scenariusz s 1602 adamek

background image

Opis – ćwiczenia w pisaniu

1. Cele lekcji

Ogólny cel lekcji:

Uczeń doskonali sprawność pisania pod kątem przygotowania do pisemnego egzaminu
maturalnego na poziomie rozszerzonym (opis).

a) Wiadomości

Uczeń zna:

 schemat i kryteria oceny pisemnego egzaminu maturalnego
 strategie związane z pisaniem opisu oraz jego budowę i występujące w nim zwroty

b) Umiejętności

Uczeń:

 potrafi napisać opis
 rozumie polecenia do zadania
 odpowiada na pytania związane z tematem
 ćwiczy sprawność pisania
 wykorzystuje posiadaną wiedzę w sytuacji symulacji egzaminu
 stosuje strategie pisania
 bierze udział zabawie w „wywiad”

c) Postawy

Uczeń:

 potrafi poprawnie zachować się podczas pisania, w kontaktach z kolegami i

nauczycielem

 współpracuje w parze, klasie
 nie stresuje się podczas symulacji egzaminu

2. Metoda i forma pracy

Metoda: podejście komunikacyjne, pogadanka, ćwiczebna, symulacja, praca z podręcznikiem
Forma: praca indywidualna i w parach

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel sprawdza listę obecności i pracę domową (jeden uczeń odczytuje ją na głos).
Następnie podaje temat i ogólny cel lekcji: „Będziecie pisać opis.”

background image

b) Faza realizacyjna

1. Nauczyciel pyta uczniów o strategie pisania i budowę opisu. Uczniowie odpowiadają,

a nauczyciel na tablicy zapisuje w punktach elementy budowy opisu (w załączniku a)
i uzupełnia wiedzę uczniów oraz podkreśla najważniejsze elementy opisu.

2. Uczniowie przypominają sobie informacje na temat listu na stronach 151-3 w

podręczniku i streszczają je nauczycielowi, odpowiadając na jego pytania.

3. Nauczyciel wyjaśnia, że uczniowie będą opisywać kolegę z ławki. Uczniowie w

parach bawią się w wywiad, zadają sobie pytania typu: Where do you live? How big is
your family? What are you interested in?
itp. Zapisują odpowiedzi w formie notatki w
zeszytach.

4. Nauczyciel dyktuje uczniom polecenie (w załączniku b), wyjaśnia je i przydziela

każdej parze napisanie innej części opisu (wstęp, zakończenie – słabsi uczniowie lub
uczniowie nie zdający matury, rozwinięcie – reszta uczniów). Opis ma być szkicem, a
nie całością, może być dosyć krótki. Ważne jest, aby uczniowie napisali go na lekcji,
nawet w krótszej formie, musi jednak zawierać wszystkie elementy. Uczniowie
pracują, a nauczyciel monitoruje ich pracę i pomaga w razie trudności. Uczniowie
mogą korzystać z podręcznika.

5. Nauczyciel zbiera prace i czyta niektóre fragmenty, zapisując ciekawsze na tablicy.

Prosi uczniów o komentarz i ocenę. Poprawia błędy i podkreśla najważniejsze
elementy oraz strategie pisania listu. Pilnuje, aby uczniowie mieli notatkę w zeszycie.

c) Faza podsumowująca

Nauczyciel ocenia aktywność i wkład uczniów w lekcję plusami i minusami. Zadaje też i
wyjaśnia pracę domową.

5. Bibliografia

1. Anna Bogobowicz, Hanna Mrozowska, Mariusz Misztal, Matura z języka

angielskiego. Testy, Warszawa, Longman 2004.

2. Hanna Komorowska, Metodyka nauczania Języków Obcych, Warszawa, WSIP 1999.
3. Wincenty Okoń, Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa, Wydawnictwo

Akademickie Żak 2003.

4. Małgorzata Rutkowska-Paszta, Uczyć lepiej i ciekawiej, Wrocław, Wersus 2002.
5. Anna Sikorzyńska, Hanna Mrozowska, Mariusz Misztal, Matura z języka

angielskiego. Repetytorium, Warszawa, Longman 2004.

6. Załączniki

a) Budowa opisu

Wstęp – nawiązanie do tematu
Rozwinięcie – określenie tematu, dane, wygląd, scena, która pozwoli udramatyzować opis
Zakończenie – podsumowanie, opinia wraz z uzasadnieniem

b) Polecenie

Describe your classmate.

background image

c) Zadanie domowe

Naucz się poznanych dziś informacji. Rozwiń i dokończ swój opis, stosując strategie i
schemat pisania z podręcznika. Limit słów: 200-250.

7. Czas trwania lekcji

45 minut

8. Uwagi do scenariusza

Należy zmotywować uczniów do pracy zwróceniem ich uwagi na to, że ćwiczą typowe
zadanie maturalne. Należy od każdego ucznia wymagać notatki w zeszycie sporządzonej na
lekcji. Osoby, które nie będą zdawać języka angielskiego na maturze, nie muszą wykonywać
pracy domowej.

