„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krystyna Kielan
Gospodarowanie zasobami finansowymi
341[03].Z4.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom
2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Andrzej Kobylec
mgr Teresa Jerzykowska-Słupska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Krystyna Kielan
mgr Maria Olejnik
Konsultacja:
dr Bożena Zając
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z4.02
„Gospodarowanie zasobami finansowymi” zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu technik handlowiec 341[03].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Zasady obrotu pieniężnego
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Rozrachunki przedsiębiorstwa handlowego
15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Gospodarka finansowa przedsiębiorstwa handlowego
17
5.3.1. Ćwiczenia 17
5.4. Możliwości finansowania działalności przedsiębiorstwa handlowego
19
5.4.1. Ćwiczenia 19
5.5. Przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwie handlowym
22
5.5.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
24
7. Literatura
43
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik handlowiec.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne oraz wykaz umiejętności, które uczeń powinien posiadać przed
przystąpieniem do realizacji treści zawartych w poradniku,
− cele kształcenia oraz wykaz umiejętności, które uczeń nabędzie, pracując
z poradnikiem,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− przykładowe ćwiczenia, ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, na
podstawie których uczeń będzie mógł stwierdzić, w jakim stopniu opanował materiał
zawarty w poradniku.
W materiale nauczania przedstawione zostały treści, które umożliwią zrozumienie
zagadnień dotyczących gospodarowania zasobami finansowymi.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, na przykład samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
341[03].Z4
Finanse i rachunkowość przedsiębiorstwa
handlowego
341[03].Z4.01
Prowadzenie ksiąg rachunkowych
341[03].Z4.02
Gospodarowanie zasobami finansowymi
341[03].Z4.03
Ewidencja majątku przedsiębiorstwa handlowego
341[03].Z4.04
Ustalanie wyniku finansowego i sporządzanie
sprawozdań finansowych
341[03].Z4.05
Obsługa systemu finansowo-księgowego
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− korzystać z zakładowego planu kont,
− zinterpretować pojęcia dotyczące aktywów i pasywów jednostek gospodarujących,
− definiować i interpretować pojęcia dotyczące funkcjonowania kont bilansowych
i wynikowych,
− wyjaśnić, co powinien zawierać dowód księgowy,
− zamykać konta bilansowe i wynikowe.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
− posłużyć się dokumentami obrotu gotówkowego i bezgotówkowego,
− sporządzić i zaewidencjonować dokumenty kasowe,
− zaewidencjonować operacje gospodarcze dotyczące obrotu bezgotówkowego,
− sporządzić weksle i czeki,
− zaewidencjonować operacje gospodarcze dotyczące obrotu wekslami, czekami
i krótkoterminowymi papierami wartościowymi,
− sklasyfikować i zaewidencjonować rozrachunki przedsiębiorstwa handlowego,
− zaewidencjonować kapitały własne,
− określić korzyści wynikające z różnych form pozyskiwania kapitału,
− sporządzić wniosek o udzielenie kredytu oraz dokumenty dotyczące współpracy
z bankiem,
− obliczyć odsetki i dyskonto,
− zaewidencjonować operacje gospodarcze dotyczące uzyskiwania i spłaty kredytu,
− scharakteryzować przyczyny i skutki niedoboru środków pieniężnych,
− obliczyć i zinterpretować współczynniki płynności,
− scharakteryzować inne możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa handlowego
i pozyskania kapitału.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć
1
Osoba prowadząca: .........................................................................................................
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341[03]
Moduł: Finanse i rachunkowość przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z4
Jednostka modułowa: Gospodarowanie zasobami finansowymi 341[03].Z4.02
Temat: Uzyskanie kredytu w banku
Cel ogólny: Opracowanie algorytmu postępowania przy ubieganiu się o kredyt w banku.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− identyfikować warunki, jakie należy spełnić aby uzyskać kredyt,
− przeprowadzać rozmowy z pracownikami banku o udzieleniu kredytu,
− wymieniać dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu,
− wypełniać formularze potrzebne przy ubieganiu się o kredyt,
− sporządzać algorytm postępowania przy ubieganiu się o kredyt na działalność
gospodarczą.
Metody nauczania – uczenia się:
− wykład wprowadzający, metoda tekstu przewodniego
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna zróżnicowana, grupowa jednolita
Czas: 2 godziny lekcyjne.
Środki dydaktyczne:
− tekst przewodni,
− rzutnik, foliogramy
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – podanie celów zajęć, zapoznanie z metodą tekstu przewodniego.
2. Wykład na temat możliwości uzyskiwania kredytów w bankach.
3. Podział uczniów na zespoły (4–5-osobowe), rozdanie tekstu przewodniego.
4. Tekst przewodni:
Witajcie na początku drogi, jaką musimy wspólnie przejść, aby opracować schemat
postępowania przy ubieganiu się o kredyt na działalność gospodarczą.
5. Droga prowadzi przez następujące fazy:
− informacje,
− planowanie,
− ustalenia,
− realizacja,
− sprawdzenie,
− analiza.
W każdej z faz musicie podejmować działania, które pomogą Wam opracować algorytm
postępowania przy staraniu się o uzyskanie kredytu na działalność gospodarczą.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
FAZA I – INFORMACJE
Aby łatwiej przejść poszczególne fazy, prowadzące do wykonania ćwiczenia, odpowiedzcie
na pytania:
Co to jest kredyt i na jakie cele może być przyznany?
Jakie banki znajdują się w Waszym mieście?
Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt?
Jakie są formy zabezpieczenia kredytu?
Jakie są niezbędne dokumenty do uzyskania kredytu na działalność gospodarczą?
FAZA II – PLANOWANIE
Aby Wasze działania zakończyły się sukcesem, czego Wam życzę, ustalcie:
1. Formę organizacyjno-prawną przedsiębiorstwa handlowego, dla którego staracie się
o kredyt.
2. Na jaki cel chcecie uzyskać kredyt, jego wysokość oraz warunki i termin spłaty?
3. W jakich bankach na terenie Waszego miasta można ubiegać się o kredyt na działalność
gospodarczą?
4. Co będziecie brać pod uwagę, wybierając określony bank?
5. Odpowiedzi na powyższe zagadnienia opracujcie pisemnie.
6. W zespołach podzielcie się zadaniami, określcie, kto pójdzie do wyznaczonego banku
w celu uzyskania niezbędnych informacji i formularzy.
Możecie zaproponować swój projekt tabeli lub skorzystać z zaproponowanego poniżej.
Bank –
adres
Rodzaje
oferowanych
kredytów
Warunki
ubiegania
się o
kredyt
Formy
zabezpieczenia
kredytu
Oprocentowanie Prowizja
Mając informacje o bankach, zastanówcie się nad kolejnym działaniem, zmierzającym do
uzyskania kredytu dla Waszego przedsiębiorstwa.
FAZA III – USTALENIA
Teraz musimy upewnić się, że zgromadzone przez Was informacje pomogą Wam prawidłowo
wykonać ćwiczenie.
Przeanalizujmy wspólnie Wasz plan i odpowiedzmy na poniższe pytania:
1. Jaki bank wybraliście?
2. Jaki rodzaj kredytu zamierzacie uzyskać, w jakiej wysokości i na jaki okres?
3. Jakie proponujecie terminy spłaty oraz formy zabezpieczenia kredytu?
4. Jakie dokumenty i informacje musicie dostarczyć kredytodawcy?
5. Jakie przyjęliście kryteria przy wyborze kredytodawcy?
FAZA IV – REALIZACJA
Przeanalizujcie zebrane oferty banków i wybierzcie najkorzystniejszą z nich, zgodnie
z wcześniej założonymi kryteriami.
Podejmowane działania opiszcie w formie algorytmu.
FAZA V – SPRAWDZENIE
Dokonajcie weryfikacji opracowanych algorytmów:
Wymieńcie się algorytmami z innymi grupami i sprawdźcie, czy inni opracowali je podobnie?
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Czy Wasz algorytm postępowania jest zrozumiały dla innych?
Zaproponujcie ankietę lub inną formę pisemną, która pozwoli Wam poznać opinię kolegów
na temat Waszego algorytmu.
FAZA VI – ANALIZA
Zakończyliście bardzo trudną i ważną pracę. Gratuluję.
Na zakończenie odpowiedzcie sobie na pytania:
− Czy wykonując to zadanie po raz drugi, podjęlibyście takie same działania?
− Co Wam sprawiło najwięcej trudności przy wykonywaniu zadania?
− Czy prawidłowo wybraliście kryteria, za pomocą których dokonaliście wyboru
instytucji kredytowej?
− Co uważacie za swój sukces, a co za porażkę?
Ćwiczenie można wykonać w następujący sposób:
− na jednej lekcji wykonać: FAZY: I, II, zadać pracę domową.
− na kolejnej lekcji wykonać FAZY: III, IV, V .
Zakończenie zajęć
Ostatnia FAZA VI – ANALIZA – stanowi podsumowanie zajęć.
Praca domowa
Zbierzcie informacje w bankach, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte?
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca: ....................................................................................................
Modułowy program nauczania: Technik handlowiec 341(03)
Moduł: Finanse i rachunkowość przedsiębiorstwa handlowego 341(03).Z4
Jednostka modułowa: Gospodarowanie zasobami finansowymi 341(03).Z4.02
Temat: Sporządzanie listy płac
Cel ogólny: sporządzanie listy płac.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− wymienić przepisy prawne, regulujące wynagrodzenia w przedsiębiorstwie
handlowym,
− wymienić przepisy prawne, dotyczące potrąceń obligatoryjnych,
− ustalić wynagrodzenie brutto,
− obliczyć składki ubezpieczenia społecznego pracownika,
− obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
− obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych,
− ustalić podstawę i wymiar potrąceń dobrowolnych,
− ustalić prawo do zasiłku rodzinnego,
− dokonać kontroli prawidłowości sporządzenia listy płac,
− zaksięgować listę płac na odpowiednich kontach.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Metody nauczania-uczenia się:
− wykład wprowadzający, ćwiczenia przedmiotowe, dyskusja
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− praca indywidualna zróżnicowana
Czas: 2 godziny lekcyjne.
Środki dydaktyczne:
− druki listy płac (dla każdego ucznia)
− Kodeks Pracy, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawa
o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
− karty pracy, umowy o pracę, listy obecności,
− kalkulator, papier
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie – podanie celów lekcji
2. Wykład wprowadzający – przypomnienie elementów, z jakich składa się wynagrodzenie
i jak je obliczyć, wskazanie aktualnych przepisów podatkowych i ubezpieczeniowych
(ZUS). Uczniowie przystępują do wykonywania ćwiczeń w podanej kolejności.
Ćwiczenie 1
Odpowiedz pisemnie na następujące pytania:
− co to jest wynagrodzenie, komu i za co przysługuje?
− jakie znasz systemy wynagradzania pracowników?
− z jakich elementów składa się wynagrodzenie?
− co to są potrącenia i kiedy można ich dokonywać? (skorzystaj z Kodeksu Pracy,
Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o funduszu
ubezpieczeń społecznych).
− jakie obowiązują potrącenia obligatoryjne?
− co to są koszty uzyskania przychodu i kwota wolna od opodatkowania?
− co to jest składka zdrowotna?
− kiedy i kto sporządza listę płac?
Ćwiczenie 2
Każdy uczeń opracowuje 2 karty pracownika według podanego wzoru:
KARTA PRACOWNIKA
Imię i nazwisko…………………………………………………………………
System wynagradzania………………………………………………………….
Płaca zasadnicza………………………………………………………………..
Staż pracy……………………………………………………………………….
Dodatki:…………………………………………………………………………
Funkcyjny……………………………………………………………………….
Za godziny nadliczbowe ………………………………………………………..
Premia…………………………………………………………………………...
Potracenia dobrowolne………………………………………………………….
Zasiłek rodzinny…………………………………………………………………
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Nauczyciel zbiera opracowane karty i drogą losowania przydziela uczniom tak, żeby nikt nie
miał opracowanej przez siebie karty. Uczniowie sprawdzają, czy karty są opracowane
prawidłowo, w przypadku wątpliwości, wyjaśniają to z nauczycielem.
Ćwiczenie 3
Sporządźcie listę płac dla wylosowanych pracowników. W razie niejasności możecie
korzystać z załączonych do ćwiczenia przepisów prawnych i regulaminów. Druki listy płac są
tak skonstruowane, że poprowadzą Was przez całą procedurę. Wystarczy czytać zawarte w
ich nagłówkach dane.
Ćwiczenie 4
Zaksięgujcie listę płac na odpowiednich kontach.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel zbiera wykonane ćwiczenia i ocenia.
Praca domowa
Wykonajcie ćwiczenie 2 – dla innego systemu wynagrodzenia niż na lekcji.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Zasady obrotu pieniężnego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Salda wybranych kont na dzień 1 lutego br. przedstawiały się następująco:
Rachunek bieżący Wn
zł 10.000,-
Kasa zł 500,-
Rozrachunki z odbiorcami
zł 8.000,-
W bieżącym miesiącu miały miejsce następujące operacje gospodarcze:
1/ Podjęto czekiem gotówkę na uzupełnienie
pogotowia kasowego
dokumenty: RK, Wb.
zł
1.500,-
2/ Wypłacono pracownikowi zaliczkę na delegację
dokumenty: wniosek o zaliczkę, RK
zł 500,-
3/ Pracownik zwrócił do kasy niewykorzystaną część
zaliczki
dokumenty: rozliczenie delegacji, RK
zł
8.000,-
4/ Podjęto czekiem gotówkę z rachunku bieżącego na
wypłatę zaliczek na wynagrodzenia dla
pracowników fizycznych
dokumenty: Wb.,RK
zł
4.800,-
5/ Wypłacono pracownikom zaliczkę
dokumenty: lista zaliczek, RK
zł 4.800,-
6/ Otrzymano wyciąg bankowy, potwierdzający
wpływ należności
zł
5.000,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta i nanieść salda początkowe,
2) zaksięgować operacje gospodarcze.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 2
Otrzymano od odbiorcy weksel. Kwota transakcji wynosi 15.000 zł, a stopa dyskonta
w skali roku – 30 %. Termin płatności weksla ustalono na 36 dni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć:
a) sumę dyskonta,
b) kwotę weksla.
Rzeczywistą liczbę dni w roku przyjmuje się w zależności od systemu informatycznego
funkcjonującego w przedsiębiorstwie. W ćwiczeniu przyjmiemy liczbę dni w roku 360.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Salda wybranych kont na określony dzień przedstawiały się następująco:
Rozrachunki z odbiorcami Wn
zł 2.500,-
Rozrachunki z dostawcami
zł 1.600,-
Rachunek bieżący Wn
zł 15.000,-
Operacje gospodarcze:
1/ Otrzymano weksel od odbiorcy jako zapłatę
należności
a/ suma netto weksla
zł 2.500,-
b/ wartość odsetek
zł 400,-
2/ Przekazanie weksla własnego dostawcy
a/ kwota zobowiązania zł 1.600,-
b/ dyskonto zł 400,-
3/ Wb – wykupienie weksla własnego w terminie
płatności
zł
2.000,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta i nanieść salda początkowe,
2) zaksięgować operacje gospodarcze,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3) zamknąć konta,
4) wyjaśnić, co oznacza saldo na koncie „Inne papiery wartościowe”.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika
Ćwiczenie 4
Saldo konta „Rachunek bieżący na określony dzień wynosiło 30.000,- zł
Operacje gospodarcze:
1/ Zakupiono krótkoterminowe papiery wartościowe:
a/ Wb – cena nabycia
zł 10.000,-
b/ prowizja maklerska
zł 1000,-
2/ Sprzedaż papierów wartościowych:
a/ PK – cena nabycia
zł 10.000,-
b/ Wb – cena sprzedaży zł 15000,-
c/ Wb – prowizja maklerska
zł 1.500,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zadekretować podane operacje gospodarcze,
2) otworzyć konta i nanieść salda początkowe,
3) zaksięgować operacje gospodarcze.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− kalkulator,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Rozrachunki przedsiębiorstwa handlowego
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Korzystając z materiału, który poznałeś scharakteryzuj konta: „Rozrachunki
z dostawcami”, „Rozrachunki publicznoprawne” i „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podać, jakie operacje księguje się po stronie Wn i Ma każdego konta,
2) wyjaśnić, do jakich kont konieczne jest prowadzenie ewidencji analitycznej,
3) podać jakie salda mogą wystąpić na każdym z tych kont i co oznaczają te salda.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Salda wybranych kont na 31 marca br. Przedstawiały się następująco:
Kasa zł 900,-
Rachunek bieżący Wn
zł 30.000,-
Rozrachunki z dostawcami (dostawca X)
zł 6.000,-
Rozrachunki z odbiorcami (odbiorca A)
zł 3000,-
Operacje gospodarcze:
1/ Rachunek: sprzedano odbiorcy B towar na kwotę
zł 1.500,-
2/ Wb otrzymano wyciąg z rachunku bieżącego
potwierdzający spłatę zobowiązania dostawcy X
zł
4.000,-
3/ Wb – odbiorca A wpłacił należność
zł 2.000,-
4/ F-ra od dostawcy Y na zakupiony towar
zł 2.300,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta syntetyczne i analityczne,
2) zaksięgować operacje gospodarcze na kontach syntetycznych i analitycznych,
3) zamknąć konta,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
4) wyjaśnić pisemnie co oznaczają salda na kontach „Rozrachunki z odbiorcami”
i „Rozrachunki z dostawcami”.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− kalkulator,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Salda wybranych kont na 1 kwietnia br. przedstawiały się następująco:
Rachunek bieżący Wn
zł 50.000,-
Rozrachunki publicznoprawne Ma
zł 20.000,-
Operacje gospodarcze:
1/ lista płac: wynagrodzenie brutto obciążające koszty
zł 25.000,-
2/ lista płac: zaliczka na podatek dochodowy
zł 3.200,-
3/ lista płac: składki na ubezpieczenia
zł 3.800,-
4/ PK – składki na ubezpieczenie obciążające
pracodawcę
zł
4.200,-
5/ Wb – zapłacono potrąconą zaliczkę na podatek
dochodowy
zł
3.200,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta i nanieść salda początkowe,
2) zaksięgować operacje gospodarcze,
3) zamknąć konta,
4) wyjaśnić pisemnie, co oznaczają salda na kontach „Rozrachunki publicznoprawne” oraz
„Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń”.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− kalkulator,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Gospodarka finansowa przedsiębiorstwa handlowego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Forma organizacyjno-
prawna
Kapitały (fundusze)
powierzone
Kapitały (fundusze)
samofinansowania
spółka akcyjna
spółka z o.o.
spółka osobowa
firma jednoosobowa
przedsiębiorstwo
państwowe
spółdzielnia
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wpisać w odpowiednie rubryki tabeli nazwę kapitałów podstawowych (powierzonych)
i kapitałów samofinansowania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Salda wybranych kont w spółce akcyjnej na 1 lutego br. przedstawiały się następująco:
Kapitał akcyjny
zł 300.000,-
Kapitał zapasowy
zł 30.000,-
Rachunek bieżący Wn
zł 35.000,-
Rozliczenie wyniku finansowego Ma
zł 40.000,-
Operacje gospodarcze:
1/ Wb – wniesienie kapitału przez akcjonariuszy za
nabyte akcje
zł
5.000,-
2/ PT – wniesienie kapitału przez akcjonariuszy w
formie aportu
zł
20.000,-
3/ PK – przeznaczenie części zysku na kapitał
zapasowy
zł
10.000,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta i nanieś salda początkowe,
2) zaksięgować podane operacje,
3) zamknąć konta,
4) wyjaśnić na piśmie co oznaczają salda na kontach „Kapitał akcyjny” i „Kapitał
zapasowy”.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
W przedsiębiorstwie państwowym salda początkowe na wybranych kontach na 1 marca
br. przedstawiały się następująco:
Fundusz założycielski zł 150.000,-
Fundusz przedsiębiorstwa zł 35.000,-
Rachunek bieżący Wn
zł 30.000,-
Środki trwałe zł 50.000,-
Rozliczenie wyniku finansowego
zł 12.000,-
Operacje gospodarcze:
1/ Wb wpłacenie dotacji przez organ założycielski zł 50.000,-
2/ PT – organ założycielski wniósł aport (środek
trwały)
zł 20.000,-
3/ PK – przeznaczono część funduszu przedsiębiorstwa
na pokrycie straty bilansowej za rok ubiegły
zł
12.000,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta i nanieść salda początkowe,
2) zaksięgować podane operacje gospodarcze,
3) zamknąć konta,
4) wyjaśnić na piśmie, co oznaczają salda na kontach „Fundusz założycielski” i „Fundusz
przedsiębiorstwa”.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Możliwości finansowania działalności przedsiębiorstwa
handlowego
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Salda wybranych kont na 1 marca br. przedstawiały się następująco:
Rachunek bieżący Wn
zł 30.000,-
Długoterminowe kredyty bankowe
zł 100.000,-
Operacje gospodarcze:
1/ Wb – wpływ środków przyznanego kredytu
obrotowego nieodnawialnego
zł 16.000,-
2/ Wb – pobranie przez bank należnej prowizji
zł 320,-
3/ Wb – spłata pierwszej raty kredytu
długoterminowego
zł 10.000,-
4/ Wb – pobranie przez bank odsetek od kredytu
długoterminowego
zł
……….
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) otworzyć konta i nanieść salda początkowe,
2) obliczyć kwotę odsetek od kredytu długoterminowego za 30 dni, wiedząc, że kwota
kredytu wynosi 100.000,- zł, a stopa procentowa 12% w stosunku rocznym (obliczenie
dotyczy operacji 4-tej); do obliczenia należy przyjąć liczbę dni w roku = 360,
3) zaksięgować podane operacje gospodarcze.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− kalkulator,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Przedsiębiorstwo handlowe (spółka cywilna) wystąpiło do Banku PEKAO S.A.
(w którym posiada rachunek bieżący) z wnioskiem o kredyt na rachunku bieżącym w kwocie
20.000,- zł. Proponowany przez przedsiębiorstwo okres kredytowania – 10 miesięcy.
Przewidywane roczne wpływy w PLN wynoszą 135.00,-. Przedsiębiorstwo nie posiada
rachunku w walucie obcej. Prowadzi pełną rachunkowość.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypełnić wniosek kredytowy, korzystając z danych zawartych w ćwiczeniu (w poradniku
dla ucznia zamieszczono przykładowy wniosek kredytowy),
2) wpisać według uznania dane o przedsiębiorstwie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− wniosek kredytowy dla małych i średnich przedsiębiorstw z Banku PEKAO S.A.
Ćwiczenie 3
W spółce z o.o. kapitał udziałowy wynosi 140.000,- złotych. Spółka chce zakupić
maszynę o wartości 30.000,- złotych i zamierza zaciągnąć kredyt inwestycyjny w wysokości
24.000,- złotych na okres 12 miesięcy. Proponuje spłatę kredytu w równych ratach
miesięcznych. Opłata za rozpatrzenie wniosku w banku wynosi 200,00 zł, prowizja 1,5% od
kwoty kredytu, a odsetki – 12 % w skali roku.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć kwotę kredytu pozostałą do spłacenia w każdym miesiącu,
2) obliczyć kwotę należnych bankowi odsetek w złotych (przyjmując liczbę dni w roku
= 360),
3) obliczyć łączny koszt kredytu,
4) odpowiedzieć pisemnie na pytanie: ile pieniędzy mogłaby zaoszczędzić spółka, gdyby
wykorzystała kapitał własny zamiast kredytu?
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− kalkulator,
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 4
Przedstaw plusy i minusy, wynikające z różnych form pozyskiwania kapitału:
Kapitał
Plusy (+)
Minusy (-)
Kapitały własne ...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
Kapitały obce:
- kredyty bankowe
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
...........................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
.................................................
……………………………….
……………………………….
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wpisać, jakie korzyści (plusy) i minusy wynikają z każdej z form pozyskania kapitału
przez przedsiębiorstwo.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika,
− Internet.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.5. Przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwie
handlowym
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej obejmuje:
wpływy z tytułu ................................................................................
wydatki ................................................................................
Przepływ środków z działalności inwestycyjnej obejmuje:
wpływy ................................................................................
wydatki ................................................................................
Przepływ środków z działalności finansowej dotyczy:
wpływów ................................................................................
wydatków ................................................................................
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystując zdobyte wiadomości, wpisać, jakiego rodzaju wpływy i wydatki
występują w każdym rodzaju działalności.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Na 31.03. br. majątek obrotowy przedsiębiorstwa handlowego przedstawiał się
następująco:
środki pieniężne zł 10.000,-
należności od odbiorców
zł 15.000,-
zapasy towarów
zł 30.000,-
stan zobowiązań krótkoterminowych
zł 40.000,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć wskaźnik płynności bieżącej,
2) zinterpretować obliczony wskaźnik,
3) obliczyć wskaźnik szybki płynności bieżącej,
4) podać, co oznacza wskaźnik płynności bieżącej,
5) wyjaśnić, jakie działania powinna podjąć firma.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 3
Po dokonaniu analizy sytuacji w firmie, podjęto działania, w wyniku których stan
aktywów bieżących i zobowiązań krótkoterminowych na 30.06.br. przedstawiał się
następująco:
środki pieniężne zł 12.000,-
należności u odbiorców
zł 18.000,-
zapasy towarów
zł 20.000,-
zobowiązania krótkoterminowe
zł 30.000,-
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć wskaźnik płynności bieżącej i wskaźnik szybki (mocny test),
2) ocenić sytuację przedsiębiorstwa handlowego.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
− ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne:
− literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test pisemny wielokrotnego wyboru, dwustopniowy do jednostki
modułowej
„
Gospodarowanie zasobami finansowymi”
Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 22, 23 są z poziomu podstawowego,
zadania 1, 5, 10, 11, 14, 15, 16, 19, 20, 21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9/13 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11/13 zadań z poziomu podstawowego,
dobry – za rozwiązanie co najmniej 12/13 zadań z poziomu podstawowego, plus co najmniej
7/10 zadań z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 13/13 zadań z poziomu podstawowego, plus co
najmniej 8/10 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wskazać dokument, na podstawie
którego księguje się na koncie „Kasa”
C PP b
2
Wyjaśnić funkcjonowanie konta
„Rachunek bieżący”
B P c
3
Wyjaśnić, co zawiera weksel
B P c
4
Wyjaśnić cel sprzedaży papierów
wartościowych krótkoterminowych dla
jednostki handlowej
B P b
5
Wyjaśnić, co powoduje wzrost gotówki
na rachunku bieżącym
C PP c
6
Wyjaśnić funkcjonowanie konta
„Rozrachunki z dostawcami”
B P
b
7
Wskazać, z jakiego tytułu
przedsiębiorstwo handlowe rozlicza się
z odbiorcami
B P b
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
8
Wskazać, z jakiego tytułu
przedsiębiorstwo handlowe rozlicza się
z ZUS
B P c
9
Objaśnić sposób ewidencji
wynagrodzeń
B P a
10
Zaksięgować płace na koncie
„Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
C PP d
11
Objaśnić sposób ewidencji wypłacanej
z kasy zaliczki na delegację
C PP b
12
Podać nazwę kapitału
samofinansowania w spółce akcyjnej
B P a
13
Podać, w jaki sposób tworzony jest
kapitał udziałowy w spółce z o.o.
B P b
14
Wyjaśnić sposób ewidencji kapitałów
powierzonych w spółkach
kapitałowych
C PP b
15
Wyjaśnić sposób wykorzystania
funduszu zasobowego w spółdzielni
C PP a
16
Objaśnić funkcjonowanie konta
„Kapitał podstawowy”
C PP c
17
Wyjaśnić, do czego zobowiązuje się
bank w umowie kredytowej z jednostką
handlową
B P c
18
Wyjaśnić, co oznacza zdolność
kredytowa firmy
B P d
19
Zaewidencjonować kredyt obrotowy
nieodnawialny
C PP a
20
Zaksięgować spłatę kredytu
inwestycyjnego
D PP c
21
Obliczyć wskaźnik płynności bieżącej
D PP a
22
Wskazać rodzaje wydatków środków
pieniężnych na działalność operacyjną
B P b
23
Podać, kiedy występuje nadwyżka
środków pieniężnych
B P a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg
testowania
INSTRUKCJA
DLA
NAUCZYCIELA
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu.
4. Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań.
INSTRUKCJA
DLA
UCZNIA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 23 zadania wielokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę
i umiejętności z zakresu gospodarowania zasobami finansowymi.
5. Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI.
6. Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d.
7. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
8. Wybierz właściwą odpowiedź i w kratce odpowiadającej tej odpowiedzi wstaw znak X
Nr
pyt.
a b c d
1
X
9. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie
wpisać odpowiedź poprawną.
Nr
pyt.
a b c d
1
X
X
10. Pracuj samodzielnie.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja dla ucznia,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Dokumentem, na podstawie którego księguje się na koncie „Kasa”, jest:
a) polecenie przelewu,
b) raport kasowy,
c) weksel własny,
d) czek rozrachunkowy.
2. Saldo Wn na koncie „Rachunek bieżący” oznacza:
a) wpłatę należności od odbiorcy,
b) wysokość zadłużenia wobec banku,
c) stan środków pieniężnych na rachunku,
d) spłatę zobowiązania wobec dostawców.
3. Suma wpisana na wekslu zawiera:
a) kwotę należną za dokonaną transakcję,
b) sumę dyskonta,
c) kwotę nominalną plus dyskonto,
d) kwotę zobowiązania.
4. Cena sprzedaży krótkoterminowych papierów wartościowych stanowi dla jednostki
handlowej:
a) koszt finansowy,
b) przychód finansowy,
c) prowizję,
d) cenę nabycia.
5. Wb stwierdzający wpływ gotówki od odbiorcy księguje się po stronie Wn konta:
a) „Rozrachunki z odbiorcami”,
b) „Kasa”,
c) „Rachunek bieżący”,
d) „Inne rachunki bankowe”.
6. Saldo kredytowe na koncie „Rozrachunki z dostawcami” oznacza:
a) stan należności na określony dzień,
b) stan zobowiązania firmy z tytułu dostaw,
c) udzielony dostawcy kredyt kupiecki,
d) stan zobowiązań z tytułu podatku.
7. Przedsiębiorstwo handlowe rozlicza się z odbiorcami z tytułu:
a) zakupu towarów,
b) sprzedaży towarów,
c) pozostałych rozrachunków,
d) zakupu środków trwałych.
8. Przedsiębiorstwo handlowe rozlicza się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z tytułu:
a) podatku od nieruchomości,
b) podatku od dochodów osobistych,
c) składek na ubezpieczenia społeczne,
d) opłat o charakterze publicznoprawnym.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9. Do ewidencji wynagrodzeń służy konto:
a) „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”,
b) „Rozrachunki publicznoprawne”,
c) „Wynagrodzenia”,
d) „Inne rozrachunki z pracownikami”.
10. Konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” wykazuje saldo kredytowe, które oznacza:
a) wysokość wypłaconych zaliczek,
b) kwotę wynagrodzeń netto,
c) kwotę potrąceń obowiązkowych,
d) stan zobowiązań wobec pracowników.
11. Wypłacaną z kasy zaliczkę na delegację służbową księguje się po stronie Wn na koncie:
a) „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” ,
b) „Inne rozrachunki z pracownikami”,
c) „Rozrachunki publicznoprawne”,
d) „Pozostałe koszty rodzajowe”.
12. W spółce akcyjnej kapitałem samofinansowania jest:
a) kapitał zapasowy,
b) kapitał udziałowy,
c) kapitał akcyjny,
d) fundusz udziałowy.
13. W spółce z o.o. kapitał udziałowy tworzony jest z:
a) dotacji wypłaconej przez organ założycielski,
b) udziałów wniesionych przez wspólników,
c) części zysku netto,
d) wpisowego.
14. W spółkach kapitałowych do ewidencji kapitałów powierzonych służy konto:
a) „Kapitał zapasowy”,
b) „Kapitał podstawowy”,
c) „Fundusz założycielski”,
d) „Kapitał zasobowych”.
15. W spółdzielni fundusz zasobowy może być przeznaczony na:
a) pokrycie straty bilansowej,
b) zwiększenie funduszu udziałowego,
c) zwrot części udziałów,
d) zwiększenie funduszu przedsiębiorstwa.
16. Na koncie „Kapitał podstawowy” występuje wyłącznie saldo kredytowe, które oznacza:
a) równowartość wniesionego kapitału,
b) równowartość kapitału przeznaczonego na pokrycie straty bilansowej,
c) stan posiadanego kapitału,
d) część zysku przeznaczoną na kapitał podstawowy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17. W zawartej z jednostką handlową umowie kredytowej bank zobowiązuje się do:
a) wykorzystania kredytu zgodnie z celem określonym w umowie,
b) zwrotu kredytu w umownych terminach,
c) udzielenia kredytu w ustalonej wysokości i czasie,
d) zapłacenia prowizji, odsetek oraz innych opłat.
18. Zdolność kredytowa firmy oznacza:
a) płynność finansową,
b) dodatni wynik finansowy (zysk),
c) aktualną wysokość zadłużenia,
d) zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w umownym terminie.
19. Do ewidencji kredytu obrotowego nieodnawialnego służy konto:
a) „Krótkoterminowe kredyty bankowe”,
b) „Kredyty bankowe długoterminowe”,
c) „Rachunek bieżący”,
d) „Kredyty bankowe przeterminowane”.
20. Spłatę kredytu inwestycyjnego w terminie zgodnym z umową księguje się:
a) Wn „Rachunek bieżący”,
b) Ma „Kredyty bankowe długoterminowe”,
c) Wn „Kredyty bankowe długoterminowe”,
d) Wn „Koszty finansowe”.
21. Wskaźnik płynności bieżącej oblicza się, dzieląc:
a) aktywa bieżące przez zobowiązania bieżące,
b) środki pieniężne + zapasy towarów przez zobowiązania bieżące,
c) środki pieniężne + należności przez zobowiązania bieżące,
d) należności + zapasy towarów przez zobowiązania bieżące.
22. Wydatki środków pieniężnych, dotyczące działalności operacyjnej, obejmują:
a) wydatki na nabycie środków trwałych,
b) wydatki na zakup towarów i wypłatę wynagrodzeń,
c) wydatki na spłatę zaciągniętego kredytu,
d) wydatki na spłatę odsetek od kredytów.
23. Nadwyżka środków pieniężnych występuje, gdy:
a) gotówka początkowa plus wpływy środków pieniężnych są większe od wydatków,
b) wydatki są większe od wpływów + gotówka początkowa,
c) gotówka początkowa plus wpływ jest mniejsza od wydatków,
d) gotówka początkowa plus wpływy jest równa wydatkom.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Gospodarowanie zasobami finansowymi
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Odpowiedź
Nr
zadania
a b c d
Punktacja
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
Razem
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Test praktyczny do jednostki modułowej „Gospodarowanie zasobami
finansowymi”
Kartoteka testu praktycznego
Lp.
Sprawdzane
umiejętności
Sprawdzane czynności
Kategoria
celów
kształcenia
Poziom
wymagań
– zapisuje saldo początkowe konta
„Kasa”
B P
– zapisuje saldo początkowe konta
„Rachunek bieżący”
B P
– zapisuje saldo początkowe konta
„Rozrachunki z odbiorcami”
B P
– zapisuje saldo początkowe konta
„Rozrachunki z dostawcami”
B P
– zapisuje saldo początkowe konta
„Kapitał podstawowy”
B P
– zapisuje saldo początkowe
konta „Kapitał zapasowy”
B P
1 Otwieranie
kont
– zapisuje saldo początkowe
konta „Rozliczenie wyniku
finansowego”
B P
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „WB – spłata
zobowiązania wobec dostawcy”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „WB – zakup
krótkoterminowych papierów
wartościowych”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „lista płac”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „Wb, RK podjęto
czekiem gotówkę na wypłatę
wynagrodzeń”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „RK – lista płac”
C PP
2 Dekretacja
operacji
gospodarczych
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „przyjęto weksel od
C PP
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Lp.
Sprawdzane
umiejętności
Sprawdzane czynności
Kategoria
celów
kształcenia
Poziom
wymagań
odbiorcy jako spłatę należności”
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „deklaracja ZUS,PK”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „Pk – Przeznaczenie
części kapitału zapasowego na
pokrycie straty z ubiegłego
roku”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „WB – bank przekazał
kredyt inwestycyjny na rachunek
bieżący”
C PP
– podaje nazwy kont księgowych,
służących do zaksięgowania
operacji „WB – pobranie przez
bank prowizji z rachunku
bieżącego”
C PP
– zaksięguje operację
gospodarczą „WB – spłata
zobowiązania wobec dostawcy”
na kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „WB – zakup
krótkoterminowych papierów
wartościowych” na kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „lista płac” na
kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „Wb, RK podjęto
czekiem gotówkę na wypłatę
wynagrodzeń” na kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „RK – lista płac”
na kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „Przyjęto weksel
od odbiorcy jako spłatę
należności” na kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „deklaracja
ZUS,PK” na kontach
B P
3 Księgowanie na
kontach
– zaksięguje operację
B P
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Lp.
Sprawdzane
umiejętności
Sprawdzane czynności
Kategoria
celów
kształcenia
Poziom
wymagań
gospodarczą „Pk –
przeznaczenie części kapitału
zapasowego na pokrycie straty
z ubiegłego roku” na kontach
– zaksięguje operację
gospodarczą „WB – bank
przekazał kredyt inwestycyjny
na rachunek bieżący” na kontach
B P
– zaksięguje operację
gospodarczą „WB – pobranie
przez bank prowizji z rachunku
bieżącego” na kontach
B P
4 Zamykanie
kont
i obliczanie sald
– zamyka konta i oblicza salda
(16 zadań)
B P
– wyjaśnia, co oznacza saldo na
koncie „Krótkoterminowe
papiery wartościowe”
C PP
– wyjaśnia, co oznacza saldo na
koncie „Kapitał podstawowy”
C PP
5 Wyjaśnienie, co
oznaczają salda
na kontach
– wyjaśnia, co oznacza saldo na
koncie „Kredyty bankowe
długoterminowe”
C PP
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
Drogi uczniu!
Przystępujesz do rozwiązania testu praktycznego, którego celem jest sprawdzenie
umiejętności z zakresu jednostki modułowej „Gospodarowanie zasobami finansowymi”
341(03).Z4.02.
Test polega na wykonaniu jednego zadania praktycznego, na które składa się:
prezentacja danych niezbędnych do rozwiązania zadania,
zestaww poleceń, które musisz wykonać.
Do testu dołączona jest KARTA ODPOWIEDZI, która składa się z trzech części:
KARTA DEKRETACJI
KARTA Z KONTAMI
KARTA ODPOWIEDZI
Odpowiedzi udzielaj w KARCIE ODPOWIEDZI. W przypadku pomyłki, należy
poprawić błąd zgodnie z obowiązującymi w rachunkowości zasadami poprawiania błędów
lub pobrać nowy druk i wypełnić go ponownie.
Postępuj zgodnie z kolejnością poleceń. W przypadku gdy nie potrafisz wykonać
któregoś z poleceń, przechodzisz do kolejnego polecenia.
Podczas rozwiązywania testu można korzystać tylko z długopisów i kalkulatorów.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut od momentu przekazania instrukcji i zadania.
W przypadku wcześniejszego rozwiązania, należy oddać test i opuścić salę.
Powodzenia!
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA
Test jest przeznaczony do przeprowadzenia sprawdzianu umiejętności praktycznych
uczniów ukształtowanych w procesie kształcenia w jednostce modułowej „Gospodarowanie
zasobami finansowymi” 341(03).Z4.02.
Test sprawdza umiejętności z zakresu:
poziomu podstawowego (33 zadania):
− otwieranie kont,
− księgowanie na kontach,
− zamykanie kont i obliczanie sald.
poziomu ponadpodstawowego (13 zadań):
− dekretacji operacji gospodarczych,
− interpretacji znaczenia sald wybranych kont.
Uczeń w trakcie wykonywania zadania udziela odpowiedzi na KARCIE ODPOWIEDZI,
która składa się z trzech części:
a) KARTA DEKRETACJI
b) KARTA Z KONTAMI
c) KARTA ODPOWIEDZI PISEMNYCH
Każda wykonana czynność jest punktowana zgodnie z punktacją podaną w „Arkuszu
oceny zadania praktycznego”.
Organizacja testowania przez nauczyciela:
1) materiał dla ucznia: przygotowanie odpowiedniej liczby zadań praktycznych, kart
odpowiedzi i instrukcji dla ucznia,
2) zapewnienie uczniom samodzielności przy rozwiązywaniu zadań,
3) rozdanie uczniom instrukcji, zadań i kart odpowiedzi,
4) udzielenie wyjaśnień w przypadku pytań,
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
5) zapisanie na tablicy czasu na rozwiązanie testu – 45 minut,
6) zebranie testów i kart odpowiedzi oraz dokonanie ich przeglądu,
7) zestawienie wyników w tabeli zbiorczej,
8) dokonanie analizy ilościowej i jakościowej zadań,
9) dokonanie projekcji zmian ukierunkowanych na zniwelowanie niepowodzeń
uczniów.
Zadanie praktyczne
W jednostce handlowej (spółka z o.o) na 1.I. br. salda wybranych kont przedstawiały się
następująco:
„Kasa” 1.000,-
„Rachunek bieżący” 32.000,-
„Rozrachunki z odbiorcami”
„Rozrachunki z dostawcami”
10.000,-
15.000,-
„Kapitał podstawowy (udziałowy)” 50.000,-
„Kapitał zapasowy”
43.000,-
„Rozliczenie wyniku finansowego” Wn
15.000,-
W miesiącu styczniu miały miejsce następujące operacje gospodarcze:
1/ WB – spłata zobowiązania wobec dostawcy
1.500,-
2/ WB – zakup krótkoterminowych papierów wartościowych
− cena nabycia
3.000,-
− prowizja maklerska
200,-
3/ Lista płac:
− wynagrodzenie brutto
20.000,-
− ubezpieczenia społeczne potrącone z wynagrodzeń
4.000,-
− zaliczka na podatek od dochodów osobowych
3.200,-
− suma netto do wypłaty
12.800,-
4/ WB, RK – podjęto czekiem gotówkę na wypłatę
wynagrodzeń
12.800,-
5/ RK – lista płac – wypłata wynagrodzeń pracownikom
12.800,-
6/ Przyjęto weksel od odbiorcy jako spłatę należności
− suma netto weksla
2.000,-
− dyskonto
300,-
7/ Deklaracja ZUS, PK – składki płacone przez pracodawcę na
ubezpieczenie społeczne, FP, FŚP
4.200,-
8/ PK – przeznaczenie części kapitału zapasowego na pokrycie
straty z ubiegłego roku
10.000,-
9/ WB – bank przekazał kredyt inwestycyjny na rachunek
bieżący
20.000,-
10/ WB – pobranie przez bank prowizji z rachunku bieżącego 500,-
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Polecenia:
− otworzyć konta
− nanieść saldo początkowe
− zadekretować operacje gospodarcze
− zaksięgować operacje gospodarcze
− zamknąć konta
− wyjaśnić, co oznaczają salda na kontach:
„Krótkoterminowe papiery wartościowe”
„Kapitał podstawowy (udziałowy)”
„Kredyty bankowe długoterminowe”.
Karta odpowiedzi
a) KARTA DEKRETACJI
Dekretacja operacji gospodarczych
Operacje
Nr
Suma
Nazwa konta Wn
Nazwa konta Ma
Punktacja
1
1.500,-
1 – 0
2a 3.000,-
1 – 0
2b 200,-
1 – 0
3a 20.000,-
1 – 0
3b 4.000,-
1 – 0
3c 3.200,-
1 – 0
4 12.800,-
1 – 0
5 12.800,-
1 – 0
6a 2.000,-
1 – 0
6b 300,-
1 – 0
7 4.200,-
1 – 0
8 10.000,-
1 – 0
9 20.000,-
1 – 0
10 500,-
1 – 0
Razem
punktów
10
b) KARTA Z KONTAMI
Narysuj konta. Nanieś salda początkowe. Zaksięguj operacje gospodarcze. Zamknij konta.
Punkty: za każde prawidłowo otworzone konto i naniesione saldo początkowe – 1 punkt
(maksymalnie 7 punktów),
za każdą prawidłowo zaksięgowaną operację gospodarczą – 1 punkt (maksymalnie
10 punktów),
za każde bezbłędnie obliczone saldo konta po 0,5 punkta (maksymalnie 8 punktów)
c) KARTA ODPOWIEDZI PISEMNYCH
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Lp. Pytanie
Odpowiedź Punkty
Wyjaśnij, co oznacza saldo na koncie:
1 „Krótkoterminowe
papiery wartościowe”
0-1
2 „Kapitał podstawowy
(udziałowy)”
0-1
3 „Kredyty
bankowe
długoterminowe”
0-1
Razem
3
Arkusz oceny zadania praktycznego
Lp. Sprawdzane
umiejętności
Sprawdzane czynności Kryterium
oceny
Liczba
punktów
zapisuje saldo początkowe konta „Kasa”,
bezbłędnie
1
zapisuje saldo początkowe konta
„Rachunek bieżący”
bezbłędnie
1
zapisuje saldo początkowe konta
„Rozrachunki z odbiorcami”
bezbłędnie
1
zapisuje saldo początkowe konta
„Rozrachunki z dostawcami”
bezbłędnie
1
zapisuje saldo początkowe konta „Kapitał
podstawowy”
bezbłędnie
1
zapisuje saldo początkowe konta „Kapitał
zapasowy”
bezbłędnie
1
1 Otwieranie
kont
zapisuje saldo początkowe konta
„Rozliczenie wyniku finansowego”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „WB – spłata
zobowiązania wobec dostawcy”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „WB – zakup
krótkoterminowych papierów
wartościowych”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „lista płac”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „Wb, RK podjęto
czekiem gotówkę na wypłatę wynagrodzeń”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „RK – lista płac”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „przyjęto weksel
od odbiorcy jako spłatę należności”
bezbłędnie
1
2 Dekretacja
operacji
gospodarczych
podaje nazwy kont księgowych, służących
bezbłędnie
1
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Lp. Sprawdzane
umiejętności
Sprawdzane czynności Kryterium
oceny
Liczba
punktów
do zaksięgowania operacji „deklaracja ZUS,
PK”
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „Pk –
przeznaczenie części kapitału zapasowego
na pokrycie straty z ubiegłego roku”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „WB – bank
przekazał kredyt inwestycyjny na rachunek
bieżący”
bezbłędnie
1
podaje nazwy kont księgowych, służących
do zaksięgowania operacji „WB – pobranie
przez bank prowizji z rachunku bieżącego”
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „WB –
spłata zobowiązania wobec dostawcy” na
kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „WB –
zakup krótkoterminowych papierów
wartościowych” na kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „lista
płac” na kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „Wb, RK
podjęto czekiem gotówkę na wypłatę
wynagrodzeń” na kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „RK –
lista płac” na kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „Przyjęto
weksel od odbiorcy jako spłatę należności”
na kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą
„deklaracja ZUS,PK” na kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „Pk –
przeznaczenie części kapitału zapasowego
na pokrycie straty z ubiegłego roku” na
kontach
bezbłędnie
1
zaksięguje operację gospodarczą „WB –
bank przekazał kredyt inwestycyjny na
rachunek bieżący” na kontach
bezbłędnie
1
3 Księgowanie na
kontach
zaksięguje operację gospodarczą „WB –
pobranie przez bank prowizji z rachunku
bieżącego” na kontach
bezbłędnie
1
4 Obliczanie
sald
i zamykanie
kont
oblicza saldo i zamyka konto
za każde
bezbłędnie
obliczone
saldo konta
po 0,5
punkta
8
5 Wyjaśnienie, co wyjaśnia, co oznacza saldo na koncie
bezbłędnie
1
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
Lp. Sprawdzane
umiejętności
Sprawdzane czynności Kryterium
oceny
Liczba
punktów
„krótkoterminowe papiery wartościowe”
wyjaśnia, co oznacza saldo na koncie
„kapitał podstawowy”
bezbłędnie
1
oznaczają salda
na kontach
wyjaśnia, co oznacza saldo na koncie
„kredyty bankowe długoterminowe”
bezbłędnie
1
Razem 38
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
Proponuje się następujące normy wymagań:
Uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 27/33 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 28/33 zadań z poziomu podstawowego,
dobry – za rozwiązanie co najmniej 31/33 zadań z poziomu podstawowego plus co najmniej
10/13 zadań z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 33/33 zadań z poziomu podstawowego i co
najmniej 12/13 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Rozwiązanie zadania praktycznego
Wyjaśnić, co oznaczają salda na kontach:
Karta dekretacji
Operacje
Nr
Suma
Nazwa konta Wn
Nazwa konta Ma
Punktacja
1
1.500,- Rozrachunki z dostawcami Rachunek bieżący
1 – 0
2a 3.000,-
Krótkoterminowe
papiery
wartościowe
Rachunek bieżący
1 – 0
2b
200,- Koszty finansowe
Rachunek bieżący
1 – 0
3a
20.000,- Wynagrodzenia
Rozrachunki z tytułu
wynagrodzeń
1 – 0
3b
4.000,- Rozrachunki z tytułu
wynagrodzeń
Rozrachunki
publicznoprawne
1 – 0
3c
3.200,- Rozrachunki z tytułu
wynagrodzeń
Rozrachunki
publicznoprawne
1 – 0
4 12.800,-
Kasa
Rachunek
bieżący
1 – 0
5
12.800,- Rozrachunki z tytułu
wynagrodzeń
Kasa
1 – 0
6a 2.000,-
Inne
środki pieniężne Rozrachunki
z odbiorcami
1 – 0
6b 300,-
Inne
środki pieniężne
Przychody finansowe
1 – 0
7 4.200,-
Ubezpieczenia
społeczne Rozrachunki
publicznoprawne
1 – 0
8 10.000,-
Kapitał zapasowy
Rozliczenie wyniku
finansowego
1 – 0
9 20.000,-
Rachunek
bieżący Kredyty
bankowe
długoterminowe
1 – 0
10
500,- Koszty finansowe
Rachunek bieżący
1 – 0
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
Karta z kontami
Kasa
Sp. 1.000,-
4) 12.800,-
5) 12.800,-
13.800,-
12.800,-
Sk. 1.000,-
13.800,-
13.800,-
Rachunek bieżący
Sp. 32.000,-
9) 20.000,-
1) 1.500,-
2a)3.000,-
2b) 200,-
4)12.800,-
10) 500,-
52.000,-
18.000,-
Sk.34.000,-
52.000,-
52.000,-
Rozrachunki z odbiorcami
Sp. 10.000,- 6a) 2.000,-
10.000,-
2.000,-
Sk. 8.000,-
10.000,-
10.000,-
Rozrachunki z dostawcami
1) 1.500,- Sp. 15.000,-
Sk.13.500,-
15.000,-
15.000,-
Kapitał podstawowy –
udziałowy
Sp.
50.000,-
Sk. 50.000,-
50.000,-
50.000,-
Kapitał zapasowy
8) 10.000,- Sp.43.000,-
Sk. 33.000,-
43.000,- 43.000,-
Rozliczenie wyniku
finansowego
Sp. 15.000,- 8) 10.000,-
Sk. 5000,-
15.000,- 15.000,-
Krótkoterminowe papiery
wartościowe
2a) 3.000,-
Sk.
3000,-
3.000,-
3.000,-
Koszty finansowe
2b) 200,-
1a) 500,-
700,-
Sk. 700,-
700,-
700,-
Rozrachunki z tytułu
wynagrodzeń
3b) 4.000,-
3c) 3.200,-
5) 12.800,-
3a) 20.000,-
20.000,-
20.000,-
Wynagrodzenia
3a) 20.000,-
20.000 ,-Sk.
20.000,- 20.000,-
Rozrachunki
publicznoprawne
3b)4.000,-
3c)3.200,-
7) 4.200,-
Sk.11.400,-
11.400,-
11.400,- 11.400,-
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
Inne środki pieniężne
6a) 2000,-
6b) 300,-
2.300,-
Sk. 2.300,-
2.300,-
2,300,-
Przychody finansowe
6b) 300,-
Sk. 300,-
300,-
300,-
300,-
Ubezpieczenia społeczne
7) 4.200,-
Sk. 4.200,-
4.200,-
4.200,-
Kredyty bankowe
długoterminowe
9)
20.000,-
Sk.20.000,-
20.000,- 20.000,-
Karta odpowiedzi pisemnych
Lp. Pytanie
Odpowiedź Punkty
Wyjaśnij, co oznacza saldo na koncie:
1 „Krótkoterminowe
papiery wartościowe”
saldo debetowe na koncie „Krótkoterminowe
papiery wartościowe” oznacza stan papierów
wartościowych przeznaczonych do obrotu
0-1
2 „Kapitał podstawowy
(udziałowy)”
na koncie „Kapitał podstawowy (udziałowy)”
występuje tylko saldo Ma, które oznacza stan
kapitału na koncie okresu.
0-1
3 „Kredyty
bankowe
długoterminowe”
na koncie „Kredyty bankowe
długoterminowe” występuje tylko saldo Ma,
które oznacza wysokość zaciągniętego
kredytu długoterminowego (inwestycyjnego).
0-1
Razem
3
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
7. LITERATURA
1. Iskra J., Witkowska M., Żyznowski T.: Wzorcowy plan kont według znowelizowanej
ustawy o rachunkowości
2. Maciejewska J.: Rachunkowość finansowa. WSiP, Warszawa 2000
3. Ustawa Kodeks Spółek Handlowych z 15 września 2000 r. (z późniejszymi zmianami)
4. Ustawa Prawo Bankowe 2 31 stycznia 1989 r. (z późniejszymi zmianami)
5. Ustawa o Rachunkowości z 29 września 1994 r. (z późniejszymi zmianami)
6. Ustawa z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe