…………………………….
Konspekt lekcji chemii w klasie II integracyjnej
Dział: Woda i roztwory wodne.
Temat: Zmiana stężenia procentowego roztworów.
Cel ogólny lekcji: Zapoznanie uczniów ze sposobami otrzymywania roztworów o określonym stężeniu procentowym polegającymi na rozcieńczaniu i zatężaniu roztworów.
Osiągnięcia uczniów - po zajęciach uczeń:
- wyjaśnia, na czym polega rozcieńczanie roztworu;
- oblicza stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku dodania wody do roztworu
o określonym stężeniu;
- podaje sposoby zatężania roztworów;
- oblicza stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku dodania danej masy substancji do roztworu o określonym stężeniu;
- oblicza stężenie procentowe roztworu otrzymanego w wyniku odparowania wody z roztworu o określonym stężeniu.
Metody: słowna, praktyczna.
Materiały i środki dydaktyczne: zlewki, bagietka, łyżeczka, waga kuchenna, cukier, woda.
Przebieg lekcji:
I. Część nawiązująca:
czynności organizacyjno - porządkowe
sprawdzenie pracy domowej,
przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji,
- sformułowanie tematu lekcji i określenie celów lekcji- pogadanka wstępna na temat konieczności zmiany stężeń roztworów, przykłady z życia codziennego dotyczące przede wszystkim rozcieńczania różnego rodzaju roztworów.
II. Część właściwa:
Sporządzenie roztworu cukru i obliczenie jego stężenia procentowego.
a/ doświadczenie 1
Do 90g wody dodaj 10 g cukru i wymieszaj (roztwór sporządzamy w dwóch zlewkach).
b/ obliczenie stężenia procentowego sporządzonego roztworu.
Kolejność dalszych zadań według odpowiedzi uczniów na pytanie: W jaki sposób można zmienić stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Rozcieńczanie roztworu.
a/ dolanie określonej ilości wody do sporządzonego wcześniej roztworu.
Doświadczenie2
Do sporządzonego w doświadczeniu nr1 roztworu dodaj 100g wody.
b/ obliczenie stężenia procentowe otrzymanego roztworu - omówienie sposobu obliczeń stosowanych w tym celu
c/ wyjaśnienie, na czym polega rozcieńczanie roztworu.
Zatężanie roztworu:
a/ dodanie określonej ilości substancji do sporządzonego wcześniej roztworu.
Doświadczenie 3
Do sporządzonego w doświadczeniu nr1 roztworu dosyp 10g cukru.
b/ obliczenie stężenia procentowego otrzymanego roztworu - omówienie sposobu obliczeń stosowanych w tym celu.
c/ wyjaśnienie, na czym polega zatężanie roztworu.
4. Omówienie sposobu zatężania roztworów poprzez odparowanie wody.
a/ oblicz stężenie procentowe roztwory otrzymanego poprzez odparowanie 30g wody z roztworu sporządzonego poprzez zmieszanie 30g soli kuchennej i 100g wody.
III. Podsumowanie lekcji.
Zad. Używany w gospodarstwie domowym ocet jest 10% roztworem kwasu octowego.
Wyjaśnij co należy zrobić aby otrzymać ocet o:
a/ mniejszym stężeniu procentowym
b/ większym stężeniu procentowym
IV. Praca domowa:
Zad.
Do peklowania szynki, mama Olka sporządziła roztwór składający się z 200g saletry oraz 300g wody.
a/ oblicz stężenie procentowe roztworu saletry.
b/ oblicz stężenie procentowe roztworu saletry po dodaniu do niego 200g wody
c/ oblicz stężenie procentowe roztworu saletry po dodaniu do niego 50g saletry
Zad dla chętnych: wykonaj doświadczenie ze str. 39 podręcznika.
Zad. dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego.
Do peklowania szynki, mama Olka sporządziła roztwór składający się z 200g saletry oraz 300g wody. Oblicz stężenie procentowe roztworu saletry. Wyjaśnij co może zrobić mama Olka aby otrzymać roztwór o:
a/ mniejszym stężeniu procentowym
b/ większym stężeniu procentowym