokajającej.
b) kompozycji antystresowej.
c) kompozycji przeciw zmęczonym i obolałym mięśniom.
d) kompozycji olejków eterycznych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Wpływ treningu fizycznego na układ krążenia objawia się
a) zmianami kształtu serca w wyniku procesu systematycznego przygotowania do
ciągle utrzymywanego obniżonego obciążenia.
b) dodatkowym magazynem krwi w wątrobie.
c) brakiem stwierdzenia zmian wielkości serca u zawodników poddanych
krótkotrwałym obciążeniom fizycznym (np.: sprinterzy, judocy).
d) przerostem komór serca u sportowca i zwężeniem naczyń wieńcowych.
9. Stwierdzenie fałszywe to
a) najważniejszy dla pracy mięśni jest glikogen.
b) mięsień składa się z 68–69% wody.
c) przyczyną zmęczenia jest nagromadzenie się w mięśniu produktów przemiany
materii.
d) działanie mięśnia polega na kurczeniu się jego włókien.
10. Rozcieranie wykonujemy
a) opuszkami palców I – IV jednej ręki (albo obu rąk).
b) opuszkami palców II – V jednej ręki (albo obu rąk).
c) opuszkami palców I – V jednej ręki.
d) opuszkami palców I – III jednej ręki.
11. W jeździe na lodzie najmniej obciążone partie mięśni, stawy i ścięgna to
a) kończyny dolne, stawy kolanowe.
b) prostowniki stawu biodrowego, mięśnie grzbietu.
c) przywodziciele i odwodziciele oraz prostowniki stawu biodrowego.
d) mięśnie palców dłoni kończyny górnej wyrzucającej.
12. Masaż międzywysiłkowy
a) doprowadza w krótkim czasie organizm sportowca po dużym wysiłku do stanu
prawidłowego.
b) stosuje się w okresie całego cyklu treningowo-startowego uwzględniając duże
przeciążenia.
c) doprowadza w ciągu 1 miesiąca organizm sportowca po dużym wysiłku do stanu
prawidłowego.
d) stosowany jest w okresie przejściowym, tzn. w czasie przerwy w regularnych
zajęciach sportowych.
13. Do najczęściej stosowanych preparatów przy urazach sportowych używa się leków
działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Lekami nie posiadającymi działania
przeciwbólowego i przeciwzapalnego są
a) Metindol maść, Fastum żel, Olfen żel.
b) Capsiderm N maść, Capsigel N emulsja .
c) olej parafinowy.
d) Lumbolin, Capsilex maść.
14. W przypadku bezczynności mięśni szkieletowych dochodzi do powolnej redukcji
substancji kostnej oraz do
a) zmniejszenia zawartości tylko fosforanów wapnia w kościach.
b) zmniejszenia zawartości węglanów i fosforanów wapnia w kościach.
c) zmniejszenia zawartości tylko węglanów wapnia w kościach.
d) zwiększenia zawartości węglanów i fosforanów wapnia w kościach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
15. Ugniatanie
a) jest techniką, podczas której masowane jest całe ciało.
b) przeprowadza się w tempie 40–50 ruchów na minutę.
c) najczęściej wykonuje się jedną ręką.
d) stanowi ono 10% ogólnego czasu trwania masażu startowego.
16. Stwierdzenie fałszywe to
a) wysiłek biegaczy ma charakter typowo wytrzymałościowy, ponieważ biegi trwają od
kilkunastu minut do nawet kilku godzin.
b) w skokach narciarskich najbardziej przeciążony jest aparat ruchowy kończyn
górnych i okolice klatki piersiowej.
c) bardzo ważnymi cechami biegaczy są siła, szybkość i koordynacja.
d) między ostatnim dniem treningu a dniem zawodów stosuje się dość mocny masaż
całkowity, a u biegaczy poświęca się więcej uwagi okolicy klatki piersiowej,
brzucha, grzbietu i karku z barkami.
17. Masaż wskazany jest
a) w chorobach układu nerwowego przy krwiakach, tętniakach i naczyniakach.
b) w chorobach układu mięśniowego zaleca się przy zmiażdżeniach, zaś nie stosuje się
go przy rozerwania włókien mięśniowych.
c) w chorobach skóry w chorobach naczyń krwionośnych i limfatycznych.
d) w chorobach reumatycznych, przy wszystkich postaciach gośćca.
18. Aby wykonać wcieranie preparatów wspomagających masaż lub maseczkę
a) wystarczy oczyścić skórę.
b) należy oczyścić skórę i rozgrzać ją.
c) wystarczy rozgrzać skórę.
d) nic nie trzeba robić wcześniej, można od razu wcierać preparaty.
19. Mechaniczne rozcieranie skóry
a) obniża temperaturę.
b) powoduje pojawienie się niedokrwienia masowanej części ciała.
c) w tym samym miejscu może trwać dłużej niż 10–15 minut.
d) może uszkadzać skórę.
20. Masaż przedstartowy – zapobiegawczy
a) maksymalnie rozgrzewa w krótkim czasie te grupy mięśniowe i aparat więzadłowo-
startowy, które mają największy udział w zawodach.
b) zwany również jest międzywysiłkowym.
c) dotyczy części ciała, które głównie będą obciążone w zawodach, i które masuje się
bardzo długo.
d) w dyscyplinach sportowych wymagających długotrwałego wysiłku stosowany jest
w tempie wolnym, natomiast w dyscyplinach wymagających krótkotrwałego wysiłku
wykonywane jest krótkie, energiczne masowanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin sportowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7. LITERATURA
1. Kasperczyk T., Magiera L., Mucha D., Walaszek R.: Masaż z elementami rehabilitacji.
Rehmed, Kraków1999
2. Krechowiecki A., Czerwiński F.: Zarys anatomii człowieka. Wydawnictwo Lekarskie
PZWL, 2001
3. Magiera L., Walaszek R.: Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej. Biosport,
Kraków 2007
4. Szczegielniak B., Szczegielniak J.: Leki w fizjoterapii. Politechnika Opolska,
Opole 2000
5. Woźniak W.: Anatomia studenta. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner,
Wrocław 2003
6. Zborowski A.: Masaż. Text, Warszawa 1991
7. http://e-masaz.pl/przeciwwskazania.html
8. http://www.literka.pl/article11640.html
9. http://www.medserwis.pl/?p=16,194
10. http://www.silownias4.com/p_masaz.html
Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”,
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999