Scenariusz lekcji matematyki
Opracowała:
Klasa: 1 gimnazjum
Czas: 45 minut
Temat: Jaki to procent- rozwiązywanie zadań przy użyciu kalkulatora.
Cele lekcji:
Uczeń :
zna pojęcie procentu,
umie zamienić ułamek na procent,
umie zamienić liczbę wymierną na procent,
zna sposób obliczania jakim procentem jednej liczby jest druga liczba,
umie obliczyć jakim procentem jednej liczby jest druga liczba,
umie rozwiązać zadanie tekstowe dotyczące obliczania jakim procentem jednej liczby
jest druga liczba.
potrafi obliczać zadania przy użyciu kalkulatora.
Formy pracy:
praca z całą klasą
praca indywidualna
Metody:
pogadanka
praca z podręcznikiem
Pomoce dydaktyczne:
podręcznik
Sposoby i kryteria oceniania:
pochwała słowna
plusy za aktywność
Szczegółowy przebieg lekcji
I.
Zaprowadzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego (2-3 min)
Przywitanie z klasą, sprawdzenie obecności, wpis w dzienniku .
II.
Rozwinięcie tematu (35–40 min)
Nauczyciel: Powiedzcie co do tej pory wiemy o procentach?
Uczniowie: jeden procent danej wielkości to jedna setna tej wielkości, aby zamienić ułamek na
procent, mnożymy go przez 100 i dopisujemy znak procentu, aby zamienić procent na ułamek,
dzielimy go przez 100.
Nauczyciel: jak obliczamy, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba?
Uczniowie: Obliczanie jakim procentem jednej liczby jest druga liczba, zaczynamy od ustalenia, jakim
ułamkiem jednej liczby jest druga, a następnie zamieniamy ten ułamek na procent.
Następnie uczniowie przystępują do rozwiązywania zadań. Wykonują zadania: 6/69; 9,10,11,12/70;
13,14,15/71.
III.
Zakończenie lekcji (2-3min)
Podsumowanie lekcji: nauczyciel zadaje pytanie: Jak obliczamy, jakim procentem jednej
liczby jest druga liczba?
Zadanie zadania domowego: Dokończenie zadań których nie udało się zrobić na lekcji; sprawdź, czy
umiesz/72.
Podziękowanie uczniom za uwagę.