Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MIII Temat 4 Reg urz tech

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

temat

4.

Regulacje stosowane w uRządzeniach technicznych

czas trwania:

2 x 45 minut.

cel ogólny (osiągnięcia ucznia):

Znajomość czujników i sposobów regulacji stosowanych w urządzeniach technicznych.

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: czujnik, regulator, termoregulator, rozszerzalność cieplna;

budowę różnych typów czujników w urządzeniach technicznych;

zasadę działania układów czujnik–regulator;

funkcje czujników i regulatorów;

budowę i zastosowanie czujników w żelazku.

Uczeń w praktyce:

potrafi wyjaśnić zasady działania i wskazać zastosowanie czujników temperatur (termostatów);

potrafi wyjaśnić zasady działania i wskazać zastosowanie czujników poziomu wody (hydrostatów);

wskazać zastosowanie poszczególnych czujników i regulatorów;

właściwie stosuje fachowe nazewnictwo;

potrafi wyjaśnić zasadę działania regulatorów i czujników w żelazku;

potrafi wskazać nowoczesne urządzenia techniczne, które mają podzespoły regulacyjne.

cele wychowawcze:

Uczeń bezpiecznie i świadomie korzysta z urządzeń technicznych.

zasady, metody, formy pracy:

zasady: świadomości oraz wykorzystania doświadczeń;

metody: projektów, problemowa, eksponująca, poszukująca;

formy pracy: praca z tekstem, praca w grupach, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik;

instrukcje obsługi;

karta projektu;

internet;

literatura fachowa.

Przebieg lekcji

i. część wstępna

n+u

– czynności organizacyjne nauczyciela (N) i uczniów (U).

n

– podaje temat lekcji, charakteryzuje (ogólnie) zakres tematyczny.

ii. część zasadnicza

n

– inicjuje dyskusję na temat pożądanych cech współczesnych urządzeń technicznych.

u

– podejmują dyskusję, wskazują na niezawodność, małe gabaryty (miniaturyzacja), energooszczędność, wielo-

funkcyjność (zastosowanie zaawansowanych funkcji realizowanych przez układy elektroniczne i mikrokom-

puterowe).

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

n

– uzupełnia odpowiedzi i wskazuje, że wraz z miniaturyzacją, standardem staje się sterowanie elektroniczne

urządzeń realizowane przez mikrokontroler (scalony układ elektroniczny sterujący urządzeniem technicz-

nym). Wraz z zastosowaniem elektronicznego sterowania istnieje możliwość podłączenia wielu czujników

zewnętrznych do urządzenia (temperatury, ciśnienia, oświetlenia, pola magnetycznego itp.).

u

– podają przykłady urządzeń technicznych, gdzie jest realizowana funkcja elektronicznego sterowania wraz

z podłączonymi czujnikami (pralka, kuchenka mikrofalowa, robot odkurzający, TV-LED, telefon komórkowy,

notebook, tablet).

u

ćwiczenie dla uczniów – podręcznik.

n

– omawia przykłady urządzeń kontrolujących i utrzymujących wartości na określonym (zadanym) poziomie.

u

– podają przykłady urządzeń z omawianymi funkcjami.

n+u

– wspólnie analizują budowę i zasadę działania urządzeń z czujnikami i regulatorami zamieszczonymi w pod-

ręczniku.

n

– wyjaśnia funkcję mechanizmu samoregulacyjnego.

n+u

– podają przykłady (termoregulator – termostat), omawiają zasadę działania i wykorzystywane zjawiska fizycz-

ne (rozszerzalności cieplna).

u

– omawiają wewnętrzną budowę żelazka, wskazują elementy regulacyjne i czujniki (termostat).

u

ćwiczenia dla uczniów: na podstawie analizy budowy wewnętrznej żelazka rysują jego schemat blokowy – pod-

ręcznik.

n

– sprawdza i omawia ćwiczenie.

n

– przedstawia tematykę projektu edukacyjnego, zasad jego realizacji i oceny (metoda projektu edukacyjnego

opisana w Poradniku nauczyciela).

n

– Temat projektu: Sygnalizator niebezpieczeństwa – Karta projektu – podręcznik.

n+u

– omówienie założeń projektowych, ustalenie grup projektowych.

iii. część podsumowująca

u

– prezentacja zrealizowanych projektów edukacyjnych (np. na forum klasy, szkoły).

n+u

– uzupełnienie karty oceny projektu.

n+u

– ocena za realizację projektu.

