„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Paweł Pierzchalski
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
i technologiczną 311[28].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Zbigniew Klepacz
dr inż. Marek Kryczka
Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz
Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 311[28].Z1.04,
„Posługiwanie si
ę
dokumentacj
ą
techniczn
ą
i technologiczn
ą
”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik poligraf.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Opracowanie technologiczne produkcji w zakładzie poligraficznym
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Konserwacja maszyn i urządzeń poligraficznych oraz charakteryzowanie
dokumentacji techniczno-ruchowej
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik poligraf, w obrębie jednostki
modułowej 311[28]Z1.04 Posługiwanie się dokumentacją techniczną i technologiczną.
Jednostka modułowa zawarta jest w module Podstawy zawodu (schemat układu jednostek
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika).
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
– cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia
się oraz środkami dydaktycznymi,
– ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
– wykaz literatury.
Materiał nauczania jednostki modułowej zawiera podstawowe zagadnienia związane
z przygotowaniem produkcji pod kątem technologicznym, obiegiem dokumentów w działach
produkcyjnych zakładów poligraficznych, wypełnianiem druków zamówień na prace
poligraficzne, a także zagadnienia związane z konserwacją i naprawą maszyn i urządzeń
poligraficznych.
Jednostka modułowa Posługiwanie się dokumentacją techniczną i technologiczną została
podzielona na trzy rozdziały:
– opracowanie technologiczne produkcji w zakładzie poligraficznym,
– wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne,
– konserwacja maszyn i urządzeń poligraficznych oraz charakteryzowanie dokumentacji
techniczno-ruchowej.
Zajęcia powinny odbywać się w pracowni materiałoznawstwa, w grupach 15-osobowych,
a ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych.
Po zakończeniu realizacji programu, zaleca się zastosowanie testu dydaktycznego
wielostopniowego. W tym celu, w poradniku zamieszczono dwa przykładowe testy
sprawdzające, razem z obudową metodyczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
311[28].Z1.01
Charakteryzowanie
procesów
poligraficznych
311[28].Z1.02
Charakteryzowanie
maszyn i urządzeń
poligraficznych
311[28].Z1.04
Posługiwanie się
dokumentacją techniczną
i technologiczną
311[28].Z1.03
Charakteryzowanie
oraz zastosowanie
materiałów
poligraficznych
311[28].Z1
Podstawy zawodu
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
– posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu poligrafii,
– charakteryzować podstawowe działy poligrafii,
– klasyfikować produkty poligraficzne,
– określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych
– stosować podstawowe systemy miar wykorzystywanych w poligrafii,
– określać sposoby wykonywania form drukowych,
– charakteryzować procesy drukowania,
– określać różne sposoby wykończania druków,
– charakteryzować introligatorskie operacje jednostkowe,
– klasyfikować procesy wykonywania opraw,
– określać parametry techniczne maszyn i urządzeń poligraficznych,
– charakteryzować procesy technologiczne wykonywania typowych prac poligraficznych,
– planować procesy technologiczne wykonywania typowych prac poligraficznych,
– współpracować w grupie,
– formułować wnioski,
– oceniać swoje umiejętności,
– uczestniczyć w dyskusji,
– przygotować i wykonać prezentację wykonanego zadania,
– przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
sporządzić schemat obiegu dokumentów w określonych warunkach technologicznych
i organizacyjnych,
–
skorzystać z poligraficznych norm polskich i branżowych w postaci papierowej
i elektronicznej,
–
przyjąć zamówienia klientów na wykonanie określonych wyrobów poligraficznych,
–
opracować kartę technologiczną dla określonego wyrobu poligraficznego,
–
określić koszt wytwarzania określonego wyrobu poligraficznego,
–
wypełnić zlecenie naświetlenia filmów CtF,
–
wypełnić zlecenie naświetlenia form CtP,
–
wypełnić zlecenie skanowania oryginałów,
–
wypełnić zlecenie wykonania druku cyfrowego lub wielkoformatowego,
–
posłużyć się instrukcją obsługi urządzenia i maszyny poligraficznej,
–
posłużyć się instrukcją bhp dotyczącą obsługi maszyn i urządzeń poligraficznych,
–
skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) określonego urządzenia i maszyny
poligraficznej,
–
opracować plan smarowania i remontów maszyn poligraficznych na podstawie instrukcji,
–
wypełnić druki pobrania i przekazania materiałów, urządzeń, półproduktów oraz wyrobów
gotowych do magazynu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..…………………………………………
Modułowy program nauczania:
Technik poligraf 311[28]
Moduł:
Podstawy zawodu 311[28].Z1
Jednostka modułowa:
Posługiwanie
się dokumentacją techniczną
i technologiczną 311[28].Z1.04
Temat: Kalkulowanie zamówień na wyroby poligraficzne.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania kalkulacji na wyroby poligraficzne na
podstawie opracowanego procesu technologicznego wykonywania danego
produktu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie umiał:
– scharakteryzować
proces
technologiczny
wykonywania
konkretnego
wyrobu
poligraficznego,
– określić koszty materiałowe konkretnego zamówienia,
– określić koszty przygotowalni, drukowania i obróbki introligatorskiej wykonywania
konkretnego wyrobu poligraficznego.
Metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– dyskusja w grupie,
– ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w grupach 3–4-osobowych.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kalkulator,
– poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności.
2. Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć.
3. Zapis tematu do zeszytów.
4. Pogadanka na temat sposobów kalkulowania zamówień na podstawie opracowanych
procesów technologicznych wykonywania przykładowych wyrobów poligraficznych.
5. Dyskusja w grupie na temat metod kalkulowania zamówień na przykładowe wyroby
poligraficzne.
6. Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczeń i udzielenie odpowiedzi na pytania
dotyczące ćwiczenia.
7. Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia.
8. Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia.
9. Prezentowanie wyników pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
10. Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania
ć
wiczenia.
11. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odpowiedz pisemnie na pytanie, jakie czynniki mają decydujący wpływ na koszty
wykonania wyrobów poligraficznych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i osiągniętych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………………………
Modułowy program nauczania:
Technik poligraf 311[28]
Moduł:
Podstawy zawodu 311[28].Z1
Jednostka modułowa:
Posługiwanie
się dokumentacją techniczną
i technologiczną 311[28].Z1.04
Temat: Konserwacja i naprawa maszyn poligraficznych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się dokumentacją techniczno-ruchową
maszyny, w celu opracowania planu smarowania i remontów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
scharakteryzować dokumentację techniczno-ruchową maszyny poligraficznej,
−
opracować instrukcję smarowniczą maszyny,
−
zaplanować cykl naprawczy maszyny poligraficznej na podstawie dokumentacji
techniczno-ruchowej.
Metody nauczania–uczenia się:
– wykład informacyjny,
– pogadanka,
– dyskusja w grupie,
– ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– w grupach 2–3-osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn poligraficznych,
– poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna:
– powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności,
– nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć,
– zapis tematu do zeszytów.
2. Faza właściwa:
– wykład informacyjny na temat dokumentacji techniczno-ruchowych maszyn
poligraficznych oraz konserwacji i remontów maszyn poligraficznych,
– dyskusja w grupie na temat opracowania instrukcji smarowniczych i cyklu
naprawczego maszyn poligraficznych,
– rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na
pytania dotyczące ćwiczenia,
– rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia,
– wykonywanie przez uczniów ćwiczenia.
3. Faza kończąca:
– prezentowanie wyników pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
– dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas
wykonywania ćwiczenia,
– podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odpowiedz pisemnie na pytanie, jaką rolę w prawidłowej eksploatacji maszyn
poligraficznych odgrywa dokumentacja techniczno-ruchowa tych maszyn.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
– anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i osiągniętych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Opracowanie
technologiczne
produkcji
w
zakładzie
poligraficznym
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie wycieczki dydaktycznej do zakładu poligraficznego, opracuj schemat
blokowy obiegu dokumentów w warunkach technologiczno-organizacyjnych danego zakładu
poligraficznego.
Wskazówki do realizacji
Prawidłowe
przeprowadzenie
ć
wiczenia
wymaga
przeprowadzenia
wycieczki
dydaktycznej do zakładu poligraficznego.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wszystkimi działami produkcyjnymi zakładu poligraficznego,
2) skonsultować wyniki obserwacji z pracownikiem działu technologicznego zakładu
poligraficznego,
3) opracować schemat obiegu dokumentów w zakładzie poligraficznym,
4) narysować schemat blokowy obiegu dokumentów w danym zakładzie poligraficznym.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
– arkusze papieru o formacie A4,
– przyrządy kreślarskie,
– poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy zawartości i scharakteryzuj budowę PN–89/P–55030.10. Wyjaśnij cel
stosowania danej normy w przemyśle poligraficznym.
Wskazówki do realizacji
Wymagane jest zapewnienie uczniom dostępu do Polskiej Normy PN–89/P–55030.10
w formie drukowanej.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uważnie przeczytać PN–89/P–55030.10,
2) zanalizować treść danej normy,
3) scharakteryzować budowę danej normy,
4) określić cel stosowania danej normy w przemyśle poligraficznym.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– wykład informacyjny,
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Wyposażenie stanowiska pracy:
– Polska Norma PN–89/P–55030.10 w formie drukowanej,
– poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Opracuj kartę technologiczną wykonania folderu.
Dane technologiczne folderu:
−
format A3, bigowany do A4,
−
ilość kolorów: 4+4,
−
podłoże drukowe: papier kredowany dwustronnie o gramaturze 170 g/m²,
−
nakład 10 000 egz.,
−
skład komputerowy w postaci pliku PDF dostarczony i sprawdzony przez klienta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy folderu na podstawie pliku PDF pod kątem charakteru pracy (obecności
elementów „na spad”, system kolorów itp.),
2) wykonać szkic montażu folderu (ilość użytków i sposób ich rozmieszczenia),
3) obliczyć zapotrzebowanie materiałowe,
4) wypełnić formularz karty technologicznej dla poszczególnych wydziałów produkcyjnych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa drukująca w formacie B2,
−
bigówka,
−
krajarka jednonożowa,
– formularz karty technologicznej,
– kalkulator,
– poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Wykonaj dla klienta kalkulację na wykonanie folderu reklamowego
Dane technologiczne folderu:
−
format A3, bigowany do A4,
−
ilość kolorów: 4+4,
−
podłoże drukowe: papier kredowany dwustronnie o gramaturze 170 g/m²,
−
brak elementów „na spad”, marginesy między obrazem a krawędzią folderu wynoszą 2 cm,
−
nakład 20 000 egz.,
−
skład komputerowy w postaci pliku PDF dostarczony i sprawdzony przez klienta.
Do obliczeń przyjmij następujące wartości:
−
wydajność nominalna maszyny drukującej – 6 000 ark./h,
−
wydajność nominalna bigówki – 1 500 ark. A3/h,
−
wydajność krajarki – 10 000 folderów/h,
−
koszt roboczogodziny maszyny drukującej – 400 zł,
−
koszt roboczogodziny bigówki – 150 zł,
−
koszt roboczogodziny krajarki – 150 zł,
−
koszt narządu maszyny drukującej – 100 zł,
−
koszt formy (CtP) dla maszyny Rolland – 50 zł/szt.,
−
koszt papieru – 3,90 zł/kg
Wskazówki do realizacji
Należy przeprowadzić dyskusję na temat metod kalkulowania zamówień na wyroby
poligraficzne.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) opracować proces technologiczny wykonania zamówienia,
2) obliczyć ilość papieru netto i brutto oraz koszt surowca,
3) obliczyć koszty przygotowalni offsetowej,
4) obliczyć koszty druku,
5) obliczyć koszty procesów introligatorskich,
6) obliczyć całkowity koszt zamówienia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– dyskusja w grupie,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
czterokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa Rolland, drukująca w formacie B2,
−
bigówka,
−
krajarka jednonożowa,
– kalkulator,
– poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Złóż zamówienie w formie opisowe i na danym formularzu, na wykonanie wyrobu
poligraficznego na podstawie przykładowego produktu.
Wskazówki do realizacji
Należy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na wyroby
poligraficzne, oraz przykładowe wyroby poligraficzne.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie obejrzeć przykładowy wyrób poligraficzny,
2) określić wymiary danego produktu,
3) określić liczbę i sposób zadrukowania kolorów,
4) napisać zamówienie w formie opisowej,
5) wypełnić dany formularz zamówienia na przykładowy wyrób poligraficzny.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przymiar liniowy,
−
przykładowy wyrób poligraficzny,
−
formularze zamówień na wyroby poligraficzne,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wypełnij formularz zamówienia na wykonanie naświetleń form kopiowych dla ulotki
o formacie A4, zadrukowanej jednostronnie w 4 kolorach.
Wskazówki do realizacji
Należy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na naświetlanie klisz
(form kopiowych).
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić ilość potrzebnych form kopiowych,
2) określić format naświetlanych form kopiowych,
3) wypełnić formularz zamówienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
formularze zamówień na naświetlenie klisz (form kopiowych),
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wypełnij formularz zamówienia na wykonanie form drukowych w technologii CtP dla
montażu ulotki o formacie A4, zadrukowanej jednostronnie w 4 kolorach, dla maszyny
drukującej na formach o wymiarach 490 x 370 mm. Przyjmij że liniatura rastra nie powinna
być większa niż 133 lpi.
Wskazówki do realizacji
Należy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na wykonywanie form
drukowych w technologii CtP.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić ilość potrzebnych form drukowych,
2) wypełnić formularz zamówienia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
formularze zamówień na wykonanie form drukowych w technologii CtP,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wypełnij formularz zamówienia na wykonanie 20 jednostronnych odbitek wielobarwnych
techniką drukowania cyfrowego, w formacie A3, bez dalszej obróbki introligatorskiej, na
papierze o gramaturze 150 g/m².
Wskazówki do realizacji
Należy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na wykonywanie
odbitek cyfrowych.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie przeczytać formularz zamówienia,
2) wypełnić formularz zamówienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– pogadanka,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
formularze zamówień na wykonanie odbitek w technice drukowania cyfrowego,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Konserwacja maszyn i urządzeń poligraficznych oraz
charakteryzowanie dokumentacji techniczno-ruchowej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj plan smarowania i remontów przykładowej maszyny poligraficznej, na podstawie
jej dokumentacji techniczno-ruchowej.
Wskazówki do realizacji
Prawidłowe przeprowadzenie ćwiczenia wymaga od nauczyciela wcześniejszego
przygotowania dokumentacji techniczno-ruchowych przykładowych maszyn poligraficznych.
Należy przeprowadzić dyskusję na temat konserwacji i remontów maszyn poligraficznych.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokładnie przeczytać dokumentacje techniczno-ruchową danej maszyny poligraficznej,
2) dokonać analizy działania jej podstawowych zespołów i mechanizmów,
3) określić miejsca smarowania poszczególnych jej elementów,
4) opracować plan smarowania,
5) opracować schemat cyklu naprawczego danej maszyny poligraficznej na podstawie jej
dokumentacji techniczno-ruchowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– wykład informacyjny,
– pogadanka,
– dyskusja w grupie,
– ćwiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
– dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn poligraficznych,
– poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Posługiwanie
się
dokumentacją techniczna i technologiczną”
Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są poziomu podstawowego,
−
zadania 9, 13 i 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt.
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym przynajmniej dwóch
z poziomu ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c,
12. c, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
( mierzone osiągnięcia uczniów)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić przeznaczenie druków Rw
B
P
a
2
Wymienić etapy normalizacji
A
P
c
3
Określić postać formy kopiowej dla
offsetowych form drukowych
z presensybilizowanych płyt
pozytywowych
B
P
b
4
Wymienić rodzaje smarowania
A
P
d
5
Scharakteryzować smarowanie
w kąpieli olejowej
B
P
a
6
Wymienić etapy eksploatacji maszyn
A
P
c
7
Zidentyfikować etap eksploatacji
maszyn w którym tarcie jest
minimalne
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
8
Zidentyfikować etap eksploatacji
maszyn w którym zapotrzebowanie na
czynniki smarujące jest na stałym
poziomie
A
P
c
9
Ustalić czynnik świadczący
o osiągnięciu przez maszynę okresu
niszczenia
D
PP
d
10
Rozpoznać w skład jakiej instalacji
wchodzi główna tablica rozdzielcza
A
P
a
11
Określić czas naprawy bieżącej
B
P
c
12
Wymienić naprawy pozaplanowe
A
P
c
13
Ustalić najbardziej ekonomiczną
technikę drukowania
D
PP
d
14
Obliczyć maksymalną ilość użytków
na określonym arkuszu
C
P
c
15
Obliczyć wagę danej ilości arkuszy
określonego formatu i gramatury
C
P
a
16
Obliczyć ilość arkuszy w stosie przy
danym formacie, gramaturze i wadze
stosu
C
P
b
17
Obliczyć ilość arkuszy drukarskich
w określonych warunkach
technologicznych
C
P
d
18
Obliczyć koszt druku nakładu
w konkretnych warunkach
technologicznych
C
P
c
19
Określić przeznaczenie druków Wz
B
P
c
20
Ustalić rozdzielczość naświetlania
formy kopiowej dla techniki
offsetowej przy pracach
wielobarwnych
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od
niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Druki Rw to druki
a)
pobrania materiałów z magazynu.
b)
zamówień na wyroby poligraficzne.
c)
wydania towaru klientowi.
d)
działu kontroli jakości.
2. Etapy normalizacji to
a)
systematyzacja, konsolidacja, typizacja.
b)
konsolidacja, unifikacja, klasyfikacja.
c)
klasyfikacja, unifikacja, typizacja.
d)
systematyzacja i konsolidacja.
3. Forma kopiowa do wykonania formy offsetowej z presensybilizowanej płyty
pozytywowej powinna mieć postać
a)
diapozytywu prawoczytelnego.
b)
diapozytywu lewoczytelnego.
c)
negatywu prawoczytelnego.
d)
negatywu lewoczytelnego.
4. Rozróżniamy następujące rodzaje smarowania
a)
olejowe, hydrauliczne, smarem stałym.
b)
hydrauliczne i smarem stałym.
c)
hydrauliczne i pneumatyczne.
d)
olejowe centralne, w kąpieli olejowej, olejowe ręczne, ręczne smarem stałym.
5. Smarowanie w kąpieli olejowej polega na tym, że
a)
niektóre części maszyny pracują zanurzone w pojemniku z olejem.
b)
po zdemontowaniu, niektóre części maszyny należy zanurzyć w zbiorniku
z olejem.
c)
pewne zespoły maszyny należy okresowo zanurzać w pojemniku z olejem.
d)
określone części maszyny należy w czasie pracy polewać olejem.
6. W czasie eksploatacji maszyny wyróżniamy następujące etapy
a)
eksploatację właściwą i niszczenie.
b)
docieranie i eksploatacje normalną.
c)
docierania, eksploatacji właściwej, niszczenia.
d)
eksploatacje normalną i zużywanie.
7. Tarcie powierzchni współpracujących ruchomych części maszyn jest minimalne
w okresie
a)
niszczenia.
b)
eksploatacji właściwej.
c)
docierania.
d)
docierania i niszczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
8. Zapotrzebowanie maszyny na czynniki smarujące jest na stałym poziomie w okresie
a)
docierania.
b)
niszczenia.
c)
eksploatacji właściwej.
d)
docierania i niszczenia.
9. Osiągnięcie przez maszynę okresu niszczenia uwidacznia się poprzez
a)
spadek zapotrzebowania na czynniki smarujące.
b)
niezmienne zapotrzebowanie na czynniki smarujące.
c)
spadek lub stałe zapotrzebowanie na czynniki smarujące.
d)
wzrost zapotrzebowania na czynniki smarujące.
10. Główna tablica rozdzielcza w maszynie poligraficznej wchodzi w skład instalacji
a)
elektrycznej maszyny.
b)
pneumatycznej maszyny.
c)
hydraulicznej maszyny.
d)
wyciągowej maszyny.
11. Naprawy bieżące trwają
a)
kilka tygodni.
b)
do kilkunastu dni.
c)
do kilku dni.
d)
kilka miesięcy.
12. Naprawy pozaplanowe to naprawy
a)
główne.
b)
ś
rednie.
c)
awaryjne i przeciwawaryjne.
d)
bieżące.
13. Drukowanie nakładu 100 odbitek o formacie A3 najbardziej ekonomiczne jest techniką
drukowania
a)
offsetowego.
b)
rotograwiurowego.
c)
fleksograficznego.
d)
cyfrowego.
14. Jeżeli użytek ma wymiary 95 x 340 mm, to na arkuszu B1 maksymalnie zmieści się
a)
30 użytków.
b)
14 użytków.
c)
20 użytków.
d)
28 użytków.
15. 15 000 arkuszy formatu B1, papieru o gramaturze 120 g/m² waży
a)
ok. 1260 kg.
b)
ok. 1800 kg.
c)
ok. 960 kg.
d)
ok. 1100 kg.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
16. Jeżeli stos arkuszy B1 papieru o gramaturze 100g/m² waży 900kg, to jest w nim
a)
ok. 16 000 arkuszy.
b)
ok. 12 850 arkuszy.
c)
ok. 14 500 arkuszy.
d)
ok. 10 100 arkuszy.
17. Jeżeli mamy wydrukować nakład 15 000 ulotek o formacie A5 na pełnoformatowej (A1)
arkuszowej maszynie drukującej to musimy zadrukować
a)
1500 arkuszy drukarskich.
b)
1126 arkusze drukarskie.
c)
820 arkuszy drukarskich.
d)
938 arkuszy drukarskich.
18. Jeżeli mamy wydrukować nakład 20 000 arkuszy drukarskich na maszynie drukującej
z nominalną wydajnością 5 000 ark./h i koszt roboczogodziny na danej maszynie wynosi
400 zł, to koszt druku nakładu wyniesie
a)
2000 zł.
b)
800 zł.
c)
1600 zł.
d)
1800 zł.
19. Druki Wz to druki
a)
wydania z magazynu materiałów na okreslony dzial produkcyjny.
b)
pobrania materiałów z magazynu na określony dział produkcyjny.
c)
wydania materiałów lub gotowych wyrobów na zewnątrz.
d)
określające zużycie materiałów do produkcji.
20. Rozdzielczość naświetlania kliszy (formy kopiowej) dla techniki offsetowej przy pracach
wielobarwnych powinna wynosić minimum
a)
2400 dpi.
b)
300 dpi.
c)
600 dpi.
d)
1200 dpi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………........………………………………
Posługiwanie się dokumentacją techniczna i technologiczną
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Test 2
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Posługiwanie
się
dokumentacją techniczna i technologiczną”
Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 6, 7, 8 i 13 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,
12. a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
( mierzone osiągnięcia uczniów)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić przeznaczenie druków Wz
B
P
c
2
Przewidzieć rozdzielczość
naświetlania formy kopiowej dla
techniki offsetowej przy pracach
wielobarwnych
D
PP
a
3
Określić postać formy kopiowej do
wykonania formy sitodrukowej
B
P
d
4
Scharakteryzować wydruk
impozycyjny
B
P
d
5
Określić kolor punktów smarowania
ręcznego w maszynie
B
P
a
6
Dokonać analizy procesów
zachodzący w maszynie w czasie
docierania
D
PP
c
7
Przewidzieć okres eksploatacji
maszyny, w którym pojawiają się
luzy w łożyskach
D
PP
b
8
Przewidzieć zapotrzebowanie na
czynniki smarujące maszyny
w okresie docierania
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9
Wymienić osobę zajmującą się
konserwacją instalacji elektrycznej
A
P
c
10
Wymienić rodzaje napraw
A
P
b
11
Określić czas trwania naprawy
głównej
B
P
a
12
Wymienić elementy dokumentacji
techniczno-ruchowej
A
P
a
13
Przewidzieć najbardziej
ekonomiczną technikę drukowania
D
PP
c
14
Obliczyć ilość użytków na arkuszu
drukarskim
C
P
b
15
Obliczyć wagę danej ilości arkuszy
określonego formatu i gramatury
C
P
d
16
Obliczyć ilość arkuszy w stosie przy
danym formacie, gramaturze i wadze
stosu
C
P
a
17
Obliczyć ilość arkuszy drukarskich
w określonych warunkach
technologicznych
C
P
c
18
Obliczyć koszt druku nakładu
w konkretnych warunkach
technologicznych
C
P
b
19
Określić przeznaczenie druków Rw
B
P
a
20
Wymienić etapy normalizacji
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel odbierze od
niego pracę.
8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Druki Wz to druki
a)
wydania z magazynu materiałów na określony dział produkcyjny.
b)
pobrania materiałów z magazynu na określony dział produkcyjny.
c)
wydania materiałów lub gotowych wyrobów na zewnątrz.
d)
określające zużycie materiałów do produkcji.
2. Rozdzielczość naświetlania kliszy (formy kopiowej) dla techniki offsetowej przy pracach
wielobarwnych powinna wynosić minimum
a)
2400 dpi.
b)
300 dpi.
c)
600 dpi.
d)
1 200 dpi.
3. Forma kopiowa do wykonania formy sitodrukowej powinna mieć postać
a)
diapozytywu lewoczytelnego.
b)
negatywu prawoczytelnego.
c)
negatywu lewoczytelnego.
d)
diapozytywu prawoczytelnego.
4. Wydruk impozycyjny to
a)
testowy arkusz nakładowy z maszyny drukującej.
b)
pierwszy arkusz z maszyny drukującej.
c)
odbitka próbna służąca do akceptacji kolorów.
d)
próbny wydruk arkusza drukarskiego.
5. Wszystkie punkty w maszynie, które należy smarować ręcznie, oznaczone są kolorem
a)
czerwonym.
b)
zielonym.
c)
niebieskim.
d)
ż
ółtym.
6. W czasie docierania następuje
a)
zwiększenie chropowatości powierzchni współpracujących ze sobą.
b)
zwiększenie siły nacisku na współpracujące z sobą części maszyny.
c)
wygładzanie się współpracujących części.
d)
wzrost siły tarcia między powierzchniami współpracującymi w maszynie.
7. Luzy w łożyskach powstają w okresie
a)
eksploatacji normalnej.
b)
niszczenia.
c)
eksploatacji właściwej.
d)
docierania.
8. W czasie okresu docierania zapotrzebowanie maszyny na czynniki smarujące
a)
spada.
b)
wzrasta.
c)
utrzymuje się na stałym poziomie.
d)
utrzymuje się na stałym poziomie lub wzrasta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
9. Konserwacją instalacji elektrycznej maszyny poligraficznej może zajmować się
a)
drukarz.
b)
maszynista i elektryk konserwator.
c)
elektryk konserwator.
d)
mechanik maszyn poligraficznych.
10. Rozróżniamy naprawy:
a)
przeglądowe i główne.
b)
bieżące, średnie, główne.
c)
przeglądowe i generalne.
d)
generalne i bieżące.
11. Naprawy główne trwają
a)
od kilku tygodni do kilku miesięcy.
b)
do kilkunastu dni.
c)
kilka dni.
d)
od kilku do kilkunastu dni.
12. Dokumentacja techniczno ruchowa składa się zasadniczo z następujących elementów:
a)
dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, instrukcji konserwacji.
b)
schematów poszczególnych zespołów maszyny i instrukcji konserwacji.
c)
instrukcji obsługi i instrukcji BHP.
d)
instrukcji BHP i schematów poszczególnych zespołów maszyny.
13. Drukowanie nakładu 1 000 odbitek formatu A2 jest najbardziej ekonomiczne
a)
technika drukowania cyfrowego.
b)
techniką drukowania rotograwiurowego.
c)
techniką drukowania offsetowego.
d)
techniką drukowania fleksograficznego.
14. Jeżeli użytek ma wymiary 300 x 118 mm, to na arkuszu RA1 (A1 brutto) maksymalnie
zmieści się
a)
10 użytków.
b)
14 użytków.
c)
20 użytków.
d)
26 użytków.
15. 25 000 arkuszy formatu RA1 (A1 brutto), o gramaturze 80 g/m² waży
a) ok. 1580 kg.
b) ok. 920 kg.
c) ok. 1300 kg.
d) ok. 1049 kg.
16. Jeżeli stos arkuszy RA1 (A1 brutto) papieru o gramaturze 120 g/m² waży 1 500 kg, to jest
w nim
a)
ok. 23 830 arkuszy.
b)
ok. 33 520 arkuszy.
c)
ok. 15 460 arkuszy.
d)
ok. 19 850 arkuszy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
17. Jeżeli mamy wydrukować 25 000 ulotek formatu B6, na półformatowej (B2) arkuszowej
maszynie drukującej, to musimy zadrukować
a)
1254 arkusze drukarskie.
b)
956 arkuszy drukarskich.
c)
1563 arkusze drukarskie.
d)
674 arkusze drukarskie.
18. Jeżeli mamy wydrukować nakład 100 000 arkuszy drukarskich na maszynie drukującej
z nominalna wydajnością 10 000 ark./h i koszt roboczogodziny na danej maszynie wynosi
600 zł, to koszt druku nakładu wyniesie
a)
8 000 zł.
b)
6 000 zł.
c)
12 000 zł.
d)
10 000 zł.
19. Druki Rw to druki
a)
pobrania materiałów z magazynu.
b)
zamówień na wyroby poligraficzne.
c)
wydania towaru klientowi.
d)
działu kontroli jakosci.
20. Etapy normalizacji to
a)
systematyzacja, konsolidacja, typizacja.
b)
konsolidacja, unifikacja, klasyfikacja.
c)
klasyfikacja, unifikacja, typizacja.
d)
systematyzacja i konsolidacja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………........………………………………
Posługiwanie się dokumentacją techniczna i technologiczną
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba
Druku, Warszawa 1999
2. Ciupalski S.: Maszyny drukujące konwencjonalne. Oficyna Wydawnicza Politechniki
Warszawskiej, Warszawa 2001
3. Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996
4. Gruin I.: Materiały polimerowe. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2003
5. Gruszczyński Cz.: Farby graficzne. WSiP, Warszawa 1990
6. Jakucewicz S., Magdzik S.: Materiałoznawstwo dla szkół poligraficznych. WSiP,
Warszawa 2001
7. Jakucewicz S., Czichon M., Czichon H.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa
PW, Warszawa 1992
8. Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993
9. Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997
10. Kołak J., Ostrowski J.: Maszyny i urządzenia – Maszyny drukujące. WSiP,
Warszawa 1979
11. Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1982
12. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005
Literatura metodyczna
1. Moos J., Koludo A. (red.): Metody aktywizujące z uwzględnieniem technologii
informacyjnej w kształceniu dorosłych. Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli
Centrów Kształcenia Praktycznego – Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997