„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Ewa Figura
Organizacja procesu wytwarzania odzieży
w zakładzie miarowo-usługowym 311 [34].Z4.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Ewa Samojlik
mgr Joanna Żaworonek
Opracowanie redakcyjne:
Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Joanna Iwanowska
Edyta Kozieł
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 34[311].Z4.06
Organizacja procesu wytwarzania odzieży w zakładzie miarowo-usługowym zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii odzieży.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Miarowo-usługowa wytwórczość odzieży
11
5.1.1. Ćwiczenia
5.1.2. Sprawdzian postępów
11
12
5.2. Przebieg procesu wytwarzania odzieży
12
5.2.1. Ćwiczenia
5.2.2. Sprawdzian postępów
12
14
5.3. Normowanie zużycia materiałów w produkcji miarowej
15
5.3.1. Ćwiczenia
5.3.2. Sprawdzian postępów
15
16
5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy prowadzenia działalności gospodarczej
16
5.4.1. Ćwiczenia
5.4.2. Sprawdzian postępów
16
19
5.5. Sztuka konwersacji, promocja i marketing.
19
5.5.1. Ćwiczenia
5.5.2. Sprawdzian postępów
19
21
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
22
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży 311[34].
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne
– wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
– ewaluacja osiągnięć uczniów,
– wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
– pokazu z instruktażem,
– tekstu przewodniego,
– ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różne
zadania.
W rozdziale 6 zamieszczono również:
– plan testu w formie tabelarycznej,
– punktację zadań,
– propozycję norm wymagań,
– instrukcje dla ucznia,
– instrukcje dla nauczyciela,
– kartę odpowiedzi,
– zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
311 [34]. Z4
Organizacja produkcji odzieży
311 [34]. Z4.06
Organizacja procesu wytwarzania odzieży
w zakładzie miarowo-usługowym
311 [34]. Z4.05
Organizowanie dokumentacji procesu
produkcyjnego
311 [34]. Z4.03
Obróbka termiczna odzieży
311 [34]. Z4.04
Organizowanie procesu
technologicznego w szwalni
311 [34]. Z4. 02
Organizowanie procesu technologicznego
w krojowni
311 [34]. Z4.01
Organizowanie procesu produkcji
w przedsiębiorstwie odzieżowym
Schemat 1. Układ jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej ,,Organizacja procesu
wytwarzania odzieży w zakładzie miarowo-usługowym” uczeń powinien umieć:
– korzystać z różnych źródeł informacji,
– korzystać z maszyn i urządzeń odzieżowych zgodnie z ich przeznaczeniem,
– wykonywać pomiary krawieckie,
– dobrać materiały i dodatki krawieckie niezbędne do wykonania określonego wyrobu
odzieżowego,
– dobrać techniki wykonania wyrobu odzieżowego,
– wykroić elementy wyrobu odzieżowego zgodnie z projektem,
– dobrać operacje obróbki termicznej,
– przygotować wyrób odzieżowy do miar,
– przeprowadzić pierwszą i drugą miarę,
– organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz wymaganiami ergonomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
– określić cechy odzieży miarowej,
– urządzić i wyposażyć pracownię wytwarzania odzieży,
– scharakteryzować przebieg procesu wytwarzania odzieży,
– wyróżnić etapy wytwarzania odzieży miarowej,
– zorganizować pracę w zakładzie miarowo-usługowym zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz
wymogami ergonomii,
– przyjąć zamówienie od klienta,
– przygotować odzież do miary i wykonać poprawki,
– dobrać sposoby wykończania odzieży,
– dokonać kontroli jakości wykonanej odzieży miarowej,
– określić typowe błędy występujące w odzieży miarowej,
– porównać procesy wytwórcze w zakładzie miarowo-usługowym i przemysłowym,
– zastosować zasady normowania materiałów produkcji miarowo-usługowej,
– obliczyć normy zużycia materiałów odzieżowych,
– sporządzić kalkulacje kosztów wytwarzania odzieży,
– określić zakres własnej działalności usługowej,
– zidentyfikować potencjalnych klientów firmy,
– sporządzić dokumenty niezbędne do podjęcia działalności gospodarczej,
– określić szacunkowo koszty związane z rozpoczęciem działalności,
– sporządzić kalkulację ekonomiczną wykonywanych usług,
– przygotować materiały promujące własną działalność gospodarczą,
– dokonać analizy jakości świadczonych usług na podstawie informacji uzyskanych od
klientów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz 1
Osoba prowadząca……………………………
Modułowy program nauczania Technik technologii odzieży 311[34]
Moduł: Organizacja produkcji odzieży
Jednostka modułowa: Organizacja procesu wytwarzania odzieży w zakładzie miarowo
– usługowym 311[34].Z4.06
Temat: Sporządzanie kalkulacji wyrobów gotowych
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania kalkulacji ceny
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
– zdefiniować pojęcia „koszt” i „kalkulacja”,
– sklasyfikować kalkulację według określonych kryteriów,
– obliczyć zużycie materiałów na bluzkę damską,
– skalkulować cenę bluzki damskiej,
– zaprezentować efekty pracy grupowej.
Metody nauczania–uczenia się:
– burza mózgów,
– wykład,
– pokaz,
– ćwiczenia,
– dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– indywidualna,
– grupowa.
Środki dydaktyczne:
– druki polecenia wykonania,
– przykładowe druki arkuszy kalkulacyjnych,
– wydruki komputerowe (kartotek magazynowych),
– kalkulatory,
– zestaw komputerowy.
Czas: 90 minut
Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie do zajęć i sformułowanie tematu.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Rozdaje gotowe wyroby i zadaje pytanie: Co jest
potrzebne do uszycia danego wyrobu? Uczniowie na kartkach wypisują asortyment potrzebny
do wykonania gotowego wyrobu. Następnie prezentują swoją pracę. Po prezentacji uczniowie
definiują pojęcie kosztu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Koszt jest to wartość materiałów, dodatków i robocizny potrzebnych do powstania
danego wyrobu.
Nauczyciel wyjaśnia pojęcie kalkulacji wyrobów gotowych, omawia rodzaje kalkulacji
i ich części składowe.
Kalkulacja jest to ustalenie ceny wyrobu gotowego.
Rozróżniamy dwa rodzaje kalkulacji:
– kalkulację wyrobów usługowych,
– kalkulację wyrobów konfekcyjnych.
Na cenę wyrobu usługowego składa się:
– wartość materiałów i dodatków,
– robocizna (wyliczamy ją z ilości przepracowanych godzin),
– VAT, który wynosi 22% ogólnej sumy.
2) Nauczyciel wykonuje z uczniami przykładową kalkulację usługową bluzki damskiej.
Każdemu uczniowi należy rozdać przykładowe polecenia wykonania. Każdy członek
grupy wykonuje po trzy kalkulacje usługowe, wymieniając się otrzymanymi poleceniami.
Tabela 1. Arkusz kalkulacji
Ilość x cena
Wartość
Koszt materiałów
Koszt dodatków
Cena robocizny
Razem
Podatek VAT
Razem
Źródło: Opracowanie własne
3) Podsumowanie zajęć.
Uczniowie
prezentują swoją pracę. Przypominają definicje „kosztu”
i „kalkulacji”. Nauczyciel dokonuje sprawdzenia prac i oceny uczniów. Na koniec uczniowie
wypełniają ankietę ewaluacyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz 2
Osoba prowadząca……………………………
Modułowy program nauczania Technik technologii odzieży 311[34]
Moduł: Organizacja produkcji odzieży
Jednostka modułowa: Organizacja procesu wytwarzania odzieży w zakładzie miarowo-
-usługowym 311[34].Z4.06
Temat: ,,Przychodzi klient do zakładu miarowo- usługowego”
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności obsługi klienta w zakładzie miarowo-usługowym
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
– przyjąć zamówienie od klienta,
– doradzić klientowi odpowiedni fason odzieży,
– wykonać pomiary z figury klienta,
– rozpoznawać figury nietypowe,
– podejmować samodzielne decyzje,
– prowadzić dialog z klientem.
Metody nauczania–uczenia się:
−
gry decyzyjne, pogadanka, inscenizacja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
– plansza z etapami wytwarzania odzieży miarowej,
– druk przyjęcia zamówienia,
– taśma centymetrowa,
– czasopisma odzieżowe,
– film dydaktyczny: ,,Podstawy Przedsiębiorczości – Negocjacje”.
Czas: 90 minut
Przebieg zajęć:
1) Część organizacyjna.
2) Nawiązanie do tematu.
Przypomnienie wiadomości na temat etapów wytwarzania odzieży miarowej:
– przyjęcie zamówienia od klienta,
– przygotowanie form,
– krojenie odzieży,
– przygotowanie do miary, mierzenie oraz szycie,
– wykończenie odzieży,
– kontrola jakości odzieży.
Nauczyciel wyjaśnia cele szczegółowe zajęć, określa zakres zajęć dydaktycznych.
3) Omówienie przez nauczyciela zasad przyjęcia zamówienia.
4) Uczniowie odpowiadają na pytanie: Jakie pomiary należy wykonać przy szyciu:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
– spódnicy,
– spodni,
– bluzki,
– sukienki?
5) Pokaz filmu dydaktycznego ,,Negocjacje”.
6) Nauczyciel dzieli klasę na dwuosobowe grupy.
– uczniowie prowadzą dialogi i prezentują pomysły rozwiązania problemów zgodnie
z kompetencjami wynikającymi z przydzielonych ról,
– uczeń odgrywający rolę pracownika ma za zadanie podjąć decyzje wykonawcze
(doradzić fason odzieży w zależności od figury),
– uczeń, „pracownik” ma zmierzyć klienta w zależności od rodzaju zamawianego wyrobu
odzieżowego.
7) Nauczyciel ocenia postawy i zachowania grających, podjęte decyzje oraz prawidłowość
wykonywanych pomiarów.
8) Uczniowie wypełniają ankietę ewaluacyjną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Miarowo-usługowa wytwórczość odzieży
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaprojektuj punkt usługowy, w którym będą świadczone usługi krawieckie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres,
oraz dokonać podziału na grupy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować wielkość zakładu,
3) naszkicować pomieszczenia zakładu,
4) zaplanować rodzaj maszyn i urządzeń, narzędzi, przyborów,
5) zaplanować wyposażenie zakładu(meble, stoły),
6) zaplanować punkty instalacji elektrycznej,
7) dokonać prezentacji projektu,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– projektu.
Środki dydaktyczne:
– katalogi maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji odzieży
– katalogi oprzyrządowania maszyn,
– papier,
– flamastry,
– plansze.
Ćwiczenie 2
Dobierz maszyny i urządzenia niezbędne w produkcji usługowo-miarowej odzieży
wykonanej z różnych materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wymienić rodzaje odzieży,
3) wybrać maszyny z katalogu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
4) oszacować koszt zakupu wybranych maszyn,
5) uzasadnić wykonany projekt,
6) porównać projekt z innymi.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– projektu.
Środki dydaktyczne:
– katalogi maszyn wraz z cennikiem,
– plansze,
– schematy.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi: Tak Nie
1) zaplanować rodzaj pomieszczeń zakładu usługowego.
2) wybrać maszyny, urządzenia, przybory, narzędzia.
3) dobrać wyposażenie do zakładu.
4) wybrać rodzaj instalacji w zakładzie.
5.2. Przebieg procesu wytwarzania odzieży
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyjmowanie zamówienia od klienta na uszycie bluzki z powierzonego materiału
w punkcie świadczącym usługi krawieckie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy.
2) przygotować scenariusz do inscenizacji: „Przychodzi klient do zakładu miarowo-
-usługowego”.
3) odgrywać scenki.
– doradzania klientowi jaki fason powinien wybrać,
– zaproponowanie rodzaju i ilości dodatków krawieckich,
– wykonanie pomiarów klienta potrzebnych do wykonania wybranego wyrobu
odzieżowego,
– sprawdzenie ilości i jakości tkaniny,
– wypełnianie druku zamówienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– drama,
– gry decyzyjne.
Środki dydaktyczne:
– druk przyjęcia zamówienia,
– taśma centymetrowa,
– katalogi tkanin i dodatków,
– czasopisma branżowe, żurnale,
– plansze.
Ćwiczenie 2
Przeprowadzenie pierwszej miary bluzki damskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) sprawdzić przygotowanie bluzki do pierwszej miary,
3) założyć bluzkę na modelkę lub manekin,
4) zapiąć bluzkę,
5) przeprowadzić pierwszą miarę bluzki,
6) zdjąć bluzkę i nanieść oznaczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu,
– drama.
Środki dydaktyczne:
– plansze ze schematami przeprowadzania miar i nanoszenia poprawek,
– bluzka przygotowana do pierwszej miary (lub inny wyrób odzieżowy),
– manekin lub modelka,
– taśma centymetrowa,
– mydełko,
– szpilki.
Ćwiczenie 3
Analiza błędów w bluzce damskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) założyć bluzkę na manekin lub modelkę,
3) zapiąć bluzkę,
4) rozpoznać błędy i wymienić je,
5) wskazać możliwości usunięcia błędów,
6) usunąć błędy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu,
– drama.
Środki dydaktyczne:
– bluzka damska uszyta z błędami (lub inny wyrób),
– nożyce,
– mydełko krawieckie,
– taśma centymetrowa,
– szpilki, nici do fastrygowania,
– manekin dobrany do wielkości modelu lub modelka,
– plansze przedstawiające typowe błędy i sposoby ich usuwania,
– foliogramy,
– rzutnik.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) wymienić etapy wytwarzania odzieży miarowej
2) wykonać pomiary ciała niezbędne do uszycia bluzki
3) wymienić cechy odzieży szytej na miarę
4) wyjaśnić, na co należy zwrócić uwagę wybierając fason dla klienta
5) omówić zasadę przeprowadzenia pierwszej miary bluzki
6) wymienić błędy najczęściej występujące podczas szycia bluzki
7) wyjaśnić przyczyny powstawania błędów podczas szycia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Normowanie zużycia materiałów w produkcji miarowej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź kalkulację ceny bluzki damskiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) ustalić normę zużycia tkaniny i dodatków na bluzkę damską,
3) obliczyć wartość materiałów i dodatków na podstawie podanych cen,
4) ustalić według cennika cenę robocizny,
5) do ceny netto doliczyć wartość podatku VAT,
6) obliczenia umieścić w tabeli.
Ilość x cena
Wartość
Koszt materiałów
Koszt dodatków
Cena robocizny
Razem
Podatek VAT
Razem
Źródło: Opracowanie własne
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– arkusz kalkulacji,
– kalkulator,
– cennik materiałów i dodatków,
– normy zużycia materiałów i dodatków,
– wzory dokumentów kalkulacji ekonomicznej,
– plansze,
– opracowana tabelka.
Ćwiczenie 2
Obliczanie ceny brutto spódnicy damskiej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) obliczyć podatek VAT od ceny netto,
3) doliczyć obliczony podatek do ceny netto.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– kalkulator,
– cennik,
– wzory dokumentów kalkulacji ekonomicznej,
– plansze.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) wyjaśnić pojecie kalkulacji
□ □
2) wymienić składniki kalkulacji
□ □
3) wyjaśnić, co to są koszty bezpośrednie i pośrednie
□ □
4) wyjaśnić od czego zależy zużycie materiałów w produkcji miarowej
□ □
5) obliczyć podatek VAT
□ □
6) sporządzić kalkulacje wyrobu odzieżowego
□ □
5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy prowadzenia działalności
gospodarczej
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustal adresy urzędów potrzebnych do zarejestrowania firmy świadczącej usługi
krawieckie w Twoim miejscu zamieszkania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wypisać, jaka jest droga rejestracji firmy w urzędach,
3) odszukać adresy urzędów w książce telefonicznej,
4) wypisać nazwę i adresy urzędów,
5) przyporządkować odpowiednie druki do urzędu,
6) przeanalizować, jakie dane potrzebne będą do wypełnienia druków.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– wzory dokumentów z różnych urzędów,
– literatura,
– plansze,
– książki telefoniczne.
Ćwiczenie 2
Chcesz zarejestrować firmę świadczącą usługi krawieckie. Wypisz nazwy urzędów,
w których należy dokonać rejestracji działalności, wybierz odpowiednie druki i wypełnij je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wpisać nazwy urzędów, w których dokonuje się rejestracji działalności gospodarczej,
3) wybrać odpowiedni rodzaj dokumentów,
4) przyporządkować dokumenty do urzędów,
5) przygotować niezbędne dane,
6) wypełnić dokumenty.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne:
– książki telefoniczne,
– kartka,
– długopis,
– oryginalne druki związane z rejestracją działalności gospodarczej,
– plansze,
– zestaw komputerowy z rzutnikiem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 3
Oszacuj koszty związane z uruchomieniem działalności polegającej na świadczeniu usług
krawieckich. Twój kapitał wynosi 45 000 złotych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wpisać wydatki początkowe(przed rozpoczęciem działalności),
3) oszacować wysokość wydatków,
4) wypisać wydatki pierwszego okresu działalności,
5) oszacować wysokość wydatków,
6) obliczyć sumę wydatków początkowych i wydatków pierwszego okresu działalności,
7) podsumować wykonane ćwiczenie
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu.
Środki dydaktyczne:
– gazety z ogłoszeniami.
– katalog maszyn i urządzeń z cennikiem,
– kalkulator,
– wzór tabeli 3 w Poradniku dla ucznia,
– papier,
– oferty informacyjne o kredytach.
Ćwiczenie 4
Opracuj plan rozpoczęcia działalności firmy świadczącej usługi krawieckie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy,
2) sprecyzować pomysł,
3) określić cel przedsięwzięcia,
4) określić formę organizacyjno-prawną firmy,
5) dokonać oceny rynku,
6) ustalić strategie marketingową i ofertę firmy,
7) przedstawić plan funkcjonowania firmy (lokal, maszyny, urządzenia),
8) ustalić ilość pracowników,
9) oszacować koszty początkowe,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
10) ustalić sposób finansowania,
11) ustalić czynniki ryzyka i powodzenia,
12) podsumować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– przewodniego tekstu
Środki dydaktyczne:
– ulotki reklamowe,
– papier,
– wzór tabeli 3,
– kalkulator,
– katalog maszyn i urządzeń z cennikiem,
– gazety z ogłoszeniami.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) identyfikować przepisy prawne dotyczące podejmowania działalności
gospodarczej
□ □
2) określić procedurę konieczną do uruchomienia firmy
□ □
3) wyjaśnić, do czego potrzebny jest REGON
□ □
4) wyjaśnić, do czego potrzebny jest NIP
□ □
5) oszacować koszty związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej
□ □
6) opracować plan własnej działalności
□ □
5.5. Sztuka konwersacji, promocja i marketing
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Projektowanie znaku firmowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dokonać przeglądu znaków firmowych znanych firm,
3) wybrać rodzaj działalności,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
4) zaprojektować znak firmowy,
5) dokonać prezentacji z uzasadnieniem.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– projektu.
Środki dydaktyczne:
– papier,
– przybory,
– przykładowe znaki firmowe różnych firm,
– plansze.
Ćwiczenie 2
Redagowanie ogłoszeń reklamowych firm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) ustalić nazwę firmy oraz rodzaj wykonywanej działalności,
3) zredagować ogłoszenie reklamowe,
4) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– projektu.
Środki dydaktyczne:
– papier,
– przybory,
– czasopisma,
– plansze.
Ćwiczenie 3
Opracowanie ankiet dotyczących:
– sytuacji rynkowej,
– swoje szanse i zagrożenia na rynku,
– potrzeb klientów korzystających z usług Twojej firmy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z celem przygotowania ankiet,
3) zaplanować, jakie informacje chcesz uzyskać,
4) zaplanować, do kogo skierujesz pytania,
5) zaplanować treść pytań,
6) przygotować ankietę,
7) przedstawić ankietę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczeń praktycznych,
– projektu.
Środki dydaktyczne:
– wzory różnych ankiet,
– papier,
– długopis,
– plansze.
5.5.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) określić na czym polega komunikacja niewerbalna.
□ □
2) odpowiedzieć
na
czym
polega
marketing.
□ □
3) określić czym powinna być marka firmy.
□ □
4) scharakteryzować cechy się
znaku
firmowego
□ □
5) wymienić sposoby reklamowania wyrobów i usług
□ □
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test nr 1 do jednostki modułowej „Organizacja procesu wytwarzania
odzieży materiałów zakładzie miarowo-usługowym”
Test składa się z 16 zadań, z których:
− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9 są z poziomu podstawowego,
− zadania 7, 10,11,12,13,14 ,15,16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów. Za prawidłową i wyczerpującą odpowiedz na pytanie 16, uczeń
otrzymuje punkty od 0 do 3.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego
– dobry – za rozwiązanie 6 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry za rozwiązanie 7 zadań z poziomu podstawowego i 6 z poziomu
ponadpodstawowego
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategori
a celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Wymienić cechy odzieży miarowej
B
P
d
2
Rozróżnić etapy wytwarzania odzieży
miarowej
B P
a
3
Wymienić etapy wytwarzania odzieży
miarowej
A P
b
4
Wymienić urządzenia i wyposażenie
pracowni wytwarzania odzieży
A P
b
5 Rozróżnić poprawki po pierwszej mierze.
B P
c
6
Wymienić dokumenty niezbędne do
podjęcia działalności gospodarczej
A P
b
7
Określić normy zużycia materiałów
odzieżowych
C PP
fasonu
odzieży, szerokości
tkaniny, wymiarów klienta,
rodzaju i wzoru materiału
8
Zidentyfikować zakres własnej
działalności usługowej
A P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
9
Dokonać selekcji materiałów
promujących własną działalność
gospodarczą
B P
a
10
Określić normy zużycia materiałów
odzieżowych
C
PP
a
11
Określić normy zużycia materiałów
odzieżowych
C
PP
160cm+10%= 176 cm
12
Wybrać sposób przygotowania odzieży do
miary i wykonać poprawki
C
PP
prawej, przenosi na drugą
stronę, obu stronach
13
Zaproponować sposoby promowania
własnej działalność gospodarczą
D PP
obniżki, bonifikaty,
wyprzedaże
14
Wybrać dokumenty niezbędne do podjęcia
działalności gospodarczej
C
PP
krajowy rejestr sądowy,
Główny urząd statystyczny,
bank, Urząd Skarbowy,
ZUS,
PIP,
15
Określić zakres własnej działalności
usługowej
C PP
uczeń może wybrać jedną
z form prawnych: osoba
fizyczna prowadząca
samodzielnie działalność,
osoba fizyczna będąca
wspólnikiem spółki cywilnej
spółka handlowa (jawna,
partnerska, komandytowa,
komandytowo-akcyjna,
z ograniczoną
odpowiedzialnością,
spółka akcyjna),
spółdzielnia,
przedsiębiorstwo państwowe
16
Zaproponować rodzaj działalności
gospodarczej
D
PP
produkcja, np: wytwarzanie
odzieży, produkcja mebli,
produkcja żywności
ekologicznej
handel, np.: sprzedaż
artykułów dziecięcych,
spożywczych, księgarnia
usługi np.: naprawa obuwia,
zakład fryzjerski, zakład
fotograficzny
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 16 pytań.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, pytania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9,
10, to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, na pytania
7, 11, 12, 13, 14, 15, 16 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. W pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą sprawić Ci
pytania 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 – są one na trudniejszym poziomie.
10. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
.
Materiały dla ucznia:
– instrukcja, zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH nr 1
1. Kto najczęściej korzysta z usług punktów usługowych?
a) ludzie o typowej budowie,
b) ludzie którzy nie mają dużych odchyleń odbudowy normalnej,
c) ludzie, których wymiary ciała mieszczą się w tabelach wymiarów,
d) ludzie o wymiarach ciała przekraczających wielkości podane w tabelach wymiarów
2. Pracownik, opracowuje formy odzieży w oparciu o:
a) pomiary zdjęte z klienta,
a) rysunek modelowy,
b) rozmowy z klientem,
c) projekt plastyczny.
3. Prawidłowy rozkrój tkaniny zależy od:
a) koloru tkaniny,
b) zachowania kierunku nitki prostej,
c) konfekcjonowania odzieży,
d) grubości tkaniny.
4. Podstawowym pomieszczeniem w punkcie usługowym jest:
a) magazyn i przymierzalnia,
b) pracownia krawiecka i przymierzalnia,
c) poczekalnia, magazyn, wzorcownia,
d) pracownia krawiecka i magazyn.
5. Poprawki po pierwszej mierze zaznaczamy:
a) szpilkami i mydełkiem,
b) mydełkiem krawieckim,
c) ściegiem fastrygowym,
d) wykonujemy nacięcia.
6. Regon
to:
a) numer identyfikacji, składający się z dwóch cyfr,
b) zakodowany system informacji o nazwie firmy, adresie, rodzaju prowadzonej
działalności, sposobie finansowania przedsiębiorstwa,
c) rachunek bieżący służący do gromadzenia środków pieniężnych,
d) numer identyfikacji podatkowej.
7. Wymień, od czego zależy zużycie materiałów w produkcji miarowej.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
..............
8. W
dużym przedsiębiorstwie zatrudnionych jest:
a) mniej niż 100 osób,
b) więcej niż 250 osób,
c) 250 osób i wiecej,
d) więcej niż 150 osób.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9. Dumping
to:
a) celowe obniżanie cen produktu przez producenta,
b) celowe zawyżanie cen produktu przez producenta,
c) forma organizacyjno-prawna firmy,
d) promocja firmy na rynku.
10. W którym przypadku wzrośnie najbardziej zużycie tkaniny na spódnicę?
a) krata asymetryczna o dużym raporcie,
b) pasy,
c) krata,
d) kropki.
11. Ile tkaniny o szerokości 90 cm powinna kupić klientka na spódnicę podstawową
o długości 80 cm, jeśli w obwodzie bioder ma 125 cm.
12. Przeczytaj zdanie i uzupełnij.
Na figurach symetrycznych poprawki przy mierzeniu przeprowadza się po stronie ……
Na figurach asymetrycznych poprawki nanosi się ………………………………...………
13. Aby zachęcić nabywcę do kupna towaru można stosować:
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
14. Wymień nazwę urzędów, w których należy dokonać rejestracji firmy odzieżowej.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
15. Jaka forma prawna prowadzenia działalności jest według Ciebie najlepsza?
Uzasadnij wybór.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
16. Zaproponuj przykłady działalności gospodarczej w zakresie produkcji, handlu i usług.
Napisać po trzy przykłady.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI do testu nr 1
Imię i nazwisko….......................................................................................
Organizacja procesu wytwarzania odzieży w zakładzie miarowo-
usługowym
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7. ………………………………………………………………
……………………………………………………………..
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 ………………………………………………………………
……………………………………………………………..
12
Na figurach symetrycznych poprawki przy mierzeniu
przeprowadza się po stronie……………………………….
Na figurach asymetrycznych poprawki nanosi
się……………………………………………………………
13 ………………………………………………………………
………………………………………………………………
……………………………………………………………
14 ………………………………………………………………
………………………………………………………………
…………………………………………………………….
15 ………………………………………………………………
………………………………………………………………
…………………………………………………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16 Produkcja……………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
Handel………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
Usługi………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
………………………………………………………………
RAZEM
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Test nr 2 do jednostki modułowej
„ Organizacja procesu wytwarzania
odzieży zakładzie miarowo-usługowym”
Test składa się z 16 zadań, z których:
− zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9 są z poziomu podstawowego,
− zadania 10,11,12,13,14,15,16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Za wyczerpującą odpowiedź na pytanie 16 uczeń otrzymuje od 0 do 3 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 6 zadań z poziomu podstawowego i 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry za rozwiązanie 7 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wymienić cechy odzieży miarowej
B P
b
2.
Wymienić etapy wytwarzania odzieży
miarowej
A P
d
3.
Wyjaśnić kalkulacje kosztów wytwarzania
odzieży
B P
a
4.
Wyliczyć dokumenty niezbędne do podjęcia
działalności gospodarczej
A P
b
5.
Sporządzić dokumenty niezbędne do
podjęcia działalności gospodarczej
A P
a
6.
Wymienić materiały promujące własną
działalność gospodarczą
A P
c
7. Rozróżnić poprawki po mierze
B P
a
8.
Wyjaśnić proces przyjęcia zamówienia od
klienta
B P
b
9.
Wyliczyć normy zużycia materiałów
odzieżowych
A P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10.
Ocenić normy zużycia materiałów
odzieżowych
D PP
c
11. Zaproponować realizację zamówienia.
D PP
prosta,
długa ,bez
fantazyjnych
zdobień
12 Zaproponować realizację zamówienia.
D PP
d
13. Wybrać sposób wykończania odzieży
C PP
b
14.
Przewidzieć wpływ wyglądu produktu na
odbiorcę
D
PP
Prosty,
Działać na emocje,
Wywoływać
pozytywne skojarzenia,
Sugerować wysoką
jakość wyrobu,
Zawierać elementy
graficzne oraz
kolorystyczne
związane
z przedsiębiorstwem
15.
Określić zakres własnej działalności
usługowej
C
PP
plusy: indywidualne
reprezentowanie firmy,
zyski firmy nie są
dzielone ze
wspólnikami,
samodzielność
podejmowania decyzji,
dysponowanie
czasem według
uznania
minusy:
odpowiedzialność
jednostkowa, potrzeba
dużego wkładu
majątkowego
16.
Zaproponować sposoby promowania własnej
działalności gospodarczej
D
PP
Np: reklama
w prasie lokalnej,
ulotki rozdawane
w centrach
handlowych,
promocje, upusty dla
stałych klientów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 16 pytań.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, pytania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,
9, 10, 12, to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, na
pytania, 11, 13, 14, 15, 16 należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. W pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą sprawić Ci
pytania 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 – są one na trudniejszym poziomie.
10. Na rozwiązanie testu masz 30 minut
.
Materiały dla ucznia
:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH nr 2
1. Co jest powodem szycia na miarę:
a) większa swoboda ruchów,
b) dostosowanie do figury klienta, typu urody i indywidualnych wymagań,
c) zbyt mocne dopasowanie do figury,
d) odzież ta jest tańsza niż odzież wykonana metodą przemysłową.
2. Pierwszym etapem wytwarzania odzieży miarowej jest:
a) krojenie dodatków,
b) przygotowanie do miary,
c) krojenie odzieży,
d) przyjęcie zamówienia od klienta.
3. Koszty
bezpośrednie to:
a) koszty materiałów, dodatków i robocizny,
b) koszty związane z zarządzaniem,
c) koszty związane z obsługą administracyjną,
d) koszty związane z robocizną.
4. W rejestrze przedsiębiorców znajdują się następujące dane:
a) imię i nazwisko, nazwa firmy,
b) imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, nazwa firmy, przedmiot
działalności,
c) imię i nazwisko, adres zamieszkania, nazwa firmy,
d) imię i nazwisko właściciela firmy.
5. NIP
to:
a) numer identyfikacji podatkowej,
b) trzycyfrowy numer identyfikacji podatkowej,
c) skrót obowiązkowego ubezpieczenia społecznego,
d) krajowy rejestr podmiotów gospodarki.
6. Komunikacja werbalna opiera się na:
a) wymianie informacji w sposób graficzny,
b) wymianie informacji za pomocą gestów i dźwięków,
c) słuchaniu, mówieniu, czytaniu i pisaniu,
d) wymianie informacji za pomocą ruchów ciała.
7. Do pierwszej miary bluzki należy sfastrygować:
a) zaszewki, szwy konstrukcyjne i modelowe, szwy barkowe i prawy rękaw,
b) zaszewki i szwy konstrukcyjne,
c) szwy konstrukcyjne i szwy barkowe,
d) szwy konstrukcyjne, szwy barkowe, lewy rękaw.
8. Kolor niebieski w krajce oznacza:
a) włókna poliamidowe,
b) wełnę i włókna wełniane,
c) włókna poliestrowe,
d) anilanę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
9. Obliczając zużycie materiału na żakiet damski ze spódnicą, należy wziąć pod uwagę
następujące dane:
a) długość żakietu, długość spódnicy,
b) długość żakietu, długość rękawa długość spódnicy,
c) długość żakietu i długość rękawa,
d) długość spódnicy.
10. Jakie będzie zużycie tkaniny o szerokości 150 cm na spódnicę damską w sześć klinów?
a) 80 cm,
b) jedną długość,
c) dwie długości,
d) 55 cm.
11. Jaki fason spódnicy doradzisz klientce bardzo niskiej i tęgiej?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
12. Jaką tkaninę zaproponujesz klientce na uszycie sukni wizytowej?
a) stylon,
b) wełna lub kaszmir,
c) polar,
d) tafta lub atłas.
13. Wyrób odzieżowy z dzianiny będziesz zszywał na:
a) maszynie stębnówce,
b) maszynie łańcuszkowej,
c) maszynie dziurkarce,
d) maszynie ryglówce.
14. Jakie cechy powinien mieć znak firmowy?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
15. Jakie są według ciebie plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej tylko we
własnym imieniu, bez wspólnika (napisz po trzy).
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
16. Jesteś właścicielem firmy odzieżowej. Jakie podejmiesz działania marketingowe, aby
Twoja firma była znana na lokalnym rynku?
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI do testu nr 2
Imię i nazwisko ................................................................................................
Organizacja procesu wytwarzania w zakładzie miarowo-usługowym
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11 …………………………………………………………………
………………………………………………………………
12 a b c d
13 …………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
………………………………………………………………..
14 …………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
15 Zalety
1………………………………………………………………..
2………………………………………………………………..
3………………………………………………………………
wady
1………………………………………………………………..
2………………………………………………………………
3……………………………………………………………….
16 …………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
………………………………………………………………
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7.
LITERATURA
1. Adamiec T.: Zarys wiedzy o gospodarce. WSiP, Warszawa 1999
2. Białczak B.: Maszyny i urządzenia w przemyśle odzieżowym. WSiP, Warszawa 2002
3. Bily-Czopowa M., Mierowska K.: Krój i modelowanie odzieży lekkiej. Krawiectwo
miarowo-usługowe. WSiP, Warszawa 1995
4. Chwałek J.: Obsługa klienta. Jakość usług. WSiP, Warszawa 2003
5. Czyżewski H.: Krawiectwo. WSiP, Warszawa 1996
6. Hanus Z. Krój, modelowanie, szycie. Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1987
7. Kazik R Krawczyk J.: Technologia odzieży. WSiP, Warszawa 1998
8. Kielan K.. Pokora K.: Przygotowanie do działalności usługowej. Podstawy usług.
Ekonomika usług. WSiP, Warszawa 2003
9. Makieła Z. Rachował T.: Podstawy przedsiębiorczości. Nowa Era, Warszawa 2005
10. Parafianowicz Z.: Słownik odzieżowy. WSiP, Warszawa 1997
11. Pietkiewicz E. Etyka menadżera. CIM, Warszawa 1998
12. Samek P.: Krawiectwo – Technologia. WSiP, Warszawa 1999
13. Żurakowski F.: Przedsiębiorczość. Poszukiwanie pomysłu na firmę i jej uruchomienie.
WSiP , Warszawa 1999
14. Czasopisma: Odzież