„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Janusz Wojtkiewicz-Lazman
Stosowanie
podstawowych
technik
wytwarzania
311[15].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Janusz Makówka
dr inż. Jacek Myszkowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Danuta Pawełczyk
Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[15].Z1.02
„Stosowanie podstawowych technik wytwarzania” zawartego w modułowym programie
nauczania dla technik górnictwa podziemnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Obróbka ręczna
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Maszynowa obróbka skrawaniem
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Spajanie materiałów
19
5.3.1. Ćwiczenia
19
5.4. Ciesielstwo i stolarstwo
21
5.4.1. Ćwiczenia
21
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela „Stosowanie podstawowych technik
wytwarzania”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie technik górnictwa podziemnego 311[15].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
przewodniego tekstu,
−
metody projektów,
−
ć
wiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych..
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych w module
311[15].Z1.01
Posługiwanie się przyrządami
kontrolno - pomiarowymi
311[15].Z1
Wytwarzanie i naprawa części maszyn
i urządzeń górniczych
311[15].Z1.03
Wykonywanie napraw maszyn górniczych
311[15].Z1.02
Stosowanie podstawowych technik
wytwarzania
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować podstawowe prawa fizyki,
−
czytać rysunki techniczne,
−
wykonywać szkice i rysunki techniczne części maszyn,
−
określać właściwości metali, ich stopów oraz materiałów niemetalowych,
−
czytać dokumentację techniczno-ruchową, dokumentację techniczną, warsztatową oraz
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
−
posługiwać się przyrządami kontrolno-pomiarowymi,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska,
−
przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ergonomi pracy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
dobrać materiały na części maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem,
−
dobrać urządzenia i przyrządy do wykonania określonych prac,
−
dobrać przyrząd kontrolno–pomiarowy do sprawdzania poprawności wykonania detalu
zgodnie z dokumentacją,
−
wykonać podstawowe operacje ślusarskie,
−
wykonać podstawowe operacje ciesielskie,
−
wykonać podstawowe operacje obróbki ręcznej metali,
−
wykonać podstawowe operacje obróbki mechanicznej,
−
rozróżnić podstawowe operacje obróbki plastycznej,
−
wykonać połączenie spawane gazowe i elektryczne,
−
wykonać połączenie lutowane,
−
zewidencjonować materiały zgodnie z zastosowaniem,
−
zewidencjonować narzędzia i przyrządy zgodnie z instrukcją,
−
zastosować nowoczesne techniki wykonania połączeń,
−
zaprojektować procesy technologiczne obróbki i spajania,
−
posłużyć się dokumentacją techniczną, dokumentacją techniczno-ruchową i instrukcjami
obsługi,
−
posłużyć się instrukcją obsługi w czasie pracy na tokarce i frezarce,
−
przygotować stanowisko do wykonywania operacji spajania zgodnie z przepisami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
przygotować stanowiska do wykonywania pracy na wiertarce, szlifierce, tokarce zgodnie
z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska podczas wykonywania operacji z zakresu obróbki materiałów
i spajania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł:
Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń
górniczych 311[15].Z1
Jednostka modułowa:
Stosowanie
podstawowych
technik
wytwarzania
311[15].Z1.02
Temat: Gwintowanie ręczne
Cel ogólny: Wykonanie gwint wewnętrzny ręcznie.
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać rodzaje gwintów,
−
przygotować stanowisko pracy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ergonomii,
−
dobrać narzędzia do wiercenia i gwintowania,
−
dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe,
−
zaplanować kolejność czynności podczas gwintowania,
−
wywiercić otwory przelotowe,
−
wykonać gwintowanie ręczne,
−
ocenić jakość wykonanej pracy,
−
pozyskać informacje z różnych źródeł.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w zespołach 2 osobowych.
Czas trwania zajęć:
−
90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,
−
stanowisko robocze do obróbki ręcznej metali,
−
narzędzia do wiercenia i gwintowania,
−
narzędzia i przyrządy pomiarowe,
−
zestaw pytań prowadzących,
−
poradnik mechanika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Uczestnicy: uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa
podziemnego.
Zadanie dla ucznia:
Za pomocą wzornika określ rodzaj gwintu na śrubie otrzymanej od nauczyciela,
a następnie wykonaj w płytce metalowej otwór przelotowy gwintowany pod tę śrubę. Podczas
wiercenia i gwintowania stosuj zasady bezpiecznej pracy.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3.
Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I
Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jak dzielimy gwinty wg zarysów ?
2.
Jak dzielimy gwinty wg systemów?
3.
Jak oznaczamy gwinty?
4.
W jaki sposób sprawdzamy gwinty?
5.
Jak dobieramy średnicę otworu do wykonywanego gwintu?
6.
Jakie stosujemy rodzaje wiertarek?
7.
W jaki sposób dobieramy wiertła?
8.
W jaki sposób dobieramy gwintowniki?
9.
Jak przebiega proces wykonywania gwintu wewnętrznego?
10.
Jakie są przyczyny wadliwego wykonywania gwintów?
Faza II.
Planowanie
1.
Jak określimy rodzaj gwintu na śrubie?
2.
Jak zidentyfikujemy rodzaj materiału, w którym będziemy wykonywać otwór
gwintowany?
3.
Jakiej wiertarki użyjemy do wykonania otworu?
4.
Jak będzie zamocowane wiertło?
5.
W jaki sposób zamocujemy materiał, w którym będzie wykonywany gwint?
6.
Jak dobierzemy wiertło do wykonania otworu pod gwint?
7.
Jakich gwintowników użyjemy?
8.
Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza III
Ustalenie
Uczniowie:
1.
określają metodę sprawdzenia gwintu na śrubie,
2.
określają rodzaj materiału w którym wykonają gwint,
3.
pracując w zespołach proponują rozwiązania szczegółowe procesu wiercenia
i gwintowania,
4.
konsultują wypracowane w grupie rozwiązanie z nauczycielem i wnoszą ewentualne
poprawki.
Faza IV
Wykonanie
Uczniowie:
1.
samodzielnie identyfikują materiał w którym będzie wykonany gwint bądź uzyskują
informację na jego temat od nauczyciela,
2.
dokonują sprawdzenia gwintu na otrzymanej śrubie,
3.
dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy,
4.
wiercą w otrzymanym materiale otwór przelotowy,
5.
wykonują ręcznie gwint wewnętrzny.
Faza V
Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania otworu gwintowanego przez
wkręcenie śruby.
2.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik górnictwa podziemnego 311[15]
Moduł:
Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń
górniczych 311[15].Z1
Jednostka modułowa:
Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
311[15].Z1.02
Temat: Oprawienie narzędzia górniczego
Cel ogólny: Wykonnie za pomocą obróbki ręcznej oprawienie narzędzia górniczego
Szczegółowe cele
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać stylisko do narzędzia górniczego,
−
przygotować stanowisko pracy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz ergonomii,
−
dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe,
−
zaplanować kolejność czynności,
−
posłużyć się narzędziami do obróbki ręcznej drewna,
−
wykonać zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy,
−
ocenić jakość wykonanej pracy,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu,
−
prezentacji uzyskanych wyników.
Metody nauczania–uczenia się :
−
ć
wiczenie praktyczne.
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
2 osobowe zespoły.
Czas trwania zajęć:
−
120 minut.
Środki dydaktyczne:
−
narzędzie do oprawienia,
−
stylisko,
−
stół stolarski (strugnica),
−
zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Uczestnicy:
−
uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3.
Wykonywanie ćwiczenia.
Zadanie dla ucznia:
Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela.
Instrukcja do wykonania ćwiczenia:
1)
zapoznaj się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia,
2)
dobierz stylisko,
3)
zaplanuj kolejne operacje oprawiania narzędzia,
4)
przygotuj stanowisko pracy,
5)
dobierz narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe,
6)
wykonaj kolejne zaplanowane operacje,
7)
oceń jakość wykonanej pracy.
4.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−
uczniowie prezentują swoje prace,
−
nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony ,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Praca domowa:
Na podstawie przeprowadzonego ćwiczenia przygotuj sprawozdanie w formie pisemnej
zawierające:
−
opis wykonywanych czynności podczas zajęć,
−
analizę popełnionych błędów,
−
wnioski.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
−
Anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Obróbka ręczna
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1.
Z drutu otrzymanego od nauczyciela wykonaj techniką gięcia detale przedstawione na
rysunkach 1 i 2.
Rysunek 1 do ćwiczenia 1
Rysunek 2 do ćwiczenia 1
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na przygotowanie przez ucznia stanowiska pracy i dobór
narzędzi a także staranność wykonania ćwiczenia. Uczniowie pracują w 2–osobowych
zespołach. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować kształt detali przedstawionych na rysunkach,
2)
zaplanować technologię wykonania detali,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
dobrać narzędzia i przyrządy,
5)
wykonać zgodnie z przyjętym planem kolejne operacje,
6)
dokonać kontroli technicznej poprzez pomiary i oględziny,
7)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
stół ślusarski z imadłem,
–
zestaw narzędzi ślusarskich,
–
przyrządy pomiarowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 2
Za pomocą wzornika określ rodzaj gwintu na śrubie otrzymanej od nauczyciela,
a następnie wykonaj w płytce metalowej otwór przelotowy gwintowany pod tę śrubę.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
określić za pomocą wzornika rodzaj gwintu na śrubie,
2)
dobrać na podstawie poradnika mechanika średnicę otworu pod gwint wewnętrzny
w zależności od rodzaju gwintu, średnicy oraz rodzaju materiału w którym będzie
wykonany,
3)
dobrać wiertło,
4)
zapoznać się z instrukcją użytkowania wiertarki,
5)
wykonać otwór przelotowy w otrzymanej płytce,
6)
dobrać komplet gwintowników,
7)
wykonać operację gwintowania kolejnymi gwintownikami,
8)
ocenić jakość wykonanej pracy przez wkręcenie w nagwintowany otwór śruby,
9)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne
–
wzornik do gwintów,
–
wiertarka elektryczna na stojaku,
–
instrukcja użytkowania wiertarki,
–
komplet gwintowników,
–
poradnik mechanika,
–
płytka metalowa do wykonania w niej otworu gwintowanego,
–
stół ślusarski z imadłem.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ostrzenie przecinaków i wierteł krętych otrzymanych od nauczyciela na
szlifierce.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed wykonaniem ćwiczenia
należy uczniom przypomnieć zasady bhp podczas użytkowania szlifierki. Czas wykonania
ć
wiczenia wynosi 30 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2)
zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki oraz zasadami bhp podczas szlifowania,
3)
określić sposób ostrzenia poszczególnych narzędzi,
4)
dobrać narzędzia i przyrządy,
5)
wykonać ostrzenie zgodnie z zasadami bhp,
6)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne
−
narzędzia przeznaczone do ostrzenia,
−
stanowisko z szlifierką,
−
przyrząd do ostrzenia wierteł,
−
przyrządy do sprawdzania geometrii wiertła.
Ćwiczenie 4
Na podstawie dokumentacji technicznej otrzymanej od nauczyciela wykonaj w płytce
metalowej otwór przelotowy a następnie popraw otwór rozwiertakiem.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 30 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych prac,
2)
zaplanować wykonanie ćwiczenia,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
dobrać narzędzia i przyrządy,
5)
wykonać zgodnie z przyjętym planem kolejne operacje,
6)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
stół ślusarski z imadłem,
−
wiertarka elektryczna stojakowa,
−
zestaw wierteł i rozwiertaków,
−
poradnik mechanika.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Maszynowa obróbka skrawaniem
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj toczenie powierzchni zewnętrznych na podstawie dokumentacji otrzymanej od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach. Czas wykonania
ć
wiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z dokumentacją,
2)
zaplanować wykonanie elementu,
3)
dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4)
dobrać materiał,
5)
dobrać parametry skrawania,
6)
zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas toczenia,
7)
zamocować narzędzia i materiał,
8)
wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela
9)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunek wykonawczy detalu,
−
tokarka uniwersalna kłowa,
−
wyposażenie stanowiska tokarskiego.
Ćwiczenie 2
Wykonaj toczenie stożków zewnętrznych na podstawie dokumentacji otrzymanej od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji.
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach Czas wykonania
ć
wiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z dokumentacją,
2)
zaplanować wykonanie elementu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3)
dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4)
dobrać materiał,
5)
dobrać parametry skrawania,
6)
zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas toczenia,
7)
zamocować narzędzia i materiał,
8)
wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela,
9)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunek wykonawczy detalu,
−
tokarka kłowa uniwersalna,
−
wyposażenie stanowiska tokarskiego.
Ćwiczenie 3
Na podstawie dokumentacji otrzymanej od nauczyciela wykonaj frezowanie płaszczyzn
głowicą frezową.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach. Czas wykonania
ć
wiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z dokumentacją,
2)
zaplanować wykonanie elementu,
3)
dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4)
dobrać materiał,
5)
dobrać parametry skrawania,
6)
zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas frezowania,
7)
zamocować narzędzia i materiał,
8)
wykonać frezowanie pod nadzorem nauczyciela,
9)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunek wykonawczy detalu,
−
stanowisko frezarki pionowej,
−
wyposażenie stanowiska frezarskiego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 4
Na podstawie dokumentacji otrzymanej od nauczyciela wykonaj frezowanie rowka
frezem palcowym.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy na obrabiarkach. Czas wykonania
ć
wiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z dokumentacją,
2)
zaplanować wykonanie elementu,
3)
dobrać narzędzia robocze, przyrządy pomiarowe i wzorce,
4)
dobrać materiał,
5)
dobrać parametry skrawania,
6)
zapoznać się z obrabiarką i bhp podczas frezowania,
7)
zamocować narzędzia i materiał,
8)
wykonać toczenie pod nadzorem nauczyciela,
9)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
rysunek wykonawczy detalu,
−
stanowisko frezarki pionowej,
−
wyposażenie stanowiska frezarskiego.
Ćwiczenie 5
Wypełnij otrzymane od nauczyciela druki dokumentów obrotu magazynowego:
1.
przyjęcia i wydania wybranego narzędzia,
2.
wydania na zewnątrz wybranego rodzaju materiału.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Indeksy materiałowe uczniowie
mogą wyszukiwać w Internecie lub korzystać z katalogów. Czas wykonania ćwiczenia wynosi
45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
powtórzyć materiał dotyczący gospodarki materiałowej,
2)
zapoznać się z otrzymanymi drukami,
3)
wyszukać indeksy materiałowe PKWiU lub nadać własne,
4)
wypełnić odpowiednie rubryki,
5)
przedstawić wyniki ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
zestaw druków magazynowych,
−
komputer z dostępem do Internetu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Spajanie materiałów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie spajane materiałów otrzymanych od nauczyciela metodą lutowania
miękkiego.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas lutowania. Czas wykonania
ć
wiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia,
2)
przygotować elementy do lutowania,
3)
dobrać odpowiedni lut oraz topnik,
4)
wykonać połączenie stosując się do zaleceń bhp,
5)
ocenić wspólnie z nauczycielem jakość i estetykę wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
lutownica,
−
elementy przeznaczone do lutowania,
−
materiały lutownicze.
Ćwiczenie 2
Wykonaj złącze spawane doczołowe oraz zakładkowe metodą MAG elementów
otrzymanych od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas spawania. Spawanie może się
odbywać tylko pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze stanowiskiem do spawania oraz przepisami bhp,
2)
zapoznać się z instrukcją użytkowania spawarki,
3)
zaprojektować proces technologiczny spajania,
4)
przygotować elementy do spawania,
5)
dobrać parametry spawania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6)
wykonać złącze spawane pod nadzorem nauczyciela,
7)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
półautomat spawalniczy MAG,
−
instrukcja obsługi spawarki,
−
elementy przeznaczone do spawania,
−
ś
rodki ochrony osobistej.
Ćwiczenie 3
Wykonaj za pomocą spawania gazowego połączenie doczołowe blach otrzymanych od
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczenia
należy przypomnieć uczniom zasady bezpiecznej pracy podczas spawania. Spawanie może się
odbywać tylko pod kontrolą nauczyciela. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze stanowiskiem do spawania gazowego oraz przepisami bhp,
2)
zaprojektować proces technologiczny spajania blach,
3)
przygotować elementy do spawania,
4)
dobrać metodę spawania (spawanie w prawo lub lewo),
5)
dobrać materiały spawalnicze,
6)
wykonać złącze spawane pod nadzorem nauczyciela,
7)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zestaw do spawania gazowego,
−
materiały spawalnicze,
−
elementy przeznaczone do spawania,
−
ś
rodki ochrony osobistej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.4. Ciesielstwo i stolarstwo
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie analizy próbek otrzymanych od nauczyciela określ gatunek drewna
z którego są wykonane.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1)
szczegółowo przeanalizować strukturę drewna,
2)
szacunkowo określić wagę poszczególnych próbek,
3)
zapoznać się z zapachem badanego drewna,
4)
określić jego barwę,
5)
na postawie cech charakterystycznych poszczególnych gatunków i w oparciu o barwne
fotografie przekrojów określić gatunek drewna,
6)
zaprezentować wyniki ćwiczenie,
7)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
próbki różnych gatunków drewna,
–
zestaw barwnych wzorów drewna.
Ćwiczenie 2
Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia,
2)
dobrać stylisko,
3)
zaplanować kolejne operacje oprawiania narzędzia,
4)
przygotować stanowisko pracy,
5)
dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6)
wykonać kolejne zaplanowane operacje,
7)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
narzędzie do oprawienia,
−
stylisko,
−
stół stolarski (strugnica),
−
zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ręcznie wiązanie niemieckie drewna okrągłego kopalnianego.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Realizują kolejne polecenia zawarte
w ćwiczeniu, a po jego zakończeniu prezentują swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia
wynosi 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przygotować stanowisko pracy,
2)
dobrać narzędzia i przyrządy,
3)
zaplanować wykonanie wiązania,
4)
przygotować drewno okrągłe do wykonania wiązania,
5)
wykonać wiązanie,
6)
ocenić jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
drewno kopalniane okrągłe,
−
stanowisko do obróbki drewna,
−
zestaw narzędzi i przyrządów ciesielskich i stolarskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie podstawowych
technik wytwarzania”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,
12. b, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. a, 18. a, 19. d, 20. d
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić przyrządy traserskie.
B
P
b
2.
Scharakteryzować proces trasowania.
B
P
c
3.
Rozróżnić rodzaje gwintów.
B
P
a
4.
Rozpoznać narzędzia do obróbki metali.
A
P
b
5.
Określić zastosowanie narzędzi do
obróbki ręcznej.
B
P
b
6.
Rozróżnić rodzaje toczenia.
B
P
a
7.
Dobrać narzędzia do obróbki.
C
P
c
8.
Dobrać wiertła do wiercenia w różnych
materiałach.
B
P
c
9.
Objaśnić sposób eksploatacji narzędzi
do obróbki ręcznej.
B
P
a
10.
Scharakteryzować proces lutowania
miękkiego.
B
P
b
11.
Opisać proces zgrzewania.
B
P
c
12.
Rozróżnić narzędzia skrawające.
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
13.
Rozróżniać narzędzia stolarskie
C
P
c
14.
Dobrać narzędzia stolarskie i ciesielskie
do określonych prac.
B
P
b
15.
Scharakteryzować proces lutowania.
B
P
b
16.
Scharakteryzować frezowanie.
B
PP
d
17.
Opisać metody spawania.
B
PP
a
18.
Rozróżnić gatunki drewna.
C
PP
a
19.
Określić sposoby mocowania materiału
w obróbce mechanicznej skrawaniem.
C
PP
d
20.
Scharakteryzować lutospawanie.
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru o różnym stopniu trudności. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
Prawidłową odpowiedź zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
8.
Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Na rysunku przedstawiono
a)
podzielnicę.
b)
pryzmę traserską.
c)
formę odlewniczą.
d)
skrzynkę traserską.
2.
Malowanie przedmiotu przed trasowaniem ma na celu
a)
zabezpieczenie przed korozją.
b)
ograniczenie ślizgania się narzędzi traserskich po płycie.
c)
zwiększenie widoczności trasowanych linii.
d)
oznaczenie elementu ułatwiające jego identyfikację.
3.
Na rysunku przedstawiono gwint
a)
trapezowy niesymetryczny.
b)
trapezowy symetryczny.
c)
metryczny.
d)
okrągły.
4.
Przedstawione na rysunku narzędzie to
a)
wiertło.
b)
rozwiertak.
c)
pogłębiacz.
d)
gwintownik.
5.
Podczas piłowania należy stosować pilniki w następującej kolejności
a)
równiak, zdzierak, gładzik, jedwabnik.
b)
zdzierak, równiak, gładzik, jedwabnik.
c)
gładzik, zdzierak, równiak, jedwabnik..
d)
jedwabnik, równiak, zdzierak, gładzik.
6.
Na rysunku przedstawiono schematycznie toczenie
a)
poprzeczne.
b)
wzdłużne.
c)
stożków.
d)
kształtowe.
7.
Piłowanie wykonuje się za pomocą
a)
piły ramowej.
b)
brzeszczotu.
c)
pilnika.
d)
piły taśmowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8.
Do wiercenia w stali stosuje się wiertła o kącie wierzchołkowym wynoszącym
a)
50
°
.
b)
85
÷
90
°
.
c)
118
°
.
d)
140
°
.
9.
Brzeszczot piłki do metalu mocuje się w oprawie
a)
tak, aby ząbki piłki miały kierunek nachylenia ku przedniemu uchwytowi.
b)
tak, aby ząbki piłki miały kierunek nachylenia ku rękojeści piłki.
c)
w dowolny sposób niezależnie od kierunku nachylenia ząbków.
d)
tak, aby ząbki wykazywały jak najmniejszy opór podczas ruchu roboczego.
10.
Jako topnik w lutowaniu miękkim używa się
a)
korund.
b)
kalafonię.
c)
cynę
d)
mosiądz.
11.
W procesie zgrzewania połączenie następuje
a)
przez stopienie łączonych elementów.
b)
w wyniku wytworzenia spoiny z innego materiału niż elementy łączone.
c)
poprzez silny docisk elementów łączonych, podgrzanych do temperatury
plastyczności.
d)
w wyniku reakcji chemicznych w podwyższonej temperaturze.
12.
Przedstawione na rysunku narzędzie to
a)
rysik traserski.
b)
nóż tokarski oprawkowy.
c)
głowica frezerska.
d)
frez trzpieniowy.
13.
Na rysunku przedstawiono piłę
a)
ramową.
b)
grzbietnicę.
c)
płatnicę.
d)
otwornicę.
14.
Ośnik to narzędzie służące do
a)
wykonywania osi kół drewnianych.
b)
oczyszczania z kory lub ociosywania podłużnego drewna okrągłego.
c)
rozłupywania kłód drewna.
d)
ostrzenia ostrzy strugów.
15.
Lutowanie miękkie przeprowadza się z użyciem lutu o temperaturze topnienia do
a)
623 K (350ºC).
b)
723 K (450ºC).
c)
823 K (600ºC).
d)
1023 K (750ºC).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16.
Podczas frezowania przeciwbieżnego
a)
kierunki prędkości stycznej freza i przedmiotu są takie same.
b)
frez dociska materiał obrabiany do stołu.
c)
obrabiarka ma tendencję do drgań.
d)
grubość warstwy skrawanej rośnie i jest największa przy wyjściu freza z materiału.
17.
Metoda spawania TIG to spawanie z użyciem elektrody
a)
nietopliwej w osłonie gazów obojętnych.
b)
nietopliwej w osłonie dwutlenku węgla.
c)
topliwej w osłonie gazów obojętnych.
d)
topliwej w osłonie dwutlenku węgla.
18.
Które z poniższych zdań jest prawdziwe?
a)
Cechą charakterystyczną dębu jest błyszcz.
b)
Dąb jest drzewem beztwardzielowym.
c)
Drewno dębu jest lekkie.
d)
Do klejenia drewna dębowego powinno się używać kleju kazeinowego.
19.
Do mocowania długich wałków podczas toczenia używa się
a)
uchwytów czteroszczękowych.
b)
uchwytów samocentrujących trójszczękowych.
c)
tarczy tokarskiej.
d)
kłów tokarskich, tarczy zabierakowej i zabieraka.
20.
Do lutospawania stosuje się luty o temperaturze topnienia
a)
do 723 K (450
°
C).
b)
723 K do 823 K (450–550
°
C).
c)
od 823 K do 1073 K (550–800
°
C).
d)
od 1173 K do 1356 K (900–1083
°
C).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie podstawowych
technik wytwarzania”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11.b,
12. d, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. d, 20. d
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać przyrządy do trasowania.
A
P
d
2
Scharakteryzować piły ręczne do metalu.
B
P
b
3
Dobrać narzędzia do wiercenia.
C
P
a
4
Dobrać narzędzia do cięcia.
C
P
b
5
Rozpoznać przyrząd i narzędzia używane
w obróbce skrawaniem.
C
P
c
6
Określić przeznaczenie narzędzi do obróbki
ręcznej.
B
P
c
7
Rozróżnić oznaczenia gwintów.
B
P
b
8
Rozpoznać frezy.
C
P
a
9
Scharakteryzować konstrukcję pił do metalu.
B
P
d
10
Określić
sposób
mocowania
elementów
w obróbce ręcznej
C
P
c
11
Scharakteryzować budowę wierteł.
B
P
b
12
Dobrać parametry wiercenia.
C
P
d
13
Scharakteryzować piły do drewna.
B
P
d
14
Rozpoznać
rodzaje
wiązań
drewna
kopalnianego.
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
15
Scharakteryzować proces klejenia.
B
P
a
16
Rozpoznać narzędzia do obróbki ręcznej
C
PP
c
17
Sklasyfikować rodzaj toczenia.
B
PP
c
18
Opisać metody spawania w osłonach gazu.
B
PP
d
19
Scharakteryzować metody spawania.
B
PP
d
20
Określić budowę podzielnicy.
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi –zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
8.
Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przyrząd traserski przedstawiony na rysunku to
a)
rysik.
b)
cyrkiel.
c)
pryzma traserska.
d)
ś
rodkownik.
2. Parametrem charakteryzującym brzeszczot jest ilość zębów mierzona na odcinku
a)
10 mm.
b)
25 mm.
c)
35 mm.
d)
45 mm.
3. Powiercanie wykonuje się za pomocą
a)
wiertła.
b)
pogłębiacza.
c)
rozwiertaka.
d)
narzynki.
4. Nożyce ręczne stosuje się do cięcia blach o grubości
a)
0,5 mm.
b)
1 mm.
c)
5 mm.
d)
10 mm.
5. Narzędzie przedstawione na rysunku to
a)
gwintownik.
b)
narzynka.
c)
sprawdzian do gwintów.
d)
wzornik do gwintów.
6. Narzynki służą do
a)
obcinania rur.
b)
wykonywania gwintów wewnętrznych.
c)
wykonywania gwintów zewnętrznych.
d)
nacinania blach przed ich gięciem.
7. Symbol M20 oznacza gwint
a)
drobnozwojowy o średnicy wewnętrznej 20 mm.
b)
metryczny o średnicy zewnętrznej 20 mm.
c)
metryczny o średnicy wewnętrznej 20 mm.
d)
calowy o średnicy zewnętrznej 20 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
8. Na rysunku przedstawiono:
a)
frez walcowy.
b)
frez piłkowy.
c)
frez palcowy.
d)
głowicę frezową.
9. Uzębienie brzeszczotu pił jest rozwierane lub falowane w celu:
a)
lepszego odprowadzenia ciepła podczas przecinania.
b)
zwiększenia precyzyjności cięcia.
c)
zwiększenia prędkości przecinania.
d)
eliminacji zakleszczania się brzeszczotu w materiale.
10. Przedmiot przeznaczony do piłowania umieszcza się w szczękach imadła tak by
obrabiana powierzchnia znajdowała się ponad szczękami imadła
a)
1
÷
2 mm.
b)
1
÷
5 mm.
c)
5
÷
10 mm.
d)
10
÷
20 mm.
11. Prawidłowe prowadzenie wiertła krętego w otworze
a)
zapewnia ścin.
b)
zapewniają łysinki.
c)
zapewniają krawędzie tnące.
d)
zapewnia płetwa.
12. Prędkość obrotowa wrzeciona wiertarki powinna być
a)
stała, niezależna od materiału w którym odbywa się wiercenie.
b)
duża w przypadku wiercenia w stali twardej.
c)
mała przy wierceniu stopów miękkich.
d)
mała przy wierceniu w stali twardej.
13. Do piłowania poprzecznego drewna używa się pił o kącie skrawania
δ
a)
10
°
.
b)
40
°
.
c)
60
°
d)
większym od 90
°
.
14. Wiązanie drewna przedstawione na rysunku jest wiązaniem
a)
polskim.
b)
szwedzkim.
c)
niemieckim
d)
rosyjskim
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
15. W procesie klejenia wykorzystane jest zjawisko
a)
adhezji i kohezji.
b)
dyfuzji.
c)
jonizacji.
d)
sublimacji.
16. Przedstawione na rysunku narzędzie to
a)
wiertło.
b)
rozwiertak.
c)
pogłębiacz walcowy.
d)
gwintownik.
17. Na rysunku schematycznie przedstawiono toczenie
a)
poprzeczne.
b)
wzdłużne.
c)
kształtowe.
d)
stożków.
18. Metoda MIG to spawanie z użyciem elektrody
a)
nietopliwej w osłonie gazów obojętnych.
b)
topliwej w osłonie dwutlenku węgla.
c)
topliwej w osłonie gazów obojętnych.
d)
nietopliwej w osłonie dwutlenku węgla.
19. Metoda spawania przedstawiona na rysunku to spawanie
a)
plazmowe.
b)
elektrożużlowe w lewo.
c)
gazowe w prawo.
d)
gazowe w lewo.
20. Podzielnica jest przekładnią
a)
zębatą o przełożeniu 1:40.
b)
ś
limakową o przełożeniu 1:20.
c)
łańcuchową o przełożeniu 1: 30.
d)
ś
limakową o przełożeniu 1:40.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Stosowanie podstawowych technik wytwarzania
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1.
Chudek M., Wilczyński S., śyliński R.: Podstawy górnictwa. Wydawnictwo Śląsk,
Katowice 1979
2.
Gołaszewski J.: Technologia kierunek górniczy. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 1977
3.
Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. Wydawnictwo
Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993
4.
Kreyser P.: Domowy warsztat stolarski. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa
1987
5.
Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Ciesielstwo. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 1998
6.
Mistur L.: Spawanie gazowe w pytaniach i odpowiedziach. WN–T, Warszawa 1989
7.
Mizerski J.: Spawanie, wiadomości podstawowe. Wydawnictwo REA, Warszawa 2007
8.
Okoniewski S.: Technologia dla elektroników. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
Spółka Akcyjna, Warszawa 1996
9.
Okoniewski S.: Technologia maszyn. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa
1993
10.
Paderewski K.: Obrabiarki. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1993
11.
Prażmo J.: Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne , Warszawa 1985
12.
Prażmo J.: Technologia i materiałoznawstwo, Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne
i Pedagogiczne, Warszawa 1999
13.
Sokołowski W.: Stolarstwo moje hobby. Wydawnictwo Watra, Warszawa 1989
14.
Tokarz K.: Mechanik pojazdów samochodowych. Techniczne podstawy zawodu.
Wydawnictwo Vogel, Wrocław 2001
15.
Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Spółka
Akcyjna, Warszawa 2001
Literatura metodyczna
1.
Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
3.
Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998