„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Joanna Baran
Stosowanie programów komputerowych w pracach
geologiczno-dokumentacyjnych 311[12].Z3.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Edyta Mosiądz
mgr inż. Joanna Sznajder-Stworzyjanek
Opracowanie redakcyjne:
mgr Joanna Baran
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Kacperczyk
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[12].Z3.07
„Stosowanie programów komputerowych w pracach geologiczno-dokumentacyjnych”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik geolog.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
11
5.1.
Pakiet MS Office
11
5.1.1.
Ć
wiczenia
11
5.2.
Program graficzny
14
5.2.1.
Ć
wiczenia
14
5.3.
Arkusz kalkulacyjny
15
5.3.1.
Ć
wiczenia
15
5.4.
Baza danych
17
5.4.1.
Ć
wiczenia
17
5.5.
Programy specjalistyczne
19
5.5.1.
Ć
wiczenia
19
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7.
Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
technik geolog. W poradniku
zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania -
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich ealizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ć
wiczenie (laboratoryjne lub inne),
−
projektów,
−
przewodniego tekstu.
311[12].Z3
Składniki skorupy ziemskiej
311[12].Z3.01
Rozpoznawanie makroskopowe minerałów
311[12].Z3.02
Rozpoznawanie makroskopowe skał
311[12].Z3.03
Dokumentowanie form występowania złóż
311[12].Z3.04
Określanie rodzajów i warunków powstania złóż
na obszarze Polski
311[12].Z3.05
Poszukiwanie, rozpoznawanie i dokumentowanie złóż
311[12].Z3.06
Stosowanie przepisów prawa podczas
wykonywania prac geologicznych
Schemat układu jednostek modułowych
311[12].Z3.07
Stosowanie programów komputerowych
w pracach geologiczno-
dokumentacyjnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
−
obsługiwać programy biurowe na poziomie podstawowym,
−
posługiwać się pakietem Office na poziomie podstawowym,
−
posługiwać się podstawową terminologią z zakresu technologii informacyjnej,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posłużyć się programami komputerowymi: edytor tekstów, program graficzny, baza
danych, arkusz kalkulacyjny,
−
przygotować dokument tekstowy wraz z tabelami, wykresami, rysunkami i fotografiami,
−
przedstawić wyniki obliczeń w postaci wykresów i diagramów,
−
posłużyć się programami komputerowymi do przetwarzania i archiwizowania danych
geologicznych,
−
skorzystać z Internetu i narzędzi internetowych w celu przesyłania i gromadzenia
informacji,
−
posłużyć się skanerem,
−
przetworzyć materiały kartograficzne i graficzne przy pomocy programu Corel, GIMP
lub innych,
−
odczytać obrazy graficzne,
−
interpretować tabelaryczne zapisy,
−
zredagować tekst o tematyce zawodowej w języku obcym,
−
przetłumaczyć teksty zawodowe napisane w języku polskim na język obcy,
−
skorzystać z obcojęzycznych zasobów Internetu dotyczących tematyki zawodowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
−
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik geolog 311[12]
Moduł:
Składniki skorupy ziemskiej 311[12].Z3
Jednostka modułowa:
Stosowanie programów komputerowych w pracach
geologiczno-dokumentacyjnych 311[12].Z3.07
Temat: Zakładanie skrzynki e-mailowej.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności zakładania skrzynki e-mailowej oraz korzystania
z poczty elektronicznej.
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
założyć konto poczty elektronicznej na wybranym serwerze,
−
wysłać e-mail,
−
odebrać e-mail,
−
wysłać i odebrać e-mail z załącznikiem,
−
skorzystać z książki adresowej,
−
zapisać załącznik na dysku.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
ć
wiczenia.
Środki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie MS Windows, MS Office.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas trwania zajęć:
−
3 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Przedstawienie celów zajęć.
3.
Realizacja tematu:
−
nauczyciel wyjaśnia wady i zalety korzystania z poczty elektronicznej oraz sposób
funkcjonowania poczty elektronicznej,
−
nauczyciel wyjaśnia sposób zakładania konta e-mailowego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
nauczyciel podaje adres strony internetowej www.interia.pl i prezentuje sposób
zakładania konta e-mail,
−
uczniowie wypełniają formularz rejestracyjny oraz wchodzą na swoje konto
pocztowe,
−
nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy,
−
nauczyciel wyjaśnia sposób pisania, wysyłania i odbierania listów elektronicznych,
−
uczniowie mają za zadanie wysłać list do kolegi siedzącego obok, następnie
przeczytać e-mail otrzymany od kolegi i wysłać odpowiedź nadawcy,
−
nauczyciel wyjaśnia sposób wysyłania i odbierania e-maili z załącznikami,
−
uczniowie wysyłają e-mail z załącznikiem do kolegi siedzącego obok, odczytują
e-mail otrzymany od kolegi oraz zapisują załącznik na dysku,
−
nauczyciel wyjaśnia zasady korzystania z książki adresowej i sposób wysyłania e-
maili do wielu użytkowników,
−
uczniowie korzystają z książki adresowej i zapisują adresy e-mailowe swoich
kolegów, wysyłają e-maile do wielu użytkowników,
−
w trakcie wykonywania zadań nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy
popełniane przez uczniów.
4.
Po wykonanym zadaniu, uczniowie wyłączają komputery oraz porządkują swoje
stanowisko pracy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wysłanie e-maila związanego z tematyką zawodową, z załącznikiem do prowadzącego
zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas prezentacji i dyskusji
podsumowującej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik geolog 311[12]
Moduł:
Składniki skorupy ziemskiej 311[12].Z3
Jednostka modułowa:
Stosowanie programów komputerowych w pracach
geologiczno-dokumentacyjnych 311[12].Z3.07
Temat: Tworzenie wykresu i diagramu w arkuszu kalkulacyjnym.
Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności tworzenia wykresów i diagramów.
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
korzystać z arkusza kalkulacyjnego,
−
wprowadzać dane do arkusza,
−
formatować komórki w arkuszu,
−
wstawić wykres,
−
zmodyfikować wykres,
−
formatować wykres,
−
wstawić diagram,
−
modyfikować diagram,
−
zapisać arkusz na dysku.
Metody nauczania-uczenia się:
−
wykład,
−
ć
wiczenia.
Środki dydaktyczne
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie MS Windows, MS Office.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas trwania zajęć:
−
3 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Przedstawienie celów zajęć.
3.
Realizacja tematu:
−
nauczyciel wyjaśnia wady i zalety korzystania z arkusza kalkulacyjnego oraz sposób
wprowadzania danych, formatowania komórek,
−
nauczyciel wyjaśnia sposób wstawiania wykresu dla określonych danych,
−
nauczyciel podaje dane potrzebne do stworzenia wykresu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
uczniowie wypełniają arkusz danymi,
−
nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy,
−
nauczyciel podaje sposób formatowania wprowadzonych danych,
−
uczniowie formatują komórki w arkuszu kalkulacyjnym,
−
nauczyciel pokazuje sposoby tworzenia wykresów oraz sposób zmieniania opcji
wykresu,
−
uczniowie tworzą wykresy, modyfikują oraz korzystają z opcji wykresów,
−
nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy,
−
nauczyciel wyjaśnia sposób wstawiania i modyfikowania diagramów,
−
uczniowie wstawiają podany przez prowadzącego diagram modyfikują dane,
−
w trakcie wykonywania zadań nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy
popełniane przez uczniów.
4.
Po wykonanym zadaniu, uczniowie wyłączają komputery oraz porządkują swoje
stanowisko pracy.
Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Ewaluacja poprzez uzyskanie informacji zwrotnej podczas prezentacji i dyskusji
podsumowującej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Pakiet MS Office
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z edytora tekstu, sporządź tekst o tematyce zawodowej, zawierający tabelę
i wykres. Następnie zapisz i wydrukuj pracę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz przestrzegać przepisów bhp obowiązujących w pracowni
komputerowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić edytor tekstu,
3)
wpisać odpowiedni tekst, zachowując rozmiar czcionki, pogrubienie,
4)
wstawić tabelę i odpowiednio ją sformatować,
5)
wstawić wykres i odpowiednio go sformatować,
6)
zapisać dokument,
7)
wydrukować dokument na dostępnej drukarce.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie MS Office 2003,
−
drukarka,
−
papier A4,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Korzystając z edytora tekstu zapisz otrzymane od prowadzącego równania reakcji
chemicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz należy zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas pracy
z komputerem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2)
uruchomić edytor tekstu,
3)
uruchomić edytor równań,
4)
wpisać wzory równań chemicznych,
5)
zapisać pracę na dysku.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Skorzystaj z dowolnego portalu i załóż własną skrzynkę pocztową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić przeglądarkę internetową np. Mozilla Firefox,
3)
wpisać w pasek adresu, adres portalu internetowego,
4)
kliknąć ikonę do zarejestrowania adresu e-mail,
5)
wypełnić formularz rejestracyjny,
6)
zapamiętać stworzony adres internetowy, oraz hasło do konta.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
podłączenie do Internetu.
Ćwiczenie 4
Korzystając z adresu pocztowego stworzonego w poprzednim ćwiczeniu wyślij e-mail do
firmy zajmującej się oprogramowaniem geologicznym, z prośbą o dokładne dane techniczne
i cenę wybranego programu geologicznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas użytkowania
komputera.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić przeglądarkę internetową np. Mozilla Firefox,
3)
wpisać w pasek adresu np.: www.google.pl,
4)
wpisać w okienko wyszukiwarki informacje na temat firm zajmujących się sprzedażą
programów komputerowych o tematyce geologicznej,
5)
odnaleźć link ze sklepem internetowym zajmującym się sprzedażą określonych
programów,
6)
odnaleźć adres e-mailowy do danego sklepu i zapisać ten adres,
7)
uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać adres portalu na którym masz skrzynkę
pocztową,
8)
zalogować się do swojej poczty internetowej,
9)
wybrać ikonę Nowy,
10)
wpisać adres nadawcy listu,
11)
wpisać treść listu,
12)
kliknąć ikonę Wyślij.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
podłączenie do Internetu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Program graficzny
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz różnice występujące w grafice rastrowej i wektorowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać informacje na temat grafiki rastrowej i wektorowej,
2)
porównać grafikę rastrową i wektorową,
3)
zapisać różnice występujące między obydwoma rodzajami grafik.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zeszyt,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Korzystając z programu graficznego GIMP, zastosuj do podanego określonego obrazka,
pięć różnych filtrów. Każdy obrazek zapisz pod inną nazwą w folderze wskazanym przez
prowadzącego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić program GIMP,
2)
otworzyć obrazek w tym programie,
3)
z menu Filtry wybrać żądany filtr,
4)
zapisać obrazek pod nazwą podaną przez prowadzącego w określonym przez niego
katalogu,
5)
zastosować pozostałe cztery inne wybrane Filtry i zapisać obrazki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe,
−
program GIMP,
−
obrazy graficzne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Arkusz kalkulacyjny
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z arkusza kalkulacyjnego i przykładowych danych otrzymanych od
prowadzącego zajęcia, oblicz sumę, iloraz, iloczyn podanych danych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić arkusz kalkulacyjny,
3)
otworzyć plik z danymi o przedsiębiorstwie,
4)
obliczyć sumę,
5)
obliczyć iloczyn,
6)
obliczyć iloraz,
7)
zapisać plik na dysku w folderze wskazanym przez prowadzącego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
plik z danymi.
Ćwiczenie 2
Korzystając z arkusza kalkulacyjnego oraz danych otrzymanych od prowadzącego stwórz
wykres liniowo-kolumnowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić arkusz kalkulacyjny,
3)
wpisać dane otrzymane od prowadzącego,
4)
utworzyć wykres liniowo-kolumnowy (Wstaw/Wykres),
5)
zapisać plik w folderze wskazanym przez prowadzącego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie.
Ćwiczenie 3
Zeskanuj rysunek i zapisz w folderze wskazanym przez prowadzącego (dokument
z grafiką otrzymasz od prowadzącego).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić oprogramowanie do skanowania,
3)
zeskanować rysunek,
4)
zapisać plik we właściwym folderze.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
skaner,
−
rysunek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Baza danych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z podanej bazy danych wprowadź do bazy nową tabelę, według zaleceń
prowadzącego zajęcia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić bazę danych,
3)
otworzyć podaną bazę danych,
4)
utworzyć tabelę w widoku projekt,
5)
dodać pola do tabeli,
6)
zapisać bazę danych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
plik z danymi.
Ćwiczenie 2
Utwórz prostą bazę danych zawierającą informację o rysunkach zgromadzonych
w pracowni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić bazę danych,
3)
zapisać bazę danych,
4)
utworzyć potrzebne tabele,
5)
utworzyć potrzebne kwerendy,
6)
utworzyć potrzebne formularze,
7)
zapisać bazę danych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie MS Office 2003,
−
literatura z punktu 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Programy specjalistyczne
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z programu komputerowego wykorzystywanego w geologii przekształć
w format cyfrowy określoną przez prowadzącego mapę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić komputer,
2)
uruchomić odpowiedni program,
3)
wczytać określoną mapę,
4)
przekształcić mapę,
5)
zapisać projekt.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz),
−
oprogramowanie,
−
plik z danymi,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Zredaguj tekst o tematyce zawodowej, posługując się stronami internetowymi
obcojęzycznymi poznanymi na zajęciach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas korzystania
z urządzeń komputerowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
zastosować słownictwo w języku polskim i angielskim z zakresu geologii, prawa,
administracji, ekonomii,
3)
zastosować zasady interpretacji tekstu,
4)
podsumować wyniki pracy,
5)
przedstawić rezultat swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, drukarka,
−
pakiety multimedialne do nauki języka angielskiego,
−
słowniki dwujęzyczne i branżowe,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie programów
komputerowych w pracach geologiczno-dokumentacyjnych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 6, 11, 15, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. d,
12. b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. c, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować edytor tekstu
A
P
c
2
Zdefiniować operacje scalania
A
P
d
3
Określić zastosowanie edytora równań
B
P
b
4
Określić cel grup dyskusyjnych
B
P
c
5
Określić budowę adresu e-mailowego
B
P
b
6
Scharakteryzować zmiany map bitowych po
powiększeniu
C
PP
c
7
Rozpoznać rodzaj grafiki
B
P
b
8
Zdefiniować pojęcie kadrowania
A
P
c
9
Rozpoznać arkusz kalkulacyjny
A
P
b
10 Określić zastosowanie diagramu promieniowego
B
P
c
11 Zastosować oznaczenie adresu komórki
C
PP
d
12 Zdefiniować proces drukowania
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
13 Zdefiniować proces skanowania
A
P
a
14 Określić program do tworzenia baz danych
B
P
c
15 Scharakteryzować zastosowanie kwerend
C
PP
c
16 Zastosować zasady tłumaczenia tekstów
C
PP
c
17 Rozpoznać program specjalistyczny
A
P
a
18 Rozpoznać elementy bazy danych
A
P
a
19 Zastosować zasady wstawiania wykresu w MS
Excel
C
PP
c
20 Dobrać operator
C
PP
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 35 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Edytor tekstu służy do
a)
obliczeń.
b)
tworzenia wykresów.
c)
edycji tekstu.
d)
wyszukiwania danych.
2.
Scalanie jest to
a)
cieniowanie komórki.
b)
obramowanie komórki.
c)
dzielenie jednej komórki na kilka komórek.
d)
łączenie kilku komórek w jedną komórkę.
3.
Edytor równań służy do
a)
wstawiania symboli.
b)
tworzenie wzorów matematycznych.
c)
edycji obrazów.
d)
tworzenia wykresów.
4.
Grupa dyskusyjna to usługa
a)
pozwalająca założyć konto e-mail.
b)
pozwalająca wyszukać pliki graficzne w Internecie.
c)
pozwalająca internautom wymienić opinie na określony temat.
d)
wyszukująca informacje na stronach www.
5.
Adres e-mail składa się z
a)
adresu serwera, @, nazwy konta.
b)
nazwy konta, @, nazwy serwera.
c)
nazwy konta, adresu serwera, @.
d)
@, nazwy konta, adresu serwera.
6.
Mapy bitowe przy dużym powiększeniu powodują
a)
dobrą jakość.
b)
dobrą ostrość.
c)
rozmycie.
d)
zamazanie.
7.
Grafika wektorowa zapamiętuje obraz w postaci
a)
koloru.
b)
modelu matematycznego.
c)
pikseli.
d)
punktów.
8.
Kadrowanie jest to
a)
przyciemnianie obrazka.
b)
wstawianie tekstu do obrazka.
c)
przycinanie obrazka.
d)
malowanie obrazka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9.
Arkuszem kalkulacyjnym jest program
a)
Didger.
b)
MS Excel.
c)
Mozilla.
d)
Ozi Explorer.
10.
Diagram promieniowy służy do
a)
pokazania relacji hierarchicznych.
b)
pokazania procesu cyklem ciągłym.
c)
pokazania relacji elementu głównego.
d)
pokazania kroków zmierzających do celu.
11.
Adres komórki w arkuszu kalkulacyjnym ma postać
a)
1A1.
b)
A1A.
c)
1A.
d)
A1.
12.
Drukowanie to
a)
wyświetlanie wyników pracy z komputerem na monitorze.
b)
naniesienie wyników pracy komputera na papier, folię.
c)
wprowadzanie danych do komputera.
d)
usuwanie zbędnych plików.
13.
Skanowanie polega na
a)
zamianie tekstu, grafiki na postać cyfrową.
b)
wyświetlaniu wyników pracy z komputerem na monitorze.
c)
wprowadzaniu danych do komputera za pomocą klawiatury.
d)
naniesieniu wyników pracy komputera na papier, folię.
14.
Programem do tworzenia baz danych jest
a)
MS Word.
b)
MS Excel.
c)
MS Access.
d)
Paint.
15.
Kwerendy służą do
a)
wprowadzania danych.
b)
modyfikowania danych.
c)
ograniczenia liczby wyświetlanych rekordów według danego kryterium.
d)
usuwania danych.
16.
Podczas tłumaczenia tekstów na język obcy nie należy
a)
stosować synonimów.
b)
używać specjalistycznego słownictwa dla danego tematu.
c)
tłumaczyć „słowo po słowie”.
d)
pisać krótkich zdań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
17.
Programem specjalistycznym geologicznym nie jest program
a)
MS Word.
b)
Surfer.
c)
Didger.
d)
MapViewer.
18.
Baza danych składa się z
a)
tabel.
b)
komórek.
c)
stron.
d)
arkuszy.
19.
Aby stworzyć wykres w MS Excel należy w menu wybrać
a)
format/wykres.
b)
narzędzia/wykres.
c)
wstaw/wykres.
d)
wykres.
20.
Wyszukiwane wyrazu z frazy wyklucza
a)
AND.
b)
NOT.
c)
OR.
d)
NEAR.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Stosowanie
programów
komputerowych
w
pracach
geologiczno-
dokumentacyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„
Stosowanie programów
komputerowych w pracach geologiczno-dokumentacyjnych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 5, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 4, 6, 8, 12, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. b,
12. b, 13. b, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. c, 19. c, 20. a
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wskazać podstawowe funkcje edytora tekstu
A
P
a
2
Określić operacje wykonywane na obrazie
B
P
b
3
Określić zastosowanie edytora równań
B
P
c
4
Dobrać operator
C
PP
b
5
Określić sposoby wyszukiwania informacji
w Internecie
B
P
c
6
Scharakteryzować zachowanie map bitowych po
powiększeniu
C
PP
c
7
Określić funkcje paska narzędziowego
B
P
b
8
Dobrać formaty plików
C
PP
c
9
Określić programy do tworzenia grafiki wektorowej
B
P
d
10 Określić sposoby wstawiania tekstu w programie
GIMP
B
P
b
11 Rozróżnić komórkę w arkuszu kalkulacyjnym
A
P
b
12 Zastosować oznaczenie adresu komórki
C
PP
b
13 Rozpoznać konstrukcję adresu e-mailowego
A
P
b
14 Rozróżnić rekordy w bazie danych
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
15 Zdefiniować zastosowanie schematu
organizacyjnego
A
P
c
16 Zastosować zasady tłumaczenia tekstów
D
PP
c
17 Scharakteryzować zastosowanie kwerend
C
PP
c
18 Zdefiniować zastosowanie diagramu
promieniowego
A
P
c
19 Określić zadania grup dyskusyjnych
B
P
c
20 Określić program specjalistyczny
B
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 35 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Aby zmienić krój i styl czcionki w edytorze tekstu należy wybrać opcję
a)
format/czcionka.
b)
wstaw/czcionka.
c)
narzędzia/czcionka.
d)
widok/czcionka.
2.
Aby obciąć krawędzie obrazka należy obrazek
a)
edytować.
b)
przyciąć.
c)
zamalować.
d)
przekreślić.
3.
Microsoft Equation to
a)
arkusz kalkulacyjny.
b)
kalkulator.
c)
edytor równań.
d)
program graficzny.
4.
Wyszukiwane wyrazu z frazy wyklucza
a)
AND.
b)
NOT.
c)
OR.
d)
NEAR.
5.
Aby wyszukać informacje w Internecie korzysta się z
a)
grupy dyskusyjnej.
b)
poczty elektronicznej.
c)
wyszukiwarki.
d)
bazy danych.
6.
Mapy bitowe przy dużym powiększeniu powodują
a)
dobrą jakość.
b)
dobrą ostrość.
c)
rozmycie.
d)
zamazanie.
7.
Pasek narzędziowy w edytorze tekstu to
a)
rozwijane menu.
b)
zestaw standardowych narzędzi.
c)
specyficzny obszar pełniący funkcje informacyjną.
d)
linijka.
8.
JPEG jest to
a)
format plików arkusza kalkulacyjnego.
b)
format plików tekstowych.
c)
format plików graficznych.
d)
format plików bazy danych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Programem do tworzenia grafiki wektorowej jest
a)
Paint.
b)
Adobe Photoshop.
c)
GIMP.
d)
Corel Draw.
10.
Aby wstawić tekst do obrazka w programie GIMP należy wybrać
a)
opcje/tekst.
b)
narzędzia/tekst.
c)
tekst.
d)
wstaw/tekst.
11.
Pole przecięcia wiersza z kolumną w arkuszu kalkulacyjnym nazywa się
a)
daną.
b)
komórką.
c)
polem.
d)
rekordem.
12.
Prawidłowym zapisem adresu w arkuszu kalkulacyjnym jest
a)
4B.
b)
B4.
c)
1B4.
d)
B4A.
13.
Adres e-mail składa się z
a)
adresu serwera, @, nazwy konta.
b)
nazwy konta, @, adresu serwera.
c)
nazwy konta, adresu serwera, @.
d)
@, nazwy konta, adresu serwera.
14.
Wiersz tabeli w bazie danych nazwa się
a)
adresem.
b)
komórką.
c)
polem.
d)
rekordem.
15.
Schemat organizacyjny służy do pokazania
a)
kroków zmierzających do celu.
b)
relacji elementu głównego.
c)
relacji hierarchicznych.
d)
relacji opartych na fundamencie.
16.
Podczas tłumaczenia tekstów na język obcy nie należy
a)
stosować synonimów.
b)
używać specjalistycznego słownictwa dla danego tematu.
c)
tłumaczyć „słowo po słowie”.
d)
pisać krótkich zdań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17.
Kwerendy służą do
a)
wprowadzania danych.
b)
modyfikowania danych.
c)
ograniczenia liczby wyświetlanych rekordów według danego kryterium.
d)
usuwania danych.
18.
Diagram promieniowy służy do
a)
pokazania relacji hierarchicznych.
b)
pokazania procesu cyklem ciągłym.
c)
pokazania relacji elementu głównego.
d)
pokazania kroków zmierzających do celu.
19.
Grupa dyskusyjna to usługa
a)
pozwalająca założyć konto e-mail.
b)
pozwalająca wyszukać pliki graficzne w Internecie.
c)
pozwalająca internautom wymienić opinie na określony temat.
d)
wyszukująca informacje na stronach www.
20.
Programem specjalistycznym geologicznym nie jest program
a)
MS Word.
b)
Surfer.
c)
Didger.
d)
MapViewer.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Stosowanie
programów
komputerowych
w
pracach
geologiczno-
dokumentacyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1.
Brehmer A., Sławik M.: ABC użytkownika komputera. Kompendium wiedzy
informatycznej. VIDEOGRAF II 2005
2.
Brookshear Glenn J.: Informatyka w ogólnym zarysie. WTN, Warszawa 2003
3.
Heathcote O. H. U.: Internet. Książka ucznia. Informatyka w szkole. Read me, 2000
4.
Koba G.: Informatyka Podstawowe tematy +CD. wydawnictwo Szkolne PWN,
Warszawa 2005
5.
Łazęcka B.: Technologia informacyjna: podręcznik dla liceum ogólnokształcącego,
liceum profilowanego i technikum. Wyd. MAC Edukacja, Kielce 2002
6.
Ryka W.: Słownik petrograficzny. Wyd. Geol., Warszawa 1991
7.
Siuda J.: Gramatyka angielska dla początkujących. Angloman, Katowice 1993
8.
Siuda J.: Gramatyka angielska do testów i egzaminów. Angloman, Katowice 1992
9.
www.abbpol.com
10.
www.baztech.icm.edu.pl
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002
3.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004