scenariusz s 1601 adamek

background image

Recenzja – ćwiczenia w pisaniu

1. Cele lekcji

Ogólny cel lekcji:

Uczeń doskonali sprawność pisania pod kątem przygotowania do pisemnego egzaminu
maturalnego na poziomie rozszerzonym (pisanie recenzji).

a) Wiadomości

Uczeń zna:

 schemat i kryteria oceny pisemnego egzaminu maturalnego
 strategie związane z pisaniem recenzji oraz jej budowę i występujące w niej zwroty

b) Umiejętności

Uczeń:

 potrafi napisać recenzję
 rozumie polecenie do zadania
 odpowiada na pytania związane z tematem
 ćwiczy sprawność pisania
 wykorzystuje posiadaną wiedzę w sytuacji symulacji egzaminu
 stosuje strategie pisania

c) Postawy

Uczeń:

 potrafi poprawnie zachować się podczas pisania, w kontaktach z kolegami i

nauczycielem

 współpracuje w parze, klasie
 radzi sobie ze stresem w sytuacji symulacji egzaminu

2. Metoda i forma pracy

Metoda: podejście komunikacyjne, pogadanka, ćwiczebna, symulacja, praca z podręcznikiem
Forma: praca indywidualna i w parach

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik, telewizor, odtwarzacz i płyta DVD

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel sprawdza listę obecności i pracę domową (jeden uczeń odczytuje ją na głos).
Następnie podaje temat i ogólny cel lekcji: „Będziecie pisać recenzję.”

background image

b) Faza realizacyjna

1. Nauczyciel pyta na co trzeba zwrócić uwagę przy pisaniu recenzji, a uczniowie, na

podstawie wiadomości w podręczniku na stronach 148-150, udzielają odpowiedzi
ustnych. Nauczyciel zapisuje schemat pisania recenzji na tablicy (w załączniku a).

2. Uczniowie oglądają wideoklip z modną ostatnio piosenką.
3. Nauczyciel dyktuje uczniom polecenie (w załączniku b), wyjaśnia je i prosi o

dostosowanie recenzji do podanego na tablicy schematu. Uczniowie pracują
indywidualnie, a nauczyciel monitoruje ich pracę i pomaga w razie trudności.
Uczniowie mogą korzystać z wszelkich pomocy, ale nie wolno im przepisywać
zadania od kolegi, czy z podręcznika. Nie ma limitu słów.

4. Uczniowie wymieniają się recenzjami i sprawdzają sobie nawzajem błędy oraz

zgodność ze schematem recenzji. Nauczyciel sprawdza każdemu uczniowi notatkę w
zeszycie, a następnie zbiera poprawione prace.

c) Faza podsumowująca

Nauczyciel ocenia aktywność i wkład uczniów w lekcję plusami i minusami. Zadaje też i
wyjaśnia pracę domową.

5. Bibliografia

1. Anna Bogobowicz, Hanna Mrozowska, Mariusz Misztal, Matura z języka

angielskiego. Testy, Warszawa, Longman 2004.

2. Hanna Komorowska, Metodyka nauczania Języków Obcych, Warszawa, WSIP 1999.
3. Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa, Wydawnictwo

Akademickie Żak 2003.

4. Małgorzata Rutkowska-Paszta, Uczyć lepiej i ciekawiej, Wrocław, Wersus 2002.
5. Anna Sikorzyńska, Hanna Mrozowska, Mariusz Misztal, Matura z języka

angielskiego. Repetytorium, Warszawa, Longman 2004.

6. Załączniki

a) Budowa recenzji

Wstęp – opinia, informacje, o czym będzie recenzja
Rozwinięcie – dokładne przedstawienie przedmiotu recenzji
Zakończenie – podsumowanie, polecenie lub nie

b) Polecenie

Napisz recenzję obejrzanego wideoklipu.

c) Zadanie domowe

Naucz się poznanych dziś wiadomości. Dokończ recenzję w domu. Rozwiń ją tak, aby
zmieścić się w limicie słów 200-250.

7. Czas trwania lekcji

45 minut

background image

8. Uwagi do scenariusza

Należy zmotywować uczniów do pracy zwróceniem ich uwagi na to, że ćwiczą typowe
zadanie maturalne. Należy od każdego ucznia wymagać notatki w zeszycie na lekcji. Osoby,
które nie będą zdawać języka angielskiego na maturze, mogą nie wykonywać pracy domowej.

