operator obrabiarek skrawajacych 722[02] o1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Janusz Górny






Posługiwanie się dokumentacją techniczną722[02].O1.02




Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Śledziona
mgr inż. Marek Olsza




Opracowanie redakcyjne:
mgr Janusz Górny




Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[02].O1.02
„Posługiwanie się dokumentacją techniczną”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu operator obrabiarek skrawających.












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Materiały i przybory do rysowania

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zasady rzutowania prostokątnego i aksonometrycznego, przekroje

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Uproszczenia rysunkowe

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Zasady oznaczania wymiarów tolerowanych, pasowań oraz stanu

powierzchni na rysunkach maszynowych

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

5.6. Dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna

23

5.6.1. Ćwiczenia

23

5.7. Powielanie i archiwizowanie informacji rysunkowych

25

5.7.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

40

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających 722[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ć

wiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia się

oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia (przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego),

literatura uzupełniająca.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy do pracy zespołowej.































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

























Schemat układu jednostek modułowych

722[02].O1

Techniczne podstawy zawodu

722[02].O1.01

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska

722[02].O1.02

Posługiwanie się

dokumentacją techniczną

722[02].O1.03

Wykonywanie rysunków części

maszyn z wykorzystaniem

programu CAD

722[02].O1.06

Rozróżnianie cech

charakterystycznych obróbki

cieplnej, cieplno-chemicznej,

plastycznej i odlewnictwa

722[02].O1.04

Wykonywanie pomiarów

warsztatowych

722[02].O1.07

Rozpoznawanie części

maszyn, mechanizmówi

urządzeń transportu

wewnątrzzakładowego

722[02].O1.05

Dobieranie materiałów

konstrukcyjnych, narzędziowych

i eksploatacyjnych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,

stosować jednostki układu SI,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,

użytkować komputer,

współpracować w grupie,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyjaśnić rolę rysunku w przemyśle i pracy zawodowej,

przygotować przybory kreślarskie i materiały rysunkowe do wykonywania szkiców,

wykonać szkice figur płaskich i brył geometrycznych w rzutach prostokątnych
i aksonometrycznych,

naszkicować części maszyn w rzutach prostokątnych na podstawie rysunków
aksonometrycznych,

zwymiarować zgodnie z PN, szkicowane części maszyn,

odczytać rysunki z uwzględnieniem wymiarowania,

przedstawić na rysunku wewnętrzne kształty przedmiotów,

odczytać na rysunkach technicznych oznaczenia: tolerancji wymiarów, pasowania,
tolerancji kształtu i położenia, stanu powierzchni, rodzaju obróbki powierzchni,

naszkicować części maszyn w uproszczeniu,

odczytać rysunki wykonawcze wałków, kół zębatych, sprężyn, korpusów,

odczytać i naszkicować rysunki przekładni zębatych i cięgnowych,

odczytać symbole połączeń i części złącznych,

odczytać uproszczenia rysunkowe oraz schematy mechaniczne elektryczne,

odczytać opisy i oznaczenia na rysunkach wykonawczych złożeniowych,

odczytać rysunki wykonawcze i złożeniowe,

rozpoznać umowne oznaczenia stosowane w dokumentacji technologicznej,

odczytać Dokumentację Techniczno-Ruchową i technologiczną,

skorzystać z norm rysunku technicznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator obrabiarek skrawających 722[02]

Moduł:

Techniczne podstawy zawodu 722[02].O1

Jednostka modułowa:

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 722[02].O1.02

Temat: Polskie normy rysunkowe i normy ISO.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się normami rysunkowymi.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać normy rysunkowe,

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami ergonomii,

zdefiniować pojęcie normy,

wyjaśnić przykłady oznaczania Polskiej Normy i ISO.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka dydaktyczna,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

Polskie Normy oraz ISO,

normy branżowe,

foliogramy,

rzutnik pisma.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

uczniowie pracują w grupach 2

4 osobowych.

Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.

Zadanie dla ucznia
Dokonaj klasyfikacji norm rysunkowych i norm ISO.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza I: Informacje
Pytania prowadzące:
1. Co to jest norma?
2. Co to jest Polska Norma i Norma ISO?
3. Jakie korzyści wynikają ze stosowania Polskich Norm i Norm ISO?
4. Jakie są podstawowe działy Polskiej Normy?
4. Jaki jest sposób oznaczania norm?

Faza II. Planowanie
1. Jak oznacza się normy?
2. Jakie jest przeznaczenie norm?
3. Jak klasyfikujemy normy?

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach odczytują oznaczenia norm rysunkowych.
2. Uczniowie zastanawiają się nad przeznaczeniem i klasyfikacją norm.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność odczytanych oznaczeń norm oraz tok

postępowania podczas klasyfikowania norm.

Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie odczytują oznaczenia Polskich Norm i Norm ISO.
2. Uczniowie opisują przeznaczenie wybranych norm.
3. Uczniowie dokonują klasyfikacji norm.

Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie przygotowują się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów

wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

2. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych ćwiczeń. Nauczyciel

sprawdza poprawność.

Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

Faza końcowa
Zakończenie zajęć i ocena poprawności wykonania ćwiczenia oraz aktywności uczniów.

Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Normalizacja i unifikacja. Na podstawie
zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie notatkę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Operator obrabiarek skrawających 722[02]

Moduł:

Techniczne podstawy zawodu 722[02].O1

Jednostka modułowa:

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 722[02].O1.02

Temat: Zasady rzutowania brył.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rzutowania prostokątnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować

stanowisko

do

wykonywania

rysunków

zgodnie

z

zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

scharakteryzować zasady tworzenia rzutów prostokątnych brył,

wykonać rzutowanie brył w koniecznej ilości rzutów.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka dydaktyczna,

praca z przykładowymi rysunkami pod kierunkiem nauczyciela,

ć

wiczenia.


Środki dydaktyczne:

foliogramy,

rysunki rzutowe,

rzutnik pisma,

modele brył,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Formy organizacji pracy uczniów:

praca w grupach,

praca indywidualna.


Czas trwania zajęć:
1 godzina dydaktyczna.

Przebieg zajęć:

Lp.

Ogniwa zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

trwania

1.

Stworzenie ładu
zewnętrznego i
wewnętrznego

wita uczniów,

sprawdza obecność,

podaje temat zajęć,

przedstawia cele zajęć.

zapisują temat zajęć
w zeszytach.

3 min.

2.

Opracowanie
nowego materiału

przypomina zagadnienia
z ostatnich zajęć,

rozpoczyna opracowanie
nowego materiału.

odpowiadają na pytania,

biorą czynny udział
w zajęciach,

zapisują nowe informacje
w zeszytach,

5 min.

3.

Kształtowanie pojęć

wyjaśnia jak należy

odpowiadają na pytania

5 min.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

analizować rysunki,

nawiązuje rozmowę
z uczniami na temat rodzajów
rzutowania.

nauczyciela.

4.

Wiązanie teorii z
praktyką

przypomina terminologię
stosowaną przy rysowaniu
rzutów prostokątnych,

wyjaśnia „od czego” należy
zacząć rysowanie,

wyjaśnia w jaki sposób należy
„patrzeć” na bryłę aby
narysować poszczególne
rzuty,

zwraca uwagę na dokładność
rysowania.

wybierają przedmiot do
rysowania.

5 min.

5.

Ć

wiczenia

nadzoruje pracę uczniów.

rozpoczynają rysowanie
pod kontrolą nauczyciela.

15 min.

6.

Kształtowanie
nawyków

powtarza najważniejsze
wiadomości,

sprawdza wykonanie szkiców
oraz przekazuje uwagi
dotyczące rzutowania.

odpowiadają na pytania,

prezentują wykonane
szkice.

10 min.

7.

Ocena i kontrola

ocenia aktywność uczniów.

1 min.

8.

Zakończenie zajęć

podaje treść zadania
domowego.

Zapisują treść zadania
w zeszytach.

1 min.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Materiały i przybory do rysowania


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wpisz do tabeli zastosowanie linii rysunkowych.

Nazwa linii

Zastosowanie

Ciągła gruba

Ciągła cienka

Kreskowa cienka

Punktowa cienka

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapisać w tabeli zastosowanie linii rysunkowych,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,

−−−−

tabela do uzupełnienia.


Ćwiczenie 2

Określ, jaką podziałkę należy zastosować, aby przedstawić na formacie A4 (w układzie

pionowym) przedmiot o wymiarach 250x210x50.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wypisać wymiary arkusza formatu A4,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

3) dobrać podziałkę rysunku,
4) zanotować wyniki w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm i Norm ISO.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na kształtowanie
umiejętności posługiwania się normami. Uczniowie pracują w grupach. Po wykonaniu
ć

wiczenia liderzy grup prezentują prace. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odczytać oznaczenia Polskich Norm i norm ISO,
2) zapisać spostrzeżenia w zeszycie,
3) opisać przeznaczenie wybranych norm,
4) dokonać klasyfikacji norm,
5) zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy,
6) zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Ś

rodki dydaktyczne:

Polskie Normy oraz ISO,

normy branżowe,

foliogramy,

rzutnik pisma,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 4

Naszkicuj w zeszycie przedstawiony na rysunku poniżej element. Zachowaj poprawności

kształtu i wymiarów oraz oznacz grubość materiału, która wynosi 5 mm.

Rysunek do ćwiczenia 4 [opracowanie własne].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonanego szkicu. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować etapy szkicowania,
4) wykonać szkic.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

bryły geometryczne,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 5

Naszkicuj w zeszycie przedstawiony na rysunku element z uwzględnieniem poprawności

kształtu i wymiarów.

Rysunek do ćwiczenia 5 [5, s. 126].


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonanego szkicu. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy szkicowanego elementu,
3) zaplanować etapy szkicowania,
4) wykonać szkic.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

elementy rysunkowe,

przybory do rysowania,

arkusze papieru A4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Zasady rzutowania prostokątnego i aksonometrycznego,

przekroje

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Naszkicuj trójkąt równoboczny w rzutach prostokątnych. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania
ć

wiczenia 10 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy szkicowanego trójkąta,
3) zaplanować rozmieszczenie rzutów,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

materiały do szkicowania,

figury geometryczne,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Naszkicuj bryły w rzucie prostokątnym. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.

a)

b)

Rysunek do ćwiczenia 2 [2, s. 57].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas wykonania
ć

wiczenia 15 minut.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować rozmieszczenie rzutów,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

materiały do szkicowania,

bryły,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Naszkicuj element w aksonometrii ukośnej w oparciu o poniższy rysunek. Ćwiczenie

wykonaj na arkuszu A4.

Rysunek do ćwiczenia 3 [opracowanie własne].


Wskazówki do realizacji
Należy zwrócić uwagę na estetykę i poprawność wykonania rzutów. Uczniowie pracują

samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować rozmieszczenie elementu na arkuszu,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunki części maszyn,

eksponaty i modele części maszyn,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Na podstawie rzutu, w którym zarysy wewnętrzne narysowano linią kreskową, naszkicuj

przedmiot w przekroju.

Rysunek do ćwiczenia 4 [8, s. 36].

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy rysunków,
3) naszkicować rysunek w zeszycie,
4) oznaczyć przekrój,
5) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunki części maszyn,

modele części maszyn,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Wymiarowanie przedmiotów na rysunkach

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zwymiaruj rysunek.

Rysunek do ćwiczenia 1 [opracowanie własne].

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po
wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Należy
zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać analizy rysunku,
3) zwymiarować rysunek,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunki części maszyn.


Ćwiczenie 2

Zwymiaruj rysunek.

Rysunek do ćwiczenia 2 [opracowanie własne].

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na poprawność wymiarowania. Czas
wykonania ćwiczenia 20 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dokonać analizy rysunku,
7) zwymiarować rysunek,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

rysunki części maszyn.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Uproszczenia rysunkowe

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj szkic elementu, w którym występuje gwint zewnętrzny nacięty na całej

długości. Element zwymiaruj.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiału nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie.
Należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór rodzajów linii rysunkowych oraz na
zastosowane uproszczenie rysunkowe. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wykonać szkic w zeszycie,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

materiały rysunkowe,

nagwintowane elementy,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Opisz sposób oznaczania łożysk tocznych na rysunkach.

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opisać sposób oznaczania łożysk na rysunkach,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5. Zasady oznaczania wymiarów tolerowany, pasowań oraz

stanu powierzchni na rysunkach maszynowych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Odczytaj i opisz przedstawione na rysunkach oznaczenia.

Rysunek do ćwiczenia 1 [opracowanie własne].


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy
zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania informacji w normach i poradniku. Czas
wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odczytać oznaczenia z PN,
3) opisać oznaczenia w zeszycie,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

PN – tolerancje kształtu i położenia,

mały poradnik mechanika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 2

Odczytaj chropowatość powierzchni przedmiotu przedstawionego na rysunku.

Rysunek do ćwiczenia 2 [6, s. 170].

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) odczytać chropowatość powierzchni,
3) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

PN – chropowatość powierzchni,

−−−−

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.6. Dokumentacja konstrukcyjna i technologiczna

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na rysunku przedstawiono zespół maszynowy złożony z określonej liczby części:

a) odczytaj budowę zespołu,
b) sporządź wykaz części zgodnie PN.

Rysunek do ćwiczenia 1 [3, 197].


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania ćwiczenia. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia
wskazany przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15
minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) opisać budowę zespołu,
3) sporządzić wykaz części zgodnie PN,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

dokumentacja rysunkowa,

−−−−

mały poradnik mechanika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 2

Na rysunku są przedstawione symbole graficzne stosowane przy wykonywaniu

schematów kinematycznych zasadniczych. Zapisz określenie tych symboli.

Rysunek do ćwiczenia 2 [1, s. 190].

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Należy zwrócić uwagę na umiejętność wyszukiwania
informacji w normach i poradniku. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku,
2) zapisać w zeszycie określenie symboli.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

mały poradnik mechanika,

schematy kinematyczne.


Ćwiczenie 3

Na rysunku są przedstawione symbole graficzne stosowane przy wykonywaniu

schematów elektrycznych. Podaj określenie tych symboli.

Rysunek do ćwiczenia 3 [1, s. 191].

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wskazany przez nauczyciela

uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w poradniku lub PN oznaczenia przedstawione na rysunku,
2) zapisać w zeszycie określenie symboli.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

mały poradnik mechanika,

schematy elektryczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.7. Powielanie i archiwizowanie informacji rysunkowych

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Opisz gospodarkę rysunkami w zakładzie pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie pracują samodzielnie. Należy
zwrócić uwagę na umiejętność charakteryzowania gospodarki rysunkami. Czas wykonania
ć

wiczenia 5 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) opisać zasady numerowania rysunków,
3) opisać składanie i przechowywanie rysunków,
4) opisać ewidencjonowanie rysunków,
5) opisać archiwizowanie rysunków,
6) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

−−−−

dokumentacja rysunkowa.

Ćwiczenie 2

W prawidłowy sposób nanieś poprawki na kserokopie oryginału rysunku dostarczonego

przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoje

prace. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) opisać sposób nanoszenia poprawek na rysunki,
3) nanieść poprawki na rysunek,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

dokumentacja rysunkowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1
Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

„Posługiwanie

się

dokumentacją techniczną”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania od 1 do 15 są z poziomu podstawowego,

zadania od 16 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. a, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. b, 7. c, 8. c, 9. c, 10. c, 11. a,

12. b, 13. c, 14. a, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d, 20. c,


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Rozróżnić rodzaje rysunków

B

P

a

2.

Określić wymiary formatu arkusza
rysunkowego

B

P

c

3. Dobrać rodzaj ołówka do określonego zadania

C

P

b

4. Dobrać rodzaje linii rysunkowych

C

P

b

5. Przeliczyć wymiary w danej podziałce

C

P

a

6. Rozróżnić elementy rysunków schematycznych

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7. Rozróżnić rodzaje rzutów

C

P

c

8. Zakreskować przekroje

C

P

c

9. Przeanalizować wymiarowanie rysunku

C

P

c

10. Dobrać grubość i rodzaje linii rysunkowych

C

P

c

11. Wybrać prawidłowy przekrój wzdłużny tulei.

A

P

a

12.

Określić liczbę brakujących krawędzi bryły
narysowanej w przekroju połówkowym

B

P

b

13.

Zwymiarować średnice kilku otworów o tych
samych wymiarach

C

P

c

14. Odczytać wymiary tolerowane

C

P

a

15.

Wskazać na rysunku uproszczenie gwintu
wewnętrznego

A

P

a

16. Przeanalizować oznaczenie norm

C

PP

c

17.

Wskazać narysowaną bryłę w aksonometrii
ukośnej na podstawie rzutów prostokątnych

C

PP

b

18.

Dobrać oznaczenie chropowatości powierzchni
ze względu na rodzaj obróbki

D

PP

a

19.

Rozpoznać prawidłowo narysowaną bryłę w
aksonometrii ukośnej

C

PP

d

20.

Rozpoznać prawidłowy ślad przekroju na
rysunku

B

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową

odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu.

8. Czas trwania testu – 45 minut.
9. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu

wynosi 20 pkt.

Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości

i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną. Spróbuj swoich sił.
Zadania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Element przeznaczony do wykonania jest pokazany w sposób szczegółowy na rysunku

a) wykonawczym.
b) zestawieniowym.
c) montażowym.
d) ilustracyjnym.


2. Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x297 mm to format

a) A5.
b) A4.
c) A3.
d) A2


3. Ołówki o średniej twardości oznaczamy

a) 2B.
b) F.
c) U.
d) 3H.


4. Osie symetrii rysujemy linią

a) ciągłą cienką.
b) punktową cienką.
c) kreskową cienką.
d) dwupunktową cienką.


5. Jeżeli prostokąt o wymiarach a = 20 mm i b = 10 mm przedstawimy na rysunku

w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić
a) a = 40 mm i b = 20 mm.
b) a = 10 mm i b = 5 mm.
c) a = 30 mm i b = 15 mm.
d) będą takie same.


6. Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne

a) żarówki.
b) diody.
c) baterii akumulatorowej.
d) prostownika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7. Prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawiono na rysunku

a)

b)

c)

d)


8. Prawidłowo zakreskowano przekroje znajdują się na rysunku

a)

b)

c)

d)


9. Ilość błędów, na zwymiarowanym rysunku

a) jeden.
b) dwa.
c) trzy.
d) zero.




10. Wałek z poprawnie dobraną poprawnie grubością i rodzajem linii przedstawiony jest na

rysunku

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

11. Tuleja z prawidłowo zakreskowanym przekrojem wzdłużnym to

a)

b)

c)

d)


12. Ilość brakujących linii na rysunku to

a) jedna.
b) dwie.
c) trzy.
d) cztery.


13. Rysunek, na którym zwymiarowano w sposób uproszczony otwory o jednakowych

ś

rednicach to

a)

b)

c)

d)

14. Rysunek przedstawia przykład wymiarów tolerowanych liczbowo; liczba + 0,02 oznacza

a) dolną odchyłkę.
b) górną odchyłkę.
c) tolerancję.
d) górny wymiar graniczny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15. Rysunek, który przedstawia uproszczenie gwintu wewnętrznego to

a)

b)

c)

d)


16. Normę branżową oznaczamy

a) PN.
b) PN-EN.
c) BN.
d) PN-ISO.


17. Wykorzystująca rzuty prostokątne, prawidłowo narysowana bryła w aksonometrii

ukośnej to

a)

b)

c)

d)

18. Informacja o obowiązkowym usunięciu warstwy materiału obróbką skrawaniem

przedstawiana jest symbolem
a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

19. Prawidłowo narysowany prostopadłościan w aksonometrii ukośnej to

a)

b)

c)

d)

20. Prawidłowo zaznaczony ślad płaszczyzny przekroju przedstawia rysunek

a)

b)

c)

d)


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Posługiwanie się dokumentacją techniczną

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

TEST 2
Test praktyczny typu próba pracy do jednostki modułowej „Posługiwanie
się dokumentacją techniczną”

Punktacja odpowiedzi: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za uzyskanie od 10–12 punktów,

-

dostateczny – za uzyskanie od 13–15 punktów,

-

dobry – za uzyskanie od 16–18 punktów,

-

bardzo dobry – za uzyskanie od 19–20 punktów.

Arkusz oceny pracy ucznia

Lp.

Opis przedstawionego na rysunku przedmiotu

Punktacja

0–1

1.

Rysunek jest wykonany w podziałce naturalnej (1:1).

2.

Na rysunku jest przedstawiona część maszynowa w dwóch rzutach A i B.

3.

Rzut główny jest przekrojem natomiast rzut z góry- widokiem.

4.

Na rysunku przedstawiono korpus, który ma być wykonany z żeliwa Zl
200.

5.

Korpus ma wygląd rury zakończonej z jednej strony kołnierzem,
a z drugiej strony pierścieniem o średnicy wewnętrznej Ø30.

6.

W kołnierzu są wykonane dwa otwory Ø11.

7.

W rurze są wykonane 4 otwory Ø13.

8.

Od strony nacięty jest gwint metryczny drobnozwojny M42x3.

9.

Ś

rednica nominalna gwintu wynosi 42 mm.

10.

Skok gwintu wynosi 3 mm.

11.

Do wymiaru Ø44f7 zastosowano tolerowanie normalne symbolowe.

12.

Do wymiaru 96±0,2 zastosowano tolerowanie swobodne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

13.

Promienie zaokrągleń wynoszą R3, R1.

14.

Dla wszystkich trzech otworów odchyłka dolna wynosi 0.

15.

Wykonane ścięcia krawędzi wynoszą 1x45°.

16.

Tolerancja chropowatości określona parametrem Ra.

17.

Chropowatość powierzchni wynosi 5 µm.

18.

Chropowatość pozostałych powierzchni wynosi 2, 5µm i 1,25 µm.

19.

Wymaganą chropowatość należy uzyskać przez zdjęcie warstwy
materiału.

20.

Ostre krawędzie należy stępić.

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zadaniem typu próba pracy.
4. Zadanie polega na odczytaniu rysunku i na tej podstawie wykonaj zwięzły opis

przedstawionego na tym rysunku przedmiotu.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Czas trwania testu – 45 minut.
8. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne wykonanie zadania

wynosi 20 pkt.

Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości

i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną. Spróbuj swoich sił.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

karta pracy ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Karta pracy ucznia

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Posługiwanie się dokumentacją techniczną

Temat zadania typu próba pracy:
Odczytaj rysunek i na tej podstawie wykonaj zwięzły opis przedstawionego na tym
rysunku przedmiotu.

Rysunek do próby pracy [6, s. 235].

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

Lp.

Opis przedstawionego na rysunku przedmiotu

Punktacja

0–1

1.

Rysunek jest wykonany w podziałce …….

2.

Na rysunku jest przedstawiona część maszynowa w …… rzutach.

3.

Rzut główny jest ………. natomiast rzut z góry- ………

4.

Na rysunku przedstawiono korpus, który ma być wykonany
z materiału…………..

5.

Korpus ma wygląd rury zakończonej z jednej strony kołnierzem,
a z drugiej strony pierścieniem o średnicy wewnętrznej ……...

6.

W kołnierzu są wykonane dwa otwory ……..

7.

W rurze są wykonane 4 otwory …...

8.

Od strony nacięty jest gwint metryczny ………………………..

9.

Ś

rednica nominalna gwintu wynosi ……..

10. Skok gwintu wynosi …….

11. Do wymiaru Ø44f7 zastosowano tolerowanie ………………….

12. Do wymiaru 96±0,2 zastosowano tolerowanie ………….

13. Promienie zaokrągleń wynoszą ………..

14. Dla wszystkich trzech otworów odchyłka dolna wynosi ……….

15. Wykonane ścięcia krawędzi wynoszą ………….

16. Tolerancja chropowatości określona parametrem …..

17. Chropowatość powierzchni wynosi ……

18. Chropowatość pozostałych powierzchni wynosi ……. i …….

19. Wymaganą chropowatość należy uzyskać przez ………………………

20. Uwaga zamieszczona na rysunku dotyczy……………..

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

7. LITERATURA

1. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005
2. Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004
3. Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. WSiP,

Warszawa 2002

4. Malinowski J., Jakubiec W.: Tolerancje i pasowania w budowie maszyn. WSiP,

Warszawa 1998

5. Paprocki K.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995
6. Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999
7. http://www.cad.pl
8. http://www.newtechsolutions.pl
9. http://www.zkue.ime.pw.edu.pl

Literatura metodyczna

1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004

