ogrodnik 621[01] z2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Jolanta Świdzikowska






Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej
621[01].Z2.01




Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Alicja Kurlus
mgr inż. Anna Pietraszko





Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krystyna Kwestarz




Konsultacja:
mgr inż. Marek Rudziński









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 621[01].Z2.01.
„Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu ogrodnik.















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Materiał nauczania

10

5.1. Części składowe i formy roślin sadowniczych

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Produkcja podkładek generatywnych i wegetatywnych

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Ochrona szkółek przed chorobami i szkodnikami

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

5.5. Dokumentacja szkółkarska i kwalifikacja szkółek

18

5.5.1. Ćwiczenia

18

5.6. Sprzedaż i przechowywanie materiału szkółkarskiego

20

5.6.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie ogrodnik.

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

−−−−

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

−−−−

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: dyskusji dydaktycznej
tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.






















Schemat układu jednostek modułowych

621[01].Z2

Produkcja sadownicza

621[01].Z2.02

Zakładanie i prowadzenie sadu

621[01].Z2.03

Zbiór i przechowywanie

owoców

621[01].Z2.01

Zakładanie i prowadzenie

szkółki sadowniczej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

−−−−

charakteryzować warunki klimatyczne regionu oraz określać ich wpływ na wzrost, rozwój
i plonowanie roślin,

−−−−

charakteryzować nawozy organiczne i mineralne oraz określać ich wpływ na właściwości
gleby, wzrost i plonowanie roślin,

−−−−

charakteryzować podstawowe choroby roślin, szkodniki i chwasty oraz stosować metody
ich zwalczania,

−−−−

rozpoznawać oraz scharakteryzować gatunki drzew i krzewów,

−−−−

czytać mapy glebowo-rolnicze,

−−−−

wyjaśniać, na czym polega zjawisko „zmęczenia gleby”,

−−−−

określać sposoby przeciwdziałania zjawisku zmęczenia gleby

−−−−

określać przydatność różnych podłoży do określonych upraw,

−−−−

dobrać sposób i środki transportu produktów ogrodniczych,

−−−−

przygotowywać do pracy i obsłużyć maszyny oraz urządzenia do produkcji ogrodniczej,

−−−−

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska,

−−−−

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

– scharakteryzować podkładki dla jabłoni, grusz, śliw, brzoskwiń, wiśni, czereśni,
– określić zasady kwalifikacji materiału szkółkarskiego,
– rozpoznać podstawowe gatunki podkładek dla roślin sadowniczych,
– scharakteryzować budowę drzewka owocowego,
– wyjaśnić pojęcia: podkładka, zraz, oczko, okulant, wstawka skarlająca,
– przyporządkować podkładki do określonych grup według gatunku i siły wzrostu drzew

i krzewów,

– scharakteryzować proces produkcji podkładek generatywnych,
– wykonać stratyfikację i siew nasion podkładek,
– określić zasady zakładania i eksploatacji mateczników podkładek wegetatywnych,
– scharakteryzować metody uszlachetniania drzew owocowych,
– przygotować zrazy do szczepienia i okulizacji,
– wykonać okulizację z zastosowaniem określonej metody,
– przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne podkładek i sadzonek w szkółce,
– założyć szkółkę drzew i krzewów owocowych,
– scharakteryzować metody produkcji agrestu, porzeczek, malin, truskawek, winorośli,

jeżyn,

– określić termin i sposób wykopywania materiału szkółkarskiego,
– wykopać i wykonać sortowanie materiału szkółkarskiego zgodnie z normami,
– dobrać sposób przechowywania oraz przygotowania materiału szkółkarskiego do sprzedaży,
– rozpoznać choroby i szkodniki szkółek owocowych oraz określić sposób ich zwalczania,
– wypełnić dokumentację szkółkarską.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

………………………….…………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja sadownicza 621[01].Z2

Jednostka modułowa:

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej
621[01].Z2.01

Temat: Produkcja podkładek generatywnych.

Cel ogólny: nabycie umiejętności określania zasad produkcji podkładek generatywnych.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
scharakteryzować podkładki dla jabłoni, grusz, śliw, brzoskwiń, wiśni, czereśni,
rozpoznać podstawowe gatunki podkładek dla roślin sadowniczych,
wyjaśnić pojęcia: podkładka, zraz, oczko, okulant, wstawka skarlająca,
przyporządkować podkładki do określonych grup według gatunku i siły wzrostu drzew

i krzewów,

scharakteryzować proces produkcji podkładek generatywnych,
wykonać stratyfikację i siew nasion podkładek,
scharakteryzować metody produkcji podkładek drzew i krzewów owocowych.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

tekstu przewodniego,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

ć

wiczenia.


Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

owoce ałyczy,

rośliny mateczne podkładek wegetatywnych

filmy dydaktyczne,

magnetowid, telewizor.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych.


Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Zadanie dla ucznia:

Pozyskaj nasiona z owoców ałyczy do produkcji podkładek generatywnych. Podczas

zajęć stosuj zasady bezpiecznej pracy.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.


Faza I. Informacje:
Pytania prowadzące:
1. Jak rozmnaża się podkładki roślin sadowniczych?
2. Z czego otrzymuje się podkładki generatywne?
3. Jakimi właściwościami musi się odznaczać roślina użyta na podkładkę?
4. Na czym polega proces stratyfikacji?
5. Jakie są zalety podkładek generatywnych?
6. Jakie są najlepsze podkładki dla wskazanych drzew i krzewów owocowych?
Faza II. Planowanie:
1. Jakich owoców należy użyć by pozyskać wysokiej jakości nasiona na podkładkę

generatywną ?

2. Jak i skąd pozyskuje się nasiona?
Faza III. Ustalenie:
1. Uczniowie pracując w zespołach proponują jakie czynności należy wykonać realizując

zadanie.

2. Uczniowie ustalają wykaz niezbędnych do realizacji zadania narzędzi i materiałów.
3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność dobranych materiałów oraz wykaz

planowanych czynności.

Faza IV. Wykonanie:
1. Uczniowie przygotowują stanowiska pracy.
2. Uczniowie dobierają materiały i narzędzia.
3. Uczniowie pozyskują nasiona ałyczy.
Faza V. Sprawdzanie:
1. Uczniowie wraz z nauczycielem sprawdzają w grupach poprawność wykonanych

ć

wiczeń.

Faza VI. Analiza końcowa:
1. Uczniowie wskazują, które etapy wykonania zadań sprawiły im trudności. Nauczyciel

powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.


Ewaluacja osiągnięć ucznia

Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnej ucznia i grupę, na bieżąco podczas

dyskusji, podczas wykonywanego ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Ogrodnik 621[01]

Moduł:

Produkcja sadownicza 621[01].Z2

Jednostka modułowa:

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej

:

621[01].Z2.01

Temat: Ochrona szkółek przed chorobami i szkodnikami.

Cel ogólny: nabycie umiejętności rozpoznania chorób i szkodników występujących

w szkółkach drzewek owocowych.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
rozpoznać choroby i szkodniki szkółek owocowych,
określić sposób zwalczania chorób i szkodników,
przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne podkładek i sadzonek w szkółce.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna wielokrotna,

burza mózgów,

ć

wiczenia.


Środki dydaktyczne:
– poradnik dla ucznia,

Występowanie

choroby

Objawy

Czynnik

chorobotwórczy

Ś

rodki ochrony

Szkodnik

Rodzaj uszkodzeń

Ś

rodki ochrony

– wzory tabel,
– atlasy chorób i szkodników roślin sadowniczych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

– Program Ochrony Roślin Sadowniczych,
– okazy naturalne uszkodzonych roślin,
– film dydaktyczny przedstawiający uszkodzenia roślin wywołane przez szkodniki

i choroby,

– magnetowid, telewizor,
– rzutnik multimedialny.

Formy organizacyjne pracy uczniów
:

uczniowie pracują w grupach 3-4-osobowych.


Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.

Uczestnicy: uczniowie klasy I zasadniczej szkoły zawodowej.

Przebieg zajęć:

1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Podział grupy uczniów na zespoły.
4. Wprowadzenie do tematu.

– nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat ochrony szkółek przed

chorobami i szkodnikami. Nauczyciel omawia film oraz przypomina przebieg
wycieczki. Po wykładzie nauczyciel zadaje pytanie: Jakie są objawy uszkodzeń roślin
przez patogeny i szkodniki i w jaki sposób im zapobiegać?

– „Burza mózgów” – uczniowie udzielają różnych odpowiedzi, wszystkie są zapisane

na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi.

5. Realizacja ćwiczeń

Praca w grupach 3-4-osobowych:

nauczyciel objaśnia cel ćwiczeń, ich zakres i sposób wykonania,

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,

uczniowie oglądają zmiany jakie powstały na organach roślin w wyniku choroby

lub żerowania szkodników,

uczniowie dyskutują podczas rozpoznawania uszkodzeń wykorzystując atlas chorób

i szkodników roślin sadowniczych, Program Ochrony Roślin Sadowniczych,

uczniowie uzasadniają swoje rozpoznanie,

rysują tabelę i uzupełniają ją .

Nauczyciel obserwuje prace uczniów, udziela rad i wskazówek:

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie?

czy zachowują zasady bhp?

6. Podsumowanie zajęć:

uczeń, przedstawiciel grupy, prezentuje wykonane zadanie przez swoja grupę,

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat uzupełnienia tabeli,

nauczyciel ocenia pracę każdej grupy.

7. Ewaluacja osiągnięć ucznia

Nauczyciel ocenia metodą obserwacji indywidualnej ucznia i grupę, na bieżąco podczas

dyskusji, podczas wykonywanego ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Części składowe i formy roślin sadowniczych


5.1.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj cięcie na koronkę.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dokładność wykonania

ć

wiczenia, dobrać narzędzia,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) przygotować narzędzia,
3) określić wysokość pnia,
4) ustalić miejsce cięcia,
5) wykonać cięcie,
6) zabezpieczyć rany po cięciu fungicydem,
7) omówić wynik ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– pokaz,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– sekatory,
– okulanty jabłoni,
– Funaben 03 PA,
– pędzel.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj części składowe wskazanych przez nauczyciela roślin sadowniczych.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dokładność wykonania

ć

wiczenia,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) określić części krzewów owocowych,
3) wskazać określone części,
4) określić części wskazanego drzewa owocowego,
5) wskazać i wymienić części drzewa owocowego,
6) sformułować wnioski,
7) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– rośliny truskawek,
– krzewy porzeczki,
– winorośl,
– drzewo owocowe (jabłoń, grusza).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Produkcja podkładek generatywnych i wegetatywnych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Pozyskaj nasiona z owoców ałyczy.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dokładność wykonania

ć

wiczenia, dobrać narzędzia i materiały,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zgromadzić materiał, narzędzia i przybory do wykonania ćwiczenia,
3) określić zasady zbioru i wydobywania nasion,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zebrać owoce,
6) rozdrobnić owoce,
7) wypłukać nasiona,
8) oczyścić nasiona,
9) wysuszyć nasiona,
10) ocenić czystość nasion,
11) dokonać analizy ćwiczenia,
12) uzasadnić wykonane czynności

.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– owoce ałyczy,
– sita,
– wiadra,
– woda,
– rękawice gumowe,
– poradnik dla ucznia,
– filmy dydaktyczne,
– magnetowid, telewizor,
– rzutnik multimedialny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 2

Rozmnóż porzeczkę poprzez sadzonki zdrewniałe.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór narzędzi

i materiałów,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) pobrać pędy z matecznika,
4) wykonać sadzonki, przycinając odpowiednio górną i dolną część,
5) wybrać miejsce do sadzenia (małe poletko),
6) posadzić sadzonki pamiętając o głębokości sadzenia,
7) przygotować posadzone sadzonki do zimowania przysypując wystające pąki,
8) część sadzonek powiązać w pęczki po 50szt.,
9) wybrać miejsce pod dołownik,
10) wykopać bruzdę w miejscu przeznaczonym na dołowanie sadzonek,
11) postawić pierwszy rząd pęczków obok siebie pod kątem 45° zwracając uwagą na kierunek

ułożenia sadzonek (cięcie skośne do góry),

12) przesypać warstwę sadzonek ziemią,
13) ustawiać następne warstwy, każdą przesypując piaskiem,
14) wystające końcówki zasypać cienko ziemią,
15) uzasadnić wykonane czynności podczas ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– krzewy porzeczek,
– filmy dydaktyczne,
– narzędzia ogrodnicze (sekator, miara, noże, skrzynki),
– piasek, woda, folia,
– magnetowid, telewizor,
– rzutnik multimedialny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaprojektuj szkółkę drzew lub krzewów owocowych na powierzchni 5 ha.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– ćwiczenie do samodzielnego wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) określić typ gleby na podstawie mapy glebowo rolniczej lub wykonanej wcześniej

odkrywki glebowej,

4) zaproponować przedplony dla zakładanej szkółki,
5) dobrać gatunki drzew lub krzewów owocowych do produkcji szkółkarskiej,
6) określić ich czas uprawy w szkółce,
7) określić czas okresu przejściowego do następnego cyklu uprawy,
8) wyznaczyć wielkość poszczególnych kwater,
9) przedstawić szkic zaprojektowanej szkółki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– projekt,
– dyskusja,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poglądowa mapa gleb Polski,
– mapa glebowo-rolnicza gminy,
– odkrywka glebowa,
– opis gleby,
– przybory do pisania i kreślenia.

Ćwiczenie 2

Przeprowadź okulizację jabłoni metodą „na przystawkę”.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór narzędzi

i materiałów,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) pobrać zrazy z mateczników,
3) przygotować zrazy i zabezpieczyć je,
4) przygotować podkładkę wykonując podkrzesywanie i oczyszczając miejsce okulizacji,
5) określić czynności podczas wykonywania tego zabiegu,
6) wykonać okulizację,
7) związać założone oczko folią,
8) zapisać wnioski.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– drzewa mateczne,
– podkładki,
– sekator,
– wiadro,
– woda,
– okulizak,
– folia,
– tablice z modelami szczepień.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Ochrona szkółek przed chorobami i szkodnikami

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj choroby na wskazanych przez nauczyciela uszkodzonych drzewkach jabłoni.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór materiałów,
– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp i ergonomii pracy,
3) przeczytać materiał nauczania,
4) dokładnie obejrzeć zmiany na organach roślin,
5) rozpoznać objawy uszkodzeń,
6) przygotować tabelę według wzoru:

Występowanie

choroby

Objawy

Czynnik

chorobotwórczy

Ś

rodki ochrony


7) uzupełnić tabelę,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– organy roślin z objawami uszkodzeń,
– przybory do pisania i kreślenia,
– wzór tabeli,
– atlas chorób i szkodników roślin sadowniczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj szkodniki występujące w szkółce krzewów owocowych.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment materiału nauczania zawarty w poradniku dla ucznia,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór materiałów,
– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały i przybory do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) dokładnie obejrzeć zmiany na częściach uszkodzonych roślin,
4) rozpoznać objawy uszkodzeń,
5) rozpoznać szkodniki,
6) przygotować tabelę według wzoru:

Szkodnik

Rodzaj uszkodzeń

Ś

rodki ochrony


7) uzupełnić tabelę,
8) zaprezentować wyniki ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– wzór tabeli,
– części roślin ze szkodnikami lub śladami ich żerowania,
– przybory do pisania i kreślenia,
– program ochrony sadów,
– atlasy chorób i szkodników roślin sadowniczych,
– okazy naturalne uszkodzonych roślin.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.5. Dokumentacja szkółkarska i kwalifikacje szkółek

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj wskazaną przez nauczyciela szkółkę i mateczniki do kwalifikacji.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór narzędzi

i materiałów,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) przygotować dokumenty szkółkarskie,
3) oznaczyć etykietami kwatery i rzędy,
4) wykonać odchwaszczanie,
5) z plantacji matecznych usunąć rośliny chore, zamieszane lub o nietypowym wyglądzie,
6) wyjaśnić wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– dokumenty szkółkarskie,
– etykiety,
– narzędzia ogrodnicze.

Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy części składowych książek szkółkarskich.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór odpowiednich

materiałów,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zgromadzić materiały i przybory do wykonania ćwiczenia,
3) zapisać nazwy składników tworzących poszczególne książki szkółkarskie,
4) zapisać nazwy dokumentów szkółkarskich,
5) scharakteryzować poszczególne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji

szkółkarskiej,

6) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– dokumentacja szkółkarska,
– rzutnik pisma,
– foliogramy,
– rzutnik multimedialny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.6.

Sprzedaż i przechowywanie materiału szkółkarskiego

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeprowadź (zorganizuj) wykopywanie i sortowanie materiału szkółkarskiego.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór odpowiednich

narzędzi i materiałów,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przygotować narzędzia, materiały i odpowiednie środki chemiczne,
5) przeprowadzić defoliację,
6) umieścić na drzewkach etykiety,
7) wykopać drzewka,
8) posortować materiał szkółkarski zgodnie z zasadami,
9) powiązać po 10 szt.,
10) omówić wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– narzędzia ogrodnicze (wyorywacz, łopata),
– środki chemiczne do defoliacji,
– etykiety,
– sznurek,
– nóż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Ćwiczenie 2

Przygotuj drzewka do transportu.

Wskazówki do realizacji

– przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać określony

fragment rozdziału,

– nauczyciel powinien omówić zakres ćwiczenia, sposób wykonania i warunki

bezpieczeństwa pracy,

– podczas realizacji ćwiczenia uczeń powinien zwrócić uwagę na dobór odpowiednich

narzędzi i materiałów,

– ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4-osobowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady bezpiecznej pracy,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zaplanować tok postępowania,
4) przygotować materiał chroniący drzewka przed złamaniem i utratą wilgotności,
5) przygotować baloty,
6) zapakować drzewka po 10 pęczków, chroniąc je przed złamaniem i utratą wilgotności,
7) obłożyć balot trzciną lub słomą i obwiązać drutem,
8) opakować balot zgodnie z przepisami transportowymi,
9) zaprezentować pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– wykład informacyjny,
– dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
– ćwiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

– poradnik dla ucznia,
– drzewka,
– narzędzia ogrodnicze (wyorywacz, łopata),
– środki chemiczne do defoliacji,
– etykiety,
– sznurek,
– nóż,
– mokry mech, torf lub trociny; trzcina, słoma,
– sznurek, drut,
– papier lub worki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Zakładanie i prowadzenie
szkółki sadowniczej”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 są poziomu podstawowego,
– zadania 8, 9, 12, 13, 14, 19 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. d 7. d, 8. c, 9. d, 10. b, 11. d,
12. d, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. b, 20. a

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić temperaturę przechowywania nasion do
produkcji podkładek generatywnych.

A

P

a

2

Określić termin wykonywania okulizacji.

A

P

c

3

Wskazać sposób cięcia sadzonki zdrewniałej.

B

P

b

4

Dobrać podkładkę dla gruszy.

C

P

b

5

Rozpoznać rodzaj szczepienia.

A

P

a

6

Dobrać podkładki dla drzew o określonej sile wzrostu

C

P

d

7

Określić wysokość drzew półpiennych.

B

P

d

8

Scharakteryzować szkodliwość powodowaną przez
przędziorka chmielowca.

C

PP

c

9

Scharakteryzować chorobę kwarantannową.

C

PP

d

10 Zdefiniować pojęcie defoliacji.

A

P

b

11 Określić izolację przestrzenną przy zakładaniu

matecznika truskawek.

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

12 Zidentyfikować chorobę.

C

PP

d

13 Zidentyfikować rodzaj dokumentacji szkółkarskiej.

C

PP

b

14 Ustalić wilgotność w chłodni do przechowywania

materiału szkółkarskiego.

C

PP

c

15 Dokonać klasyfikacji roślin sadowniczych.

A

P

a

16 Wskazać podkładkę wymagającą nawadniania.

A

P

c

17 Dobrać podkładkę dla piennej formy agrestu.

B

P

d

18 Zdefiniować pojęcie „łoza”.

A

P

b

19 Ustalić najlepszy sposób rozmnażania podkładki

Common Mussel.

C

PP

b

20 Określić długość wstawki skamlającej.

B

P

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Nasiona do produkcji podkładek generatywnych przechowuje się w temperaturze
a) 1-3°C.
b) –2-0°C.
c) 10°C.
d) 5-8°C.

2. Okulizację na przystawkę wykonuje się

a) tylko w okresie wiosennym.
b) tylko dla śliw.
c) w okresie letnim i wiosennym.
d) tylko w okresie czynnej miazgi.

3. Sadzonki zdrewniałe uzyskuje się tnąc

a)

dolną część pod kątem 45°, a górną nad oczkiem pod kątem 90°.

b) dolną część pod kątem 90°, a górną nad oczkiem pod kątem 45°.
c) dolną część pod kątem 45°, a górną nad oczkiem pod kątem 45°.
d) dolną część pod kątem 90°, a górną nad oczkiem pod kątem 90°.

4. Podkładką wegetatywną dla gruszy jest

a)

brompton.

b) pigwa.
c) antypka.
e) grusza kaukaska.

5. Na rysunku przedstawiono






a) szczepienie na przystawkę boczną.
b) szczepienie w klin.
c) szczepienie przez stosowanie.
d) okulizacje w literę T.

6. Podkładką słaborosnącą jabłoni jest

a) M 106.
b) M 26.
c) P 14
d) M 9.

7. Wysokość pnia drzewek półpiennych wynosi

a) 30-60 cm.
b) 100 cm.
c) 150 cm.
d) 60-90 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Przędziorek chmielowiec

a) tworzy gołożery na liściach.
b) minuje liście.
c) wysysa soki z liści.
d) uszkadza korę drzew.

9. Chorobą kwarantannową jest

a) parch jabłoni.
b) rak drzew.
c) mączniak jabłoni.
d) zaraza ogniowa.

Defoliacja to

a) rozmnażanie roślin z nasion.
b) pozbawienie roślin liści.
c) suszenie nasion.
d) przycinanie pędów roślin.

10. Izolacja przestrzenna matecznika truskawek powinna wynosić

a) 5 m.
b) 50 m.
c) 100 m.
d) 500 m.

12. Rysunek przedstawia

a) srebrzystość liści.
b) szarą pleśń truskawki.
c) dziurkowatość liści.
d) białą plamistość liści truskawek.

13. Przez kilka lat prowadzi się

a) książkę szkółkarską drzew owocowych.
b) książkę szkółkarską mateczników.
c) książkę szkółkarską podkładek generatywnych.
d) książkę szkółkarską krzewów owocowych.

14. Wilgotność względna w chłodni do przechowywania materiału szkółkarskiego powinna

wynosić:
a) 90%.
b) 85%.
c) 95%.
d) 70%.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

15. Aktynidia to

a) pnącze.
b) krzewinka.
c) bylina.
d) drzewo owocowe.

16. Nawadniania wymaga podkładka

a) grusza kaukaska.
b) czereśnia ptasia.
c) M9.
d) MM 106.

17. Pienną formę agrestu otrzymuje się w wyniku szczepienia odmian uprawnych na

a) porzeczce czerwonej.
b) pigwie.
c) porzeczce czarnej.
d) porzeczce złotej.

18. Łoza to

a) choroba drzew owocowych.
b) pęd zeszłoroczny winorośli.
c) szkodnik truskawek.
d) pęd tegoroczny porzeczki.

19. Podkładka Common Mussel dobrze rozmnaża się z

a) odkładów poziomych.
b) sadzonek.
c) odkładów pionowych.
d) nasion.

20. Długość wstawki skarlającej powinna wynosić

a) 25-30 cm.
b) 50 cm.
c) 40-50 cm.
d) 5-10 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Zakładanie i prowadzenie
szkółki sadowniczej”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

– zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 15, 16, 17, 18, 20 są poziomu podstawowego,
– zadania 9, 11,12, 13, 14, 19 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,
12. c, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. c, 20. c

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać różnice między podkładka generatywną,
a wegetatywną.

A

P

c

2

Określić termin wykonywania okulizacji dla
czereśni.

B

P

c

3

Określić grubość dla najbardziej wartościowej
sadzonki korzeniowej.

B

P

a

4

Dobrać podkładkę dla czereśni na słabszych
glebach.

C

P

b

5

Rozpoznać rodzaj szczepienia.

A

P

b

6

Dobrać podkładkę do określonego typu drzewa.

C

P

b

7

Określić wysokość drzew niskopiennych.

B

P

d

8

Wskazać miejsce żerowania zwójki koróweczki.

A

P

a

9

Scharakteryzować szkodniki kwarantannowe.

C

PP

b

10 Zdefiniować pojęcie stratyfikacji.

A

P

a

11 Scharakteryzować pojęcie „kultury tkankowe”.

C

PP

b

12 Zidentyfikować rodzaj szkodnika.

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

13 Zidentyfikować rodzaje dokumentacji

szkółkarskiej.

C

PP

b

14 Scharakteryzować organy wydające akty prawne.

C

PP

a

15 Sklasyfikować rośliny sadownicze.

A

P

a

16 Określić zalety podkładek generatywnych.

B

P

b

17 Dobrać podkładkę dla określonego gatunku drzewa.

B

P

d

18 Zdefiniować pojęcie „balot”.

A

P

b

19 Scharakteryzować sposób rozmnażania malin.

C

PP

c

20 Określić temperaturę przechowywania sadzonek

frigo w chłodni.

B

P

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.

7. Pracuj samodzielnie.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 35 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Podkładki generatywne pozyskuje się z
a) odkładów poziomych.
b) sadzonek zielnych.
c) nasion.
d) odkładów pionowych.

2. Najwłaściwszym okresem okulizacji dla czereśni jest

a) druga dekada maja.
b) wrzesień.
c) trzecia dekada lipca.
d) pierwsza dekada czerwca.

3. Najbardziej wartościowe sadzonki korzeniowe dla śliw lub wiśni pobiera się z korzeni

o grubości
a)

4-5 cm

b) 1-2 cm.
c) 8-10 cm.
d) 0,3-0,5 cm.

4. Najlepszą podkładką dla czereśni na słabszych glebach jest

a) siewka ałyczy.
b) Gisela 5.
c) siewka węgierki Wangenheima.
d) siewka wiśni Antypki.

5. Na rysunku przedstawiono






a) szczepienie w szparę boczną.
b) szczepienie w klin.
c) szczepienie przez stosowanie.
d) okulizacje w literę T.

6. Podkładką półkarłową dla jabłoni jest

a) M 106.
b) M 26.
c) P14
d) M 9.

7. Wysokość pnia drzewek niskopiennych wynosi

a) 60-90 cm.
b) do 30 cm.
c) 10-20 cm.
d) 30-60 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8. Zwójki koróweczki atakują

a) pień i konary drzew.
b) liście drzew.
c) korzenie krzewów owocowych.
d) liście krzewów owocowych.

9. Szkodnikiem kwarantannowym roślin sadowniczych jest

a) mszyca śliwowo-chmielowa.
b) tarcznik niszczyciel.
c) mączniak prawdziwy.
d) bawełnica korówka.

10. Okres dojrzewania posprzętnego następuje podczas

a) stratyfikacji.
b) kwitnienia.
c) defoliacji.
d) kwalifikacji.

11. Rozmnażanie przez kultury tkankowe polega na

a) pozyskiwaniu sadzonek z pędów jednorocznych.
b) otrzymywaniu całych roślin z fragmentów tkanek.
c) wysadzaniu roślin matecznych do gruntu.
d) podziale korzeni.

12. Rysunek przedstawia

a) mączniaka prawdziwego truskawek.
b) raka bakteryjnego.
c) mszycę śliwowo-chmielową.
d) białą plamistość liści truskawek.

13. Przez kilka lat prowadzi się

a) książkę szkółkarską drzew owocowych.
b) książkę szkółkarską zraźnikow.
c) książkę szkółkarską podkładek wegetatywnych.
d) książkę szkółkarską krzewów owocowych.

14. Do corocznego zgłaszania szkółek do kwalifikacji zobowiązuje rozporządzenie wydane

przez
a) Ministra Rolnictwa.
b) Związek Sadowników.
c) Stowarzyszenie Producentów Wysokiej Jakości Materiału Szkółkarskiego.
d) Polską Izbę Nasienną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

15. Cytrynnik to

a) pnącze.
b) krzewinka.
c) bylina.
d) drzewo owocowe.

16. Największą zaletą podkładek generatywnych jest

a) wyrównany wzrost.
b) silny system korzeniowy.
c) dobre zrastanie się z odmianą szlachetną.
d) dobra jakość owoców.

17. Siewka ałyczy to podkładka dla

a) jabłoni.
b) grusz.
c) śliw.
d) czereśni.

18. Baloty to

a) młode okulanty.
b) materiał szkółkarski wraz z opakowaniem.
c) szkodniki roślin.
d) pędy jednoroczne.

19. Maliny rozmnaża się z

a) odkładów poziomych.
b) sadzonek zielnych.
c) odrostów korzeniowych.
d) sadzonek zdrewniałych.

20. Sadzonki frigo przechowuje się w chłodni, w temperaturze

a) –2°C do – 5°C.
b)

6°C.

c) –2°C.
d) –1°C.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Zakładanie i prowadzenie szkółki sadowniczej

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA


1. Choroby roślin w uprawach ogrodniczych. SGGW, Warszawa 2003
2. Gensler A., Łukasiewicz G.,Świderska M.: Produkcja ogrodnicza. FORMAT-AB,

Warszawa 1999

3. Gładych J.: Sadownictwo i szkółkarstwo – ćwiczenia. Hortpress, Warszawa 1999
4. Klimek G.: Sadownictwo. WSiP, Warszawa, 1997
5. McHoy P.: Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa. DELTA W-Z, Warszawa 2002
6. Miki A. (red.): Sadownictwo. Hortpress, Warszawa 1997
7. Ogród. Encyklopedyczny poradnik na cały rok. Firma Księgarska J. Olesiejuk, 2004
8. Pesty J.P.: Cięcie roślin ogrodniczych. Wiedza i śycie, Warszawa 2002
9. Rejman A., Ścibisz K, Czarnecki B.: Szkółkarstwo roślin sadowniczych. PWRiL,

Warszawa 2002

10. www.rgabrysz.konin.lm.pl
11. www.szkolkarstwo.pl/
12. www.ogrody.cvd.pl/
13. www.sadownictwo.net
14. www.ho.haslo.pl

Czasopisma:

Szkółkarstwo

Dom i ogród

Ogrody

Działkowiec


Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. (ABC nauczyciela szkoły

zawodowej). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Warszawa 1999

2. Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,

Radom 2000

3. Nowacki T.W.: Zawodoznawstwo. Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2003
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii

Eksploatacji, Radom 2002


