Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MIII Temat 3 Sche blo

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

temat

3.

Schematy blokowe urządzeń technicznych

czas trwania:

1 x 45 minut.

cel ogólny (osiągnięcia ucznia):

Poznanie budowy i zasady działania bloków funkcjonalnych wybranych urządzeń technicznych.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: blok: napędowy, roboczy, regulacyjny; programator, hydrostat, termostat;

zależności i powiązania między poszczególnymi blokami funkcjonalnymi;

podobieństwa i różnice w budowie i działaniu bloków funkcjonalnych wybranych urządzeń technicznych AGD;

funkcje poszczególnych bloków technicznych;

zasadę działania podzespołów pralki bębnowej (automatycznej).

Uczeń w praktyce:

poprawnie stosuje fachowe nazewnictwo;

wskazuje poszczególne bloki funkcjonalne w urządzeniach AGD;

potrafi wyjaśnić funkcje poszczególnych bloków urządzeń technicznych;

potrafi wyjaśnić rolę programatora, hydrostatu, termostatu w urządzeniach technicznych;

właściwie stosuje fachowe nazewnictwo;

cele wychowawcze:

Poznanie funkcji i zastosowania poszczególnych zespołów w wybranych urządzeniach technicznych.

zasady, metody, formy pracy:

zasady: wzorca i przyjemności;

metody: problemowa, eksponująca, dyskusja dydaktyczna, stolik zadaniowy;

formy pracy: pogadanka, pokaz, praca z tekstem, praca w grupach, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik, instrukcje obsługi;

internet;

literatura fachowa.

Przebieg lekcji

i. część wstępna

1.

Podanie tematyki zajęć, polecenie odszukania jej w podręczniku.

2.

Wprowadzenie pojęcia schemat blokowy, zespół napędowy, przekładnia, zespół roboczy, zespół regulacyjny.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

ii. część zasadnicza

1.

Pokazanie sposobu zapisu graficznego za pomocą schematu blokowego zależności między poszczególnymi pod­

zespołami urządzenia technicznego.

2.

Omówienie funkcji zależności poszczególnych bloków schematu.

ZESPÓŁ NAPĘDOWY

PRZEKŁADNIA

ZESPÓŁ ROBOCZY

3.

Wskazanie na dodatkowy blok funkcjonalny współczesnych urządzeń technicznych, którym jest blok regulacyjny.

4.

Przedstawienie zadań i funkcji zespołu regulacyjnego (przykłady urządzeń technicznych wykorzystujących w swojej

pracy ten zespół).

REGULACJA

ZESPÓŁ NAPĘDOWY

PRZEKŁADNIA

ZESPÓŁ ROBOCZY

5.

Ćwiczenie dla uczniów: rozpoznawanie poszczególnych podzespołów funkcjonalnych w wybranych urządzeniach

technicznych – podręcznik.

6.

Omówienie podzespołów roboczych zastosowanych w pralce automatycznej.

7.

Ćwiczenie dla uczniów: rozpoznawanie poszczególnych podzespołów funkcjonalnych zastosowanych

w pralce automatycznej – podręcznik.

8.

Zdefiniowanie i wyjaśnienie nowych pojęć: programator, hydrostat, termostat.

9.

Omówienie funkcji pełnionych przez ww. urządzenia – podręcznik.

iii. część podsumowująca

1.

Podsumowanie lekcji, uporządkowanie nabytej przez uczniów wiedzy.

2.

Ocena aktywności uczniów na lekcji.

