05 Obsługiwanie urządzeń biurowych


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dorota Wójcik
Obsługiwanie urządzeń biurowych
419[01].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca:
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Edward Marek Klęczar
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
mgr Edyta Kozieł
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn ą programu jednostki modułowej 419[01].Z1.03,
 Obsługiwanie urządzeń biurowych , zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik prac biurowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 10
5.1. Podstawowe i pomocnicze środki techniki biurowej 10
Ćwiczenia 10
5.2. Instrukcja obsługi i przepisy bezpieczeństwa i higiena pracy dotyczące
środków technicznych 13
Ćwiczenia 13
5.3. Obsługa urządzeń biurowych 15
Ćwiczenia 15
5.4. Środki techniczne pracy biurowej  aspekt ekonomiczny 18
Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja 20
7. Literatura 28
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. Obsługiwanie urządzeń biurowych,
który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu
tej jednostki. Poradnik zawiera jedynie najwa\niejsze informacje. Poziom trudności
wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany do mo\liwości i wcześniej
ukształtowanych umiejętności uczniów oraz uwzględniać wyposa\enie pracowni.
Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomo\e uczniowi ukształtować
niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
-
-
-
aby bez problemów mógł osiągnąć cele zało\one w programie kształcenia,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
-
-
-
- ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;
-
-
-
- ewaluację osiągnięć  przykładowy zestaw zadań i pytań: pozytywny wynik sprawdzianu
-
-
-
potwierdzi, \e uczeń osiągnął zało\one w jednostce modułowej cele,
- wykaz literatury uzupełniającej.
-
-
-
Moduł 419[01].Z1
Technika biurowa
419[01].Z1.01 419[01].Z1.04
419[01].Z1.03
Stosowanie technik Stosowanie
Obsługiwanie urządzeń
informatycznych w pracy języka obcego
biurowych
biurowej w pracy biurowej
419[01].Z1.02
Opracowywanie tekstów,
pism i dokumentów
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
 korzystać z ró\nych zródeł informacji,
 obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,
 wydrukować dokument
 stosować zasady ergonomii pracy,
 pracować w grupie i indywidualnie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- dobrać sprzęt techniczny do wykonywanego zadania oraz przygotowywać go do pracy,
- obsłu\yć pomocnicze środki techniki biurowej, takie jak: niszczarka dokumentów,
frankownica, urządzenia do składania pism i kopertowania, gilotyna, bindownica lub
sklejarka,
- odebrać i przekazać informacje za pomocą nowoczesnych urządzeń biurowych,
- obsłu\yć środki łączności stosowane w pracy biurowej,
- obsłu\yć kserokopiarkę z zastosowaniem wszystkich funkcji,
- zidentyfikować niebezpieczeństwa wynikające z nieprawidłowej obsługi technicznych
środków biurowych,
- usunąć drobne usterki u\ytkowanych urządzeń biurowych,
- dokonać konserwacji sprzętu biurowego w podstawowym zakresie,
- uzasadnić ekonomiczne aspekty racjonalnego gospodarowania urządzeniami
i materiałami biurowymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł: Technika biurowa 419[01].Z1
Jednostka modułowa: Obsługiwanie urządzeń biurowych 419[01].Z1.03
Temat: Poszukiwanie ofert pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technik
informatycznych
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności obsługiwania nowoczesnych urządzeń biurowych
niezbędnych do opracowania CV oraz listu motywacyjnego oraz rozesłanie ich
do prę\nych i ciekawych firm tak krajowych jak i zagranicznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafi:
- określić znaczenie urządzeń technicznych w pracy biurowej,
- wskazać urządzenia biurowe niezbędne w pracy biurowej,
- scharakteryzować zalety zastosowania określonego urządzenia technicznego,
- określić wpływ urządzeń technicznych na jakość pracy,
- obsłu\yć biurowe urządzenia techniczne zgodnie z przepisami bezpiecznej i higienicznej
pracy,
- wyszukać za pomocą Internetu potrzebne informacje.
Metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne.
-
-
-
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna lub w 2-osobowyh grupach.
-
-
-
Środki dydaktyczne:
- urządzenia biurowe wykorzystane w ćwiczeniu: komputer z dostępem do Internetu,
-
-
-
drukarka,
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
-
-
-
Czas trwania:
- 90 minut.
-
-
-
Uczestnicy:
Uczniowie uczestniczący w procesie kształcenia w zawodzie technik prac biurowych.
Przebieg lekcji:
1) Powitanie uczniów.
2) Uświadomienie celów lekcji.
3) Plan lekcji:
a. wprowadzenie:
- nauczyciel pokazuje prawidłowo opracowany \yciorys tzw. CV (curriculum vitae),
omawia jego opracowanie, zwracając uwagę na estetyczne i bezbłędne jego
wykonanie,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
- wskazuje strony internetowe na których zamieszczane są oferty pracy, wskazuje ich
wady i zalety.
Przykład - Formularz CV
DANE PERSONALNE
imię i nazwisko
Katarzyna Malinak
adres
ul. Czarna 8 m 36, Radom 26 - 600
telefon
(48) 890-76-45
e-mail kmalinka@o2.pl
data urodzenia 19.08. 1979
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
" okres (od - do) lipiec 2005  styczeń 2006
" nazwa i adres pracodawcy Sklep "Palma"
" zajmowane stanowisko Kasjer
" okres (od - do) Marzec 2005  sierpień 2005
" nazwa i adres pracodawcy Supermarket "Minimal"
" zajmowane stanowisko kasjer
" okres (od - do) styczeń 2004  lipiec 2004
" nazwa i adres pracodawcy Supermarket "Real"
" zajmowane stanowisko sprzedawca
" okres (od - do) lipiec 1999  grudzień 2000
" nazwa i adres pracodawcy Komenda Wojewódzka Policji
" zajmowane stanowisko Sekretarka
WYKSZTAACENIE
" okres (od - do) kwiecień 2005  wrzesień 2005
" rodzaj instytucji organizującej Wy\sza Szkoła Finansów w Aodzi
kształcenie
" uzyskany tytuł/ stopień /rodzaj Kurs psychologii
dyplomu
" okres (od - do) pazdziernik 2000  maj 2005
" rodzaj instytucji organizującej Politechnika Aódzka
kształcenie
Wydział Transportu
" uzyskany tytuł/ stopień/ rodzaj Magister
dyplomu
Angielski  podstawowy
JZYKI OBCE
WIEDZA, UMIEJTNOŚCI, Wiedza z zakresu: psychologii, umiejętność kontaktu z klientami
DOŚWIADCZENIE.
Obsługa komputera ( Word, Excel, PowerPoint, Internet), obsługa kasy fiskalnej.
ZDOLNOŚCI MANUALNE
Prawo jazdy kat. B
INNE ZDOLNOŚCI I UMIEJTNOŚCI
b. praca indywidualna:
- nauczyciel prosi aby, ka\dy z uczniów opracował własne CV,
- wyszukał w Internecie interesujące a zarazem, odpowiednie do wykształcenia oferty
pracy i rozesłał swoje CV do 5 wybranych firm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Nauczyciel mo\e sam wybrać interesujące oferty pracy lub dla ka\dego ucznia wybrać
jedną instytucję.
Ponadto:
- uczniowie mają za zadanie wskazać instytucje, do których udało im się wysłać swoje
CV,
- uzasadnić wybór danej instytucji,
- zapoznać się ofertami wyszukanymi przez swoich kolegów,
- opracować na komputerze CV,
- zaprezentować na forum klasy opracowane CV,
c. podsumowanie lekcji:
- uczniowie wskazują wady i zalety urządzeń biurowych,
- uczniowie przedstawiają ich zastosowanie,
- uczniowie wskazuję wady i zalety dostępu do Internetu,
- uczniowie omawiają znaczenie urządzeń w pracy biurowej.
4) Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności, pracy w zespole i prezentacji
wypracowanych pomysłów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wyszukać w Internecie zasady redagowania listu motywacyjnego. Do wybranej oferty
pracy (wyszukanej w trakcie zajęć) opracować list motywacyjny, uzasadniający wybranie
danej oferty.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł: Technika biurowa 419 [01].Z1
Jednostka modułowa: Obsługiwanie urządzeń biurowych 419[01].Z1.03
Temat: Budowa kserografu i jego funkcje
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sprawnego obsługiwania kserografu
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafi:
- scharakteryzować rodzaje kserografów,
- omówić model i budowę kserografu,
- rozpoznać zastosowanie poszczególnych funkcji kserografu.
- powielić dokumenty z zastosowaniem kserografów ró\nych modeli,
Metody nauczania uczenia się:
- elementy wykładu,
-
-
-
- metoda projektów,
-
-
-
- dyskusja w grupie.
-
-
-
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach.
-
-
-
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:,
- ulotki reklamowe, prezentujące wybrane modele kserografów,
- kserograf,
- przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Omówienie rodzajów kserografu.
4. Scharakteryzowanie funkcji kserografów.
5. Prezentacja istniejących na rynku modeli tych urządzeń.
6. Zastosowanie kserografu jako urządzenia biurowego wielofunkcyjnego.
7. Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi modelami.
8. Podsumowanie i ocena przez nauczyciela aktywności uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w Internecie najnowsze modele kserografów na rynku polskim. Przygotuj to
w formie prezentacji, uwzględniając słabe i mocne strony wybranego modelu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe i pomocnicze środki techniki biurowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj niezbędne elementy wyposa\enia biura w środki techniczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uwa\nie pytanie,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) dobrać urządzenia biurowe i opisać ich wykorzystanie w pracy biurowej,
4) wskazać jakie czynności będą wykonywane w zaplanowanym biurze.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- kartka papieru,
- przybory piśmienne,
- literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij poni\sze klasyfikacje:
Wprowadzanie coraz to nowszych środków technicznych pozwala na:
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ...............................................................................
Ze względu na zastosowanie w pracach biurowych środki techniczne dzielimy na:
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
Środki techniki korespondencyjnej
 ..............................................................................,
 ...............................................................................
 ...............................................................................
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Pomocnicze środki techniki korespondencyjnej:
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
 ..............................................................................,
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania,
2) uzupełnić klasyfikację,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności i zweryfikować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 literatura zgodna z punktem 7 poradnik.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę, wymieniając przykłady zastosowania poszczególnych technicznych
środków pracy biurowej:
Zastosowanie komputera Zastosowanie skanera
" ................................................................. " .................................................................
" ................................................................. " .................................................................
" ................................................................. " .................................................................
Zastosowanie termobindownicy Zastosowanie niszczarki
" ................................................................. " .................................................................
" ................................................................. " .................................................................
" ................................................................. " .................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania,
2) wpisać w tabelę zastosowanie poszczególnych nowoczesnych urządzeń biurowych,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności i zweryfikować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
  karta pracy  tabela do uzupełnienia,
 literatura zgodna z punktem 7 poradnik.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Instrukcje obsługi i przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
w zakresie obsługi urządzeń pracy biurowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj lub opracuj na komputerze skróconą instrukcję obsługi wylosowanego
urządzenia. Zaplanuj i przygotuj krótkie szkolenie dotyczące obsługi, tego urządzenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uwa\nie pytanie,
2) wyszukać z przygotowanych instrukcji odpowiadającą wylosowanemu urządzeniu,
3) zapoznać się z instrukcją,
4) opracować na komputerze skróconą instrukcję,
5) wydrukować instrukcję,
6) zaplanować i przygotować szkolenie dotyczące obsługi,
7) przeprowadz szkolenie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne,
 prezentacja (pokaz).
Środki dydaktyczne:
- urządzenia biurowe niezbędne do wykonania ćwiczenia,
- instrukcje obsługi tych urządzeń,
- komputer,
- drukarka.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj jakie instrukcje bhp znajdują się lub powinny znajdować się w pracowni
komputerowej szkoły do której uczęszczasz.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uwa\nie pytanie,
2) wyszukać instrukcji urządzeń znajdujących się w budynku szkolnym,
3) dokonać selekcji tych instrukcji, które dotyczą urządzeń biurowych,
4) zapoznać się z instrukcją,
5) zaprezentować wybraną instrukcję na forum klasy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- instrukcje obsługi tych urządzeń,
- przybory do pisania,
- papier A4.
Ćwiczenie 3
Dokonaj analizy urządzeń biurowych stosowanych w Twoim domu oraz wyszukaj , jakie
instrukcje bhp tam się znajdują lub podaj, jakie powinny się znajdować.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać uwa\nie pytanie,
2) wyszukać instrukcji urządzeń znajdujących się w domu,
3) dokonać selekcji tych instrukcji, które dotyczą urządzeń biurowych,
4) zapoznać się z instrukcją,
5) zaprezentować wybraną instrukcję na forum klasy,
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- instrukcje obsługi tych urządzeń,
- komputer,
- drukarka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Obsługa urządzeń biurowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj krótki biuletyn informacyjny o swojej szkole. Następnie wykonaj go w 10
egzemplarzach w zwartej formie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treścią zadnia,
2) ustalić etapy wykonania ćwiczenia,
3) ustalić informacje, które będą zamieszczone w biuletynie,
4) wspólnie lub z podziałem na grupy opracować treść biuletynu,
5) zapisać informacje na ró\nych nośnikach,
6) wydrukować opracowany biuletyn,
7) skopiować dwustronnie opracowaną informację 10 razy,
8) zaproponować ró\ne techniki oprawy,
9) zaprezentować wykonany biuletyn,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne,
 dyskusja, prezentacja.
Środki dydaktyczne:
 stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
 drukarka,
 kserograf,
 bindownica,
 termobindownica,
 materiały takie jak: papier A-4, foliowe okładki, plastikowe spirale, itp.
Ćwiczenie 2
Skonfiguruj program MS Outlook dla swojego konta pocztowego. Wyślij opracowany
biuletyn do kilku kole\anek lub kolegów z prośbą o uwagi odnośnie opracowanego materiału.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić program MS Outlook,
2) skonfigurować program dla swojego konta,
3) wysłać wiadomość i odebrać pocztę.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
 stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 3
Korzystając z istniejących w Internecie informacji, utwórz folder o nowościach
w dziedzinie kserografów. Folder powinien zawierać następujące informacje: grafikę
urządzenia, cenę oraz parametry kopiowania (ilość stron kopiowanych na minutę, wydajność
tonera).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) odszukać w Internecie strony firm, które zajmują się produkcją lub sprzeda\ą
kserografów,
3) zapisać folder jako zbiór elektroniczny,
4) wydrukować na drukarce kolorowej,
5) zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- komputer z dostępem do Internetu,
- drukarka.
Ćwiczenie 4
Zredaguj treść pisma o ewentualnej trasie wycieczki, którą planujesz zorganizować.
Prześlij ją faksem do kilku Biur Podró\y w Twojej miejscowości, celem wyceny i terminu
realizacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zredagować pismo zawierające informacje niezbędne (kto wysyła, do kogo w jakiej
sprawie),
2) wyszukać biura podró\y w miejscowości w której mieszka,
3) wysłać pismo faksem,
4) wysłać pismo e-mailem,
5) zaprezentować wyniki tego ćwiczenia na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- przykłady poprawnie sformułowanych pism,
- komputer z oprogramowaniem Microsoft Word oraz z dostępem do Internetu
- faks.
Ćwiczenie 5
Otrzymaną informację zwrotną z ćwiczenia 4, odnośnie miejsca i ceny wycieczki skseruj
10 razy i rozwieś na terenie szkoły.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wydrukować informację zwrotną z biur (w przypadku gdy zostanie przesłana e-mailem)
2) podró\y lub odebrać faks,
3) zrobić 10 kserokopii dokumentu,
4) zaprezentuj wyniki tego ćwiczenia na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
- komputer z oprogramowaniem Microsoft Word oraz z dostępem do Internetu
- drukarka,
- kserokopiarka,
- faks.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Środki techniczne pracy biurowej  aspekt ekonomiczny
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządz listę zakupu niezbędnych środków technicznych słu\ących do powielania
i oprawy opracowywanych materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z poleceniem,
2) zaproponować środki techniczne niezbędne do pracy,
3) sporządzić listę zakupów,
4) zaprezentować na forum klasy i uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne,
 prezentacja.
Środki dydaktyczne:
 oferta materiałów biurowych,
 komputer,
 drukarka,
 papier,
 literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę przyporządkowując odpowiednie środki techniczne do podanych opisów
lub opisy do podanych środków.
Środki techniczne: skorowidz, dziurkacz, dyktafon, formularz, obwoluta, notatnik, terminarz,
maszyna do pisania.
Tabela do wypełnienia:
Środki techniczne Charakterystyka środków technicznych
Komputer
- Odpowiednio skonstruowany druk
- Urządzenie pomocnicze ułatwiające odszukiwanie
zgromadzonych informacji
 Urządzenie, które zostało wyparte przez komputer,
a które mo\na spotkać jeszcze w wielu
sekretariatach
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
- Słu\y do rejestrowania wszystkich uzgodnionych i
planowanych spotkań, narad oraz innych
przedsięwzięć anga\ujących szefa
Niszczarka
- Urządzenie do nagrywania głosu
- Słu\y do notowania poleceń szefa, wyników
bezpośrednich i telefonicznych rozmów
przeprowadzonych ze współpracownikami i
interesantami, a tak\e do sporządzania planów
pracy, ewidencji, narad, itd
- Pomocniczy sprzęt biurowy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze materiałem nauczania,
2) zapoznać się z opisem środków technicznych,
3) dobrać opisy do odpowiednich środków,
1) zaprezentować na forum klasy,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenia praktyczne,
 praca z tekstem.
Środki dydaktyczne:
 karteczki z nazwami środków technicznych,
 karteczki z opisem środków technicznych,
 literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Obsługiwanie urządzeń
biurowych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
- zadania 5, 7, 8, 10, 12, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1c, 2a, 3b, 4c, 5b, 6b, 7c, 8d, 9d, 10b, 11a, 12a, 13a, 14a,
15a, 16a, 17a, 18d, 19b, 20a
Plan testu
Nr zad. Kategoria celu Poziom Klucz
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
wymagań odpowiedzi
1. Określić zastosowanie nowoczesnych środków
C P c
technicznych
A P a
2. Dokonać podziału środków technicznych
C P b
Określić jakie elementy mają wpływ na długotrwałą i
3.
niezawodną eksploatację urządzeń biurowych
C P c
Scharakteryzować co stanowi instrukcja obsługi
4.
urządzeń biurowych
D PP b
Zidentyfikować czynniki mające negatywny wpływ na
5.
pracę urządzeń biurowych
C P b
6. Scharakteryzować typowe urządzenia biurowe
C PP c
Dobrać odpowiednie biurowe urządzenia techniczne
7.
do przekazywania informacji
C PP d
8. Uzasadnić, kto mo\e obsługiwać urządzenia biurowe
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
A P d
Rozpoznawać prawa i obowiązki pracownika
9.
pracującego na stanowisku komputerowym
D PP b
Scharakteryzować czynności związane
10.
z długotrwałym przestojem urządzenia
A P a
11. Zdefiniować pojęcie środki łączności
D PP a
Zidentyfikować instytucję wydającą homologację
12.
urządzenia
A P a
13. Zdefiniować pojęcie homologacji
B P a
Przedstawiać zasady wykorzystania komputera w
14.
pracy biurowej
B P a
15. Przedstawiać zasady korzystania z telefonu
B P a
Wskazywać grupę urządzeń, do których zaliczany jest
16.
kserograf
B P a
17. Wskazać nieodzowny element pracy biurowej
B P d
18. Rozró\niać sposoby drukowania
B P b
Przedstawiać inne materiały usprawniające pracę
19.
biurową
B P a
Wskazywać elementy określające jakość pracy
20.
biurowej
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do ka\dego pytania dołączone są 4 mo\liwości odpowiedzi Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
ZESTAW PYTAC TESTOWYCH
1. Najbardziej uniwersalnym i najbardziej po\ądanym urządzeniem w biurze jest
a) komputer.
b) komputer z dostępem do Internetu.
c) elektroniczna maszyna do pisania.
d) drukarka.
2. Środki techniczne stosowane w pracy biurowej dzielimy na
a) środki technik korespondencyjnej, środki łączności, środki do liczenia, środki do
reprografii dokumentów, środki do przechowania dokumentów.
b) środki łączności i liczenia.
c) środki do reprografii i przechowania.
d) środki technik korespondencyjnej i środki do przechowania dokumentów.
3. Na długotrwałą i niezawodną eksploatację ma wpływ
a) prawidłowa obsługa zgodna z zaleceniami.
b) prawidłowa obsługa i konserwacja zgodna z zaleceniami producentów.
c) prawidłowe ustawienie względem okna.
d) krótkie u\ytkowanie.
4. Instrukcja obsługi stanowi
a) bazę wiedzy.
b) dokładne omówienie wszystkich funkcji urządzenia.
c) kompendium podstawowej wiedzy dotyczącej efektywnego działania urządzenia.
d) bazę umiejętności.
5. Wobec urządzeń biurowych zabrania się u\ywać
a) wody i wysokiej temperatury.
b) wody i wysokiej temperatury oraz metalowych przedmiotów typu spinacze, zszywki.
c) innych urządzeń.
d) wody.
6. Do typowych urządzeń biurowych nale\ą
a) skaner, obcinak, telefon.
b) komputer, fax, gilotyna.
c) laminator, obcinak, bindownica.
d) komputer, wózek, kopiarka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
7. Do urządzeń słu\ących do przekazywania informacji nale\y
a) frankownica.
b) drukarka.
c) telefon komórkowy.
d) kserokopiarka.
8. Urządzenie biurowe mo\e obsługiwać pracownik który
a) ma świadectwo maturalne.
b) ma dobry stan zdrowia.
c) ukończył kurs.
d) dokładnie zapoznał się z instrukcją obsługi danego urządzenia.
9. Pracownik pracujący z komputerem powinien
a) nosić okulary.
b) samodzielnie naprawiać sprzęt zasilany energią elektryczną.
c) siedzieć w odległości 40-75 cm od komputera.
d) stosować 5 min przerwy po ka\dej godzinie pracy.
10. W przypadku długiego przestoju urządzenia biurowego nale\y
a) przykryć go szmatką.
b) wypiąć go z sieci.
c) usunąć z niego materiały eksploatacyjne, (np. tusze, tonery).
d) schować go do pudełka.
11. Środki łączności słu\ą do
a) przekazywania i otrzymywania informacji słownych i tekstowych.
b) otrzymywania informacji słownych.
c) powielania informacji.
d) dublowania informacji.
12. Środki łączności muszą mieć świadectwo homologacji wydane przez
a) Ministerstwo Aączności.
b) dyrektora placówki.
c) kierownika.
d) Poczty Polskiej.
13. Homologacja oznacza:
a) dostosowanie środków łączności do standardów technicznych polskiej sieci
telekomunikacyjnej.
b) dostosowanie do rodzaju jednostki organizacyjnej.
c) dostosowanie do rodzaju środków wykorzystywanych.
d) dostosowanie do u\ytkownika.
14. Komputer jest urządzeniem podstawowym do
a) tworzenia i przekazywania dokumentów i informacji.
b) sortowania informacji.
c) porządkowania dokumentów.
d) filtrowania dokumentów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
15. Telefon to najstarsze urządzenie wykorzystywane jako
a) środek łączności, umo\liwiający przekazywanie i otrzymywanie informacji
słownych od ró\nych abonentów, bez względu na odległość.
b) środek do kopiowania informacji.
c) nieodzowny element dekoracyjny biura.
d) urządzenie pozwalające na drukowanie.
16. Kserokopiarka to urządzenie zaliczane do grupy środków słu\ących do
a) reprografii dokumentów.
b) przekazywania dokumentów.
c) reperacji dokumentów.
d) oceniania dokumentów.
17. Drukowanie to nieodzowny element pracy biurowej w wyniku której powstaje
a) ostateczny dokument.
b) informacja.
c) filtrowanie dokumentów.
d) sortowanie dokumentów.
18. Aby drukowanie nie było bardzo kosztowne nale\y
a) zmienić jakość wydruku, zastosować tonery alternatywne.
b) zmienić drukarkę.
c) dobrać odpowiedni papier.
d) zmienić jakość wydruku (draf).
19. Materiały usprawniające pracę biurową
a) spinacze, zszywacze, długopisy, terminarze, notatniki, środki do przechowywania
dokumentów, skorowidze, papier, dziurkacz, zszywacze, itp.
b) rzutnik multimedialny.
c) trymer.
d) przybory do pisania.
20. Na jakość pracy biurowej mają wpływ następujące urządzenia
a) komputer, fax, kserograf.
b) drukarka do etykiet.
c) tester ultrafioletowy.
d) gilotyna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .....................
Obsługiwanie urządzeń biurowych
Zakreśl poprawną odpowiedz
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1. a b c d
2. a b c d
3. a b c d
4. a b c d
5. a b c d
6. a b c d
7. a b c d
8. a b c d
9. a b c d
10. a b c d
11. a b c d
12. a b c d
13. a b c d
14. a b c d
15. a b c d
16. a b c d
17. a b c d
18. a b c d
19. a b c d
20. a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
TEST 2
Test praktyczny do jednostki modułowej  Obsługiwanie urządzeń
biurowych
Opracowanie komputerowe CV oraz listu motywacyjnego  Jestem najlepsza/y
Test jest zadaniem praktycznym polegającym na zredagowaniu CV na okoliczność pracy
 Jestem najlepsza/y Do testu dołączona jest karta oceny ucznia, która zawiera wymagania,
jakie powinien spełnić uczeń wykonując poszczególne zadania. Test zawiera 17 zadań.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\de prawidłowo wykonane zadanie uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłowo
wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający - za wykonanie co najmniej 7 zadań,
 dostateczny - za wykonanie co najmniej 10 zadań,
 dobry - za wykonanie co najmniej 13 zadań,
 bardzo dobry - za wykonanie co najmniej 17 zadań.
Zadanie praktyczne
Zredaguj poprawnie CV oraz list motywacyjny na okoliczność pracy "Jestem
najlepsza/y". Do wykonania zadania wykorzystaj komputer z drukarką.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Zapewnij odpowiednią ilość komputerów z drukarką dla umo\liwienia wykonania
ćwiczenia jednocześnie prze kilku uczniów.
3. Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zredagowania CV i listu motywacyjnego.
4. Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania ćwiczenia.
5. Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Wysłuchaj polecenia nauczyciela, w przypadku wątpliwości poproś o powtórzenie lub
wyjaśnienie.
3. Przygotuj narzędzia.
4. Sprawdz stan techniczny komputera i drukarki.
5. Przygotuj stanowisko pracy.
6. Wykonaj poszczególne czynności opracowania wymienionych dokumentów.
7. Pamiętaj, \e ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac.
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zadanie praktyczne.
Wyposa\enie stanowiska pracy:
 komputer, drukarka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA OCENY UCZNIA
Imię i nazwisko ...........................................................................................................................
Zredaguj poprawnie CV oraz list motywacyjny na okoliczność pracy sta\owej "Jestem
najlepsza/y"
L.p. Uczeń otrzymuje 1 punkt, je\eli: Punkty
1. zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania
2. dokonał oględzin stanowiska pracy pod kątem wyposa\enia
i sprawności urządzeń
3. w liście motywacyjnym zastosował odpowiednie sformułowania
i niezbędne elementy
(np. numer referencyjny ogłoszenia)
4. zamieścił odpowiednie informacje w CV
5. wypełnił części składowe CV i listu motywacyjnego
6. zastosował odpowiednie czcionki i style w CV
7. zastosował odpowiednie czcionki i style w liście moptywacyjnym
8. dokonał podsumowania listu motywacyjnego
9. umieścił podpisy
10. zastosował odpowiednie uzasadnienie do listu motywacyjnego
11. zastosował odpowiednie skróty i skrótowce
12. sporządził CV
13. sporządził list motywacyjny
14. wydrukował CV do oceny
15. wydrukował list motywacyjny do oceny
16. posprzątał stanowisko pracy
17. stosował przepisy bhp podczas wykonywania pracy
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
7. LITERATURA
1. Bogusławska T.: Praca biurowa. Część 2  Praca w nowoczesnym biurze. Wydawnictwo
REA, Warszawa 2003
2. Kinel K.: Technika pracy biurowej, część 1. WSiP, Warszawa 2003.
3. Komosa A.: Technika biurowa. Ekonomik, Warszawa 1999
4. Stefaniak-Piasek E.: Technika pracy biurowej, część 2. WSiP, Warszawa 2003.
5. Wiśniewska M.: Technika biurowa. eMPi2, Poznań 1999
6. Wiśniewska M.: Technika biurowa. Wydawnictwo  eMPi2 , Poznań 1997.
7. Strony internetowe: firm produkujących urządzenia biurowe oraz firm zajmujących się
ich sprzeda\ą.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28

